Септемврийче вече гука, мама пък съвсем изкука!

  • 32 898
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 26
Чела съм,че при АМ си се започва след четвъртия месец.Общо взето е въпрос на лично решение.Повечето педиатри май препоръчват ранно захранване със сокове и т.н.

# 691
  • Мнения: 6
а с какво да започна и как и по-колко?

# 692
  • Мнения: 931
Независимо дали АМ или кърма, е хубаво да се почне, когато детето покаже признаци на готовност:
- интерес към храната, когато другите се хранят;
- може да се закрепи в седнало положение;
- показво признаци, че храната не му стига - иска да суче/яде по-често;
- е преодоляло рефлекса да избутва с езиче храната;
Казват, че всичко това обикновено се случва около шестия месец.

Може да се започне по няколко начина:
- сокче от ябълка прясно изцедено - препоръчвано от старата школа- лесно за даване, но трудно за усвояване, тъй като суровият плод е кисел и е агресивен към стомахчето;
- плодово пюре - тъй като е сварено, е по-лесно усвоимо. Ако се започне с него има опасност детето после да откаже зеленчуковите, понеже са по-безвкусни;
- зеленчуково пюре - картоф или морков са най-лесните за усвояване зеленчуци;
- безглутенова каша - да кажем оризова. Тя също може да се направи по-течна и да е по-лесна за даване.

Трябва да се има предвид и конкретното състояние на детето при захранването, заради въздействието на храните върху организма - примерно морковът запича, крушата разхлабва, а от кашите се пълнее.

Почва се с една лъжичка от избраната храна и ако детето покаже реакция (колики, разстройство, обрив), то вероятно не е готово за захранване и е хубаво да изчакаш още. Както и ако избутва лъжичката с езиче.

Това са в общи линии основните положения на захранването според "съвременните" теории, така, както и аз ги разбирам. Аз лично смятам да захраня около 5-6 месеца, в зависимост от готовността по горните признаци със зеленчуково пюре от картоф, който е неутрален.

# 693
  • Мнения: 327
 Най-добре говори с педиатъра, който ще ти обясни. Във форума има подфорум и там можеш да прочетеш и да ти дадат информация относно захранването.

# 694
  • Мнения: 0
За много години Simple Smile  аз също гласувам за късното захранване. Доколкото знам е най-добре да се почне с пюре от картоф, морков или тивка.

# 695
  • Мнения: 4
Честита Нова Година Simple Smile ,Бъдете здрави и усмихнати момичета и нека малките човечета растат здрави и безгрижни,обичайте ги  Hug
Да ви питам след ваксините в 4ти месец какво следва?В 5ти има ли друга ваксина,а тези в 4ти как се приеха от вашите бебчета?

# 696
  • Мнения: 731
Честита Нова година Else и Шаманката!
Нека бъде здрава,успешна и щастлива за вас и да продължавате да бъдете полезни на настоящите и бъдещи мами,така както бяхте полезни и на нас.Говоря от името на всички Септемврийки,на които помогнахте да не се предадат и да кърмят децата си.Аз съм една от тях.Благодарение на насоките и информацията,която ни предоставяхте,а и продължавате,аз не се предадох след трудното начало в родилно отделение.След близо един месец цедене установих кърмене и в момента имам едно прекрасно 7,500 кг дете с пухкави бузки и баджачета за гризкане Simple Smile)) Благодаря ви и бъдете щастливи през новата 2014 година!


Честита Нова година на теб desislava_1234 и  на всички останали Септемврийки! Бъдете преди всичко здрави и щастливи, с всичко останало ще се справите!

Благодарим Ви за доверието, което проявихте към нас - ЛЛЛ - през последните няколко месеца, за споделените радости и тревоги! Надяваме се, че сме Ви били полезни и проектът на Бг-мамма и Ла Лече Лига продължава да е успешно начинание.

Вече няма да следим темата Ви за въпроси към нас. Ако имате нужда от нас, имате въпроси за кърмене, захранване  или отбиване, можете да ни потърсите на националния телефон на ЛЛЛ – 0888 555 385, да ни пишете в подфорума за консултации с Ла Лече Лига, да намерите контактите ни на сайта на Ла Лече Лига – България, или на страницата ни във Фейсбук.

