Захранване, водено от бебето/Baby-Led Weaning Тема 13

  • 3 303
  • 81
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 596
Въпросът Ви е по-скоро за темата за кърменето. Тук обсъждаме метод на захранване, водено от бебето, което няма нищо общо с пюрета, а също така насърчава кърменето като основен източник на храна до навършване на 1г.,

# 31
  • Мнения: 4 832
Привет! Имате ли добра рецепта за кюфтенца от тиквичка? По принцип мога да ги забъркам с яйце, ама ако има друг вариант...

# 32
  • София
  • Мнения: 8 648
Здравейте, моето бебе е на 5+ месеца успешно започнахме захванване,хапва всичко без проблем,но аз имам въпрос относно кърмата.Когато си хапва пюрето на обяд отказва да суче ,защото се наяжда с него ,но на мен гърдите започват да ми текат и ме болят знам ,че трябва да се изцедя ,но знам ,че така ще се увеличи още повече а нямам нужда от повече кърма или може би аз не съм наясно. Може ли да споделите вие как се справяте ще съм много благодарна.
Няма проблем а изцедите малко, за да облекчите гърдите. Ако не е до край, а колкото да омекнат, всичко ще е наред.
Имайте предвид, че на 5 месеца все още е силно нежелателно да се замества млечно хранене. Бебето все още има нужда от поне 8 кърмения за 24 часа.
На тази възраст децата не могат да изядат количества твърда храна, които да им доставят всичко нужно. Дори да хапват повече, твърдата храна не може да се усвои. Също така- твърдата храна не съдържа на 1 хранене всички нужни хранителни вещества, както кърмата. Когато бебето суче-на едно хранене получава абсолютно всичко нужно в идеални съотношения. Няма как в пюрето да вложите всички видове мазнини, всички нужни витамини, протеини и нутриенти. да не говорим за другите съставки, като хормони, антитела и какво ли е още.
Затова не се препоръчва на такава възраст да се замества млечно хранене. Ако твърде бързо се зместят млечните хранения, това може да доведе до недохранване. Т.е. дори да яде много каши и пюрето, то да енедохранено, защото не получава нужните нутриенти в нужните количества на всяко хранене.


За "човешката" храна и аз предпочитам точни рецепти, особено за печива и сладкиши. Но за бебе винаги съм правила бъркочи.
Няма как да не са глетави вътре сладките, защото за да е ронливо и да се топи, трябва много мазнина и бяла захар. А ги избягваме при бебешките печива.
За кюфтета от тиквички Smile Ами...на око, до нужната консистенция....Само за възрастни съм следвала рецепти, но те са си с пълен набор съставки, някои неподходящи за бебе.

# 33
  • Мнения: 1 109
Здравейте, как е се прилага метода ЗВБ, на бебе което няма никакъв интерес да си слага нищо в устата, ама нищо. Тя не гризедаже и играчки. А е голяма вече на 8+++

# 34
  • Мнения: 5 144
Как се храни в момента?

# 35
  • София
  • Мнения: 8 648
По метода ли е захранено или с пюрета? Защото ситуациите са различни.

# 36
  • Мнения: 1 109
Храня я с лъжичка.
Когато й оставя храна на парчета пред нея никакъв интерес.
Когато й дам в ръка някаква храна я хващя и тръшка повечето пъти даже не иска и да я хване.
Когато й подам залъгалка към устата си стиска устата.
Пробвах да сложа бисквитка в ръката и я поднасям към устата - тцтц.

С пюрета, по метода просто щях много да изостана със захранването.
А и то е беше абсолютно невъзможно.

Два месеца замествах ни бяха нужни да заместим обяда.

Последна редакция: пт, 16 фев 2024, 17:25 от payla🤍

# 37
  • Мнения: 596
Слагате ли бебето с вас на масата докато се храните? Проявява ли интерес към вашата храна?

# 38
  • София
  • Мнения: 8 648
Детето, вероятно, е свикнало да бъде хранено и не знае, че трябва само да вземе и да яде. Обикновено им е нужно време и пример, за да се усетят.
Както Lollo е подсказала- добре е да сядате да се храните заедно, за да ви вижда и да взима пример. правите храна на удобни парчета и сядате и вие ядете същото. Ако не е-то поне със същите съставки и да изглежда почти същото. Слагате пред детето, то е на масата до вас- чинийката му е на масата, не яде с табличката на столчето. Хапвате си, говорите му и показвате. Може да не е от първия път, може да са му нужни много пъти, за да схване какво се иска от него. Ако се притеснявате, че ще стои гладно-определете си хранения, на които ще действате така- например на закуска и следобед. Или и на вечеря, когато сте всички заедно. Не се вторачвате много, гледате всичко да е положително, приятно, храната да е апетитна-ярка, вкусна...да не е просто блудкав картоф или да са сварени. Може да слагате зелени подправки, масло, да са изпечени(при варен са по-безвкусни).
Ядете и вие пръчки, мъфинчета, малки палачинки(вие с мед може да си ги намажете, на детето да сложите плодчета до палачинката). Да ви вижда и да забележи, че ви е приятно, вкусно и да пробва и тя.

Не настоявайте за количества и замествания на хранене. Децата обикновено сами си заместват 1 млечно хранене към годинката.Ако усетят натиск, могат да откажат да се хранят и да запонат да свързват храненето с негативно изживяване.
Това е една статия, която е доста стара, но може да даде идеи. Има някои малко спорни точки, но е руска все пак Satisfied те не са много чувствителни към детската психика и нужди.
https://www.bg-mamma.com/?topic=198968
 
Детето извършва ли дъвкателни движения? Когато храните с лъжица, върти ли езика и да избутва храната навън? Хваща ли някакви играчки, които да облизва? не залъгалки и гризалки, а играчките по земята, с които си играе?

# 39
  • Мнения: 1 109
Не  го слагаме на масата ори нас и рядко се случва да ни гледа как ние се храним (да тук бъркаме) - няма никакъв интерес към нашата храна.
Има дъвкателни движения и отдавна не избутва с езиче храната.
Доста е координирана с ръцете, но пак казвам нищо от това, с което си играе не ближе и гризе Flushed

Благодаря с насоките ще започна да ги прилагам.

# 40
  • Мнения: 6 876
Ако започнете да се храните заедно с бебето, според мен в рамките на месец ще видите огромна промяна. Децата учат невероятно много неща, наблюдавайки и имитирайки ни.

# 41
  • Мнения: 596
Не  го слагаме на масата ори нас и рядко се случва да ни гледа как ние се храним (да тук бъркаме) - няма никакъв интерес към нашата храна.

Според мен там е грешката ви.
ЗВБ не е просто слагане на парчета храна пред детето. Това е приучаване на детето към общо хранене, за което е нужно то да сяда с вас на масата, да ви вижда как вие се храните, да свиква че това е едно споделено преживяване със семейството. Бебетата имат вродено желание и нужда да имитират възрастните, за да придобиват нови умения.
Отделяйте от вашата храна това което е подходящо за него. Например ако ядете пиле с картофи, дайте директно едно голямо парче от пилето, то ще го разглежда, облизва, сигурно ще го хвърли накрая. Така постепенно ще опознава различните храни, ще разбере кое му харесва и кое не и ще се научи да яде като нормален възрастен човек.
Трябва си и сериозно търпение от ваша страна, понеже с този метод нищо не се случва бързо.
Simple Smile

# 42
  • Мнения: 189
Здравейте! Късно ли е според вас да започна звб на сина ми(10м)? Не искам да му давам кухня или пюрета, които аз не бих си сложила да ям… виждам го как иска от нашата храна и ми се ще да започна този метод(въпреки страха ми от задавяне).

# 43
  • Мнения: 214
Според мен на 10 месеца можете спокойно да предлагате храната на парчета, както и да слагате детето да се храни заедно с вас на масата. Задяването във всяка възраст е сред списъка с опасности Simple Smile

# 44
  • Мнения: 339
Здравейте, захранвам по метода от около два месеца. Вече сме на близо осем месеца и досега всичко вървеше перфектно. От вчера обаче съм на нокти. И двата пъти в които ѝ давах да яде се задави. Днес на второто хранене отново. И нямам предвид да се закашля, това въобще не го отразявам, а съвсем сериозно задавяне. Не издава звуци, гримасничи, рита с крачета, ужасно просто. С помощта на мъжа ми днес успяхме да се справим и изкара парчето. Не знам какво да правя?! Честно казано направо ме е страх да ѝ давам да яде. Гледам клиповете за първа помощ по сто пъти и независимо от това като я видя в това състояние и замръзвам. Съвети?

Общи условия

Активация на акаунт