Спомени и сънища от Магреб - 21 нощи

  • 44 304
  • 740
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 13 512
И във Варна Деде
Любимия преподавател на синът ми беше Арабист
Aрабистика във Варна ли? Хм...да не би в Свободния?

# 706
  • София
  • Мнения: 7 970
Хадил хайде като се появиш да ни разкажеш (ако знаеш) какво е сега пък това кърваво езеро в Багдат.

Ето тука някъде о средата има и негова снимка. Аз даже го гледах и в едър формат. А под снимката пише, че още не могат да изяснят на какво се дължи това природно явление.

И после вижте има и други езера около него, то по скоро ми прилича на река с мостове отгоре ама като се увеличи изображението става ясно, че не е така.

# 707
  • Мнения: 171
Това е част от река Тигър, близо от квартал "Ал таура" (т.е. "Революцията" известен като саддам сити, а в по-ново време и като садр сити). в тази част се изливат водите на многобройни кланици от района, така че това е една от причините за този цвят. освен това има натрупване на определен вид микроорганизми придаващи този кървав изглед. та по повод бактериите и минералите, вижте каква красота могат да сътворят:
клик

# 708
  • Paris, France
  • Мнения: 14 313
Привет,

Делта, помпата е за смяна Sad. Неколкократно ни се е случвало.

За тажина - така се нарича и традиционния съд и ястието, приготвено в него. Също както нашия гювеч. Тук са доста популярни, има и електрически, като уред за бавно готвене. Моят любим тажин е с агнешко и дюли. Обичам и сини сливи в тажина.

За кардамон - Не съм сигурна с "н" или "м" се пише накрая. Аз мислех, че на български е с "н" накрая, но го виждам написано и с "м". В Магреба кафето е БЕЗ кардамон. Марси е обяснила за Тунис. Марси, правят ли кафе с розова вода? В Мароко го правят с канела и черен или бял пипер (не съм сигурна). Кафето навлиза в Магреба с турците и става неизменна част от магребската култура, особено в Тунис и Алжир, където до ден днешен му викат турско кафе. В Африка кафето се пие с кардамон до , но изключая източна Либия ( там е с много малко кардамон и шафран). На запад от Киренайка, тоест в цяла Триполитания и в бившите френски колонии е без кардамон. Иначе слагат кардамон в манджите. Смело можем да кажем, че това е демаркационната линия Магреб/изток. В Сирия и Ливан пък, не пият кафе с кардамон, ами кардамон с кафе.

Цитат
Aлександрия е наистина много красив град. Аз съм ходила преди много години, когато още двореца на крал Фарук беше отворен за посещения.
- да, Александрия е наистина красив град. Едно време и пирамидите са били отворени за посещения, и в музеите са се прескачали мумии и какви ли не експонати. Майка ми веднъж се загубила в музея в Кайро и влязла в някакво депо пълно с мумии и скъпоценности. Това преди 45 години. Утре веднага ще и кажа за

WВижте каква оферта ми попадна:
149 долара+ 80 долара лет. такси.  Shocked за 1 седмица!

http://www.bgits.com/top_oferti/last-minute-offers-египет-полет-29-08.html

Ами то е така с офертите "в последната минута". Обаче обърни внимание като влезеш в детайлите на офертите, че там пише, че цените започват "от..." та не се знае докато се стигне до някаква нормална оферта "до..." на каква сума ще излезе.
- ми дори като сложиш екскурзиите пак си е далавера, на слънчице една седмица.

За притесненията около излизането с братчеда - не знам за кого са се притеснявали повече, сигурно за него Laughing, да не се напий, да не катастрофира, да се не сбие. За мене кво newsm78 - да не си лекьосам полата или счупя някой нокът  Joy

# 709
  • Мнения: 169
Добро утро

 Невенка   bouquet пак посред нощите си писала.Кога спиш кога домакинстваш  Simple Smile време щом и за компа намираш вечер - аз съм  Tired не мога да си позволя и филм да гледам.Припадам на леглото и съм аут веднага  ooooh!
хей сега малчо спи и викам да пиина едно кафе като хората- на спокойствие  javascript:void(0);

# 710
  • Мнения: 2 804
Добро утро !
Аз днес мога да твърдя , че вече съм добре макар и все още да имам ужасна кашлица .
Тия дни бая по мързелувах , но от април месец не бях си взимала дни на отдих . Малко ми стана криво , че няма да съм платена тия дни , но вече не съжалявам имах нужда от глътка въздух .
Белбейче , явно още ти се отразява зле цялата домакинска работа и търчането след бебчо . Въпрос на практика ще е мисля и Невена ще потвърди .
Аз снощи си легнах в 4:20 и в 9 бях на крака . А да си призная сега вече си увеличих времето за спане на 5-6 часа на денонощие .
Днес ми се иска да на правя кашкавалки или една погача с кашкавал от горе , та ще о мисля след малко за след обяд .
Имам да къпя всички дребни и мене , ще пусна и две перални пък по късно ще ви навестя отново .

ПП Хадил , на истина е невероятно това съчетание от цветове , жалко само за произхода им .
 