Вие имате ценен опит и познания, ще се радваме, ако ги споделяте и с други настоящи и бъдещи майки, да ги подкрепяте и да им вдъхвате кураж, че могат да се справят, да ги уверявате, че ако се нуждаят и от нашата помощ, могат да ни намерят и виртуално, и реално. А ако някоя от вас иска да опознае ЛЛЛ отблизо, да се обучава и да помага на други майки, е добре дошла при нас.  Hug

Ще ни бъде приятно, ако и в бъдеще се виждаме на ЛЛЛ-лекции, срещи и бебешки кафета, организирани с подкрепата на Ла Лече Лига в много градове на България.

Пожелавамe ви, да ви се случват всички неща, които ви карат да се чувствате щастЛЛЛиви!

# 697
  • Мнения: 15
За много години и тук Simple Smile
Аз не можех да влизам до сега, нещо сървара не ме пускаше, ама го излъгах днес.
ЛЛЛ ще ми бъде мъчно за вас (прегръдки)
Захранване ще правим на 5 навършени месеца, за да може на 6 да има ваведена храна. Тогава отганизмите на бебетата почват да губят натрупаноте вещества от корема на мама и имам нужда вече от усвояване на храната.
Нощно хранене не махам, въпреки че ми е много трудно, изморително, но щом искат нощно време да ядът значи не им стига храната през деня, ние ядем по100-110 мл кърма на ядене и няма как да спрем нощното Simple Smile

# 698
  • Мнения: 9
ЧЕСТИТА НОВА 2014 ГОДИНА!Дано тя донесе на всички ни само хубави неща.Много здраве пожелавам на вас и семействата ви.
Ани на моята госпожица не й стига кърмата, но я дохранвам защото иначе не се стои край нея след кърмене.Въпреки всичко ми се струва, че също не изяжда колкото трябва, защото спрях да се цедя а само й давам да суче, но пък вечер не се буди я някога прескача и ядене - вярно, че АМ ги държи повече време.
Момичета аз имам друго питане давате ли вода на децата?Моето почти не пие не я харесва, а и азне намирам време в което да я дам- гледам да не е пред и след хранене.Проблема ми е че не пишка много цял ден може да изкара с един памперс и той не е пълен?Вярно, че тя пък се поти.При вас как е?Дали има проблем или просто аз се тревожа излишно.

# 699
  • Мнения: 6
Здрасти Ема 2013.Аз имам син на 4 месеца и досега много рядко съм му давала вода и то във вид на чай никога чиста,но си пишка много и почти на 3-4 часа памперса му е пълен.Но искам да кажа че аз не го кърмя вече 2 месеца защото ми спря кърмата и сме само на АМ.На мен в болницата като раждах ми казаха че независимо на какво хранене е бебето до 6 месец ако не желае не е нужно да се дава вода.А за пишкането не мога да ти дам съвет ние нямаме такъв проблем,но според мен причината не е във това че не и даваш вода.

# 700
  • Мнения: 15
Това с пишкането е притеснително и потенето също, вит Д даваш ли?

# 701
  • Мнения: 27
 ema 2013 и мойте не искаха вода ,нито чай , когато ни подариха кутия гранулиран чай на милупа -няма такива жаби сега . Първия път когато дадох изпиха по 140 мл чай и заспаха а аз  Shocked а преди това нервни мрънкат и все търсят шишето  ooooh!
Така разбрах ,че имат нужда  Wink

# 702
  • Мнения: 931
Това с пишкането не трябва да е така - при изцяло кърмените  бебета се определя по броя напишкани памперси дали имстига кърмата. Щом я дохранваш, явно не толкова в количествата е проблем, но трябва да има поне 6-7 добре напишкани памперса...  Peace Също и с потенето - в момента е и зима, как пък успява толкова да се изпоти?

Говори с педи за тези неща - стискам палци да не е нещо сериозно, но аз не бих го оставила така.

# 703
  • Мнения: 0
Ема аз също пробвам да давам вода, но не иска. Само на кърма е но пълни доста памперси на ден (поне 5) въпреки че се поти от време на време.
Вземали ли сте столчета за хранене? Знам че е рано още, но ще има намаления пак в комсед и мисля да се възползвам:) обаче нямам представа какво да търся в едно столче:)

# 704
  • Мнения: 931
Столчето - да е здраво Simple Smile , за мен е важно и да е комапктно при сгъване, защото нямаме много място. Таблата му да е лесна за махане и почистване, както и седалката. Удобно е и да има кош за играчки отдолу, както и полегнала позиция, ако ще го поолзвате от сега.
Ние изхвърлихме на баткото стария стол бебето като се роди, че нямаше място, а и се беше изпочупил. Като им видях после цените в магазините съжалих Simple Smile Но нищо, поне нещо новоще му купим. Евентуално.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт