МНОГОДЕТНИ МАМИ

  • 95 544
  • 729
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 487
Моите си лягат към 9.30-10 и най-късно в 7.30 са станали. Ако си легнат в 8, сигурно в 6 ще са кукуряк. Следобяд спят по 2 часа. Средната от 1 до 3. Баткото, ако спи от 14-16 16.30, но той може и без сън да изкара.

# 676
  • София
  • Мнения: 6 141
Моите пък са във възрастта, в която следобедният сън в детската градина се превръща във вечерен кошмар у дома.  Mr. Green  Дребните заспиват след 23ч., а ги слагам най- късно в 22. Малкият батко запива преди тях, защото се уморява доста в училище. Сега сме на морето и всички дружно припадат след целодневно къпане и тичане по плажа.  Grinning

# 677
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Mademoiselle Chocolate и моят номер 2 беше/е голяма търчалка, затова беше обезателно да е в количка и вързан докато стигнем до училището на 6-7г дете или парк, защото след три малки деца в различни посоки и един възрастен трудно се търчи. По-лесно е докато бебето не ходи още  Grinning Laughing .

Като си легнат в 7 часа, стават към 6 сутринта. Но моите и по-късно да легнат пак в 6ч сутринта стават и тримата. Раннобудни са, затова аз предпочитам  да си легнат по-рано, тъкмо те ще се наспят а и аз също. Не са ходили на ясла/градина по цяла седмица, предимно в къщи съм ги гледала. На обяд спяха по около 1 час -не дълго за да неизпуснат играта. Особено средното дете хич не ми спеше, че много интересно и играта да не изпусне ooooh!

# 678
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Да си похваля буболечката, че вчера проходи. Heart Eyes Party

При нас големите трябва да са в леглата в 21 ч. през седмицата и в 21.30 ч. в петък и събота. Сега през лятото често сами си нарушаваме правилото, защото постоянно миткосваме навън и често се прибираме след тези часове. Лора е нощна птица и засега заспива чак към 23.00 часа, надявам се като поотрасне малко да си промени режима.

Номер 3 е в раница на кратки разстояния, иначе е много тежък - близо 11 кила.

Това тегло на 5-месечно бебе ли е или аз нещо не съм разбрала?!

# 679
  • София
  • Мнения: 3 114
Mademoiselle Chocolate, добре дошла и честито ново попълнение в семейството ви! Heart Eyes

Големите ми деца са с 4 години разлика като твоите, но нямахме още трето дете, така че не знам дали мога да съм полезна със съвет. През учебната година ходеха съответно на училище и градина, така че ставаха и лягаха по едно и също време. Общо взето се получава така, че ритъмът на семейството се нагажда по най-малките. Предполагам, че най-малкото детенце също спи на обяд, така че по това време или ще почивате всички, или ще си намерите някакви тихи занимания с голямата.

За лятото 6.30 -7 си е доста ранен час за ставане, но май нищо не може да се направи, освен да пробваш малко да забавиш вечерното лягане, ако е възможно. Ако сте любители на вечерните семейни разходки, ще ви дойде добре да не бързате да се прибирате, а № 3 може да поспи в количката. Разбира се, всичко това зависи от темперамента на децата и колко са уморени вечер. Hug

Преди няколко дни изпратихме момичетата на море при баба и дядо и сега сме тримата с най-големия ни син, което е почти все едно сме без деца. Grinning От две години не се бяхме радвали на такава почивка, миналото лято свекърите имаха здравословни проблеми и децата си бяха с нас през цялото време. Даже утре смятаме да гледаме "Миньоните" сами, ще е забавно. Wink

chockolina, честити първи стъпки!  bouquet

Това тегло на 5-месечно бебе ли е или аз нещо не съм разбрала?!

