Пчеларство 2

  • 123 122
  • 740
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 306
Да и аз на това се надявам.Имам и друг въпрос ако може да ми отговорите -имам друг рояк хванат ,който си имаше майка и си работеше добре.Напълни всички пити до горе с мед ,обаче не иска да качва в магазина и това си е.При последният преглед вече и майката няма къде да снася и се чудя дали да не извадя 1-2 пити от плодника  newsm78?


Аз съм имал такова семейство. нагоре много трудно се качва, докато напълни до последната килийка отдоло.
А съм имал и такива, дето щом сложиш магазин и веднага се премести отгоре.
С първия случай се оправих така - като извадя меда от годината, питите не ги връщам за почистване от пчелите, а направо ги прибирам. Следващата година щом ги сложа, те си имат остатъци от мед и веднага се качват горе.

# 706
  • Мнения: 237
dts000 а как се справяш с молеца по питите? Ние ако оставим такива пити и веднага ги е натиснал, при все, че слагаме напоена хартия с лавандулово масло.

Иначе и ние имаме такива семейства, долу пълно с мед, блокирали яйцеснасянето, горе грам мед няма. Махнахме им и ханемановите решетки и пак същото.

Иначе пашата при нас свърши и в момента в който доизвадим меда ще трябва да ги подхранваме.

# 707
  • Мнения: 306
Молеца се появява при много горещо време. Т.е. сега лятото. Есента вече няма как да се появи.
Единият пчелин /на дядото/ е на вилата в балкана на около 1200 м надморска височина. Там няма горещи температури и никога не е имало проблем с молец. Питите си ги оставяме в склада и си ги намираме пролетта така както сме ги оставили миналото лято.
Другият пчелин /моят/ е на друга вила, на около 400 м надморска височина. Там проблема е по сериозен от страна на молеца. Когато започнах аз с пчелите /преди около 8-10 год/ пробвах с какви ли не методи - орехова шума, вестници на всяка пита по отделно и т.н. Абсолютно нищо не помогна. От тогава започнах да качвам питите, щом ги извадя на другата вила и ги свалях през пролетта. Тази година за пръв път реших и аз да пробва с мравчена киселина. За сега ги наблюдавам - няма никакъв проблем. Надявам се така да се задържи. Тук при нас всички ги съхраняват с тази киселина.
А Вие какъв метод използвате?

# 708
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
...При последният преглед вече и майката няма къде да снася и се чудя дали да не извадя 1-2 пити от плодника  newsm78?
Аз така направих миналата година, даже по съвет на опитен пчелар, им дадох основи, за да градят. Уви, нищо не пипнаха по тези пити. То сега нали и майката се ограничава да снася известно време, след което идва ред на пилото, с което ще преживеят зимата. Ако вадиш пити, гледай медът да е запечатан на 100% и да няма прашец по тях, т.е. нищо, което да се развали. А молецът налита само на пити, в които е имало пило. Ако е новоизградена пита, в която само мед е имало - молецът няма да я пипне.

# 709
  • софия
  • Мнения: 507
Lioness,това не го знаех благодаря!Добре ,а да попитам проблем ли ще е ако извадя 1-2 пити с мед и ги сложа в слабите рояци дето ги хванах последни newsm78.И понеже съм пишман ученик от тази година и нямам стари пити ,сега слагам нови да си ги изграждат и пълнят за зимата.Аз и за това подхранвам по-малко последните.Може би задавам смешни въпроси,но си е друго човек с опит да каже  bouquet.

# 710
  • Мнения: 306
Щом пашата е приключила, няма защо да слагате магазин. А и имай в предвид, че щом няма паша, няма и да градят нови пити от основи.
Да хубаво е да вземеш пълни пити и да сложиш на слабите семейства.
Аз лично когато вадя от плодника пити - изцентрофугирам ги и ги връшам да има работа за майката. Иначе в действителност тя няма къде да снася.

# 711
  • софия
  • Мнения: 507
При нас от арендаторите има слънчоглед и все още носят.

# 712
  • Мнения: 237
Ние надежден метод за справяне с молеца не можахме да открием, но с тази мравчена киселина не сме пробвали. Би ли споделил как се процедира с нея.
Иначе ние тази година всички магазини след като извадим меда си ги връщаме по кошерите за да си пазят питите и най- вероятно ще ги приберем есента. Това ни посъветва един възрастен пчелар.

