Хранене на кърмачката

  • 104 202
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 691
Не видях тази статия в библиотеката, а ми се стори интересна алтернатива на строгите диети за кърмачки.

Хранене на кърмачката

Сред устойчивите митове относно кърменето най-често се повтаря митът за специалната диета на кърмачката. Много жени по съвет на "доброжелатели" минават на строга диета за целия период на кърмене, като не си позволяват дори парченце пържено или солено. Ситуацита се усложнява и от това, че препоръките за кърмачки, които се разпространяват сега в родилните домове и детските поликлиники, са съставени на фона на рязкото увеличаване на честотата на алегриите при малките деца. От първите дни на кърменето започват да ограничават кърмачката така, все едно тя вече страда от наследствена хранителна алергия и задължително я е предала на детето си по наследство. Но на практика подобни случаи не се случват толкова често, а хранителната алергия, изразяваща се в диатеза (атопичен дерматит, екзема, невродермит и др. - бел. прев.), по-често се среща при деца на АМ, отколкото при кърмените.Затова за обикновената средностатистическа жена изобщо не е задължително да спазва толкова строги правила. В такъв случай какво трябва да се притесняваме да ядем при кърменето?

Мними опасности

По време на кърменето менюто на жената може по нищо да не се различава от обикновеното. Тъй като бременността, раждането и кърменето са естествени физиологични процеси, успешността им не може да е кардинално свързано с диетата на жената. Действително, никой бозайник - било то коза, горила или вълчица - не сменя диетата си след раждането! В този смисъл човекът, който спада към бозайниците, малко се различава от тях. Затова кърмачката може да се храни така, както се  хранила по време на бременността.

Но нали на бременните също се препоръчва да спазват диета? Разбира се, препоръчва се, храната трябва да е разнообразна, пълноценна, да съдържа повече натурални продукти и по-малко всякаква химия. Прощавайте, но тези препоръки  могат да се дадат на всеки човек, който е започнал да се замисля за храненето си. Може би бременността е повод да се замислим за здравословното хранене и да се откажем от някои вредни навици. Но да се отказва и ограничава една жена има смисъл само дотолкова, доколкото е готова да се откаже от нещо завинаги. Много по-важно е да се погрижите за разнообразието, употребявайки всички продукти и съобразявайки се с острите хранителни желания. Точно така можете да се храните и в периода на кърменето.

Ами продуктите, от които детето може да получи "колики"? В списъка на подобни продукти включват и зелето, и черния хляб, и всички бобови и много, много други. В действителност пряка връзка между това, което яде майката, и състава на кърмата няма. Кърмата е течност с много сложен състав, концентрацията на всеки компонент в нея се определя от вътрешните механизми на лактацията. Кърмата се синтезира от компонентите на кръвта и лимфата, а не от съдържанието на майчиния стомах. Само изкуствените добавки в храната от рода на химичните оцветители или лекарствата попадат в кърмата без изменение, като при това концентрацията на едни в кърмата е сравнима с концентрацията им в кръвта на майката, а на други е много по-ниска. Никакво зеле не попада в кърмата и затова от него бебето не може да получи "колики".

Тогава какво се случва, когато детето действително реагира на някой продукт? В половината от случаите безпристрастната оценка на ситуацията (в частност повтаряне на храненето на майката със заподозряното ястие една седмица по-късно) показва, че не е имало никаква реакция, детето  е реагирало на нещо друго, например на промяна на времето. В други случаи наистина има индивидуална реакция на продукта, при това не у детето, а преди всичко у майката. Ние не усвояваме еднакво добре всички продукти. Има продукти, които предизвикват у майката киселини, газове, разхлабват или запичат. В зависимост от силата на реакцията в кръвта на майката се извършват едни или други промени, част от които може да се отразят и на състава на кърмата. В такъв случай детето може да реагира на тези промени, а може и да не реагира. Всяка двойка майка~дете е индивидуална. Възможно е след известно време майката да забележи, че когато тя яде даден продукт, например зеле, у детето се усилва газообразуването или му се нарушава сънят. Като правило такъв продукт може да е един или всичко на всичко два, при това различните деца на една майка могат да реагират на различни продукти. Много е трудно да се предположи предварително какъв ще е този продукт. Например аз редовно срещам майки, чието дете реагира неадекватно не на продукт, а на определена рецепта, например задушено месо с чесън или задушено зеле с гъби. Неразумно е предварително да се изключва целият списък от храненето, защото така може сериозно да обеднее менюто на кърмачката. Затова по-грамотно е да се прилагат обикновеното наблюдение и методът на проби и грешки. Възможно е бебето изобщо да не реагира на зеле, но затова пък да накара майка си да ограничи употребата на цвекло или фасул.

А какво да правим с продуктите, които уж рязко променяли вкуса и миризмата на млякото? Към тях обикновено причисляват лука, чесъна, ряпата, цветното зеле, подправките с остра миризма и т.н. В традиционните за миналия век препоръки кърмачките бяха съветвани да ги изключат от менюто си изцяло и да ги използват в периода на отбиването. Както показа практиката, всичко това е просто измислица. Върху вкуса и миризмата на млякото подобни продукти може и да влияят, но апетитът на децата и честотата на кърменията при това не се променя. За потвърждение на този факт в Англия бил проведен такъв експеримент: подбрани били 20-тина подобни продукта, с тях се хранели майки и се водело наблюдение как се променя честотата на сукане и обемът на изсукваната от детето кърма в зависимост от това какво е яла майката. Оказало се, че от всички "подозрителни" продукти върху обема на изсуканото мляко са повлияли само два. Ако майките ядяли чесън, децата изсуквали… повече, а не по-малко, оказало се, че рязката миризма на чесъна им харесва! Ако майките пиели твърд алкохол, децата сучели вяло и можело дори напълно да откажат да сучат. Така че от целия списък на "неприятно миришещи" продукти останал… спиртът, с който, сигурна съм, не би се хранила кърмачка, четяща тази статия.

Да повторим, диетата на кърмачката не е задължително по нищо да се различава от храненето й по време на бременността. Специална диета може да се спазва в особени случаи, когато майката е с изразена алергия или в семейството се хранят непълноценно.

Реални опасности - алергия
Ако майката или бащата на детето страдат от алергия, като това важи особено за майката, жената трябва да се отнася по-внимателто към диетата си. На бебето може да се отразят негативно не само хранителната алергия на майката, но и алергията към миризми, прах, котешки косми, пухчетата на тополите и т.н. В този случай детето може да има склонност към диатеза, която в някои случаи се проявява достатъчно рязко буквално през първите 2 месеца на живота му. Разбира се, тук най-добрият помощник на майката е лекарят. Ако лекарят е хомеопат, лечението няма да предизвика допълнителни алергии у бебето, а резултатите често са просто вълшебни. Но всяка майка, която попадне в такава ситуация, трябва да знае елементарните правила за безопасност.

И така, у децата, предразположени към алергии, диатеза може да се предизвика от следните хранителни продукти:
цитрусови: лимон, портокал, мандарина, грейпфрут
ягоди, малини
чужд белтък: телешко и млечни продукти, риба и рибни продукти, птиче месо и яйца, соя и бобови
и т.н.

Освен хранителните продукти, алергия у детето могат да предизвикат:
химическите добавки, използвани в хранително-вкусовата промишленост - консерванти, оцветители, подобрители и т.н.
детските храни

До обостряне на диатезата обикновено водят и профилактичните ваксинации.

В случай с дете, склонно към алергии, майката ще трябва да спазва определени ограничения в диетата. Като правило през първите седмици на кърменето от храната на майката се изключват кравето мляко, пилешкото, свинското, рибата, яйцата, ядките, кафето, какаото, шоколадът, цитрусовите и т.н. В отделни случаи списъкът може да е много по-дълъг, а в други по-кратък. След известно време продуктите се въвеждат един по един в храната на майката, като се спазват всички предпазни мерки. Ако у бебето към един от въвежданите продукти се наблюдава алергична реакция, която може да се прояви като зачервяване на кожата на бузите, сухота на кожата на коленете и лактите, повишено газообразуване (колики) и т.н., то този продукт трябва да се изключи от диетата за 1 месец, а след това опитът да се повтори.

Умишлено не даваме пълен списък на продуктите и времето на въвеждането им в диетата на майката, като подчертаваме още веднъж, че този проблем трябва да се решава заедно с лекар или опитен консултант. Много е важно обаче нито един продукт да не се изключва завинаги от диетата на майката. Днес специалистите смятат, че въвеждането на алергени чрез кърмата в малки количества е ефективен метод, който позволява да се предотврати възникването на алергии в бъдеще. С помощта на кърмата детето по-добре се приспособява към тези продукти. Затова детето с потенциална алергия не трябва да се отбива, докато не се запознае с всички продукти, които за в бъдеще ще яде самото то. Запознаването му с алергените отначало става чрез кърмата, а после пряко, когато то започва да се запознава с храната на възрастните. Ако запознаването с хранителните продукти става на фона на кърменето, новата храна се усвоява с помощта на кърмата и не предизвиква рязко отрицателни реакции у детето. Така кърмата спомага за адаптацията към алергените, позволявайки на детето да усвоява храната по оптимален начин. Следва да отбележим също, че понижаването на риска от възникване на алергии и диатези при кърменето зависи пряко от продължителността на кърменето.

Така кърменето на алергично дете безусловно ще изисква от майката по-внимателно отношение към нейното хранене. Но това ще се изплати стокртно, ако в резултат от грамотните действия на майката детето израсте алергията си с минимални последствия. Иска ми се да подчертая също, че за дете на АМ ограниченията в диетата обикновено са по-строги, отколкото за кърмаче, и семейството така или иначе ще бъде принудено да спазва определена диета, за да не съблазни бебето с нещо вкусно, но неприемливо за него. Затова дори и майката да не кърми, на нея ще й се наложи да спазва диета, при това вероятно не една година. Излиза, че да се кърми и да се спазва диета е много по-изгодно не само за здравето на детето, но и за удобството на майката.

Искам да се обърна с призив към тези майки, които се съмняват във възможността да изкърмят детето си заради ограниченията в диетата. Кърмете си детето и яжте всичко наред! Ограниченията далеч не са нужни на всички и ако се наложат, все едно няма да можете да ги избегнете независимо от вида на хранене на бебето. Ако ви е нужна индивидуална консултация, обърнете се към специалист и ще ви помогнат.

Ж. В. Цареградская
(публикувано в сп. "Лиза", 12/2003 г)
Оргигиналната стания е на адрес: http://rojana.ru/content/view/1070

# 1
  • София
  • Мнения: 3 064
Хубава, успокояваща   и полезна статия    bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 851
Полезна и разумна статия  Hug

# 3
  • Мнения: 385
Изключително полезна статия  bouquet. Добавих си я към favorites. Ето най-важните неща, който научих:

Цитат
...Неразумно е предварително да се изключва целият списък от храненето, защото така може сериозно да обеднее менюто на кърмачката...         
...В традиционните за миналия век препоръки кърмачките бяха съветвани да ги изключат от менюто си изцяло и да ги използват в периода на отбиването...
това за съжаление все още се прилага от повечето лекари / включително и нашия/.

В нашия случай -

Цитат
...В случай с дете, склонно към алергии, майката ще трябва да спазва определени ограничения в диетата...
НО

Цитат
...След известно време продуктите се въвеждат един по един в храната на майката, като се спазват всички предпазни мерки.
Мисля да постъпя така, въпреки мнението на лекарите - така е по-добре и за майката и за детето.

# 4
  • Мнения: 2 241
Добра статия, без залитане в крайности  Peace

# 5
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Липсват крайности, хареса ми Laughing

# 6
  • Мнения: 1 117
Най-накрая да се напише нещо разумно по повод кърменето и храненето на майката. Simple Smile
Добре ,че бяха съветите на мамите тук във форума ,защото в началото ,когато започнах да кърмя ,щях да умра от глад , заради " безценните " съвети на педиатрите.  Wink

# 7
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Статията е напълно вярна, без излишни залъгвания! Благодаря ти mata_kosmata!   bouquet

# 8
  • Мнения: 336
Точно с нещо подобно исках да разполагам в подкрепа на мнението си, че кърмачките не бива да се впускат в рестриктивни диети, дори тези на хипотетично алергични деца. Самата аз спазвам някаква диета заради диагностицирана АБКМ, която други педиатри считат за съмнителна, но започнах да консумирам кисело мляко и кашкавал Балкан и силно се надявам, че след като вече месец няма реакция, всичко е наред, а може би винаги е било (дай, Боже).
Има и нещо друго - защо когато бъде поставена диагноза АБКМ, в списъка на храните, които трябва да бъдат изключени, фигурират от домати, през лайка, до царевица? С други думи според мен съвсем не е сигурно, че проблемът е в киселото мляко. Може да е в какво да е, или пък в домашния прах, или Бог знае какво...
Естествено, че за една майка една диета изобщо не е болка за умиралка. Но лично аз се безпокоя доколко храненето ми става недоимъчно и от там дали няма да даде отражение на лактацията и пълноценността на кърмата ми...
Та, за да не ставам голословна, благодаря на авторката за положения труд и дано подейства отрезвяващо на повече от нас...

# 9
  • Мнения: 11 009
Много хубава и оптимистична статия Hug Hug
Аз все още се страхувам да ям един куп храни, повечето от които са ми любими - марули, краставици, сирене, лук, бадеми ... Embarassed

# 10
  • Мнения: 1 924
Статията е страхотна , макар че аз никога не съм мислела да се подлагам на някакви ограничаващи диети...
тъй като и без това съм адски злоядо същество.

# 11
  • Мнения: 1 043
Не  е лошо да се ограничава човек но в началото след половината година като се захрани според мен може да се поразпусне диетата  Mr. Green , аз поне така се успокоявам - вчера даже чесън опитах и то защото бу беше писала някаде че най харесвали чеснова кърма бебетата  Joy , мда ама невидях никаква разлика
но без диета имахме проблеми със колики и като започнах да се ограничавам определено видях подобрение  Peace

# 12
  • Мнения: 336
Момичета, не искам да ви плаша, но, макар да не вярвах, че това е възможно, около мен две майки вместо кърма, започнаха да произвеждат вода... И двете повече от нещастни си спряха кърмата-водата и започнаха да дават едната кисело мляко, другата АМ. (не говоря за приятелки, а за случаи, с които съм запозната)
Всяко бебе е индивидуалност. Сега вече ще дам за пример много близка своя приятелка. Нейното бебе така и не засука и тя и до момента, вече близо 3 месеца, се изцежда и дава с шише - бебето е изключително на кърма. Тя си хапва абсолютно всичко, абсолютно, и колкото й се хапва! Колики бебокът няма грам! Не сте виждали по-спокойно и сладко спящо бебе. А тя, приятелката ми, макар да не кърми и да се лишава по този начин от стимулацията на бебо, има кърма като река.
Та така - искам да апелирам към всички, в това число се опитвам да го набия и в собствената си, поддала се на всякакви фобии глава - без абсолютизиране, без крайности!
Лук, чесън, марули? Това са толкова полезни храни, моля ви се. Аз ги ям и на уж алергичната ми беба на са й се отразили.
Важното е да има кърма, и то качествена!
Ето, по този повод, днес ще се опитам да събера кураж да изпия един лактогенен чай, който съдържа екстракт от коприва.

# 13
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
и аз си хапвам всичко, но умеренор за сега нямаме алергии.

# 14
  • Мнения: 3 423
Иглика за кърмата станала на вода изобщо не вярвам,ама хич Peace
аз пък не ям нищо млечно и яйчно от октомври миналата година и нито ми пречи диетата,нито кърмата ми е вода

# 15
  • Мнения: 336
Mila mama, във втория случай става дума за пациентка на майка ми, която още по време на бременността си  заяви колко много иска да кърми. Не виждам причина да си измисля...
Колкото до диетета ти - защо толкова дълго си на диета? Не питам, за да се заяждам - както споменах, и аз внимавам какво ям. А иначе го има и това, че който си има кърма просто си има каквото и да става...
Пожелавам ти още дълго и щастливо кърмене, както и на всички нас Simple Smile

# 16
  • Мнения: 3 423
Иглика причини някой да си измисля има достатъчно
просто няма начин кърма да стане на вода
а аз съм спряла всички млечни и яйчни, защото сина ми се изрина от Пентаксим(на яйчна основа ваксина)и това ме посъветва алерголог
успех и на теб  bouquet

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
А  newsm78 това с кърмата-вода е много странно, направо ме зачопли любопитството...
от какво се е предизвикало? Аз не мога да кажа, че невярвам - то вече аномалии има всякакви.
Мила мама, а ти направо ме шашна с тази реакция към Пентаксима. Точно на него се бях спряла за следващия месец. До сега само положителни итзиви, а виж при вас какво е станало Thinking

# 18
  • Мнения: 532
За една здрава мама и здравородено бебе би било глупост да се ограничава менюто й откъм здравословни храни. Разбира се, умерено от всичко - няма нужда от наливане с прясно мляко, защото е полезно, или наливане с натурални сокове, или изяждане на една торба с орехи, защото били полезни за кърмата. Всичко, което изкочи от разумните граници, може да бъде проблемно.

Ако една здрава кърмеща майка, обаче, има храносмилателни проблеми от определени храни - разбира се, че ще ги ограничи, без значение колко са полезни. Ще се опита да ги замести с други.

За дете предразположено към алергии - кърмещата майка трябва да има добро познание за алергените, оттам да ги консумира внимателно, да не натрупва алергени на едно хранене, да ги върти на ротационен принцип. Има начини за едни чудесни менюта. Това е превантивен подход.

За дете показало алергии - кръвните тестове, за съжаление не са показателни, особено преди 1 годинка, за да покажат точно на какво реагира бебоче.
Единственият начин за справяне с проблема е изключване на алергените от менюто на кърмещата майка. Естествено се изключват и други алергени, не само хранителни - ползват се хипоалергенни прахове за пране, специална бебешка козметика, избягват се цъфтежи, домашен прах и т.н.

Смята се, че антигените изчезват за около 6 месеца. При тежки алергични реакции се назначава за толкова време диета, свободна от алергени, това е лечението. При по-леки реакции на бебето, диетата може и да бъде по-кратка.

След това майката кърмачка започва полека да се захранва с проблемните храни и се следи за реакции - дай боже да няма. ако има, въпросната храна отново се изключва.

Диетата е лечението, ако майката не обърне внимание, една алергия може да "скача" в различни форми - от храносмилателна, през кожна и да се стигне до дихателна.

Не случайно, в статията се набляга, че ако бебето има проблеми е задължително детето да се следи от специалист.

Мярнах защо при АБКМ да не се ядат домати например. АБКМ взе да навлиза като някаква обща форма. Знам за деца с тази общо турната диагноза, които например в крайна сметка се оказва, че реагират само на домати - съдържат хистамини, най-общо казано вещества, които предизвикват хиперактивната реакция на имунната система - алергичната.

Познавам доста дългокърмещи майки, спазващи диета свободна от алергени, заради алергичните си дечица - хранят се доста добре с разрешените храни и имат доста разнообразно меню. Има  и доста хипоалергенни меса. Кърмата не е станала на вода. И кърма си има. Майките не гладуват, а се хранят добре и хипоалергенно. Опитват се помалко да захранват себе си след назначеното време диета - понякога успешно, друг път не, защото детенце много явно реагира. Водят се дневници.

Важното е да има информация - всяка майка ще прецени за себе си и своето бебе!

# 19
  • Мнения: 268
Записвам се за темата и ще следя с интерес.  Simple Smile

# 20
Жалко, че не намерих да прочета такава статия, когато почнах да кърмя и трябваше да стигна до подобни изводи след месеци безсмислени диети.
Относно това, че  кърмата станала на вода, нали кърмата по принцип е 90% вода и ако оставиш чаша с кърма за няколко часа ще получиш чаша с вода със сантиметър-два бяло отгоре. Майка ми като видя това чудо за първи път почна да се вайка:"Как ще заситиш детето с тази вода?" Като се има в предвид, че синът ми беше изцяло на кърма , а и от раждането си не беше спрял да цока, малко ми трябваше да и се вържа. Добре, че беше форума и не тръгнах да правя глупости и да давам формула както се прави масово тук. За три месеца детето си удвои теглото- от 3,500 на 7,000 и след това спря да яде толкова често. Според това, което съм чела, първо трябва да се види как наддава детето и колко памперса цапа, преди да се дават добавки и да се спира кърмата. Дано не обидя някой, но хората, а и много педиатри в това число не са информирани правилно за кърменето и не знам дали си внушавам, но често се търси и най-малкия повод , за да се прекрати кърменето. Като чуя, че на някое детенце му спрели кърмата, защото била "нехранителна", "рядка" или "водна" направо се изприщвам (образно) и то не толкова, заради грешната информираност, а защото по никакъв начин не можеш да убедиш човека срещу теб, че това не е точно така.

# 21
  • Мнения: 19 319
жалко,че не прочетох статията за това как трябва да се започне да се яде ако детето е предразположено от страна на родителите към алергии.правих различни диети и все нещо накрая се оказваше алерген,а Мари получи толкова силен обрив тип Невродерматит,че се стигна и до стафилококова инфекция.тогава питах във форума какво не трябва да се яде и отговорът беше всичко може.форумът ми е бил полезен в много случаи,но понякога хората не четат какво точно се пита и пишат каквото те си правят.за мен най-добрата стратегия е да се започне с неалергизиращи храни и да се въвеждат постепенно другите,точно както е обеснено в статията.

# 22
  • Мнения: 1 924
Жалко, че не намерих да прочета такава статия, когато почнах да кърмя и трябваше да стигна до подобни изводи след месеци безсмислени диети.
Относно това, че  кърмата станала на вода, нали кърмата по принцип е 90% вода и ако оставиш чаша с кърма за няколко часа ще получиш чаша с вода със сантиметър-два бяло отгоре. Майка ми като видя това чудо за първи път почна да се вайка:"Как ще заситиш детето с тази вода?" Като се има в предвид, че синът ми беше изцяло на кърма , а и от раждането си не беше спрял да цока, малко ми трябваше да и се вържа. Добре, че беше форума и не тръгнах да правя глупости и да давам формула както се прави масово тук. За три месеца детето си удвои теглото- от 3,500 на 7,000 и след това спря да яде толкова често. Според това, което съм чела, първо трябва да се види как наддава детето и колко памперса цапа, преди да се дават добавки и да се спира кърмата. Дано не обидя някой, но хората, а и много педиатри в това число не са информирани правилно за кърменето и не знам дали си внушавам, но често се търси и най-малкия повод , за да се прекрати кърменето. Като чуя, че на някое детенце му спрели кърмата, защото била "нехранителна", "рядка" или "водна" направо се изприщвам (образно) и то не толкова, заради грешната информираност, а защото по никакъв начин не можеш да убедиш човека срещу теб, че това не е точно така.

Леле, това все едно аз съм го писала!  Grinning
Затуй съм инат и не слушам никой, доверявам се само на информация,която ми се стори логична и, най-важното-на собственото си чувство и на бебето .

# 23
  • Мнения: 221
    Много полезно! Определено ще взема всичко това предвид, като започна да кърмя (дай Боже).

# 24
  • Мнения: 4 915
Браво.
Аз отдавна съм се наканила да превеждам тази статия: Can a nursing mother eat this food? FAQs,  но не ми остава никакво време... Rolling Eyes Засега я пускам в линкове само.  Laughing

# 25
Здравейте и аз се записвам в темата и ще я следя.Мога да се похваля,че сме само на кърма и надаване много добре,макар да казват,че от кърмата не се надовало добре,моя бебок надаваше в началото по 1500кг,сега по 0.900кг,мисля че е нормално.Чувала съм че къмените бебето по малко боледуват дали е вярно незнам вие какво мислите?

# 26
  • Мнения: 27
Детето е на 4 месеца, ям от всичко (по малко), лиших се единствено от прясно мляко , кафе (безкофеиновото не го броя за кафе), газирано, сокове.  Не е оказала да суче, наддава страхотно. Всеки сам си решава какво ще яде, но не трябва нито да се вманиачаваш, нито да се отпускаш.

# 27
  • Мнения: 2 242
Статията е хубава и полезна, благодаря  bouquet

Аз съм била 15г с алергии и при първото кърмене бях много внимателна и с моят режим и после със захранването на Зори. Сега обаче му отпуснах края  ooooh! и май докарах проблем на бебо – в момента е с обрив и ровя из нета за строгите диети.

Та въпроса ми е – всички млека ли са алергизиращи (не мога без мляко Praynig)? Първият път ядях само овче и нямахме проблеми, а сега ми се струва че обрива стана от краве кисело мляко?

# 28
  • Мнения: 19 319
махни млякото и млечните продукти за една седмица от менюто си и ще разбереш дали обривът е от това.иначе в магазините за здравословно хранене има мляко от бадеми или ориз.те не са алергизиращи.

# 29
  • Мнения: 2 242
буби благодаря  bouquet

# 30
  • Мнения: 532
Млякото от всякакво животно има сходни алергени. Може да се получат кръстосани реакции.

Бадемите са ядки, а те са силен алерген - млякото от бадеми незнам дали е удачен избор.

Обривът може да е от горещините - най-добре да се погледне от дерматолог.

Опитайте се да спрете всичко млечно поне за 2 седмици и после можете да пробвате с козе сирене, овче кис.мляко, козе кисело мляко, но по много малко и с отстояние в дните и да следите.

Строгата диета за майка кърмачка с бебе АБКМ е следната:

Мощни алергени:

1. Мляко и млечни продукти – прясно , кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.
12. индивидуални - сусам, сусамов тахан, Е-та в храни, витаминни комплекси, дори ябълка и морков.

Ако отидете в моите публикации и разгледате темите за алергични реакции - писала съм доста неща за какво може да се яде. Трябва да взема да го систематизирам като идеи, че да се поства по-лесно.

# 31
  • Мнения: 305
винаги съм знаела че е така Hug,педиатрите понякога преиграват.Всичко си хапвам,даже и бобови,пия си кафенцето сутрин и сме си ОК.Мерси за хубавата статия,много се зарадвах да го прочета дори и на майка ми. bowuu  bouquet

# 32
  • Мнения: 897
Хубава, успокояваща   и полезна информация. Hug

# 33
  • Мнения: 33
Здравейте и от мен. Искам да ви попитам за колко време това което ям аз минава в кармата и се отразява на бебо? Защото казаха да не ям кисело мляко и шоколад. Много ми е трудно. Но ако Алекс не реагира на тях не виждам защо да не ги ям. Но да знам след колко време ще стигнат до нея.

# 34
  • Мнения: 897
Аз да ти кажа вече си хапвам шоколад,че дори и по време на кърменето  EmbarassedНо Алекс е голям.Докато беше по малък не смеех.А кисело мляко не обичам-яла съм един път една кофичка откакто съм родила.Прясно мляко също не пия .Но шоколад....
.6 часа трябва да се изчисти кърмата.Така съм чувала.

# 35
  • Мнения: 1 735
Здравейте и от мен. Искам да ви попитам за колко време това което ям аз минава в кармата и се отразява на бебо? Защото казаха да не ям кисело мляко и шоколад. Много ми е трудно. Но ако Алекс не реагира на тях не виждам защо да не ги ям. Но да знам след колко време ще стигнат до нея.

Вманиачаванията са излишни, но специално за шоколада, кафето, алкохола и цигарите е добре да се консумират веднага след кърмене, за да има достатъчно време до другото кърмене.

Деси, изчисти си кутията за ЛС, за да ти пратя това което ти писах половин час за плуването!

# 36
  • Мнения: 629
Хммм, без съмнение статията е доста хубава, с много подходящ тон и без залитане в крайности, но....
Да се твърди, че храните консумирани от майката не причиняват колики е малко несериозно. Аз лично се убедих по моето диваче, че наистина има пряка връзка. За три месеца имахме 6 или 7 вечери колики и то все след консумация на свинско, леща и агнешко. Така че...Тук май все пак са стигнали до крайност. През първите три месеца стомашната лигавица е изключително чуствителна и при някои деца (май не малко на брой) определено колики могат да се провокират от определени храни. Това разбира се не важи за всички бебета, а и дразнителите са различни.
Що се отнася до битуващите от древни времена поверия...ами някои от тях наистина са безмисилици, но в други е натрупан опит от хилядлетия. И може би не е случайно, че се препоръчва ограничаването на зелевите и бобовите храни за първите три месеца. Не да се изключат, а да се ограничат, и не завинаги, а за началните месеци!
А за твърдението, че пухчетата на тополите могат да алергизират...нямам думи просто. Въпросните пухчета са женските размножителни органи на тополите и към тях алергия не се развива (освен може би в хипер редки случаи). Алергичната реакция е към мъжките размножителни джаджи (много ми е интересно защо  Laughing) и по-специално към поленовия прашец, който е невидим за човешкото око при летенето си във въздуха. И аз се изтъпаних преди доста години с твърдението, че съм алергична към тополи... и алерголозите ми се посмяха (в интерес на истината в рамките на добрия тон). Обясниха ми защо не съм алергична към тополи..и познайте към какво съм - ами към тревни полени. Просто пухчетата на тополите са в най-голяма концентрация когато цъфтят повечето треви.  Laughing
Та така - статията ми хареса и определено препоръчването на разнообразна и пълноценна храна е нещото, на което трябва да се обърне внимание. Но кравешките продукти са доказан алерген, а антителата в тях (щото и кравите като нас си пазят малките) определено дразнят (не всяко дете разбира се). Другите млечни продукти са по-безпроблемни и затова един нормален лекар няма да каже не яж млечни, а смени кравешките с овчи и кози продукти. А някои от старите хитринки не са за изхвърляне. Ей хора, и бабите ни са кърмили, и прабабите ни, и пра-пра бабите ни. Май само част от майките ни (поради факта, че са ни раждали в един шантав период на препоръчване на АМ вместо кърма) са в поколението на тотално невежите по въпросите на кърменето.

# 37
  • Мнения: 1 691
vmitkova, съгласна съм с това, което си написала. А статията аз поне я разбирам в такъв смисъл, че определени храни наистина могат да създадат проблеми (колики, алергии и т.н.), но реакцията е индивидуална при всяка двойка майка~бебе и такива принципни ограничения като "никоя кърмачка да не яде зеле" са по-скоро прекалени.

# 38
  • В горичката, до рекичката
  • Мнения: 193
Статията е интересна и съвпада точно с моите разбирания. Не съм се ограничавала в това което ям от бременноста до сега. Изключвам кафето и шоколада, даже си пийвам по 2-3 глътки бира и червено вино. На бебо нищо не му е повлияло до сега, даже не сме имали колики(да чукна на дърво), стремя се да разнообразявам и това е.

# 39
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Статията ми беше много полезна, въпреки че имам кърмачески стаж с дъщеря ми[ 6месеца, а синът ми беше на 3-4кърмения допреди месец...След 2месеца и половина почвам наново  Heart Eyes
Никога не съм ограничавала млечните продукти - ами аз не мога да заапочна деня без чаша-две прясно мляко, всеки ден ям сирене и кашкавал...
quote author=Mila mama link=topic=188569.msg3909668#msg3909668 date=1178799129]
...а аз съм спряла всички млечни и яйчни, защото сина ми се изрина от Пентаксим(на яйчна основа ваксина)и това ме посъветва алерголог...[/quote]
Това ме озадачи....
Моят син също е на Пентаксим, нямаше реакция....
Ама от бебе до бебе има разлика...

# 40
  • Мнения: 129
записвам се за темата  Peace

# 41
  • Мнения: 2 957
Много ми липсва кафето сутрин...
Дали мога да пия безкофеиново с прясно мляко, как мислите?

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Аз лично се въздържах първите 2-3 месеца. После установих, че по едно леко кафенце, по никакъв начин не и се отразява на възбудимостта, после си стана нормално кафенце..
Сега си позволявам и по повече кофеин дневно, ама то и кърмачето ми е голямо  Mr. Green
 Peace

# 43
  • Мнения: 2 755
А  никъде не пише нищо за лютото - може ли, не може ли...?

# 44
  • Мнения: 897
А  никъде не пише нищо за лютото - може ли, не може ли...?
Не съм пробвала да ям люто, защото една майка ми сподели, че нейната дъщеря(беше около 6 месечна) е имала кръв в памперса след като е яла люто.
Според мен не може.

# 45
  • Мнения: 264
Ям всичко, не се ограничавам - прясно мляко, кисело мляко, леща, цитрусови плодове, шоколад. За сега няма реакции.

# 46
  • Мнения: 189
И аз ям всичко,ама всичко-млечни,яйца,шоколади,ядки,цитруси...Бебка е пиеше капки против колики,спрях й ги на първия месец,явно не са й били нужни.Не съм вярвала,че ще имаме толкова добричко бебче.Статията е страхотна.Благодаря. Hug

# 47
  • Мнения: 2
Здравейте,
относно храненето на кърмачката, може да се приемат и хранителни добавки, на пр. Lactation UP™.По подробно за нея може да прочетете в сайта:
www.kurmene.bg

# 48
  • Мнения: X
Дали пиенето на Кока-Кола влияе по някакъв начин на кърменото детенце?

# 49
  • Мнения: 1 531
ето и едни нови витамини, подходящи за кърмачки
http://www.activemed.biz/index.php?option=com_content&task=v … =88&Itemid=27
омега 3 е много важно за развитието на мозъка на бебето.

# 50
  • София
  • Мнения: 432
Добре, че попаднах на тази статия - благодаря за нея! Аз досега така и не смеех да ям някои неща, като например цитруси и фъстъци, прясно мляко също почти не съм пила след раждането... Напоследък си позволих един-два пъти зрял боб и зеле. Лелеее, колко се радвам - първата ми работа утре е да "ударя" един фреш от портокал!  Joy

# 51
  • Мнения: 205
Статията ме подсети колко ме беше яд на мене си, че послушах често давания от педиатрите съвет да не консумирам никакви плодове и зеленчуци докато кърмя новороденото си бебе. Упорствах да следвам съвета доста време, добре че мъжа ми е по-разумен и няколко пъти ми повтори, че без плодове и зеленчуци няма от къде да дойдат витамини в кърмата, та накрая ми увря главата и започнах да си похапвам в началото, а после доста да ям Simple Smile. Естествено на бебето не се отрази по никакъв отрицателен начин.

# 52
  • Мнения: 2 264
Изчетох няколко статии и теми по въпроса за кърменето, но никъде не прочетох това, което ме интересува - затова да запитам Simple Smile Ще вреди ли на бебето, ако консумирам меки сирена, синьо сирене и суши? Много ги обичам, но засега се лишавам. Всъщност, ядох бри, но ми се стори, че това съвпадна с едни от редките колики на бебето, и спрях да го ям. Като цяло детето няма здравословни проблеми, и да чукна на дърво, не е проявявала алергии, въпреки че аз имам известна склонност към тях.

# 53
  • София
  • Мнения: 33
Статията е изключително полезна и би било хубаво и повечето лекари да са наясно с нея. Преди седмица бях на кожен лекар /от известно време имам обрив около устата/, които ми постави диагноза периорален дерматит и ми каза, че за да го излекувам трябва доста да внимавам какво консумирам. До тук добре - съгласна съм с него, но представете си изумлението ми - след като разбра, че още сме изцяло на кърма /бебка е почти на 6 мес./, ми каза, че трябвало още от третия месец да съм почнала да давам и други неща, напр. тиква и да не съм била слушала тези новости за захранване на бебето, щото заради тях, видите ли, през последните години много се били увеличили случаите на алергии при бебетата. Стоях там и го гледах като гръмната - само преди минута ми обясняваше как е добре да се храня правилно и в следващия момент ме застреля с това меко казано безумно твърдение. Съгласна съм, че ако майката има изявена алергия /при мен случая не е такъв/ е хубаво да се ограничава консумацията на определени храни, но да се твърди, че за бебето има нещо по-добро от кърмата за мен е абсурдно.
Да споделя и кърмаческия си опит - единственото, което не съм консумирала по време кърменето /синът ми го кърмих до година и 10 месеца/ са били ягодите. Храненето ми отдавна е съобразено с това, че имам доста чувствителен стомах и от години не ям бобови, избягвам пърженото, зелето /много ме боли стомах от него, а не заради евентуалното му въздействие върху кърмата/ и разни други, но определено не съм се лишавала от онова, което обичам. Кафе по принцип не пия, но затова пък си хапвам доста сладичко и шоколад, а сирене и кисело мляко направо обожавам и няма ден, в които да не съм ги яла. В крайна сметка и двете ми деца не са имали колики и не съм забелязала да реагират по някакъв начин /дори след чаша изпита бира/, на онова, с което се храня. И баткото, а сега и малката, сучат с голям апетит и се развиват чудесно.

