Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 13

  • 7 264
  • 190
  •   1
Отговори
# 75
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
от чисто любопитство, какви пожарогасители са ви сложили след санирането?


Блока саниран ли е?
При нас има на всеки етаж, сложиха ги преди приключването на санирането на блока.

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 14:22 от st. Dobri

# 76
  • Мнения: 3 535
при нас никакви

# 77
  • Мнения: 13 547
от чисто любопитство, какви пожарогасители са ви сложили след санирането?


Блока саниран ли е?
При нас има на всеки етаж, сложиха ги преди приключването на санирането на блока.
Всъщност не са пожарогасители, а сложиха /онези дължите като маркучи намотани на роло в кутиите, където има кранове на всеки етаж/.

# 78
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
вие сте имали пожарогасителна инсталация и те само са я възстановили.
въпреки това не бих оставила гасенето на пожар на ентусиасти,
стиропора така или иначе няма да угасите с вода.

# 79
  • Мнения: 13 547
вие сте имали пожарогасителна инсталация и те само са я възстановили.
въпреки това не бих оставила гасенето на пожар на ентусиасти,
стиропора така или иначе няма да угасите с вода.
Просто попитах, не съм твърдяла нищо, не разчитаме на това, да не дава Господ.

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 17:21 от Пролетно цвете

# 80
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 755
Един от собствениците на апартамент в сградата е направил подобрения за своя сметка (изолация на подпокривно пространство, което се намира над апартамента му) преди години и сега иска да се реимбурсират разходите му. Това възможно ли е само като се представи фактура или трябва да се гласува от собствениците? Благодаря!

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 26 381
Възможно е.
Ние също бяхме правили спешен ремонт на покрив и междупокривно.
За целият ремонт предоставихме фактурите и няколко години не плащахме нищо за входните разходи.

# 82
  • Мнения: 920
Вчера имахме събрание на входа. Такъв цирк отдавна не беше имало, тъй като сега сме със служебна домоуправителка, на която плащаме да ни оправя бакиите, ама тя май само откъм гръмогласност го докарва. Та понеже стана въпрос, че трябвало да ни се се продухват някакви тръби и да се подменя някаква тръба, а касата ни била на минус заради съседи, които не си плащат входната такса и заради това, че се давали някакви суми за ремонт на асансьор, са запитах, аз като живуща на първия етаж и редовен платец, имам ли право сега да откажа да давам пари за ремонта на тръбите, защото, това, което съм платила дотук, не е покрило нужди, от които се възползвам?

# 83
  • Мнения: 179
Скрит текст:
Вчера имахме събрание на входа. Такъв цирк отдавна не беше имало, тъй като сега сме със служебна домоуправителка, на която плащаме да ни оправя бакиите, ама тя май само откъм гръмогласност го докарва. Та понеже стана въпрос, че трябвало да ни се се продухват някакви тръби и да се подменя някаква тръба, а касата ни била на минус заради съседи, които не си плащат входната такса и заради това, че се давали някакви суми за ремонт на асансьор, са запитах, аз като живуща на първия етаж и редовен платец, имам ли право сега да откажа да давам пари за ремонта на тръбите, защото, това, което съм платила дотук, не е покрило нужди, от които се възползвам?

Асансьора е обща част и живущите, които не го ползват са освободени само от ежемесечната такса за ток.
Много е неприятно, когато трябва да се занимаваш с нередовни платци и го казвам от позицията си на управител и касиер едновременно.
Всеки дърпа към своя си проблем. И аз си позволих да дам пари от касата за теч, който не засягаше към момента всички, но ако го бях оставила щеше да засегне сле няколко години целият блок.
Всеки ремонт е важен.
Сега имам един съсед, който преди години (още не сме имали ап там) е направил ремонт на покрива, заедно с други съседи като само са купили материали с общи пари, а трудът им е бил безвъзмезден.
Сега същото място е компрометирано, заради зле свършената работа, но той има претенции, че няма да плаща за този ремонт. Врели-некипели! И сега не плаща дори за другите разходи! Какво са виновни останалите редовни платци, че този е олигофрен и ако всички ме бойкотират, какво трябва да направя - да платя този ремонт от джоба си или да оставя покрива да падне на главата на тези от последния етаж?

# 84
  • Мнения: 920
Супичка, проблемът е, че асансьорът е почти постоянно повреден, защото има хора, които по цял ден се возят напред-назад с него. То не е някаква единична повреда, ами перманентно състояние, което значи, че парите винаги ще отиват първо за ремонт на асансьор, което на мен вече започва да ми бърка в здравето и джоба, защото плащам за нещо, което не ползвам, първо, а второ - искат ми се допълнително пари и за друго. Други неща, които са ми далеч по-важни се неглижират, защото за тях парите не стигат.

# 85
  • Мнения: 13 547
Ами като парите не достигат, ще трябва да събирате по- големи вноски.
Асансьора е за возене, каква друга функция да изпълнява?

# 86
  • Мнения: 179
Съгласна съм с теб, Мисифу! Не бива да се ремонтира само асансьора! Затова дадох пример с теча.

# 87
  • Мнения: 372
Съгласна съм с теб, Мисифу! Не бива да се ремонтира само асансьора! Затова дадох пример с теча.


Поискайте да ви освободят 1 и 2 етаж от ремонт на асансьор, но това е на добра  воля. В нашия вход сме освободили 1 и 2 етаж от ремонт на асансьора и плащат половин месечна такса. Все пак не е морално  да плащат за нещо което аз ползвам 40 години, а те не!

# 88
  • Мнения: 11 624
Скрит текст:
Вчера имахме събрание на входа. Такъв цирк отдавна не беше имало, тъй като сега сме със служебна домоуправителка, на която плащаме да ни оправя бакиите, ама тя май само откъм гръмогласност го докарва. Та понеже стана въпрос, че трябвало да ни се се продухват някакви тръби и да се подменя някаква тръба, а касата ни била на минус заради съседи, които не си плащат входната такса и заради това, че се давали някакви суми за ремонт на асансьор, са запитах, аз като живуща на първия етаж и редовен платец, имам ли право сега да откажа да давам пари за ремонта на тръбите, защото, това, което съм платила дотук, не е покрило нужди, от които се възползвам?

Асансьора е обща част и живущите, които не го ползват са освободени само от ежемесечната такса за ток.
Скрит текст:
Много е неприятно, когато трябва да се занимаваш с нередовни платци и го казвам от позицията си на управител и касиер едновременно.
Всеки дърпа към своя си проблем. И аз си позволих да дам пари от касата за теч, който не засягаше към момента всички, но ако го бях оставила щеше да засегне сле няколко години целият блок.
Всеки ремонт е важен.
Сега имам един съсед, който преди години (още не сме имали ап там) е направил ремонт на покрива, заедно с други съседи като само са купили материали с общи пари, а трудът им е бил безвъзмезден.
Сега същото място е компрометирано, заради зле свършената работа, но той има претенции, че няма да плаща за този ремонт. Врели-некипели! И сега не плаща дори за другите разходи! Какво са виновни останалите редовни платци, че този е олигофрен и ако всички ме бойкотират, какво трябва да направя - да платя този ремонт от джоба си или да оставя покрива да падне на главата на тези от последния етаж?
Не е вярно това. Последните редакции на ЗУЕС не правят разлика между живущите независимо на кой етаж живеят и дали ползват или не ползват.
Като управител и касиер е редно да се запознаете със законодателството.

# 89
  • София
  • Мнения: 2 404
Един от собствениците на апартамент в сградата е направил подобрения за своя сметка (изолация на подпокривно пространство, което се намира над апартамента му) преди години и сега иска да се реимбурсират разходите му. Това възможно ли е само като се представи фактура или трябва да се гласува от собствениците? Благодаря!
Няма еднозначен отговор. Ако е имало теч и е ремонтирал, е редно да му се възстановят парите. Ако обаче си е направил някакви скъпи и неналожителни изолации, това не е задължителен разход и ОС може да откаже да му ги възстанови.
Ние, дори и при спешен ремонт на покривен теч от един от съсобствениците, се събрахме да му гласуваме възстановяване на средствата и едва след гласуването възстановихме парите.

Общи условия

Активация на акаунт