Хранене на кърмачката

  • 104 072
  • 62
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 532
Млякото от всякакво животно има сходни алергени. Може да се получат кръстосани реакции.

Бадемите са ядки, а те са силен алерген - млякото от бадеми незнам дали е удачен избор.

Обривът може да е от горещините - най-добре да се погледне от дерматолог.

Опитайте се да спрете всичко млечно поне за 2 седмици и после можете да пробвате с козе сирене, овче кис.мляко, козе кисело мляко, но по много малко и с отстояние в дните и да следите.

Строгата диета за майка кърмачка с бебе АБКМ е следната:

Мощни алергени:

1. Мляко и млечни продукти – прясно , кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.
12. индивидуални - сусам, сусамов тахан, Е-та в храни, витаминни комплекси, дори ябълка и морков.

Ако отидете в моите публикации и разгледате темите за алергични реакции - писала съм доста неща за какво може да се яде. Трябва да взема да го систематизирам като идеи, че да се поства по-лесно.

# 31
  • Мнения: 305
винаги съм знаела че е така Hug,педиатрите понякога преиграват.Всичко си хапвам,даже и бобови,пия си кафенцето сутрин и сме си ОК.Мерси за хубавата статия,много се зарадвах да го прочета дори и на майка ми. bowuu  bouquet

# 32
  • Мнения: 897
Хубава, успокояваща   и полезна информация. Hug

# 33
  • Мнения: 33
Здравейте и от мен. Искам да ви попитам за колко време това което ям аз минава в кармата и се отразява на бебо? Защото казаха да не ям кисело мляко и шоколад. Много ми е трудно. Но ако Алекс не реагира на тях не виждам защо да не ги ям. Но да знам след колко време ще стигнат до нея.

# 34
  • Мнения: 897
Аз да ти кажа вече си хапвам шоколад,че дори и по време на кърменето  EmbarassedНо Алекс е голям.Докато беше по малък не смеех.А кисело мляко не обичам-яла съм един път една кофичка откакто съм родила.Прясно мляко също не пия .Но шоколад....
.6 часа трябва да се изчисти кърмата.Така съм чувала.

# 35
  • Мнения: 1 735
Здравейте и от мен. Искам да ви попитам за колко време това което ям аз минава в кармата и се отразява на бебо? Защото казаха да не ям кисело мляко и шоколад. Много ми е трудно. Но ако Алекс не реагира на тях не виждам защо да не ги ям. Но да знам след колко време ще стигнат до нея.

Вманиачаванията са излишни, но специално за шоколада, кафето, алкохола и цигарите е добре да се консумират веднага след кърмене, за да има достатъчно време до другото кърмене.

Деси, изчисти си кутията за ЛС, за да ти пратя това което ти писах половин час за плуването!

