Айд наближава, мир и любов повелява – 126та арабска тема

  • 42 907
  • 742
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 171
мигче, не че ми е байгън, просто не искам да се преекспонират някои неща и да се спре с някои целенасочено провокативни неща. не се връзвам, но ме боли, когато в подобна тема, която трябва да запознава с арабския свят, някои хора си мислят, че трябва да скрият или отрекат лошото, а в същото време така се показва същото грозно лице на Ориента, което се опитвам толкова години, да покажа, че не е правилно.

много от вас знаят например, че аз много уважавам Деси като майка - тя дава на децата си правото да знаят езика на двамата си родители, осигурява им отворени врати, а няма да коментирам грижата й за тях и грижата й за собствената й обща култура. ето това е жена, чийто мъж е арабин и нито й е забранил да идва в родината си, нито децата си затваря само вкъщи, нито е забранил да учат и жена му и дъщерите му, нито е забранил да говорят български. защо не приемете, че и това е едно от лицата на исляма - уважението към чуждата религия. това, че тя е станала мюсюлманка си е неин избор, една от етървите й е християнска - да не би да са я разпнали.

затова прекаленото поучаване, детинските намеци, прекаленото надуване - всички тези дребнавости създават лош имидж на нещо, което аз не само съм имала честта да се родя с принадлежност към него, но и в съзнателния си живот да го избирам ден след ден, след като го изучавам, а не само сляпо да го следвам. сляпата вяра си има своята цена в исляма и убеждението също.

а политиката и религията се смесват в арабския свят, така че по-добре да не отваряме тази тема пак, нали не е разрешено по правилата на форума. да обичате арабския свят значи и да го уважавате, а това значи и да се посочват лошите страни, за да могат да се преодолеят. като си затваряме очите не правим услуга никому, защото ако вие живеете добре има 100 семейства, около вас, които гладуват и тънат в нищета материално, социално и интелектуално. един ден може би вашите деца ще бъдат сред хората променящи живота, ако им дадете шанс и си отворите вие като майки очите. приемете го като молба от човек (или като магаре - и то е Божия твар), принадлежащ на този свят, към който сте се приобщили, а не като проповед или поучаване - сигурна съм, че вие знаете добре.  

В.Лили, не знам кое ти дава правото да казваш дали знам или не какво е غيبة - за тези, които не знаят, това е споменаването на човек в негово отсъствие с нещо, което той не би желал да бъде споменат (включително и злословие) за религията му, светското му поведение, физическите му качества и всичко и всеки, който го касае по някакъв начин и това нещо да не е общоизвестно. С уговорката, че ако подобно споменаване може да предотврати злина, тогава не е в категорията gheeba. така, че в моя случай съм се вместила в "предотвратяването на злина" - да приемат арабите и исляма с изопачения образ, с които ги представя кадафи. а ако не съм се вместила - аз си нося последствията - никой не гори в чуждия огън. а и приказките ми не са гневни, още по-малко скачам на бой. а стига си "пазила" хората от мен - няма да ги вкарам в грях, а и те имат акъл в главата си.

Последна редакция: чт, 19 ное 2009, 18:15 от hadil

# 46
  • Мнения: 3 804
лил споко свий знамената  Laughing

хадил взех да ти завиждам  ,виж колко си обичана,че и гледат да те отмъкнат и то за 2ри път и то хора нямащи нищо общо с арабско  Laughing
Права си ние сме  си бг,но и сме си свикнали една на друга - с Лили например сме спорили доста,но чак до караници не сме стигали  bowuu ,Съжалявам обаче за един от споровете ,в който се включих да защитя някой хора ,въпреки,че Лили тогава имаше право-но нали трябва да цари мир в темата,това не беше оценено, но както и да е  Whistling

амал я покажи принцесата  Flutter

Да се похваля-този път ни приеха снимките,така че подадохме документите за смена на паспортите и вече не знам за кой път извадих на голямата документа който искаха от училището-дано този път вече да го приемат защото иначе   #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 47
  • Мнения: 171
Деси не съм търсила да съм обичана, а и никой не ме отмъква (наистина не те разбирам, ама нали съм си по-глупавичка, то си е нормално). а и не се карам - споря. но щом сте си свикнали, явно само с мен не можете да свикнете, така че отсега нататък ще се старая да пиша само като ме питат.

казали са: "ирфау раят алхак" - вдигнете знамето на истината.
отиде ми възпитанието от излишни приказк - добре дошли на завърналите се !
хайде лека вечер !

# 48
  • Мнения: 3 804
хадил пак нещо не сме се разбрали- за споровете и караниците-просто ти дадох пример ,всъщност горният пост нищо че започваше с твоето име ,беше насочен към други четящи-спомни си какво ти писах на лични  Peace ако искаш  пак там ще ти напиша по -подробно какво съм визирала  bowuu

# 49
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Хадил - не можеш да разбереш , защото не си свидетел на така наречените "спорове", развили се в последните 2г. А и как да разбереш като ти се говори с недомлъвки....то така ме заплашиха и мен с адвокати, а аз едва онзи ден , препрочитайки и препрочитайки лс-то, схванах за какво иде реч. Оф, оф....
Аз съм човека , който според Вещица обичаща чесън те дърпа на нейде си Simple Smile , макар , че ти си си у вас , аз у нас - накъде ли мога да те дръпна....

Вещица обичаща чесън - никога не съм те смятала за клакьор , а за приятел.
Ако в онзи спор(който нямам представа, кой от всичките беше) се беше държала като такъв и ми беше посочила грешката , а не да ме ласкаеш, много от написано до сега щеше да е спестено. Разбрах вече , че като нямаща нищо общо с арабския свят, съм нежелана в темата. Странно, е че Хадил , като имаща много общо с този свят и тя е недолюбвана вече....страннно наистина....

Разделяй и владей....смешно наистина в мащаба на една тема...но, така е, когато основния диалог върви на ЛС ...За какви неща намират време хората...няма да спра да се удивлявам.

# 50
  • Мнения: 24
Здравеате арабелки!!!
Лиле да с о1на 0 са били алжирците  Peace
Обаче след мача е било страшно. Хабибито беше възмутен как алжирците са замеряли хората с камъни (и не само обикновенните хора ами там и ВИП гости). Вика замислих се как ли ни приема света.Какво ще си кажат хората за арабите като гледат тези кадри. Пита ме кажи ми честно ти какво мислиш за нас. Беше притеснен как другите народи ще възприемат подобни гледки. Аз му викам ти ако знаеш след като играят два български отбора какво настава по някой път  Laughing

# 51
  • Мнения: 2 171
Момичета, вземете се спрете, че става смешно вече Peace. На всички стана ясно кой кого обича, кой кого не обича, кой кого не може да трае. Предлагам оттук нататък личните чувства да се изясняват на лични, за да не се зачистват по 10 страници от темата и да не става сеир. Липсва ми онази атмосфера, която почувствах в началото, когато започнах да пиша тук Rolling Eyes.

# 52
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Астарта  Peace - подкрепям те напълно и аз това искам.

Тъй като в момента работя над тематичното разпределение по литература за 5клас искам да покажа какво се учи в раздел
**
ІІ . Фолклорен празничен календар
23. Курбан байрам в мюсюлманската религия. „Добрият съсед”
Мюсюлманска религия
Курбан байрам – празник в мюсюлманския празничен календар
Положителни ценностни нагласи и толерантно отношение към
различието
Сходства и различия между ценностите, утвърждавани от ислямската и
от християнската религия
***
Даа...това и много др. неща преподавам аз...на деца с проблеми...и се надявам, че го правя достойно.

Последна редакция: чт, 19 ное 2009, 22:15 от Миг незабравим

# 53
  • Мнения: 171
и аз съм "за" предложението на Астарта и след като аз съм виновна пак за спора - аз слагам край.

# 54
  • Мнения: 550
Привет   bouquet
То всички (или поне 90 процента) май искаме едно,  ама от няколко седмици нИ сА получава .
Хадил, виновника според мен не си само ти, споко  Peace и аз съм виновна, и всеки, който е наливал масло в огъня тук, на лични или открити места, е малко или много виновен.
Моято система е да подминавам мненията, които чуствам, че преминават добрия тон, а да не говорим за морални и нравствени присъди. Мисля, че всеки е достатъчно голям за да има реална представа за себе си, ценностите в живота си, кое правилно и кое не.  Peace

Удобрявам много мисълта на Джон Станйбек  Peace а за пол. система в арасбко – преди около седмица имаше статия в Острова (или ал джазира  Heart Eyes да покажа, че напредвам с арабския), че след като телевизията предала репортаж от митинг срещу новоизбрания стар президент на Тунис, телевизията е спряна и сайтът е баннат за територята на въпросната страна.  NaughtyТа това е малък пример за какво иде реч. Ама не е тук мястото да се обсъжда  Peace  Blush

Вещичке, хубава реклама направи на Ватика, та сега и аз съм се намацала с “олиото“ за коса. Оказа се, че и моят човек го има  Crazy как не съм го забелязала досега. Но поправих грешката, и го приватизирах. Сега мисля да постоя 1 4ас преди да измия косата. На опаковката нямаше никакво упътване, та втрих и в корена, и по дължината на косъма. Дали е правилно, нИ знам newsm78

Хадил
, да не забравя , честито победа  Hug Мойте египетски колеги от уни–то още ближат рани, викат, разправят се. То бива  емоции, ама тяхното минава границата. Прав е на никито приятеля, много грозно изглежда отстрани.  Naughty

И друго исках да пиша, ама забравих Rolling Eyes Whistling
Приятна вечер момичета!  Hug

# 55
  • Мнения: 3 804
ая моето е крем и пише да се намаже цялата коса/суха/ от корените до краищата и да се държи 15 мин след това ,да се измие косата както обикновенно.
 

# 56
  • Мнения: 550
Мерси за бързия отговор   bouquet Моето оба4е е olive hair oil това пише на опаковката, но няма инфо как да се използва. Ще из4акам още малко и ще измия косата.

# 57
  • Мнения: 800
Айдееее, доживяхме петъка  Party

Вече намразих това обръщение "дама/ дами"   Sick Ама какво да се прави , който отиде в магребската става дама.


Деси и Айя, ама това Ватика каква фирма е?  Има ли го в БГ?

Деси, ама на Даяна косата се е накъдрила май, машалла  Crazy


Аз  честно казано нямам против всеки да си пише каквото иска, не ме притесняват темите нито за религия, нито за политика. Всеки си има и специфичен стил на писане и изразяване, но все пак предпочитам ясните изказвания, а не някакви мъгляви, завоалирани, объркани и километрични разяснения- особено, когато се говори за религия.


Хадил, след като ни уведоми, че много мразиш назидателно-поучителния тон, как така не си се усетила, че ти го използваш най-често  Rolling Eyes   А също така  доста често използваш и заплахи , едва ли не "който дръзне да се изправи насреща ми, ще си изпати".


Всеки твой пост е изпълнен с недомлъвки и намеци. Да не говорим за скандала преди около 2 седмици, не беше никак коректно от твоя страна да тичаш в магребската и да коментираш кой, какво, защо и т.н. Мразела си била провокациите, но наистина ли не усещаш, че коментарите и скобките с допълнения в постовете ти, целят именно провокация  Confused
 И какво , за да бъдем дами, трябва угоднически да подминаваме и мълчим, само и само мир да е и да ти доставим удоволствието да бъдеш коректив на всеки, дори  когато не си права и дрънкаш откровени глупости  Confused

Километрични завъртяни постове, с неясни тези, последвани от други километрични постове, как си имала друго предвид, ни си била грешно разбрана, извинения , разяснения и още по-голяма каша.

Колкото и да е търпелив човек, трудно може да се въздържи.



затова прекаленото поучаване, детинските намеци, прекаленото надуване - всички тези дребнавости създават лош имидж на нещо, което аз не само съм имала честта да се родя с принадлежност към него, но и в съзнателния си живот да го избирам ден след ден, след като го изучавам, а не само сляпо да го следвам. сляпата вяра си има своята цена в исляма и убеждението също.


Абсолютно във всеки пост изтъкваш произхода си , че си родена мюсюлманка. Това значи, че превъзхождаш конвертите ли?
Е, други не са имали "честта да се родят в мюсюлмански семейства" и да наследят исляма даром, но са изминали дълъг и труден път, докато го открият и то с цената на много жертви.

Горделивостта, надменността и чувството за безпогрешност не водят до добър изход.

# 58
  • В един зелен, неспирен поглед, там далеч...
  • Мнения: 942
Добър предиобед на всички.

Миг незабравим, не си съвсем права. И аз нямам реално нищо общо с арабския свят, но не се чувствам нежелана в тази тема.

Иначе и към мен преди е имало малко по-хапливи изказвания, но не мисля, че това е било повод да се обидя и не съм го приемала така. Може би е за това, че аз самата съм много по-критична към себе си , от колкото всички тук във форума са били. Мисля, че не бива да се приемат твърде лично нещата. Кой каквото има да каже, да си го казва без претиснение. Вече е въпрос на избор на останалите да  се съгласят с това или не.

Айдееее, доживяхме петъка  Party

За мен това винаги е малък празник  Laughing




# 59
  • Мнения: 16
до сега не пишех а само четях
 надявах се споровете да са спрели за да мога да се включа и аз, защото в тези спорове не искам да се включвам, но уви продължава се в същия тон
 аз спирам да следя темата
до сега само четях и не пишех от сега нататък и това няма да правя.
пожелавам ви всичко хубаво

Общи условия

Активация на акаунт