Трябва ми рецепта за торта "Гараш"

  • 30 060
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Здравейте,

Може ли някоя мама да ми помогне с рецепта за торта "Гараш", защото искам да направя на моя, но не мога да си спомня как ставаше номера. Четох в интернет някакви рецепти, но не става баш като истинската "Гараш", ако някой може да помогне ще съм много доволна.

Благодаря предварително!

Последна редакция: сб, 08 ное 2014, 09:39 от Редактор*

# 1
  • София
  • Мнения: 4 178
Аз имам тази рецепта от хиляда години /една от първите ми рецепти в халваджийския тефтер от 1977г/ Laughing,
7 бр. яйца
300 г захар
250 г масло
2 с.л. какао
3 ч.ч. смлени орехи
за гарниране - 50 гр. шоколад или печени бадеми
Маслото се разбива със захарта, прибавят един по един жълтъците, като се бърка непрекъснато. Прибавя се какаото. Отделя се половината от сместа за крем. Към другата половина се прибавят смлените орехи и разбитите на твърд сняг белтъци. Изсипва се в намазана с масло и поръсена с брашно формао за торта и се пече се в умерена фурна около 30 минути. Изважда се в тортена чиния, намазва се отгоре и отстрани с крема. Украсява се с настърган шоколад или печени и счукани бадеми /или орехи/

Това е от мен. Други рецепти за това нямам.
Нека и други да споделят.
Успех!

# 2
  • Мнения: 1
Здравей,
Моята майка я прави по следната рецепта:
 Продукти: 5 белтъка, 120г орехови ядки, 120г пудра захар
 Продукти за крема: 300г шоколад, 250г сладка сметана, 150г захар
 За глазурата: 100г шоколад, 50г олио за разреждане на шоколада
 За гарниране: 30г счукани бадеми
С миксер се разбиват ореховите ядки, пудрата захар и белтъците. Сместа се разделя на 5 части. Всяка една от тях се изпича на дъното на намазана с мазнина и поръсена с брашно тава.
Кремът се приготвя като се смесят захарта и сметаната. Слагат се на огън докато кипнат . Към тях се добавя нарязан на ситно шоколад. След като се разтопи сместа трябва да изстине, след това се разбива с миксер докато се сгъсти и получи по-светъл цвят.

# 3
  • Мнения: 74
Леле златни сте много ви благодаря!

Първо ще пробвам рецептата на rimar да видим какво ще стане (кефи ме това, че е стара рецептата), а после ще направя една торта по рецептата на театроман.

Целувки и дано темата бъде полезна на други мами {}{}{}

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
торта гараш е с няколко блата, не с един.
знам много добре, защото като дете само това ядях  Mr. Green
рецептата на Театроман ми се струва по-достоверна.

за крема нямам спомен, но не беше пухкав.
отгоре ръсеха наситнен шам фъстък.

# 5
  • Мнения: 74
Направих Гараш по рецептата на rimar и си "изядохме пръстите" толкова беше вкусна. Отново искам да използвам темата, за да благодаря.

Иначе днес или утре според зависи кога съм свободна, ще направя една торта и по другата рецепта да видим какво ще се получи, но съм сигурна, че и тя ще бъде готина.

# 6
  • Мнения: 14 499
Рецептата на Театроман наистина е по-вярна, защото тортата гараш е с няколко блата, приготвени само от белтъци и смлени орехи.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 178
Karadocheva, радвам се. Не претендирам за оригиналност на рецептата, но съм си я записала в скоби "бърза".

# 8
  • Мнения: 74
rimar класическа си е рецептата благодаря още веднъж.

Иначе вчера реализирах рецептата на Театроман и стана още по-добре искам да му благодаря специално... Довечера чакам гости и ще ги почерпя макар, че останаха само 4 парчета Simple Smile

# 9
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Моята рецепта е като на rimar
с тази разлика, че сместа я разделям на четири части и от всяка пека блат поотделно, като си изрязвам хартия за печене и я слагам върху дъното на тава. с лъжица разпределям сместа върху хартията и пека за не повече от 6-7 минути. След това си сглобявам като мажа между всеки блат с отделения крем.
на мен лично крема за една доза торта ми идва малко и когато разделям сместа в началото си оставям повече за крем.  Wink
другата рецепта за торта не казвам, че няма да е хубава, но според мен не е оригинала!  bouquet

# 10
  • Мнения: 2 883
Къде я видях тази тема не знам, сега ще има 2 седмици да си мисля за парче гараш  Mr. Green

Ето рецепта http://thegingercookies.blogspot.com/2010/10/blog-post_31.html, но аз винаги правя една друга, която много напомня за нея и много се харесва от моите близки - http://thegingercookies.blogspot.com/2010/10/reform.html

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 53
Вече 3 год. по ред правя торта Гараш по тази рецептаhttp://thegingercookies.blogspot.com/2010/10/blog-post_31.html ами честно да ви кажа,който я е опитал казва ,че е по хубава от тези в сладкарниците и това е така.Уникална е и става винаги.