И на мен ми се видя твърде голямо теглото за тази възраст.... newsm78

# 680
  • Мнения: 8 077
... Свикнали сме, винаги сме заедно..навсякъде Simple Smile До такава степен, че страдам ако съм без децата дори за 2 часа. Просто не сме свикнали да сме сами и като се случи, не знаем дори как да използваме свободното си време Crazy
Майка ми е бивша детска учителка, т.е пенсионирана по-рано при първа възможност... За ваканциите на учениците няма какво да ги правя да скучаят в София, и двамата големи имат приятели в Пазарджик, карат колелета там... А малката не искам да я пращам на сборна детска градина (на сборна група ходи, ама в друга градина...) а и там има село, където на нея й е много приятно. Та от 2 години вече децата ходят "да радват баба" и аз имам "бабина ваканция". Тази година даже само с баба и дядо ще ходят на планина и аз ще си работя, работя, работя ... е ще си оставя някакво време вечер да се порадваме с мъжа си, че иначе докато патардията затихне... и ние сме изпозаспали  Wink Не бяхме свикнали да сме сами, ама като се уреди въпроса  smile3508 ух, как бързо свикнахме  Blush

# 681
  • Мнения: 8 077
...
Режим на спане нямаха, но в 7 часа си бяха по креватите. Сега на 11г, 7г и 4г към 8-8.30 си лягат...
Боже, моя на 12 не заспива до 23, дори в учебно време дето ставането е в 6:30 или в 7:30, просто миля не може да заспи толкова рано... Големия на 15 явно ученето го уморява много та сам се оправяше да си ляга преди всички 21:30, дори строяваше цялата къща за тишина, малката (5г) ако спи в градината следобяд заспиваше към 22ч, ако не е спала 21:30 ... това в учебно натоварено и по график време... Thinking
Ама лятно време ваканционно, е не мога да ги сложа по леглата като всички са навън с колелетата и тъкмо е паднал малко хладеца...
Като бяха по-малки режима беше - кой когато става (малката бързо мина от 6:30 на 7:30 което е поносимо за мен), заедно закусваме и тогава кой на градина кой на работа, кой на училище... при първа смяна училище малко по-ранко. Малката спеше следобяд, големите си играеха тихичко в стаята и мама да поспи Blush (уикендите), сега никой не ще да спи, ама с "бубката" си полягваме да почетем книжка...

# 682
  • Мнения: 2 660
Ами едър е, да  Grinning Той и на ръст е едър, но и татко му не е малък. Всъщност е на 5 м. и половина, не, че има голяма разлика  Grinning

# 683
  • София
  • Мнения: 5 285
Децата като си лягат към 7-8, кога се събуждат?

Моите зимата лягаха между 20 и 21 ч. със ставане в 6 за градина  Peace
Сега късно се стъмва и вечер ми е много трудно, щото аз имам ну жда да си лягам рано, а те - свежи като краставички  Joy
При всички случаи ставане след 7 ч. сутринта е силно изключение и голяма рядкост у дома.

Когато са всички в къщи и Лимонката (най-малкият) заспи през деня, големите вече знаят, че е време за Лего или подобни тихи неща. Понякога им пускам и детско. Като беше още по-бебе, Лего се даваше "само когато бебето спи" и дори нямаше нужда да подканям и да мисля занимания  Mr. Green

# 684
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Според мен лягането и сънят въобще зависят от характера на децата. Има някои, които обичат да си поспиват, и други (каквито са моите големите), които са категорично против. Даже Калина (проблем номер 1) на 3-4 години излезе със становището, че, цитирам „Да се спи не е забавно.” Crazy

И все пак, макар че при нас интервалите са по-размити, оправянето за сън (и зиме, и лете) стартира м/у 21 и 21.30, лягането до 22, а заспиването - според кондицията на всяко от децата. Калина заспиваше бързо и по график, докато ходеше на у-ще, Люся се бори с последствията от следобедния сън в ДГ докъм 23-23.30, а дребчо заспива на цица и се буди все още от 2 до 22 пъти/нощ, така че той не ми е в сметките за синхронизация.

Сутрин за у-ще и градина едвам стават (за у-ще към 6.30, а за градина - 7.30). За см. на това в почивните дни са първа пушка, често пъти не по-късно от 7.30. Тия дни съм приятно учудена, защото поспиват докъм 8 без нещо.

Следобед каките не спят от 3-годишни, но в последно време въведохме „почивка на легло”, която общо взето се спазва (особено уикендите, когато двете са вкъщи).

Така че синхронизацията е добра идея, поне що се отнася до по-големите деца, те бебетата и без това са залепени за мама. Mr. Green Mr. Green Mr. Green

 chockolina, честити ви ходещи крачета на Лора! Смело да крачи и все в правилната посока!

Никола проходи преди месец и половина, но още не сме му правили прощъпулник. Аз все ги организирам много по-късно прощъпулниците. Върти ми се даже кощунствената мисъл тоз път да минем без ритуал, но има време, ще реша. Thinking

# 685
  • Мнения: 2 660
Значи изводът е, че ще поживеем и ще видим.  Grinning На първо време на номер две задължително ще уеднаквя режима с номер 1, че иначе ще полудея. За всичко останало ще импровизирам.  Grinning

# 686
  • София
  • Мнения: 6 258
chockolina, честити ви ходещи крачета!  bouquet

Mademoiselle Chocolate, добре дошла официално! Нали си знаеш, че много ви се радвам! Hug

# 687
  • Мнения: 5 250
Покрай батковците режима на малката е никакъв. Все някой, някъде се води, я на плуване, я на градина...., цял ден съм в колата, ММ е на нова работа и не може да ме отмени, ама тя миличката не протестира, нагажда се. Сега обаче баба й е при нас и ми е от голяма помощ, че се занимават двете.

chockolina, честити ходещи крачета на Лора  Heart Eyes (и нашата кифличка проходи)


# 688
  • София
  • Мнения: 12 231
Много стиснати палци на Мама Цоцоланка и в тази тема от мен и цялото семейство  Hug

Сега един въпрос и от мен. Близначките не могат да стигнат тази година до консенсус, къде да се празнува рожденият им ден. Предложиха да се празнува отделно на две различни места. Все още се колебая по въпроса, тъй като по този начин едната ще празнува на рожденият си ден точно, а другата ще е малко странно според мен да е на рожден ден на сестра си на същият ден на който и тя е родена. От друга страна пък винаги съм се опитвала да уважавам това, че макар и родени заедно, те са си две отделни деца и е разбираемо да искат да имат личен празник, както и различни гости. Винаги съм поръчвала две торти, но все пак РД е празнуван заедно. Финансовият въпрос също е налице, тъй като така ще има двоен разход два поредни дни, но да кажем, че това не е основен въпрос. Ако не бяха близначки щях да празнувам 2 рождени дни.
Та какво е мнението ви по въпроса, да склоня ли и да празнуват отделно или да откажа. Подозирам, че ако веднъж го направим това ще е желанието им почти всяка година вече. Вариант е семейно отбелязване на датата и на двете, а празнуване по-късно на два отделни рождени дни по-нататък. Тази година няма да е възможно, тъй като вече съм резервирала едното място на рожденият ден, където смятах, че и двете исках и където се оказа, че едната не желае да празнува...

Последна редакция: ср, 15 юли 2015, 10:07 от Aila

# 689
  • София
  • Мнения: 6 258
Точно това щях да ти предложа:
Цитат
Вариант е семейно отбелязване на датата и на двете, а празнуване по-късно на два отделни рождени дни по-нататък
Ние обикновено така правим, без да са в близки месеци дори, на деня го отбелязваме семейно, а следващия уикенд обикновено с приятелчета. Ами растат си децата и е нормално да им се разминават интересите, пък вие трябва да решите кога да промените традицията. Wink
А не са ли им повечето приятели общи? Щото моите са с 2г разлика, но голяма част от приятелите им са общи, с малка разлика. Напоследък си празнуват рождените дни на различни места, но има деца, които и двамата ги канят.

Общи условия

Активация на акаунт