Хранене на кърмачката

  • 104 069
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 336
Mila mama, във втория случай става дума за пациентка на майка ми, която още по време на бременността си  заяви колко много иска да кърми. Не виждам причина да си измисля...
Колкото до диетета ти - защо толкова дълго си на диета? Не питам, за да се заяждам - както споменах, и аз внимавам какво ям. А иначе го има и това, че който си има кърма просто си има каквото и да става...
Пожелавам ти още дълго и щастливо кърмене, както и на всички нас Simple Smile

# 16
  • Мнения: 3 423
Иглика причини някой да си измисля има достатъчно
просто няма начин кърма да стане на вода
а аз съм спряла всички млечни и яйчни, защото сина ми се изрина от Пентаксим(на яйчна основа ваксина)и това ме посъветва алерголог
успех и на теб  bouquet

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
А  newsm78 това с кърмата-вода е много странно, направо ме зачопли любопитството...
от какво се е предизвикало? Аз не мога да кажа, че невярвам - то вече аномалии има всякакви.
Мила мама, а ти направо ме шашна с тази реакция към Пентаксима. Точно на него се бях спряла за следващия месец. До сега само положителни итзиви, а виж при вас какво е станало Thinking

# 18
  • Мнения: 532
За една здрава мама и здравородено бебе би било глупост да се ограничава менюто й откъм здравословни храни. Разбира се, умерено от всичко - няма нужда от наливане с прясно мляко, защото е полезно, или наливане с натурални сокове, или изяждане на една торба с орехи, защото били полезни за кърмата. Всичко, което изкочи от разумните граници, може да бъде проблемно.

Ако една здрава кърмеща майка, обаче, има храносмилателни проблеми от определени храни - разбира се, че ще ги ограничи, без значение колко са полезни. Ще се опита да ги замести с други.

За дете предразположено към алергии - кърмещата майка трябва да има добро познание за алергените, оттам да ги консумира внимателно, да не натрупва алергени на едно хранене, да ги върти на ротационен принцип. Има начини за едни чудесни менюта. Това е превантивен подход.

За дете показало алергии - кръвните тестове, за съжаление не са показателни, особено преди 1 годинка, за да покажат точно на какво реагира бебоче.
Единственият начин за справяне с проблема е изключване на алергените от менюто на кърмещата майка. Естествено се изключват и други алергени, не само хранителни - ползват се хипоалергенни прахове за пране, специална бебешка козметика, избягват се цъфтежи, домашен прах и т.н.

Смята се, че антигените изчезват за около 6 месеца. При тежки алергични реакции се назначава за толкова време диета, свободна от алергени, това е лечението. При по-леки реакции на бебето, диетата може и да бъде по-кратка.

След това майката кърмачка започва полека да се захранва с проблемните храни и се следи за реакции - дай боже да няма. ако има, въпросната храна отново се изключва.

Диетата е лечението, ако майката не обърне внимание, една алергия може да "скача" в различни форми - от храносмилателна, през кожна и да се стигне до дихателна.

Не случайно, в статията се набляга, че ако бебето има проблеми е задължително детето да се следи от специалист.

Мярнах защо при АБКМ да не се ядат домати например. АБКМ взе да навлиза като някаква обща форма. Знам за деца с тази общо турната диагноза, които например в крайна сметка се оказва, че реагират само на домати - съдържат хистамини, най-общо казано вещества, които предизвикват хиперактивната реакция на имунната система - алергичната.

Познавам доста дългокърмещи майки, спазващи диета свободна от алергени, заради алергичните си дечица - хранят се доста добре с разрешените храни и имат доста разнообразно меню. Има  и доста хипоалергенни меса. Кърмата не е станала на вода. И кърма си има. Майките не гладуват, а се хранят добре и хипоалергенно. Опитват се помалко да захранват себе си след назначеното време диета - понякога успешно, друг път не, защото детенце много явно реагира. Водят се дневници.

Важното е да има информация - всяка майка ще прецени за себе си и своето бебе!

# 19
  • Мнения: 268
Записвам се за темата и ще следя с интерес.  Simple Smile

# 20
Жалко, че не намерих да прочета такава статия, когато почнах да кърмя и трябваше да стигна до подобни изводи след месеци безсмислени диети.
Относно това, че  кърмата станала на вода, нали кърмата по принцип е 90% вода и ако оставиш чаша с кърма за няколко часа ще получиш чаша с вода със сантиметър-два бяло отгоре. Майка ми като видя това чудо за първи път почна да се вайка:"Как ще заситиш детето с тази вода?" Като се има в предвид, че синът ми беше изцяло на кърма , а и от раждането си не беше спрял да цока, малко ми трябваше да и се вържа. Добре, че беше форума и не тръгнах да правя глупости и да давам формула както се прави масово тук. За три месеца детето си удвои теглото- от 3,500 на 7,000 и след това спря да яде толкова често. Според това, което съм чела, първо трябва да се види как наддава детето и колко памперса цапа, преди да се дават добавки и да се спира кърмата. Дано не обидя някой, но хората, а и много педиатри в това число не са информирани правилно за кърменето и не знам дали си внушавам, но често се търси и най-малкия повод , за да се прекрати кърменето. Като чуя, че на някое детенце му спрели кърмата, защото била "нехранителна", "рядка" или "водна" направо се изприщвам (образно) и то не толкова, заради грешната информираност, а защото по никакъв начин не можеш да убедиш човека срещу теб, че това не е точно така.

# 21
  • Мнения: 19 269
жалко,че не прочетох статията за това как трябва да се започне да се яде ако детето е предразположено от страна на родителите към алергии.правих различни диети и все нещо накрая се оказваше алерген,а Мари получи толкова силен обрив тип Невродерматит,че се стигна и до стафилококова инфекция.тогава питах във форума какво не трябва да се яде и отговорът беше всичко може.форумът ми е бил полезен в много случаи,но понякога хората не четат какво точно се пита и пишат каквото те си правят.за мен най-добрата стратегия е да се започне с неалергизиращи храни и да се въвеждат постепенно другите,точно както е обеснено в статията.

# 22
  • Мнения: 1 924
Жалко, че не намерих да прочета такава статия, когато почнах да кърмя и трябваше да стигна до подобни изводи след месеци безсмислени диети.
Относно това, че  кърмата станала на вода, нали кърмата по принцип е 90% вода и ако оставиш чаша с кърма за няколко часа ще получиш чаша с вода със сантиметър-два бяло отгоре. Майка ми като видя това чудо за първи път почна да се вайка:"Как ще заситиш детето с тази вода?" Като се има в предвид, че синът ми беше изцяло на кърма , а и от раждането си не беше спрял да цока, малко ми трябваше да и се вържа. Добре, че беше форума и не тръгнах да правя глупости и да давам формула както се прави масово тук. За три месеца детето си удвои теглото- от 3,500 на 7,000 и след това спря да яде толкова често. Според това, което съм чела, първо трябва да се види как наддава детето и колко памперса цапа, преди да се дават добавки и да се спира кърмата. Дано не обидя някой, но хората, а и много педиатри в това число не са информирани правилно за кърменето и не знам дали си внушавам, но често се търси и най-малкия повод , за да се прекрати кърменето. Като чуя, че на някое детенце му спрели кърмата, защото била "нехранителна", "рядка" или "водна" направо се изприщвам (образно) и то не толкова, заради грешната информираност, а защото по никакъв начин не можеш да убедиш човека срещу теб, че това не е точно така.

Леле, това все едно аз съм го писала!  Grinning
Затуй съм инат и не слушам никой, доверявам се само на информация,която ми се стори логична и, най-важното-на собственото си чувство и на бебето .

# 23
  • Мнения: 221
    Много полезно! Определено ще взема всичко това предвид, като започна да кърмя (дай Боже).

# 24
  • Мнения: 4 915
Браво.
Аз отдавна съм се наканила да превеждам тази статия: Can a nursing mother eat this food? FAQs,  но не ми остава никакво време... Rolling Eyes Засега я пускам в линкове само.  Laughing

# 25
Здравейте и аз се записвам в темата и ще я следя.Мога да се похваля,че сме само на кърма и надаване много добре,макар да казват,че от кърмата не се надовало добре,моя бебок надаваше в началото по 1500кг,сега по 0.900кг,мисля че е нормално.Чувала съм че къмените бебето по малко боледуват дали е вярно незнам вие какво мислите?

# 26
  • Мнения: 27
Детето е на 4 месеца, ям от всичко (по малко), лиших се единствено от прясно мляко , кафе (безкофеиновото не го броя за кафе), газирано, сокове.  Не е оказала да суче, наддава страхотно. Всеки сам си решава какво ще яде, но не трябва нито да се вманиачаваш, нито да се отпускаш.

# 27
  • Мнения: 2 242
Статията е хубава и полезна, благодаря  bouquet

Аз съм била 15г с алергии и при първото кърмене бях много внимателна и с моят режим и после със захранването на Зори. Сега обаче му отпуснах края  ooooh! и май докарах проблем на бебо – в момента е с обрив и ровя из нета за строгите диети.

Та въпроса ми е – всички млека ли са алергизиращи (не мога без мляко Praynig)? Първият път ядях само овче и нямахме проблеми, а сега ми се струва че обрива стана от краве кисело мляко?

# 28
  • Мнения: 19 269
махни млякото и млечните продукти за една седмица от менюто си и ще разбереш дали обривът е от това.иначе в магазините за здравословно хранене има мляко от бадеми или ориз.те не са алергизиращи.

# 29
  • Мнения: 2 242
буби благодаря  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт