Тормоз на работното място. Как да помогна?

  • 3 172
  • 40
  •   2
Отговори
# 15
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 073
Във всяка нормална фирма има процедура за оплаквания. Ако не си в нормална фирма премести се в такава.

# 16
  • Мнения: 3 323
Във всяка нормална фирма има процедура за оплаквания. Ако не си в нормална фирма премести се в такава.

Да, де то навсякъде има, но ако си от сто години там с връзки си и си недосегаем файда от тези "процедури" няма. Да бягаш при всеки "неудобен" шеф не е дълготрайно решение, не мислите ли?
Най-малкото, че навсякъде има по някакъв такъв.
Както Lorelada писа може би най-сетне това оплакване ще го бутне от поста му.

# 17
  • Мнения: X
Гадни шефове повечето от нас са имали, предполагам. Но не е всеки шеф така.

Ти какво точно искаш? Да успокоиш колегата? Да го откажеш да напуска? Да го мотивираш да се оплаче, с надеждата, че тогава ще разкарат шефа?

Аз съм имала гадни шефове, един всъщност, ами не съм се оплаквала, но други се бяха, както и в други фирми са се оплаквали, никога от ЧР не е дошло нещо смислено, а понякога направо си го отнасят работниците. Тея политики за whistleblowing и прочее в 99% от случаите са само теория.

# 18
  • Мнения: 3 323
Те, че шефа няма да го разкарат няма - то е ясно, въпроса е да се вдигне достатъчно пушилка, за да спре да тормози новопристигналият персонал.

# 19
  • Мнения: X
Ако е такъв човекът, и особено ако знае, че няма да го изгонят, едва ли ще престане.

# 20
  • Мнения: 12 770
Ариел, ти вече не си в този отдел и няма как да си сигурна, че младият колега получава неоснователни упреци. Може и да са основателни, може и да не са.
Според мен, просто прехвърляш собствения си горчив опит върху съвсем друг случай, а това може да е без основание.
Този млад колега все пак едва ли е малолетен, та е дошло времето да си стъпи на краката и да си решава проблемите сам.

Висшестоящите сигурно са забелязали текучество в този отдел и е тяхна работа да озаптят началника, ако не одобряват действията му. А ти да си в ролята на Ивайло бърдоквата и да вдигаш заспалото селячество на бунт, ми се струва нередно.

# 21
  • Мнения: 3 323
Uncommon, той тормози мой колега в моят отдел. Реално той не му е никакъв. Мисли си, че след като всичко му се разминава може да си развява коня както си иска. За това ме е яд.


На шефовете хич не им пука. Когато говорих с ЧР ми отговориха, че трудно ще намерят човек за неговата позиция за това му търпяли своеволията. Егати оправданието - по-добре да има текучество на персонал тогава.

Последна редакция: пн, 12 фев 2024, 14:48 от Arielle

# 22
  • Мнения: 1 245
Разкажи на колегата ти твоя опит и той да вземе решение какво да прави. Щом няма преки допирни точки в работата, от къде идва този проблем, като няма реално за какво да има проблем.
Винаги се сещам за една такава недосегаема, самозабравила се мениджърка тормозеща наред в крайна сметка как я изхвърлиха. Всяко нещо има начало и край.

# 23
  • Мнения: X
Е как тормози човек в друг отдел? Ако нямат общи задачи, контактът се прекратява. Ако имат, да се оплаче твоят колега на шефа ви. Не разбирам ти какво толкова го мислиш това. Колегата ти дори и да е млад все пак трябва да осъзнава, че може да се оплаче на шефа си на първа инстанция. В какво се състои този тормоз?

# 24
  • Мнения: 608
Виж, не е толкова лошо, щом колегата ти не отговаря пряко пред бившия ти шеф. Ти можеш да му разкажеш как си постъпила. Кажи му " Х си е такъв и така се държи с новите". Дали той ще може да се справи, не зависи от теб. Той трябва сам да реши.

# 25
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
Аз в миналото съм преживяла много тормоз на работното място в Швейцария. Сега се случи ММ да има пряк шеф немец и той да го тормози. Видях, че ММ си трае и почва да изпада в депресия. Обадих се на собственика на фирмата (не анонимно) и казах или тормозът спира или отиваме на съд за мобинг, вадя удостоверение от психиатър за ММ и свидетелствам. Той ги извика и двамата на разговор. Тормозът спря и немецът е по-нисък от тревата. Някои немци имат много директен начин на изразяване и с тях можеш да се оправиш само ако и ти им креснеш. В твоя случай бих казала на колегата да ги заплаши със съд и бих го уверила, че ще свидетелствам в негова защита. А вече той да си решава дали ще напусне или ще се бори. Тук много се плашат от дела за мобинг, защото дори да го спечелят това им вреди на имиджа на фирмата, в краен случай може и да я затвори.

Последна редакция: сб, 24 фев 2024, 23:52 от JennyBG

# 26
  • Мнения: 10 387
Това как се доказва в съда с мобинга, като е нещо между двамата.. най-много да се обърне срещу него, че не си изпълнява задълженията както трябва.
Пък да не съм на мъжа ти, вкъщи мобинга му идва с една идея повече на хайвана... Какво да яде, как да работи. Абсурдно, като майка си му 🙄

# 27
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
Мобингът се доказва със записи и свидетели, както и всичко друго. Темата не е за мен, но аз не съм се обадила без знанието на ММ, нито пък съветвам авторката да го прави. Казах й да подкрепи колегата като свидетел, ако той иска да си търси правата. Достатъчно е само началникът да се сплаши със съд. На запад тези дела са много и никой не иска за фирмата му да се носи слава, че служителите й са подложени на тормоз.

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 07:45 от JennyBG

# 28
  • София
  • Мнения: 599
За мен отговора  на това какво ще се случи,не е много благоприятен. Единствения начин, човек да се спаси от такива неща е да не е лесно заменим. Ако човек е лесно заменим, могат да го изгонят за всичко-ако е бензинджия, шефа му може да го изгони заради пост във фейсбук за войната Израел-Хамас или Украйна-Русия, ако шефа е на различно мнение , винаги може да си намери повод да изгони служителят. Върви доказвай после.
  Аз съм бил в такава ситуация-2013 бях млад новозавършил зъболекар, който нямаше никакво конкурентно предимство пред другите 160 завършили, които също търсеха работа. За това се съгласих да работя по 12 часа за 400 лева заплата като човек за всичко. Работих 3-4 месеца, но това, че шефа ми всеки месец намираше повод да ми даде примерно 50 лева или да хитрее ме побъркваше. Понякога казваше:
Давам ти 400 лева от 1 юни до 7 юли. Защото е преценил, че някоя седмица няма да ми я плати. Реално бях полузъболекар, полусестра. На края, когато го помолих за осигуровки ми каза, да си регистрирам фирма и да се самоосигурявам. Защо търпях това? Защото бях леснозаменим тогава.
Сега 10 години по-късно, мисля, че в която и една страна да отида с моите умения ще ме вземат без проблем.
За това казвам за този случай, че най-добрия начин да се застраховаме от такова отношение е да полагаме усилия всеки ден да се развиваме. Давам пример с мен-сега в свободното си време , често рисувам зъби и тренирам на модели(така се защитавам, ако стане криза и примерно 30 процента от зъболекарите фалират, да съм сигурен, че няма да съм от тях), чета двуезични книги(ако войната стигне до България и се наложи да бягаме от страната, перфектният английски е задължителен, понякога даже е недостатъчен)
Сравнете това ежедневие с това на някой, който просто ходи на работа, после гледа 3 часа ергенът, пие две ракии и си ляга и цикъла се повтаря.
Това е моят съвет към всички, които се чувстват тормозени на работа. Не давам пример със себе си, защото се мисля за велик, а защото съм минал по този път.

# 29
  • София
  • Мнения: 9 920
Ако е мъж ... има и други, доста по-работещи варианти...

Общи условия

Активация на акаунт