ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 10

  • 74 608
  • 752
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 013
Воайорчето, болката е много индивидуално усещане. Когато на мен ми откриха шоколадовите кисти, аз дори спорих люто с лекаря, че нямам никакви болки и че няма как да са ендометриозни. В последствие, може би и в момент в който свиквах с лошите новини започнах да усещам лека болка в яйчника с по-голямата киста. Много е индивидуално това с болката.

Ако забременееш с ендометриозна киста и ако е малка може и да се резорбира, но ако е по-голяма (2 см например) - забрави. Но по-добре лекар да се изкаже по въпроса.

Аз съм правила пункция на киста, която отказваше да се махне с противозачатъчни. От хистологията излезе, че е била пълна със съсиреци и реално отново нямаше доказателство, че е ендометриозна. Коментарът на лекарката беше, че била "млада" и за това хистологията има само находки за съсиреци. От тогава нямам нова киста там, но пак казвам при мен реално не е сигурно на 100%, че е била ендометриозна тази киста. Някои момичета казват, че пак се е появяват после след пункция. Гаранция - Франция, но поне не ти засяга яйчниковия резерв и е спасителен вариант преди инвитро. По принцип капсулата на такава киста се пълни с някакъв антибиотик след като се пунктира съдържимото.

# 31
  • София
  • Мнения: 781
Мерси, Маги!!! Много изчерпателен отговор!

# 32
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Воайорчето, според мен от ендометриозата може да има болка навсякъде. Изхождам от себе си.
Мен например ме боли яйчникът, на който никога не съм имала киста.
Да не говорим, че ме боли на още поне 5-6 места из малкия таз - отпред и отзад - почти ежедневно.

Чувала съм, че дори при задържан по-голям фоликул някои момичета може да ги заболи съответния яйчник. Недей да се филмираш веднага, че кистата е ендометриозна.

Ендометриозните кисти не изчезват по време на бременност, а само спират да се захранват и не растат.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 1 060
Аз съм със задържан фоликул вече за втори месец, или пък е киста не знам и аз вече Sad, но идеята е че имам леки болки в яйчника и усещам нещо.
А да ви попитам може ли от фоликулярна киста да стане ендометриозна, че нищо не намерих за това, а и забравих да попитам док?

# 34
  • София
  • Мнения: 8 131
Не може. Ако е фоликул, си остава фоликул.

# 35
  • София
  • Мнения: 781
Мерси, Африканчо!
Пух, значи и ти като мен Simple Smile
Ще питам док дали не може да махне моята с пункция. Да видим какво ще ми каже Simple Smile Така или иначе се готвя за ин-витро. Не ми се иска ако забременея това нещо да седи там...

# 36
  • София
  • Мнения: 3 271
Момичета,
Вчера след като се побърках от висене по козметични сайтове и пазарувах под стрес и днес най-сетне  Mr. Green ми дойде първия цикъл . Толкова го чаках, че направо не мога да повярвам  Grinning Голяма радост.  Laughing
То станаха 11 месеца при мен, толкова трудно се "отключиха" както казва доктора хормоните.  ooooh!

Сега обаче искам малка анкетка сред вас по отношение на това как протече първия цикъл.
На мен ми дойде сутринта с леко напрежение в яйчниците и корема и слабо кървене. Никаква болка.  Shocked Като знам как ме е боляри преди сега не мога да повярвам, че няма нищо.
Утре ще ходя на втори ден да давам хормони FSH,  LH, E2. Вие изследвали ли сте хормони след първия след спирането на инжекциите  цикъл?

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 1 060
Здравей Мagnollia,

радвам се, че най после и при теб е дошъл дългоочаквания цикъл Simple Smile
При мен първия като дойде беше с леки болки, но нищо в сравнение с предишните и леко зацапване, но след няколко часа си стана доста обилен за 2 дни и след това намалява. Болки имах само първия ден и съвсем леко неразположение във втория. Сега вече съм в трети цикъл от инжекциите и болки почти няма. Преди първите 3 дни бях много зле, а сега дори не съм пила никакво болкоуспокояващо. В интерес на истината пак ми е обилен цикъла в първите дни.
Относно хормони аз все още нищо не съм пускала, но имам намерение, тъй като чакам ред за час в една клиника и предполагам, че като отида там веднага ще ме накарат да пусна всичко необходимо и затова сега не бързам. Иначе гинеколагa , който ме следи казва, че всичко е нормално освен това че първите два месеца имах задържан фоликул, но ми каза че често се случва след инжекциите. Аз обаче се опасявам от ЛУФ и затова го следя.
Ами това е при мен и дано скоро пак ти спре цикъла Wink

# 38
  • София
  • Мнения: 3 271
poooh  Hug
 И на мен днес на втори ден ми е по-обилен от вчера, но освен леко напрежение в корема и кръста няма болки и не съм пиша никакви хапчета. Направо като друг организъм е. Като се сетя колко много ме болеше и как пиех  по няколко хапчета и всичко ми беше като изтръпнало . ooooh!
Дано скоро да ми спре отново, но поради хубава причина  bouquet

# 39
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Не съм изследвала хормони веднага. За първия месец не помня, честно казано, но на втория цикъл след инжекциите със сигурност имах овулация. Знам го, защото си я усещам.
Хормони излседвах на 6-тия месец, но поради други причини /топли вълни през деня и изпотяване нощем/. Бяха ОК, въпреки че бях с ендометриозната киста, до 1 бяха в норма и овулация имах. Така че и добрите хормони май не са гаранция.

# 40
  • София
  • Мнения: 781
Здравейте, момичета. Четох някъде, че 60 % от жените с ЕМ, които пият прополис (клеева тинктура) забременяват естествено до 9 месеца. Вие имате ли повече информация за прополиса и ЕМ-зата? Някоя от вас пие ли? Аз започнах да пия в началото на миналия ми цикъл, но я спрях, защото започнах да чуствам болки в областите, където имам огнища. Само че този месец при мен се получи бременност (макар и за кратко). Не знам дали има връзка с прополиса и затова ми се иска да събера повече информация и да продължа да го пия, ако отзивите са добри.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 1 060
Аз пия само фолиева киселина и нищо друго, но не съм чела това за прополиса...иначе си имам вкъщи, сега ще се поинтересувам относно това Wink

# 42
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Прополисът не беше ли за подсилване на имунната система?
А с еднометриоза трябва да се избягват подобни илачи, мисля. Нали една от тероиите е, че болестта е автоимунна. Затова обикновено голям процент от жените с ендометриоза страдат и от друго съпътстващо автоимунно заболяване.
Една приятелка с ендометриоза пи някакви имуностимуланти преди лапарото си за подсилване на имунната система, след което получи мн силни болки от ендото. Тя смята, че виновни са лекарствата, които е пила, но това никой не може да каже със сигурност.
Лично аз не бих рискувала с подобни имуностимуланти, били те и естествени.

# 43
  • София
  • Мнения: 781
Да, Африканчо, и мен ме заболя миналия месец като го пих, но пък забременях... за малко... странна работа!

# 44
  • София
  • Мнения: 3 271
Да, Африканчо, и мен ме заболя миналия месец като го пих, но пък забременях... за малко... странна работа!

Извини ме, че питам, ако смяташ, че е лично не отговаряй.  Hug
"За малко"? Какво имаш предвид. Защото точно това "за малко " може да е, защото си приемала имуностимуланти.
Иначе аз след операцията пих доста имуностимуланти. Болки не съм имала, даже напротив предпазиха  ме от гриповете и другите вируси зимата.
Теории ЕМ  има много. Аз не съм съгласна, обаче че е автоимунно заболяване. Аз смятам, че това предразположение  е за кодирано,  ако така мога да се изразя, още при оформянето на плода в утробата, т.е. тома са мутации на клетките, които са донякъде и наследствени и могат да се проявят, могат и да не се проявят. ЕМ прилича много повече на туморните  образувания,  отколкото на автоимунно заболяване. Но това е моето мнение.  Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт