Трябва ми рецепта за торта "Гараш"

  • 30 061
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Абсолютно автентичната рецепта за Гараш е посочената по-горе от Джинджър кукис-Вероника.  А тортата е ниска, защото блатовете са без брашно, само от белтъци и орехи и не се надигат. Подкрепям Рейни, става абсолютно фантастична. Оригинална рецепта за Добуш,  заедно с история на тортата, може да Видите при Йоана - кулинарно с Йоана, има и техниката за карамелените ветрила отгоре. Аз крема съм правила само , уникален е. Peace

# 16
# 17
  • Мнения: 377
Тази вкусна картинка на торатата Гараш така ме изкуши и сега ще се наложи да правя тортата. Хич не си падам по кулинарстването, но като ми се хапва  Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 44 223
Може да съм малко офф но имам такова питане - блатовете от белтъци и орехи(правя си такива ореховки), как се  съхрянава снегът, между отделните блатове да не спихне? Те са много блатове, дори и по 2 да се пекат, пак ще има някакво време, в което белтъците не трябва да се разводнят.... понеже имах такъв проблем с ореховките, за 20 мин беше аха, аха почнало да се втечнява, но ако трябваше и трета  фурна да зареждам нямаше да оцелеят...а благовете не са 2-3...

# 19
  • Мнения: 2 883
Оставяш ги на хладно някъде, не е задължително в хладилник, и разбъркваш от време на време, аз така процедирах  Peace

luba_rizova в каква темичка се засичаме, а  Laughing

# 20
  • в колонките
  • Мнения: 510
 За мен най-вкусната и шоколадова ''Гараш'' е тази, на Звездев, препоръчам я,   Peace
             https://www.youtube.com/watch?v=9ZPyPLpqEqQ   

# 21
  • Мнения: 1 517
според моя скромен опит от около 20-30 Гараша направени най- вкусен с този на Ginger , но винаги увеличавам дозата на крема.
Правя 6 платки с 10 белтъка 300гр захар 400гр орехи и 2 с.л. с връх брашно. Крема ми е 360гр масло, 300гр шоколад, 150гр вода и толкова захар +1 ванилия. Peace

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 422
Този гараш съм правила доста пъти http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D1%82%D0%BE%D0%BD
Винаги страхотен резултат Peace

# 23
  • Мнения: 3 279
За мен истинската торта Гараш е тази.Правя само нея http://www.bg-mamma.com/url.php?u=aHR0cDovL3RoZWdpbmdlcmNvb2tpZX … tc2cyOTIyNTMzOQ==
Скрит текст:

# 24
  • Мнения: 244
Светето, според мен тортата, която описваш е класическата "Добуш торта". .... На времето в тогавашния "Балкан" (сега "Шератон") правеха и една японска. Също беше страхотна, но и нейната рецепта не намирам. Ако някой я има, моля да я постне. ....

Искрени извинения  Praynig за объркването по отношение на украсата! Embarassed И така е станала една мешавица между "Гараш" и "Добуш" Embarassed Rolling Eyes
Всичко останало обаче (без украсата от карамел) остава в сила.
Явно доста съм се размечтала по темата "тортите едно време", та съм се объркала толкова много... newsm78
Благодаря ти Fantasya, че си обърнала внимание на грешката ми, та да не обърквам и другите кулинари!
И аз се интересувам от т.нар. "японска торта", ама нищо не намирам. Само си спомням, че беше с черен и бял блат. newsm78
Привет! Hug  bouquet

# 25
  • в колонките
  • Мнения: 510
  По тази рецепта ще правя торта ''Гараш'' за Нова година:  http://www.mycookingbookblog.com/torta-garash/ .  За Коледа току-що завърших торта ''Естерхазе'', сполучлива на вид стана, на вкус не зная още,  Wink

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 53
За мен истинската торта Гараш е тази.Правя само нея http://www.bg-mamma.com/url.php?u=aHR0cDovL3RoZWdpbmdlcmNvb2tpZX … tc2cyOTIyNTMzOQ==
Скрит текст:
                  И аз я правя само по тая рецепта и то вече няколко години и винаги е ставала безупречно.Направете я  и ще се обедите,че е невероятна

