Трапезата за Бъдни вечер

  • 53 840
  • 316
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Аз бобецът го правя на гъсто с много мерудия и печени чушки в тава на фурна, но се чудя дали да не го правя в гювече тая година?

Последна редакция: ср, 02 дек 2015, 22:29 от Анонимен

# 46
  • Варна
  • Мнения: 735
Боба го готвя основно в гювеч. Но на Коледа го правя чорба, защото такъв ми трябва за сармите. Пък в гювеча редя мръвката за другият ден  Mr. Green

# 47
  • Мнения: 6 395
Аз ще направя една салата......зелена най-вероятно или ряпа сморкови и цвекло......много ядки и плодове,  АКК, печени картофи и сърми ще е основното и стига толкоз. Ааааа и ще сваря една сангрия/или по нашенско греяно вино с плодове и подправки/, отдавна и се каня  smile3508 smile3508 и един суров лешников шоколад за десерт да мажем на  АКК-то . А най- вероятно мъжото ще омаже традицията и ще реже филе елена и луканка......да не стигне и по-далеч да подкара пържолите  Rolling Eyes Не обичам да готвя много, ние и не ядем големи количества, та ще е малко ама качествено. Ще направя и брускети с печени чушки, домати, маслини и чубрица .......цяла пита , едв али ще изядем, а да хвърлям не искам. И след цялата тая чудесия, ще пъшкаме 3 дни и ще ни се струва, че кой знае какво сме изяли  Joy Joy на коледа пълнено пиле и салата......или пържоли, ако не ги подкара мъжът преди това

# 48
  • Мнения: 6 395
И ако много се примоля на майка.........може да ми прати като пратка свити сърмички .....ще ми прати сигурно  Embarassed Embarassed Laughing Laughing Laughing Laughing

# 49
  • София
  • Мнения: 11 989
Какво е АКК?

# 50
  • Мнения: 6 395
Амекирански коледен кекс или по нашенско - кекс със сушени плодове и ядки . Правя го всяка година, точно по тази рецепта и е уникално вкусен  Peace

Скрит текст:
Необходими Продукти

череши - 3 ч.ч. червени и зелена захаросани череши
ананас - 2 ч.ч. захаросан
орехи - 100 г,
 нарязани стафиди - 100 г златни
мазнина - 1 ч.ч. свинска мас или масло, може и кокосово, става мн ароматно, става и с олио
захар - 1 ч.ч.
яйца - 5 броя
канела - 1/2 ч.л. джинджифил - 1/2 ч.л. карамфил - 1/2 ч.л.  смлян черен пипер - 1 щипка ванилия - екстракт
брашно - 3 ч.ч.
бакпулвер - 3 ч.л.
сол - 1 ч.л., равна

Приготвяне на Плодов коледен кекс

В голяма купа смесете черешите, ананаса, орехите и стафидите и оставете настрана.

В друга голяма купа разбийте мазнината и захарта до пухкава консистенция.

Добавете яйцата, ванилията и постепенно брашното, пресято предварително с бакпулвера и солта. Разбийте добре и объркайте с плодовете.

Прехвърлете сместа в намазнена и набрашнена форма за печене.

Сложете да се пече в предварително загряна фурна на 150 градуса за около 2 часа или докато клечката за зъби излезе чиста.

Готовия плодов коледен кейк охладете за 10 минути, преди да извадите от формата.

Оставете го да изстине напълно, увийте го хубаво с фолио и го съхранявайте на хладно място.

Последна редакция: чт, 03 дек 2015, 10:20 от Звезден^Прах

# 51
  • София
  • Мнения: 10 869
Сармите у нас се правят зелеви с ориз и стафиди, чушките - пълнени с боб; разядка от чесън, орехи, оцет и хляб - в комбинация със сармите и чушките е убиец. Освен това: содена питка, тиквеник, ошав, плодове, орехи и задължително - глава чесън.

# 52
  • Мнения: X
Моля, за рецептата на разядката.

# 53
  • София
  • Мнения: 10 869
Моля, за рецептата на разядката.

Заповядай:

Разядка

# 54
  • Мнения: 7 171
сарма е нещо за ядене.
сърма е златист или сребрист конец за везане.

Тъкмо щях да възроптая срещу гуакамолето - ти го направи. Тъкмо щях да питам откога са сменили правописа - пак ме изпревари.  Crossing Arms

# 55
  • Мнения: 1 699
Благодаря за рецептите за сармите  Hug Тази година ще направя и аз.

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 432
Дороти каква е рецептата за пълнени печени ябълки,  че едно време мама ги правеше и ставаха много хубави а аз не си спомням как точно се приготвяха. newsm03

# 57
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 751
У нас домочадието не харесва постни сарми у чушки( а аз обожавам с лозови листа), както и бобена салата и содена питка, затова винаги е трудно да се измисли меню за всички вкусове. Може би ще направя следните ястия:
 Боб на фурна(става гъст и много вкусен)
Няколко чушки и сармички за мен с ориз, гъби и праз
Питка с мая(без яйца и мляко)
Постен кекс със сушени плодове(рецептата е от един вестник, но става чудесен)
Тиква(все още се колебая дали да е печена и под формата на тиквеник)

Ще следя за още идеи Simple Smile

# 58
  • Мнения: 84
За Бъдни вечер готвим нечетен брой измежду следните ястия:
- Питка
- Зелник (баница с кисело зеле)
- Постни зелеви сарми
- Червен (кафяв) боб с булгур
- Пълнени чушки с боб и ориз
- Боб със зеле
- Домашна салата с боб
- Лапад с ориз
- Постен гювеч с картофи
- Картофена салата
- Кьопоолу
- Туршия
- Сушени плодове
- Тиквеник
- Варена царевица
Преди години баща ми правеше едни много вкусни сармички с липови листа, но така и не научих рецептата, а него вече го няма...

Последна редакция: чт, 03 дек 2015, 10:27 от ann_

# 59
  • Мнения: 7 171
В допълнение към вече изброените, аз правя и една салата с грис. Сварен грис се смесва с майонеза, настърган лук и лимон. Обикновено един ден по-късно става за ядене. Много върви с черни маслини.

Общи условия

Активация на акаунт