# 36
  • Мнения: 629
Хммм, без съмнение статията е доста хубава, с много подходящ тон и без залитане в крайности, но....
Да се твърди, че храните консумирани от майката не причиняват колики е малко несериозно. Аз лично се убедих по моето диваче, че наистина има пряка връзка. За три месеца имахме 6 или 7 вечери колики и то все след консумация на свинско, леща и агнешко. Така че...Тук май все пак са стигнали до крайност. През първите три месеца стомашната лигавица е изключително чуствителна и при някои деца (май не малко на брой) определено колики могат да се провокират от определени храни. Това разбира се не важи за всички бебета, а и дразнителите са различни.
Що се отнася до битуващите от древни времена поверия...ами някои от тях наистина са безмисилици, но в други е натрупан опит от хилядлетия. И може би не е случайно, че се препоръчва ограничаването на зелевите и бобовите храни за първите три месеца. Не да се изключат, а да се ограничат, и не завинаги, а за началните месеци!
А за твърдението, че пухчетата на тополите могат да алергизират...нямам думи просто. Въпросните пухчета са женските размножителни органи на тополите и към тях алергия не се развива (освен може би в хипер редки случаи). Алергичната реакция е към мъжките размножителни джаджи (много ми е интересно защо  Laughing) и по-специално към поленовия прашец, който е невидим за човешкото око при летенето си във въздуха. И аз се изтъпаних преди доста години с твърдението, че съм алергична към тополи... и алерголозите ми се посмяха (в интерес на истината в рамките на добрия тон). Обясниха ми защо не съм алергична към тополи..и познайте към какво съм - ами към тревни полени. Просто пухчетата на тополите са в най-голяма концентрация когато цъфтят повечето треви.  Laughing
Та така - статията ми хареса и определено препоръчването на разнообразна и пълноценна храна е нещото, на което трябва да се обърне внимание. Но кравешките продукти са доказан алерген, а антителата в тях (щото и кравите като нас си пазят малките) определено дразнят (не всяко дете разбира се). Другите млечни продукти са по-безпроблемни и затова един нормален лекар няма да каже не яж млечни, а смени кравешките с овчи и кози продукти. А някои от старите хитринки не са за изхвърляне. Ей хора, и бабите ни са кърмили, и прабабите ни, и пра-пра бабите ни. Май само част от майките ни (поради факта, че са ни раждали в един шантав период на препоръчване на АМ вместо кърма) са в поколението на тотално невежите по въпросите на кърменето.

# 37
  • Мнения: 1 691
vmitkova, съгласна съм с това, което си написала. А статията аз поне я разбирам в такъв смисъл, че определени храни наистина могат да създадат проблеми (колики, алергии и т.н.), но реакцията е индивидуална при всяка двойка майка~бебе и такива принципни ограничения като "никоя кърмачка да не яде зеле" са по-скоро прекалени.

# 38
  • В горичката, до рекичката
  • Мнения: 193
Статията е интересна и съвпада точно с моите разбирания. Не съм се ограничавала в това което ям от бременноста до сега. Изключвам кафето и шоколада, даже си пийвам по 2-3 глътки бира и червено вино. На бебо нищо не му е повлияло до сега, даже не сме имали колики(да чукна на дърво), стремя се да разнообразявам и това е.

# 39
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Статията ми беше много полезна, въпреки че имам кърмачески стаж с дъщеря ми[ 6месеца, а синът ми беше на 3-4кърмения допреди месец...След 2месеца и половина почвам наново  Heart Eyes
Никога не съм ограничавала млечните продукти - ами аз не мога да заапочна деня без чаша-две прясно мляко, всеки ден ям сирене и кашкавал...
quote author=Mila mama link=topic=188569.msg3909668#msg3909668 date=1178799129]
...а аз съм спряла всички млечни и яйчни, защото сина ми се изрина от Пентаксим(на яйчна основа ваксина)и това ме посъветва алерголог...[/quote]
Това ме озадачи....
Моят син също е на Пентаксим, нямаше реакция....
Ама от бебе до бебе има разлика...

# 40
  • Мнения: 129
записвам се за темата  Peace

# 41
  • Мнения: 2 956
Много ми липсва кафето сутрин...
Дали мога да пия безкофеиново с прясно мляко, как мислите?

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Аз лично се въздържах първите 2-3 месеца. После установих, че по едно леко кафенце, по никакъв начин не и се отразява на възбудимостта, после си стана нормално кафенце..
Сега си позволявам и по повече кофеин дневно, ама то и кърмачето ми е голямо  Mr. Green
 Peace

# 43
  • Мнения: 2 755
А  никъде не пише нищо за лютото - може ли, не може ли...?

# 44
  • Мнения: 897
А  никъде не пише нищо за лютото - може ли, не може ли...?
Не съм пробвала да ям люто, защото една майка ми сподели, че нейната дъщеря(беше около 6 месечна) е имала кръв в памперса след като е яла люто.
Според мен не може.

Общи условия

Активация на акаунт