Пчеларство 2

  • 123 123
  • 740
  •   1
Отговори
# 690
  • софия
  • Мнения: 507
Благодаря за отговора Мимка 871 ,сега какво да правя?Общо взето се оправям с четене по пчеларските форуми и питане,няма ли да си направят нов маточник  newsm78.Аз пък взех ,че извадих една пита от другият кошер с прясно пило незапечатено и я сложих там-знам ли реших да пробвам

# 691
  • Мнения: 237
Ако има пчели работнички, а не 90% търтеи би трябвало да се произведат нова майка от незапечатаното пило. Пробвай, пък пиши после резултат.

С каква система кошери работиш?

# 692
  • Мнения: 306
Благодаря за отговора Мимка 871 ,сега какво да правя?Общо взето се оправям с четене по пчеларските форуми и питане,няма ли да си направят нов маточник  newsm78.Аз пък взех ,че извадих една пита от другият кошер с прясно пило незапечатено и я сложих там-знам ли реших да пробвам

Правилно си постъпила. Ако не се е превърнала в търтовка, ще си направят маточници и майка ще се излюпи, но ако е вече търтовка, пак няма да стане нищо. Тогава кошера най-вероятно ще загине, защото няма да има кой да носи храна.

# 693
  • софия
  • Мнения: 507
Дадан блат 12 рамкови са кошерите ,ще изчакам още една седмица и ще видя какво става.Ще пиша  Simple Smile

# 694
  • Мнения: 306
Дадан блат 12 рамкови са кошерите ,ще изчакам още една седмица и ще видя какво става.Ще пиша  Simple Smile

Успех!

# 695
  • Добрич
  • Мнения: 795
По въпроса за книгите, бих препоръчала първо и задължително според мен- Календарен справочник по пчеларство, където по месеци са разделени грижите за пчелите. И още ще препоръчам книги от проф. Първулов, има интересни неща.

# 696
  • софия
  • Мнения: 507
Този съвет вече ще ми е от полза, защото на пазара автори колкото искате обаче кое е добре да се прочете е друг въпрос. Аз съм купила на Бижков и по нея се водя до сега.

# 697
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Има много клипове в Youtube с обяснения, тънкости и подробности.

# 698
  • софия
  • Мнения: 507
Нищо не става с този кошер и това си е .За последно пробвам друг метод ,който прочетох в интернет и ми го казаха други пчелари-да занеса кошера на разстояние да го обърна и изкарам всички пчели от него да го почистя и пак върна на място.Щяли да се върнат само работничките пчели без търтовките.След това да купя майка и да я монтирам в питата и да опръскам с ракия едно парцалче на дъното за да вкарам миризма в кошера да приемат по-лесно майката.Всичко до тук свърших с изключение на монтирането на майката ,защото в София вали от вчера и сега се притеснявам колко време може да прекара майката в кутийката с пчелите ,които я хранят. newsm78 ден -два -три изобщо не знам как да постъпя май цял ден ще вали днес.Някаква идея?

# 699
  • Мнения: 237
Спокойно. Щом има храна в кутийката няма проблем. Ние наскоро си купихме няколко майки, доставени ни чрез Еконт, бяха 2 пълни дни в кутийката и храна имаше в изобилие все още. Просто трябва да държиш кутийката на сенчесто място, да имат достатъчно свеж въздух, но не и да духа и да не ги безпокоиш.

# 700
  • софия
  • Мнения: 507
Благодаря Мимка 871  bouquet

# 701
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
А кутийката отвреме навреме се пръска с няколко капки водичка. Има голям шанс търтовите пчели да убият майката.

И търтов кошер се оправя много трудно.
Има много изписано по темата, изтръскването на пчелите не е решение, защото и търтовите летят и се връщат.

Най-оптимистичният вариант при една такава изгубена кауза е, да разместиш мястото на търтовия кошер с такъв, който е силен. И това да стане на обяд, по време на силна паша и интензивна работа. Тогава става смесване на двете семейства и търтовката се оправя от нововлезлите пчели, които унищожават търтовите.

Успех!

# 702
  • софия
  • Мнения: 507
Сложих майката в събота и сега ще чакам ,дано стане .Нямам силни кошери освен 1 ,който работи в момента.Нали купих 3 и се изроиха ,после хванах и още рояци и сега общо взето са млади и даже ги подхранвам част от тях.Уча се на бегом при дадените обстоятелства.Къде с четене ,къде с питане и съвети от вас или човека дето ми помага ,когато има време.

# 703
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Страхотно!!! Тъкмо се чудех какво става. Дано успее да дръпне семейството, докато има паша.

# 704
  • софия
  • Мнения: 507
Да и аз на това се надявам.Имам и друг въпрос ако може да ми отговорите -имам друг рояк хванат ,който си имаше майка и си работеше добре.Напълни всички пити до горе с мед ,обаче не иска да качва в магазина и това си е.При последният преглед вече и майката няма къде да снася и се чудя дали да не извадя 1-2 пити от плодника  newsm78?

Общи условия

Активация на акаунт