# 12
  • Мнения: 244
Grinningсамо ще припомня истинския вид на оригиналната торта Гараш - спомен от моето детство!
Беше на пластове от тънки блатове (доколкото си спомням поне 6-7) и между тях фин и топящ се в устата крем.  
NaughtyБлатовете се правят от:
белтъци + смлени(на машинка за мелене) орехи + захар + брашно
 Но "черешката на тортата" бяха карамел -триъгълници полегнали косо и ветрилообразно наредени най-отгоре - безумно вкусни. newsm74

Една от най-вкусните торти. А главният сладкар на хотел/ресторанта "Балкан" (сега Радисън) нямаше равен на себе си. Още е пред очите ми изкусителното парче торта от този майстор със златни ръце - поклон пред него!!!    chef    bouquet

Последна редакция: чт, 06 ное 2014, 18:02 от CVETETO3101

# 13
  • Мнения: 1 047
Светето, според мен тортата, която описваш е класическата "Добуш торта". От много дълго време се опитвам да намеря оригинална рецепта, но всичко, което срещам е с шоколад. Правих я, обаче шоколада стяга блатовете и остават твърди. Не може да омекне. Става много вкусна, но е като едновремешните жокеи. Твърда. Не я одобриха домашните. Много са претециозни. Моята "Гараш торта" е без шоколад и без брашно. Само с ганаш. Става много вкусна. На времето в тогавашния "Балкан" (сега "Шератон") правеха и една японска. Също беше страхотна, но и нейната рецепта не намирам. Ако някой я има, моля да я постне.

Моята "Гараш"

Скрит текст:

Торта Гараш
Продукти:
10 яйца,
1 буркан /като от компот/несмлени, изчистени орехи - смилат се,
2,5 пакета масло /малки/,
3 ч.ч.кристална захар,
1,5 ч.ч пудра захар,
5 с.л. какао,
1/3 ч.ч. прясно мляко,

Приготвяне на блатовете: 10-те белтъка се бият на сняг и се добавят към тях 1,5 ч.ч кр.захар. Бият се отново и се добавят смлените орехи. Сместа се дели на 3 части и се пече всеки блат по отделно върху импрегнирана /намазнена/ хартия. Не очаквайте блатовете да се надуят много. Готови са, когато добият кафеникаво-златист цвят.Пекат се на около 250 градуса.

Приготвяне на масления крем: маслото /размекнато на стайна температура предварително/ се смесва с пудрата захар. Към това се добавя по-голямата част от глазурата и се размесва добре.

Приготвяне на глазурата: 10те жълтъка+какаото+пр.мляко+1,5 ч.ч кр.захар се смесват и се варят около 5 минути на водна баня. Глазурата придобива вид на течен шоколад. Маха се от котлона и се отделя 1 ч.ч от сместа- това е количеството, за заливка на тортата отгоре. Оставят се да изстинат и двете части от сместа. Щом изстине, остатъкът от глазурата се смесва с масления крем. Важно е да е изстинало добре, защото иначе масленият крем става течен. Това е готовият крем за мазане между блатовете.
Нарежда се така: блат, крем, блат, крем, блат, крем и отгоре се слага глазурата. С лъжица тортата се обмазва добре отгоrе и отстрани с глазурата. Слага се в хладилник за поне час-два да стегне добре. Тортата е готова. Когато вадите да режете, имайте предвид,че тортата бързо се размеква, затова бързо отново я прибирайте в хладилника.

# 14
  • София
  • Мнения: 44 223
Гараш не мога да си представя с 6-7 блага,  та тя е  съвсем нисичка торта, къде ще ги дене тези блатове.

Иначе за добуш веднага намирам поне 2 рецепти без шоколад
http://torti.bg/recipe/%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D0% … 0%B1%D1%83%D1%88/
http://recepti.--reklamen-spam--/r-3777-%D0%A2%D0%BE%D1%80%D1%82 … D0%B1%D1%83%D1%88
второто излиза като спам гледам - в торти.бг (на латиница разбира се е)
На същата страница в шоколодовите торти е поместена и рецепта за гараш, която пише, че е оригиналната.

Общи условия

Активация на акаунт