Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 13

  • 7 224
  • 188
  •   2
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 909
Законът е за всички. Той не е избирателен за този или онзи, защото единят е сладурче, а другият е криво дърво. Всички общи части се плащат от всички. Като купуваш апартамент в сграда с асансьор, плащаш и за асансьора. Като има ТЕЦ, плащаш сградна инсталация. Като има мазета, плащаш необходимите суми, за да са в прилично състояние. Като не желаеш да плащаш - местиш се в сграда без съответното приспособление, услуга или каквото там.

# 31
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 562
Raya, принципно е така, но в действителност не винаги се получава.
Оказа се, че при нас две от семействата не са плащали такси за деца след навършване на 6 години.
Едно от децата вече са на 11 год. и сега трета съседка иска и на нея да направим реверанс.
Да започне да плаща когато децата ѝ навършат 11 год. - близнаци са.
В същото време парите в касата не били достатъчни и е необходимо таксите да бъдат увеличени.
Питането ми имали ли промяна в чл.51 ал.2 от 23.09.2023 год. Нашата домоуправителка твърди, че преди 23.09. възрастта е била 7 год., а след промените възрастта е променена на 6 год. Според мен промяна няма.
1. Може ли ОС на ЕС да вземе решение да се събират такси от седем, осем или 11 год. възраст? Ако се стигне до съд какво би се случило?
2. Според чл.51 ал.9 т.3 Разходите за управление и разходите за поддържане на общите части на етажната собственост може да се разпределят по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението поравно на самостоятелен обект . Да разбирам, че дори ако жилищата са различни по площ ОС може да вземе решение таксите за поддържане на общите части на етажната собственост да бъдат разделени солидарно между брой жилища.
Сетих се и за още нещо. Имаме съседи, които отсъстват през летния период и съответно не плащат таксите за режийни. Считано от 01.01.2024 год. какво трябва да плащат при продължително отсъствие: такса за 1 обитател или пълна такса?

Последна редакция: вт, 05 мар 2024, 17:33 от _ilka_

# 32
  • Мнения: 68 649
Да, така го разбирай.

ОС може да опрощава задължения.
Оформете го така за децата- че дължат, но ОС им опрощава тази точно такса.

# 33
  • Мнения: 40
Добър ден на всички, от известно време насам във нашия блок се търси домоуправител който да бъде от живущите във него а не фирма. Имам запитване относно това какви задължения има един домоуправител и отделно от таксите който събира на него плаща ли му се нещо за да изпълнява тази длъжност или го прави свободно? Благодаря предварително на коментиралите, хубав остатък от деня пожелавам!

# 34
  • Мнения: 3 531
Има Закон за управление на етажната собственост.
Заповядайте, там пише това, което ви интересува.
https://lex.bg/laws/ldoc/2135614516

# 35
  • Мнения: 10
Здравейте,
Гаражната врата част ли е от фасадата и трябва ли да се иска разрешение от ЕС за смяната и?
Нов собствени си сложи нова гаражна врата, и може би нямаше да е проблем ако вратата му беше поне същият цвят като  другата врата

# 36
  • Мнения: 920
Мен ме интересува имаме ли право да изселим психично болни съседи, които редовно рушат етажната собственост, предизвикват наводнения, пожари и всякакви други "красоти", за които съседите им плащат.

# 37
  • Мнения: 68 649
Ако има опасност за сградата, да.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 1 680
това става с прокурорски решения - така че след всеки инцидент трябва да се пише сигнал до раьонното

# 39
  • Мнения: 11 623
това става с прокурорски решения - така че след всеки инцидент трябва да се пише сигнал до раьонното
раьонното -сериозно?

Има си процедура, която е регламентирана първо в ЗУЕС. Има изискване за кворум, който е специфичен за тази процедура и т.н. Вижте закона.

Мен ме интересува имаме ли право да изселим психично болни съседи, които редовно рушат етажната собственост, предизвикват наводнения, пожари и всякакви други "красоти", за които съседите им плащат.

# 40
  • Мнения: 68 649
Ползвай гугъл ако не ти се чете закона.
Например, и не само...
https://topvhod.bg/izgonvane-na-sysed-ot-bloka-misiqta-vyzmojna/ … 6x9UaApaPEALw_wcB

# 41
  • Мнения: 920
Във въпроса ми от особена важност е това, че съседите са психично болни. Не е като да не сме търсили информация със съседите и да не сме писали жалби и засега за съжаление е мисия невъзможна. Реших, че тук има компетентни хора, които могат да помогнат със съвет. Но явно по-важното е да се правим на много важни, без да четем внимателно какво точно се пита.

# 42
  • Мнения: 3 538
Не знам кой се прави на важен, наемете си адвокат като не ви се чете и тълкува закон. Казусът е сложен и само, който се е сблъскал с подобен може да даде конкретни насоки.

# 43
  • Мнения: 920
Вече сме го направили. Благодаря.

# 44
  • Мнения: 68 649
Няма вариант за психично болни.

Общи условия

Активация на акаунт