При нас слънчогледа прецъфтя още преди десетина дни. То и питите му бяха малки тази година.

# 713
  • Мнения: 306
Ние надежден метод за справяне с молеца не можахме да открием, но с тази мравчена киселина не сме пробвали. Би ли споделил как се процедира с нея.
Иначе ние тази година всички магазини след като извадим меда си ги връщаме по кошерите за да си пазят питите и най- вероятно ще ги приберем есента. Това ни посъветва един възрастен пчелар.

При нас слънчогледа прецъфтя още преди десетина дни. То и питите му бяха малки тази година.


Мравчена киселина - 1 л - 10 лв /поне при нас е толкова/
Нареждат се магазините един над друг и в тях питите. Най отгоре върху рамките се слага в една чиния с гъба от тази мравчена киселина. Тя е по тежка от въздуха и отива надоло до дъното. През няколко седмици се проверява самата чиния и ако е малко се долива. Така се прави докато застудее и самия молец вече не може да се появи. Най отгоре магазина се похлупва с нещо, което да служи за капак. Аз съм сложил вестници и една плоскост с размери малко по-големи от магазина.
Имайте в предвид че тази киселина не се пипа с голи ръце. Ако попадне, изгаря кожата. Работи се с ръкавица и да не вдишвате въздуха близо до бутилката. Щом изсипете в чинията, веднага затваряте и прибирате в шкафа.
По принцип много пчелари третират пчелите със съата течност срещу вароатозата пролетта и есента, вместо традиционните лентички. Това аз не съм го правил и не мога да споделя, но казват че е много по ефикастно от лентичките.

# 714
  • Мнения: 237
dts000 благодаря за инфото- ще споделя с мъжа и ще пробваме този метод.

Да, чувала съм, че се използва и за вароатозата, но ние не сме третирали с нея. Напоследък третираме с оксалова киселина чрез напръскване междурамията.

# 715
  • Мнения: 306
dts000 благодаря за инфото- ще споделя с мъжа и ще пробваме този метод.

Да, чувала съм, че се използва и за вароатозата, но ние не сме третирали с нея. Напоследък третираме с оксалова киселина чрез напръскване междурамията.



Успех Ви желая! И повече мед да има!

# 716
  • Мнения: 25
Записах се на курс по пчеларство и съм решила да си сложа 1 кошер, не обичам мед но попаднах напоследък на информация за пчелите и ми стана интересно. Доколкото знам пчелите летят около 2 км радиус. Имам няколко реда лавандула на двора и се надявам на лавандулов мед от моите бъдещи пчели Sunglasses Има ли начин да ги "примамя"?

# 717
  • Мнения: 306
Записах се на курс по пчеларство и съм решила да си сложа 1 кошер, не обичам мед но попаднах напоследък на информация за пчелите и ми стана интересно. Доколкото знам пчелите летят около 2 км радиус. Имам няколко реда лавандула на двора и се надявам на лавандулов мед от моите бъдещи пчели Sunglasses Има ли начин да ги "примамя"?

Здравей,
Добре дошла при нас.
Радвам се че имате желание за отглеждане на пчели. В кой град има курсове по пчеларство?
Само за информация - няколко реда лавандула е нищо паша. Няма нужда от примамване - те сами ще си я намерят.

# 718
  • Мнения: 25
Dts000,     не съм в България.иначе курса е 6 пъти по няколко часа, като включва и едно посещение във пчелен двор.тук слагат пчелни кошери по покривите в централните части в големите градове. В последните години доста се говори за изкуственото опрашване в китай, така че интересът към пчеларството нараства. Предлагат се даже пчели под наем лятно ереме Simple Smile
А съм чувала че пчелите се разстроват от многобройните WI- FI-ta, дали има нещо верно в това?

# 719
  • Мнения: 306
Dts000,     не съм в България.иначе курса е 6 пъти по няколко часа, като включва и едно посещение във пчелен двор.тук слагат пчелни кошери по покривите в централните части в големите градове. В последните години доста се говори за изкуственото опрашване в китай, така че интересът към пчеларството нараства. Предлагат се даже пчели под наем лятно ереме Simple Smile
А съм чувала че пчелите се разстроват от многобройните WI- FI-ta, дали има нещо верно в това?

няма представа - може и да има нещо вярно в това. Казват че и от мрежите на мобилните оператори също че не са им действали добре.

Общи условия

Активация на акаунт