Захранване, водено от бебето/Baby-Led Weaning Тема 13

  • 3 255
  • 81
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 8 646
Добре дошли в темата за Захранване водено от бебето!
 
 
Предишните теми 1  2  3  4 5  6  7  8 9  10 11

Захранване, водено от бебето, известно на английски като baby-led weaning (BLW) или Рапли метод (Rapley weaning) е термин, въведен от британската акушерка, консултант по кърмене и доктор на науките Джил Рапли.
Основните характеристики на ЗВБ са:
Скрит текст:
- Захранването започва на 6-месечна възраст, каквито са и препоръките на Световната здравна организация (СЗО).
• Детето участва с останалата част от семейството по време на семейните хранения
• На бебето се предлагат същите (здравословни) храни, както на всички останали членове на семейството. Те са съобразени с неговите умения до момента – в началото по-големи парчета, които може да държи в юмручето си, след това и по-малки.
• Децата се хранят самостоятелно още от започването на захранването, първоначално с ръце, а по-късно и с прибори.
• Кърменето и предлагането на адаптирано мляко (в случаите, в които бебето не получава кърма) продължават да са на поискване, без да са съобразени с останалите хранения.
Идеята е, че пюретата и пасираното ядене всъщност не са естествената храна за бебетата при прехода им от хранене с мляко (майчино или АМ) към твърдите храни. Те са продукт на развитото ни общество и може дори да окажат неблагоприятно въздействие при захранването – децата не получават възможност да се научат да дъвчат. А в естественото развитието на бебето около шестия месец започва фаза, в която то е в състояние да взима само храната си, да я поднася към устата и съответно да дъвче и да преглъща. Храносмилателната система, от своя страна, също вече е готова за храни, различни от мляко. Бебетата, захранени по този начин, обикновено не са злояди, научават се по-бързо да си служат добре с ръцете, да дъвчат от най-ранна възраст и като цяло се хранят и по-разнообразно и здравословно.
Подробна информация за метода, както и примерна схема за захранване, може да намерите в книгата na Мария Нориега "Захранване, водено от бебето - лесно, съвременно, здравословно!", както и в нейния блог "За близнаците" https://zabliznacite.wordpress.com/baby-led-weaning/  Мария Нориега е една от първите българки, прилагали метода и е превела множество статии по темата.
За книгата "Захранване, водено от бебето- лесно, съвременно, здравословно!"  
Защо да изберем ЗВБ? Откъс от книгата.    
Литература на английски език:  
Baby-led Weaning: Helping Your Baby to Love Good Food
The Baby-led Weaning Cookbook: Over 130 delicious recipes for th … e family to enjoy  
И още много  
 
ЗВБ български групи във фейсбук:
Захранване, водено от бебето- лесно, съвременно, здравословно!    
Захранване, водено от твоето бебе - ЗВБ или Методът на Рапли    
Захранване водено от бебето - Рецепти

# 1
  • Мнения: 1 103
Имаше въпрос в предишната относно количество. Моят бебок днес изяде две малки ябълки. Не съм го спирала. Но се чудя има ли ограничение за месото. Например ако му правя пилешка супа (вече го уча да яде с лъжица), колко месо приблизително е добре да има в порцията?

Имам подобен въпрос и за солта. След година казват, че се разрешава. Вие слагате ли в ястията сол, по колко се слага? От една страна не ми пречи да готвя изцяло безсолно, но пък съм чела, че все пак е добре да се слага по-малко след годинка. Вие кога започнахте?

За захар (рафинирана захар, не визирам фруктоза), не мисля да давам.

# 2
  • София
  • Мнения: 853
Количества не съм следила, нито за плодове и зеленчуци, нито за месо, нито за хляб... Въобще за нищо. Колкото иска да яде, толкова. Сервирам както за нас (особено ако е като супа, просто готвя и за нас същото, така че съотношението е като при нас), загребвам с черпака и готово.

За солта е добре да е малко. За количество не знам. Аз слагам сега малко в общата манджа, а с мъжа ми си досоляваме. Детето е на малко над 2 години вече. Преди година пак солях общо, а ние си досолявахме. Не ядем много солено по принцип, затова и не съм се замисляла за количеството.

# 3
  • София
  • Мнения: 8 646
И аз не съм следила количества на месото. Броила съм само топчетата от супа топчета.
Малкият ми син беше много лаком, от бебе бута страшно много храна в устата си. Някой път се е случвало да го огранича, но са били единични случаи в конкретен ден.
Сол не съм слагала допълнително, ако готвя вкъщи, но не съм ограничавала, ако е нещо купено или сирене, кашкавал. Аз така или иначе, почти не съм обзсеолявала сирене. Да съм се наканвала 2-3 пъти(общо за двете деца).

# 4
  • Мнения: 5 139
По ред причини не може още да яде от общата храна. За нея не готвя със сол, но давам от нашата, когато може, без проблем или ако сме някъде навън.

Не ограничавам. Виждам, че не греша като я оставям да яде каквото и колкото пожелае. Принципно много обича месо. Ама много. По празниците яде три дни поред пилешко и на четвъртия просто не го погледна. Изяде си другите неща. Имам ѝ доверие Simple Smile

Като цяло си е голям папчо Simple Smile Леко се притеснявах да ѝ дам цяла пица на разположение за няколко снимки. Изяде две парчета (не големи), останалото сподели с нас и като цяло си беше абсолютно семейно забавление Simple Smile Три пъти ура за ЗВБто Simple Smile

# 5
  • Мнения: 336
Здравейте, тепърва започвам със захранването на моето бебе и имам няколко въпроса. По един път на ден ли давате храна? С какво започнахте вие? Проблем ли е да се дават и плодове, че според моята педиатърка ако съм ѝ давала плодове много трудно щяла да прояде зеленчуци. Води ли се за въведено нещо което само е близано? Аз давам и зеленчуци и плодове, но общо взето засега само на близане и смукане го кара. Вода кога предлагате? По време на хранене ли? За възрастните знам, че не е добре да се пие вода по време и поне 30 минути след храна, но дали се отнася и за децата това?

Последна редакция: чт, 18 яну 2024, 19:14 от malinakupina

# 6
  • Мнения: 158
На моята дъщеря още на 3-тия ден дадох плод, мисля, че беше нектарина и супер много я хареса уж,  и до там. След това плодовете не искаше да ги близне, всичко по-сладко от грах се отказваше. За сметка на това на кръвните й излезе малко по-ниско желязо и ми направи впечатление, че тя сама си налиташе на месо и осъзнах, че детето знае най-добре от какво има нужда. Никога не съм я ограничавала.

# 7
  • Мнения: 776
Малина,

В началото давах веднъж на ден, но това бързо прерастна в 2-3 пъти, защото дъщеря ми искаше да яде с нас и да опитва, нямаше начин да стои само и да ни гледа. Аз лично започнах с манго, защото имахме меко, прекрасно и зряло. Да, облизана храна се води въведена според мен. Детето обича плодове, не съм я ограничавала, обича си и зеленчуци. В началото вода се дава след хранене и/или по време, за да си преплакне устата и да се раздвижи храната, ако има такава залепнала по небцето. Лично аз не вярвам, че пиенето на вода по време на хранене или след вреди, единствено запълва стомаха с течност без калории, може и после по-бързо да се огладнее отново. От малка обичам да пия вода, докато ям, особено с по-суха храна и помня баба ми как само ми се караше, но мисля, че е от ония митове, които ни набиват в главите от малки. Също както е и митът, че има лимит на това колко яйца на ден може да се яде.

# 8
  • Мнения: 5 139
В началото давах веднъж, най-лесно ми беше вечеря, защото това ни беше семейното хранене. После закуска, след това обяд. Малко наопаки на класиката, но това работеше за нас Simple Smile В един момент детето свикна и искаше да хапва заедно с нас Simple Smile

Захраних лятото, нямаше как да пропусна да ѝ давам плодове Simple Smile Давах първоначално веднъж дневно, сега се случва и по-често, зависи какво имам вкъщи. Има дни и без плод Simple Smile

# 9
  • Мнения: 214
Първата седмица-две и аз давах по веднъж на ден. Вече давам по 2-3 пъти в зависимост колко храна имам останала от първото готвене сутринта. Плод включих на втората седмица, но не умишлено. Просто така се падна. Говорих преди да започна захранването с педиатър, специализиран в храненето, и тя ми каза, ако детето се кефи на храната да се предлага по 2-3 пъти. Ако не се и един път е достатъчен. Няма нужда да го караме насила. Започнахме със сладък картоф. Вода след хранене и аз давам. Пие си от чаша без проблем. Ако е само близната храната пак бих я брояла. Аз обаче предлагам само по една нова храна за деня, за да мога да проследя по-добре евентуална реакция. Повечето пъти я давам 2 последователни дни. Храни с нитрати обаче ги давам по веднъж.

Храним се така вече 5 седмици. Много съм доволна от напредъка, който виждам у детето. За толкова време вече е опитвал около 25 различни суровини, не мисля че такова разнообразие може да се постигне със стандартното захранване. Blush

# 10
  • Мнения: 336
Кога въведохте кисело мляко, ама истинско подквасено, а не боклуците от магазина?

# 11
  • Мнения: 5 139
Нямам достъп до истинско прясно, за да подквася. С (максимално проучен) боклук от магазина мисля, че на около 11м. Киселото мляко не е на почит вкъщи, ако ядяхме редовно може би щеше да е по-рано.

# 12
  • Мнения: 593
По колко пъти на ден ще давате зависи изцяло от това, какво имате налично в момента и дали имате време да се занимавате. Ако сте си вкъщи цял ден и имате какво да предложите, нищо не пречи и 3 пъти на ден да си хапне, ако сте в движение и нямате нищо приготвено, може и просто един банан от магазина. ЗВБ не гони никакви цифри като цяло.
Иначе за плодовете, аз съм предлагала много активно, понеже съм захранвала през лятото и не е отказвало други храни детето.
Кисело мляко не помня да съм чакала определен месец, за да дам. Квасим си домашно мляко вкъщи.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 891
Кисело мляко дадох към 6-7 м, първо яйца, защото ядем много, после глутен и после млечни

# 14
  • Мнения: 214
Как предлагате месото и рибата? Каквито и кебабчета да измисля не биват вкарани в устата. Аз като ги пробвам, също не бих ги яла. Днес на чопъра накълцах пуешко със сладък картоф и жълтък. Изпекох ги - бляк! Месото без сол има ужасен вкус. Може би да намаля количеството месо и да преобладава нещо по-вкусно, за да стават за нещо? Дайте ми някоя вкусна рецепта, моля!

Общи условия

Активация на акаунт