# 54
  • Мнения: 1 691
Ще вреди ли на бебето, ако консумирам меки сирена, синьо сирене и суши?
И аз търся отговора на същия въпрос. Водят се опасни за бременните заради вероятността да са заразени с бактерии и паразити (както и сурово сушените колбаси), но дали са опасни при кърмене newsm78 Аз ги ям.

# 55
  • Мнения: 2 264
И аз ги ям. Без суши, понеже ми е трудно да излизам задълго с това кърмене....Но тук явно никой не отговаря, затова ще взема да питам в отчетната ми тема  Laughing

# 56
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Ще вреди ли на бебето, ако консумирам меки сирена, синьо сирене и суши?
И аз търся отговора на същия въпрос. Водят се опасни за бременните заради вероятността да са заразени с бактерии и паразити (както и сурово сушените колбаси), но дали са опасни при кърмене newsm78 Аз ги ям.
И аз ги ям. Без суши, понеже ми е трудно да излизам задълго с това кърмене....Но тук явно никой не отговаря, затова ще взема да питам в отчетната ми тема  Laughing
Сирене ям доста, свекърва ми няколко пъти ми носи овче сирене от село и невероятно вкусно, но то мяй не се води за меко. Топено сирене, пушено сирене ям също(често нямам време да готвя и с взимаме пица обикновено с френски сирена), Синьо сирене не обичам. Суши ям на поразия, и мога да кажа че е много удобно по време на кърмене да се похапва суши защото става да се яде с ръце. Когато съм в центъра  и трябва да кърмя отивам в Хепи в мола и хем кърмя, хем си хапвам. Проблема със сушито е ако не е прясно, т. е трябва да се приготвя преди консумация. Докато бях бременна ми се гадеше от месо и риба, та еинствената риба която можех да ям беше под формата на суши.

# 57
  • Мнения: 2 264
Ох, да, и на мен ми се гадеше  от риба Laughing До 5-я месец не ядях риба, боб и леща. Само при мисълта ми призляваше!  Sick По-рано с мъжа ми си правехме суши вкъщи, но е много времеемко, а и друг като ти го направи, е по-вкусно  Laughing  Тая верига Хепи хич не я харесвам, но бих пробвала по-нататък новия им ресторант на жълтите павета. Той е специализиран само за суши.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
да ви питам относно храните и реакците от страна на бебчетата-ако сега изям дадена нова храна,кога  може да се отрази при бебка?след колко време та дори и кофеина отива в кърмата?
 четох че приемането на краве мляко може да предизвика колики,а аз си пийвам по една каничка айрян,по една чаша прясно на ден,и си мислех да спра за няколко дена,да видя дали ще има промяна у малката.

# 59
  • Мнения: 2 264
Така, писах в моята отчетна тема, и накратко отговорът от консултантката е, че няма проблем да се консумира каквото и да било. Сега не ми се търси, за да ви копирам отговора.


Niko11
Колкото до млякото, по мои спомени само прясното мляко евентуално може да е проблем, а производните от него продукти са даже препоръчителни. Все пак прочети - има разни статии в интернет по въпроса.

# 60
  • Мнения: 155
Много хубава статия. Бях я чела още докато кърмех и наистина не съм забелязала особена връзка между храната и реакции на бебето.

# 61
  • Мнения: 31
Много хубава статия. Бях я чела още докато кърмех и наистина не съм забелязала особена връзка между храната и реакции на бебето.
  каква храна трябва да се храни майката

# 62
  • Мнения: 11
Да споделя и моето мнение.
Докато бях бременна ядях всичко, включително ягоди, фъстъци, шоколад...всичко, въпреки че ме съветваха да се ограничавам от тях, защото били силни алергени. Единствено ограничих(не спрях) тестените изделия и солта, защото качвах много бързо килограми. Детето ми се роди 4 дни преди термина, живо и здраво 3.200/50см. Кърмих до 8ми месец и отново не съм се ограничавала от нищо, освен лютите храни и подправки, защото те и на мен не ми понасяха. Детето е захранено на 3.5 месеца, сега яде всичко и не проявява алергии към нищо.
За мен е грешно бременната и кърмачката да изключва половината храни от менюто си, защото така лишава и детето от тях и то няма как да придобие имунитет и да свикне с тях още в ранна възраст(още в коремчето на мама).
Условие е, обаче, всички меса, яйца, мляко и др.да са добре термично обработени и не заради друго, а за това, че в суров вид може да съдържат бактерии или яйца на паразите, с които да се заразите и да застрашите и здравето на детето(като салмонела, яйца на тении, глисти и пр.) За това не се препоръчват суши, рохки яйца, меса алангле, меки и пресни сирена, карпачо...
Препоръка от мен е да следите теглото си, защото тези кг после нямат сваляне!
Успех!

Последна редакция: чт, 12 мар 2015, 18:47 от g.koleva

Общи условия

Активация на акаунт