Счетоводител в нужда се познава 21

  • 14 929
  • 449
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 1 483
Здравейте, имам продажба на наследствен апартамент през 2023 година, собствеността е наследена отдавна, повече от 20 години. Но през 2022 продадох дела си от друг наследствен апартамент, не зная има ли значение.  Необходимо ли е да декларирам последната продажба?
Благодаря!

# 316
  • София
  • Мнения: 1 247
Здравейте, имам продажба на наследствен апартамент през 2023 година, собствеността е наследена отдавна, повече от 20 години. Но през 2022 продадох дела си от друг наследствен апартамент, не зная има ли значение.  Необходимо ли е да декларирам последната продажба?
Благодаря!
Само по желание

# 317
  • Мнения: 3 725
Здравейте, как може да се направи връзка с нов собственик на фирма, която е изкупена от друга. Случаят е следният имам познат, който си търси стажа от фирма, чийто собственик е починаля и тя е купена от друг, питал е не разбрах къде и са казали ,че има нов собственик, но нямали право да дават друга информация,има ли вариант за бързо справка и връзка. Благодаря !

# 318
  • Мнения: 5 790
Здравейте, как може да се направи връзка с нов собственик на фирма, която е изкупена от друга. Случаят е следният имам познат, който си търси стажа от фирма, чийто собственик е починаля и тя е купена от друг, питал е не разбрах къде и са казали ,че има нов собственик, но нямали право да дават друга информация,има ли вариант за бързо справка и връзка. Благодаря !
Търговски регистър. Публичен е, но може и да бе са декларирали телефони за връзка. Да се обърне човека към Инспекция по труда.

# 319
  • Мнения: 3 725
Благодаря, аз разгледах търговския регистър, но няма телефони там, ще го пратя в инспекцията по птруда, благодаря отново.

# 320
  • Мнения: 3
Здравейте, някъде назад в страниците прочетох позитивни коментари за академията по оперативно счетоводство в център за обучение Нет Ит (лектор Алекси Петров). Моля, ако има някой завършил академията, да ми пише, т.к имам няколко въпроса.

# 321
  • Мнения: 6 939
Здравейте, тази група ми е по-приятна от тази за майчинството, затова се обръщам към вас-майка се е върнала на работа преди изтичане на 2рата година и получава 50% от майчинството. Няколко дни преди навършване на 2г. на детето обаче, е освободена по чл.331 КТ. Необходимо ли е да се подава нещо допълнително към НОИ?

# 322
  • Мнения: 47 982
Да, подаваш, промяна на обстоятелствата.

# 323
  • Мнения: 3 725
Здравейте, с колежки мислихме по въпроса с отдаването на стаи под наем по черноморието, това краткосрочното. При него се плаща патент към общината за стая , декларира се прихода, внасят се осигуровки за периода в който има туристи и накрая на годината се прави изравняване на осигуровките, довнася се върху целия реализиран приход без да се приспада никакъв разход,с приложение 7 на декларацията., това е голям процент ако си реализирал 2000 лв. за два месеца, ще трябва д а внесеш 556 лв. осигуроивки , остават 1444 за плащане на ток , вода и др,Има ли друг вариант за деклариране и работа , за да не се лъже.Говорих с колежка предложи да се отвори фирма, но за два  месеца , не си струва и да се сваля прихода с отдаване на помещенията от собственика на фирмата , фирмата да плаща авансов данък и много ми е сложно, може ли да се работи като ет, с приход и разход, да се признаят, пак ще се внясят осигуровки.Изобщо има ли по-лек финансов вариант за тази дейност, някое подходящо приложение от декларацията.Това приложение 4 не може да се ползва за това нали,благодаря

Последна редакция: вт, 02 апр 2024, 20:04 от sunrise_67

# 324
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Здравейте,имам нужда от помощ.Работя като самоосигуряващо се лице и случайно видях,че съм пропуснала да подам декларация 6 за 2021година.Звъннах в НАП и ми казаха да пробвам да я подам през системата и ако я отхвърли тогава да отида в офис.Подадох я и я приеха.Но сега виждам ,че искат от мен да платя тази сума,която съм въвела в декларацията.А аз съм си ги плащала през годината.Ще звънна в Нап ,но и от вас да поискам съвет.Защо са ми начислили тези пари?

# 325
  • Мнения: 6 939
Здравейте, някой от вас има ли отзив за счетоводна позиция в Ърнст и Янг?

# 326
  • Мнения: 496
Здравейте,имам нужда от помощ.Работя като самоосигуряващо се лице и случайно видях,че съм пропуснала да подам декларация 6 за 2021година.Звъннах в НАП и ми казаха да пробвам да я подам през системата и ако я отхвърли тогава да отида в офис.Подадох я и я приеха.Но сега виждам ,че искат от мен да платя тази сума,която съм въвела в декларацията.А аз съм си ги плащала през годината.Ще звънна в Нап ,но и от вас да поискам съвет.Защо са ми начислили тези пари?
В прав текст - сама сте си ги начислила с подадената декларация. Къде видяхте че не сте подала ? Ако декларацията е подадена на хартия вие няма да я видите с ПИКа в подадените данни.Отидете на място в НАП ще видят и ще ви кажат какво е станало.

# 327
  • Мнения: 4
Здравейте от Варна , имам един въпрос и ще бъда мн благодарна,ако някой се включи  .
Как преобразувате приход в стара година ,който да се счита за 2023 г. , независимо че фактурата е с дата 21.02.2024 г.
Казуса е :

Имаме аванс от 50 % който е платен в началото на 12 м. за един ремонт /такава е дейността на  фирмата /  , който съм отразила с операция 412 /достав. по аванси , и в кт - 411 / в края на декември имаме още един аванс от 50 %  . който пак съм отразила с операция 412 --411 .

Така обаче , през 02м.2024 имаме дошла  нулева фактура / т.е. с приспадните аванси -  с цялата сума / , за въпросният ремонт , но не съм записала операцията !!!!  , тъй като ми казаха че трябва да отчета този приход  към 12м.2023 г. , защото този ремонт е свършен именно тогава и не зная как да се случат нещата .

Сумата по фактурата е 1500 лв.

Как да запиша последната операция , и как този приход да бъде отнесен към 2023 г.

Дали не трябва да се превъртят през 498 ?

# 328
  • Мнения: 5
Здравейте, моля за помощ, предстои продажба на имот, трябва ли да се обяви дохода и как, какъв е данъка .Благодаря !

# 329
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Oneone77, много странна контировка. Защо кредит 411? Понкредита би следвало да е с-ка за Приходи за бъдещи периоди, ако наистина е такъв случая.

Сега просто коригирате или сторнирате тези операции и отчитате в 2023 прихода по 70 група.

Здравейте, моля за помощ, предстои продажба на имот, трябва ли да се обяви дохода и как, какъв е данъка .Благодаря !


Кога е закупен? Ако са минали пет години, сделката е необлагаема, ако имотът е на физическо лице. Декларира се по желание през следващата година.

Общи условия

Активация на акаунт