# 27
  • Мнения: 3
Аз имам тази рецепта от хиляда години /една от първите ми рецепти в халваджийския тефтер от 1977г/ Laughing,
7 бр. яйца
300 г захар
250 г масло
2 с.л. какао
3 ч.ч. смлени орехи
за гарниране - 50 гр. шоколад или печени бадеми
Маслото се разбива със захарта, прибавят един по един жълтъците, като се бърка непрекъснато. Прибавя се какаото. Отделя се половината от сместа за крем. Към другата половина се прибавят смлените орехи и разбитите на твърд сняг белтъци. Изсипва се в намазана с масло и поръсена с брашно формао за торта и се пече се в умерена фурна около 30 минути. Изважда се в тортена чиния, намазва се отгоре и отстрани с крема. Украсява се с настърган шоколад или печени и счукани бадеми /или орехи/

Това е от мен. Други рецепти за това нямам.
Нека и други да споделят.
Успех!
И аз я правя по същия начин и става невероятна! Много е важно да се ползва масло, а не маргарин както правят повечето хора, защото вкусът се променя напълно!

# 28
  • София
  • Мнения: 13 193
Аз имам тази рецепта от хиляда години /една от първите ми рецепти в халваджийския тефтер от 1977г/ Laughing,
7 бр. яйца
300 г захар
250 г масло
2 с.л. какао
3 ч.ч. смлени орехи
за гарниране - 50 гр. шоколад или печени бадеми
Маслото се разбива със захарта, прибавят един по един жълтъците, като се бърка непрекъснато. Прибавя се какаото. Отделя се половината от сместа за крем. Към другата половина се прибавят смлените орехи и разбитите на твърд сняг белтъци. Изсипва се в намазана с масло и поръсена с брашно формао за торта и се пече се в умерена фурна около 30 минути. Изважда се в тортена чиния, намазва се отгоре и отстрани с крема. Украсява се с настърган шоколад или печени и счукани бадеми /или орехи/

Това е от мен. Други рецепти за това нямам.
Нека и други да споделят.
Успех!
И аз я правя по същия начин и става невероятна! Много е важно да се ползва масло, а не маргарин както правят повечето хора, защото вкусът се променя напълно!

И аз я правех по същата рецепта + ванилия и лъжица коняк. Пиша в минало време, защото от години не правя сладки неща. Много вкусна ставаше. А рецептата я имах от вестник с интервю с Лучано (собственика на сладкарниците). Точно тогава сладкарниците му бяха в апогея си. Последният въпрос беше да сподели някоя от рецептите и той беше избрал "Гараш". И наистина на вкус беше същата като тази, която продаваше в сладкарниците.

Скрит текст:
Представяте ли си, в днешно време сладкарници Лагуна, Пчела, Рицка и подобни да слагат масло в тортите си?  Laughing

# 29
  • Мнения: 1
Аз имам тази рецепта от хиляда години /една от първите ми рецепти в халваджийския тефтер от 1977г/ Laughing,
7 бр. яйца
300 г захар
250 г масло
2 с.л. какао
3 ч.ч. смлени орехи
за гарниране - 50 гр. шоколад или печени бадеми
Маслото се разбива със захарта, прибавят един по един жълтъците, като се бърка непрекъснато. Прибавя се какаото. Отделя се половината от сместа за крем. Към другата половина се прибавят смлените орехи и разбитите на твърд сняг белтъци. Изсипва се в намазана с масло и поръсена с брашно формао за торта и се пече се в умерена фурна около 30 минути. Изважда се в тортена чиния, намазва се отгоре и отстрани с крема. Украсява се с настърган шоколад или печени и счукани бадеми /или орехи/

Това е от мен. Други рецепти за това нямам.
Нека и други да споделят.
Успех!
И аз я правя по същия начин и става невероятна! Много е важно да се ползва масло, а не маргарин както правят повечето хора, защото вкусът се променя напълно!

Правя я точно по този начин от много години, по някога (когато ми се занимава) разделям блата на две като изстине и слагам крема по средата я отгоре заливам с течен шоколад. Става почти убийствено шоколадово и тогава не можеш да изядеш дори и едно парченце, толкова е наситено и сладко. По-рано ползвах брашно за да подмажа тавата, но сега с тези хартии за печене,вече не е необходимо. Hug

Общи условия

Активация на акаунт