# 711
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ДЗАААААААААК newsm47
МОНДЕ-
да във Свободния. Преподавтеля се казва Владимир Чуков. Преподава и политология но е завършил  и Арабистика. Учил е във Сирия. Не попитах дали е специализирал там, просто ми излезе от акъла.
НЕВЕНЧЕЕЕ- помпата беше сменена докато аз съм била на тренировки. . Случил се много свестен майстор, даже той отишъл да купува помпата. Прах веднага след като се прибрах тогава smile3503 Как така ще оставя аз ПенитУ без работа Laughing И ти какво си станала по ранните сутрини? Да не замесваш ляП smile3503
БЕЙЧЕЕЕЕЙ-  Hug
като гледам какво ЦърнУ каЙве си ни поднесла, ще сме кукуряци целия ден  bouquet
НАВЕЛЧЕ- не се оставяй на кашлицата и взимай там каквото ти казват доФтурите, че синО неможе да се оправи от месец със тази гадна кашлица. Почти я излекува но все още кашля.
 Хайде на тажинаааааа newsm47

# 712
  • София
  • Мнения: 7 970
Абе хора тоя тажин не е ли нящо като нашите гювечета ?

Между другото нали знаете, че имаме корана преведен на български. Много е интересно да го четеш отзад напред, щото аз нали съм си свикнал по нашенския и като прочета едната страница оп обръщам и се връщам на предходната и почвам да се чудя ся пък що се повтаря тоя текст два пъти.

Иначе добре са го направили в ляво е на арабски и в дясно превода на български.

Преди няколко години ходих в джамията в София да ги питам дали има някъде преведен корана. Има - отсякоха хората, ама защо ви е на български, четете го на арабски. Ами не знам арабски. Хм...ми как се молите. Бе хора аз не съм мюсюлманин християнин съм и просто искам да прочета корана. Е защо ? Еми защото е свещенна книга затова .... Да не ви пресъздавам целия разговор. Записаха ми хората адреса даже ме питаха и какъв цвят я искам... и след два дни едно момче ми я донесе в къщи. Вадя парите да я платя, а то вика това е подарък не се плаща.

Та сега в домашния ни олтар си имаме библия, тора, евангелие и коран. Пълна колекция.

# 713
  • Мнения: 13 512
Аз имах някакво по-старо издание, явно, което с беше написано само на български и се чете като българска книга. Това новото издание е по-добре така, на двата езика.

# 714
  • Мнения: 2 171
И аз го имам на български и на арабски и се чете отзад напред. Подарък ми е от приятел на мъжа ми. Но така и не го прочетох целия. Все пак един ден ще го прочета Simple Smile

# 715
  • Egypt
  • Мнения: 132
Да ви споделя- в Алжир нападнали и разрушили офисите на двете Египетски компании с най- големи инвестиции в страната- строителна и мобилен оператор, отзован е посланика на Египет в Алжир... Ако имаха граница двете страни щеше да избухне война...
Аз не ставам от кревата вече повече от седмица, все ми е лошо, вие ми се свят, гади ми се, ходихме на отоневролог, че съпружието смята, че е от вътрешното ухо, пия едни хапчета, от които непрекъснато ми се спи, ако няма подобрение в понеделиник ще съм на скенер в Кайро.

# 716
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ФАЙМА Hug
Душко, много съжалявам да чуя, че имаш такива проблеми. Надявам се да е нещо незначително Praynig
А тези нападения заради мача ли са?
ХАДЖИ-
много хубаво това да имате свещенните книги, направи ми страхотно впечатление newsm10 Не питам дали си ги чел, защото знам, че си ги омахал със голямо любопитство thumbsup

# 717
  • Мнения: 24
Всичко това в Алжир е заради мача с Египет. Още след самия мач Алжирците са замервали с камъни египтяните, дори и ВИП персони са пострадали. Което е много жалко защото хем на мача са били хем след това. Хабибито вика какво мнение си създава света за арабите като гледа тези грозни сцени. Та това не сме ние. Беше много възмутен. Но по-страшното е че продължава лошото отношение и толкова време след мача. Дано всичко да се успокои и мине
ФАЙМА дано скоро се оправиш  Hug Дръж ни в течение защото се тревожим искренно.

# 718
  • Varna
  • Мнения: 2 596
НИКИТО Hug
Мацка, кажи на хабибитУ Ич да не се притеснява какво ще кажели за арабите. Ми то тука във Европата при нас какво става бе. УжасТ и то не от вчера. Във Западната Европа уж малко ги озаптиха ама сега при нас какво става а.
Ами във Колумбия наскоро не бяха ли избили цял футболен отбор. #Crazy

# 719
  • Мнения: X
Фаима, дано всичко е наред! Стискаме палци. Praynig Ако си боледувала скоро наистина е възможно да има проблем с ухото и заради това да се чувстваш така. При мен се беше получило по този начин и е страшно неприятно. Имах чувството, че имам камбани в главата.
Марси, как си? Не се ли чувстваш по-добре? Ако има начин да ти изпратя от тези билки, пиши.
Делтичкааа, ще си имаш радост,а? Hug Радвам се, че баткуту си идва! Стягаш ли дестинациите? Wink
Аз Коран в оригинал не съм чела, но четох адаптиран такъв. Голяма изненада беше. Все съм си мислила, че Коран съдържа само молитви на арабски ама то четях все едно Библията с незначителни различия. Не претендирам изобщо за верността на това, което казвам, тъй като самото издание беше предназначено за деца.
Ники, я прати едно клипче на твоето хабиби да види, какво става след мач в БГ, че да се успокои! Иначе адмирации от мен за загрижеността му. Hug

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт