Захранване, водено от бебето/Baby-Led Weaning Тема 13

  • 3 281
  • 81
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 891
Обикновено на обяд супа давам аз, вечер сама и се цапа. Лъжица предлагам почти постоянно, но я хвърляше и ядеше с ръце. Около 1,6, дори 1,7 г рязко видях промяна и започна да се справя с вилица и лъжица

# 61
  • Мнения: 107
Нямам идея за консистенция, не съм виждала супа от кухня, но всичко може да се разреди или сгъсти Simple Smile Я с хляб, я с ориз, пастина, ядки, брашно...

За жалост страда от ужасен запек, за който също лекарите нищо не казват, та отбягвам такива неща да давам

# 62
  • Мнения: 5 144
За целта във фризера има едни сини сливи от есента, да ни пазят страх Joy
Иначе може да се сгъсти и като се извари, но отнема доста време Simple Smile

# 63
  • Мнения: 107
За целта във фризера има едни сини сливи от есента, да ни пазят страх Joy
Иначе може да се сгъсти и като се извари, но отнема доста време Simple Smile
Давам, но нищо не помага. Другата седмица ще ходим на поредния лекар

# 64
  • Мнения: 5 144
Стискам палци бързо да се размине Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 8 646
Alpaca, малкият ми син страдаше от запек...някъде от 8 месец до година и месец. След това спорадично. Той имаше тежък рефлукс, отделно страшно лаком за твърда храна. Сега е на 6г, още си пати от лакомията с болки в стомаха, запек.
Та какво ли не давах и правех, но се оправи чак, когато дадох домашен кефир.
Отбелязвам, че не го препоръчвам и на своя глава го направих. Млечният кефир е силен за бебета и малки деца, може да доведе до стомашни проблеми. Силен пробиотик е и по-скоро съветвам да се обсъди с лекар взимането на хубав(и съответно е скъп) пробиотик. Правех вкъщи и пиех аз понякога, една седмица слагах по 1 супена лъжица кефир в киселото мляко сутрин(с бисквити). И после увеличих на няколко лъжички. Още през първата седмица се оправи...не му давах дълго, но след тези 2-3 седмици прием, повече нямаше проблеми, само нормалните случаи на запек, като всеки друг човек-1-2-3 пъти в годината.
Пак отбелязвам, че си го направих на своя глава, както разни други неща и не съм убедена, че дори аз бих дала на бебе под годинка.

Иначе, не съм взимала кухня и с двете деца, та не мога да дам съвет. Сгъстявала съм, като сипя повече от продуктите в супата и по-малко бульон и намачкам, съответно е по-лесно да гребе с лъжицата. Слагала съм и сухари, но рядко, защото не ми харесваха по състав. Също варях киноа или просто и слагах няколко лъжици и това сгъстяваше.

Голямият ми син с лъжица хапваше мляко с бисквити на близо годинка, малкото стана умело чак на година и 3. Като отбелязвам, че големият ми син дълго време имаше проблеми с моториката, той има и имаше някои проблеми с развитието. Малкият ми син няма такива проблеми....та нищо не е гаранция, че бързо или бавно ще се научат. Може би при малкият ми син фактор беше лакомията-той искаше да набута всичко веднага, нямаше нерви да се старае за лъжица.

# 66
  • Мнения: 107
Може би при малкият ми син фактор беше лакомията-той искаше да набута всичко веднага, нямаше нерви да се старае за лъжица.

Абсолютно същото положение. Прави два опита, изнервя се и я хвърля на земята. После така си натъпква устата, че нито може да сдъвче, нито да изплюе храната 😂

# 67
  • Мнения: 1 406
Alpaca, моят син страдаше от запек и все още страда. След прием на антибиотици не ми се говори какъв кошмар е. На него редовно му изписват Лактулоза, за омекотяване на изпражненията. Но както и Дези е писала - трябва да нацелиш пробиотика. Всеки организъм е различен и явно различно им влияе. Децата ми са близнаци - ядат едно и също, в 90% от случаите ги лекуват с едно и също... Факт че момчето е с почти постоянен запек, за разлика от сестра си. След прием на пробиотик се поправя... Но ако го изтърва жална му майка.
За супите - аз вземах детска кухня и бога, ми, ако мога пак бих вземала. Сега почти не ми ядат манджите. Само градинските.... Аз не мога да готвя като леля К от градината...
Та супи давах от началото на захранването с чашка да пият течността и после се мажеха с лъжица самостоятелно и с пръсти. Не съм сгъстявала с хляб и хлебни. Топчета правех често, картофи, зеленчуци на по-едро... Или кремсупи правех, да пият. Навън ако сме били съм давала с лъжица аз, ако ми свиди за дрехите. Иначе не ми пукаше особено, че менюто е отпечатано на дрехата. Но те от самото начало имаха лъжици да си пробват с тях и доста бързо координираха движения. Забравих вече кога дадох вилица си нож ( от икейските комплекти ползвах). Но факт че на две и половина аборавеха умело с тях, чак правеха опити да си мажат филии, бисквити... 😂😂😂 И обирахме точките като идем на почивка.... Но дойде градината и рязко забравиха що е то вилица и нож. Сега всичко с лъжица и пръсти. Газ пикая.

# 68
  • Мнения: 107
Alpaca, моят син страдаше от запек и все още страда. След прием на антибиотици не ми се говори какъв кошмар е. На него редовно му изписват Лактулоза, за омекотяване на изпражненията. Но както и Дези е писала - трябва да нацелиш пробиотика. Всеки организъм е различен и явно различно им влияе. Децата ми са близнаци - ядат едно и също, в 90% от случаите ги лекуват с едно и също... Факт че момчето е с почти постоянен запек, за разлика от сестра си. След прием на пробиотик се поправя... Но ако го изтърва жална му майка.
За супите - аз вземах детска кухня и бога, ми, ако мога пак бих вземала. Сега почти не ми ядат манджите. Само градинските.... Аз не мога да готвя като леля К от градината...
Та супи давах от началото на захранването с чашка да пият течността и после се мажеха с лъжица самостоятелно и с пръсти. Не съм сгъстявала с хляб и хлебни. Топчета правех често, картофи, зеленчуци на по-едро... Или кремсупи правех, да пият. Навън ако сме били съм давала с лъжица аз, ако ми свиди за дрехите. Иначе не ми пукаше особено, че менюто е отпечатано на дрехата. Но те от самото начало имаха лъжици да си пробват с тях и доста бързо координираха движения. Забравих вече кога дадох вилица си нож ( от икейските комплекти ползвах). Но факт че на две и половина аборавеха умело с тях, чак правеха опити да си мажат филии, бисквити... 😂😂😂 И обирахме точките като идем на почивка.... Но дойде градината и рязко забравиха що е то вилица и нож. Сега всичко с лъжица и пръсти. Газ пикая.

А то две и половина не е ли нормална възраст за всички деца вече да служат с прибори, независимо от метода на захранване?
Иначе и аз още от началото слагам прибори, но моята е нервен състезател и няма особено търпение

# 69
  • Мнения: 6 876
Около мен повече деца на 2,5 не ползват умело прибори, не знам кое се води норма.

# 70
  • София
  • Мнения: 8 646
За умело- не  знам...важно е да има желание и в ежедневието да му се позволява и това да му е нормалния начин. Вече за умело...някои още разливат, покапват се, не успяват всичко да оберат. Моите на 9 и 6 още не успяват съвсем всяко фиде или парченце да оберат. Аз на възрастта на големия и макарони си варях сама, по трохичка събирах всичко, за да не отиде в мовката, миех тави и огромни тенджери.
Но, да...силно желателно е на 2 и половина да се храни само...вече колко умело е друг въпрос.

# 71
  • Мнения: 1 406
не знам за норма. Всяко дете се развива с различно темпо. Но в градината ги хвалеха и рядко имаше покапани блузи. Виж сега в къщи е кошмар. Лигнята ги гони и двамата. Синът ми се обляга назад на стола и знае че ме дразни, но го прави - всичко е в скута му и по блузата. А на земята е чудо. Другия му вариант е да се наведе над чинията, да я опре до блузата си и да си навре косата (с дълга коса е) в яденето... Знае как трябва да седи и да се храни, но ми прави напук. В градината нямало подобно държание. Бил прилежен и стриктен. И наистина от там нямам нацапани дрехи. Но вкъщи е друга бира...
Иначе за умения - от много малки получиха белачка в ръцете си и белят краставици и тиквички... Сега вече на 6  редовно белят и режат с нормален нож почти всякакъв зарзават докато готвя. Имахме инцидент с едно киви , но вече знае, че не всичко е за неговите ръце. 😂😂😂. Та ЗВБ продължава със сготви си сам, за да ядеш 😂😂😂😂.

# 72
  • Мнения: 8
Здравейте,

Включвам се с няколко (тъпи) въпроса:
-кога започнахте да добавяте мазнина и каква? Вкъщи използваме зехтин и гхи, но попаднах на информация, че гхи не се препоръчва (не виждам защо), а пък много използват рапично олио в захранването с пюрета (такова не сме ползвали вкъщи и не бих, ако наистина не е по-добрият вариант за малките);
-по колко пъти на ден предлагахте хапване в началото (първите 1-2 месеца) и по едно и също време ли/ еднакъв тип храна? Например, преди обяд винаги плодове, следобяд зеленчуци и т.н. Проблем ли е, ако се дава по нещо и вечер (по традиционното захранване виждам, че вечер избягват);
-иска ми се да предлагам сезонни плодове и зеленчуци, в тази връзка все още има цвекло и целина. Как ги предлагате? Самостоятелно сварени/на пара? Тъй като целината е алерген, изчаквахте ли с нея?
-в какви тигани (най-вече за палачинки)/тенджери правите храната? Не ми се иска да е тефлон/алуминий и т.н, та се опитвам да намеря нещо подходящо и безвредно . В началото използвахте ли различни от тези, в които приготвяте храната за останалата част от семейството?
-с какъв препарат пускате приборите/съдовете за приготвяне на храна и хранене в съдомиялна? Имам такъв подходящ за ръчно миене, но за съдомиялна не намирам. Пускате ли ги заедно с останалата посуда на домакинството?
-какво предлагахте като алтернатива на "традиционните" каши и спазвахте ли някакъв ред? Ок ли е сварен ориз да речем или е по-добре някакво печиво с оризово брашно? От глутеновите въвеждахте ли първо спелта, лимец и т.н преди пшеница и как въведохте глутена?

Относно водата, надявам се въпросът да е за тук, тъй като започвам предлагането на вода със захранването:
- каква вода давате? Вкъщи сме с филтрираща кана на Brita, ако има значение (някъде ми попадна, че точно Брита не е ок, но не се задълбочих в четенето тогава, а сега не мога да намеря тази информация). Та ок ли е да даваме вода директно от каната или да преваряваме вече филтрираната вода? Не ми се иска да давам от пластмасови бутилки.

Само толкова засега Simple Smile) Получи се много дълго, надявам се, че (поне част от) въпросите са уместни, защото зетох предни теми, но не успях да намеря актуални мнения.

Последна редакция: ср, 03 апр 2024, 22:58 от NiBoa

# 73
  • Мнения: 107
Здравейте,

Включвам се с няколко (тъпи) въпроса:
-кога започнахте да добавяте мазнина и каква? Вкъщи използваме зехтин и гхи, но попаднах на информация, че гхи не се препоръчва (не виждам защо), а пък много използват рапично олио в захранването с пюрета (такова не сме ползвали вкъщи и не бих, ако наистина не е по-добрият вариант за малките);
-по колко пъти на ден предлагахте хапване в началото (първите 1-2 месеца) и по едно и също време ли/ еднакъв тип храна? Например, преди обяд винаги плодове, следобяд зеленчуци и т.н. Проблем ли е, ако се дава по нещо и вечер (по традиционното захранване виждам, че вечер избягват);
-иска ми се да предлагам сезонни плодове и зеленчуци, в тази връзка все още има цвекло и целина. Как ги предлагате? Самостоятелно сварени/на пара? Тъй като целината е алерген, изчаквахте ли с нея?
-в какви тигани (най-вече за палачинки)/тенджери правите храната? Не ми се иска да е тефлон/алуминий и т.н, та се опитвам да намеря нещо подходящо и безвредно . В началото използвахте ли различни от тези, в които приготвяте храната за останалата част от семейството?
-с какъв препарат пускате приборите/съдовете за приготвяне на храна и хранене в съдомиялна? Имам такъв подходящ за ръчно миене, но за съдомиялна не намирам. Пускате ли ги заедно с останалата посуда на домакинството?
-какво предлагахте като алтернатива на "традиционните" каши и спазвахте ли някакъв ред? Ок ли е сварен ориз да речем или е по-добре някакво печиво с оризово брашно? От глутеновите въвеждахте ли първо спелта, лимец и т.н преди пшеница и как въведохте глутена?

Относно водата, надявам се въпросът да е за тук, тъй като започвам предлагането на вода със захранването:
- каква вода давате? Вкъщи сме с филтрираща кана на Brita, ако има значение (някъде ми попадна, че точно Брита не е ок, но не се задълбочих в четенето тогава, а сега не мога да намеря тази информация). Та ок ли е да даваме вода директно от каната или да преваряваме вече филтрираната вода? Не ми се иска да давам от пластмасови бутилки.

Само толкова засега Simple Smile) Получи се много дълго, надявам се, че (поне част от) въпросите са уместни, защото зетох предни теми, но не успях да намеря актуални мнения.

Няма тъпи въпроси, но ми се струва, че твърде много се вманиачаваме и то излишно. Разбирам Ви, но ще Ви мине скоро като почне да се захранва с пясък.
Иначе на въпросите:
- Мазнина ползвам от самото начало - 6 месеца. Още към първото ядене добавих зехтин. То реално за всичко може да прочетете, че не се препоръчва, ако почнете да ги четете тези неща, ще си кара на кърма цял живот. И се връщам тук на пясъка, който най-вероятно също не се препоръчва, но според моето дете си е изключителен деликатес.
- Новите храни се въвеждат задължително и само сутрин, и то само в делнични дни. Да пази Господ да не се налага да търсите педиатър в някое спешно отделение през уикенда, особено ако не сте в голям град. Иначе през другото време аз съм давала ей така да опитва храни, които вече са въведени. То детето само ще си покаже, кога е готово да му се добавят обяд и вечеря, повярвайте ми.
- Цвекло мразя и не мога да помогна, целина май имаше в някаква супа и така. Съвременните препоръки за въвеждане на алергени са те да бъдат въведени по-рано. Няма смисъл да чакате с алергените изобщо. Аз от 6-и месец въвеждам всякакви.
- гледах да са керамични, но пък готвя и в мултикукъра често
- бебешките мия само на ръка с бебешки препарат и Ви съветвам да правите същото. Една чинийка , чашка, и една виличка са работа за две минути да бъдат измити.
- Не виждам нищо лошо в традиционните каши и съм предлагала с огромен успех. Идеята е да се пробват колкото се може различни текстури, а кашата и пюрето все пак са текстури. Въпросът е да не са само те. Иначе с оризът конкретно Ви съветвам да изчакате, че много запича :/ Ред не съм спазвала, защото е ЗВБ, няма смисъл да се спазва ред. Глутен въведох с някакви макарони, доколкото се сещам, май.... Най-добре си е бялото брашно, а не пълнозърнесто, което има много фибри и натоварват бебешкото коремче.
- Много зависи къде живеете, нашата чешмяна вода дефакто е планинска и давам. Давам и бебешка, бутилирана, чак пък толкова не се вживявам.

# 74
  • Мнения: 5 144
- От началото. Използваме зехтин, масло, олио от гроздови семки.
- в началото веднъж, на вечеря, защото ни е семейното хранене. После на закуска, обяд, след това междинните. Избягват вечер, защото следят количества и заместване на мляко. За да дадат вечер трябва да гонят заместване, а повечето оставят мляко преди лягане. Не знам защо вечерята задължително означава спиране на млякото и не ме интересува. Гледам вечер да не давам плодове, но пък днес пристигнаха едни хубави ягоди и изяде две на вечеря. Гледам ако сутрин яде нещо с мляко и сирене следобед да е плод и обратно. Не че не е яла баница за всички закуски, когато няма друго или кисело мляко с плодове пак, когато няма друго. Стига седмично да се докарва някакво разнообразие и на детето да не му омръзне няма грижи да се повтори и потрети нещо, ако това са ви опциите. Днес междинно преди обяд яде само круша.
Подкрепям новите храни да се дават само в делник преди обяд, макар че пак - много хора си захранват вечерта в събота със сирене Simple Smile
- давах цвекло на пара, но не се хареса особено. И неща с цвекло не обича. Целина сигурно в някоя супа е яла, то бая трудно да се даде самостоятелно. Може да се направи и нещо като хумус с тях, ако държите да ги предлагате. В началото давах нещата самостоятелно на пара на парчета. Някои дават директно манджички. Каквото е правилно във вашата глава и за вашето семейство.
- ползваме едни и същи прибори и съдове, ядем една и съща храна, до колкото е възможно. В началото използвахме силиконови, груба грешка, нямат измиване и ги пускахме в миялната. Много бързо минахме на нашите си чинийки, и без това със системата на tidy tot няма как да се залепят.
Иначе за измиване миехме на ръка с фрош и Гъбка, която перем често. Ако се наложи пускане в миялната пак измивахме след това, ако има нещо по повърхността. Но съвсееем в началото даже не ползвахме чинийки и прибори, освен gootencils лъжичка. Слагахме парченцата пред нея на масичката Simple Smile
- каши не съм давала, струват ми се излишни пари. Купувах си просо, амарант, елда на зърна, накисвам от вечерта, варя на сутринта и давам така. Вече се добавя я масло, я сирене, я плодче, плодово пюре (домашно). Може да се пасират и с малко добавки да се направи и палачинка от изброените. Изчаках с глутена до към 7ми месец май, защото за мен беше правилно, не съм спазвала ред. Дадохме коричка домашен хляб. После слагах овесени ядки към горните неща, палачинки, пудинги и т.н. Останалите брашна са дошли я в хляб, я в нещо друго. Оризово брашно ползвах към палачинки, кексчета. После слагах сварен към манджичка за сгъстяване и ядене с лъжичка.
Ако държите да давате кашеста консистенция можете пак да си вземете зърна и да смелите. Реално погледнато е същото - брашно от определена култура. Така хем ще имате брашно, хем зърна, вместо да купувате и двете. Ако ще ги ползвате, де. Пак зависи от домакинството ви.
- Вода пие от кана, нашата е аквафлор, не съм търсила мнения. В начало дадох 1-2 пъти преварена от пълен келешлък, защото така или иначе винаги има в каната за топлене. Не съм фен на бутилирана, ако не се налага. Сега навън и като пътуваме е с шише аквафлор и ми е страшно лесно.

Общи условия

Активация на акаунт