Работа, CV-та, HR-и, съвети - 90

  • 30 962
  • 837
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 29 503
Върху тази без бонуси. И за двете страни.

# 826
  • Мнения: 2 909
Върху твърдата сума е само.
Но обезщетенията от държавата са върху пълната сума на която си осигурен.

# 827
  • Мнения: 256
Здравейте,
При следната ситуация: студент, редовно обучение и работа в срок на изпитване 6месеца в полза на работодателя, но предизвестието за напускане е 3месеца, които нямам възможност да чакам

Искам да напусна без предизвестие на основание чл.327 ал.1 т.6, възможно ли е работодателят да има претенции и да иска неустойка за 3 месеца?

# 828
  • Мнения: 2 909
Пробвай първо да се разбереш с добро с работодателя за да те пусне без пълното предизвестие.
Иначе най-добре се консултирай с адвокат, който се занимава специално с такива дела, защото ако стане проблем важно ще е каква е съдебната практика в такива случаи (ако въобще има).
Според мен лично можеш да го ползваш това само ако си била прекъснала. Ако си работила успоредно на следването, значи ти лично си преценила, че можеш да се справиш и си е твоя отговорност.

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 19:19 от bboiko

# 829
  • Мнения: 7 456
Мислех, че 3 месечното предизвестие го има само в нашия бранш и то не навсякъде.
Ама вече са се изхитрили и в други сфери.
Как прецакват хората с това . Кой ще те чака на нова работа 3 месеца?

# 830
  • Мнения: 954
Обръщам се към тези, които имат годишни ревюта във фирмите си. Давали ли сте някога отрицателно годишно ревю за друг колега? Имало ли е ефект, т.е. мениджърите да вземат някакви мерки? Страх ли ви е било, че дори и да се води анонимно, може да се намери някакъв технически начин да се разбере кой го е пуснал?

За тези, които не знаят какво е това, обяснявам - както стана ясно от предишни постове, цяла година отчитам в специално създаден за целта софтуер какво съм свършила, в края на годината тези данни се събират, към тях се добавя оценка от мениджърите ми и от колегите и на базата на това ми се прави оценка как съм се справила през годината.

# 831
  • Мнения: 2 874
Правили сме, давали сме почти всички оценяващи лоша обратна връзка, реакцията на мениджмънта беше: няма да му платя 4 заплати и да го съкратя, адвокатите казаха, че е недоказуемо, че не се справя със задълженията си, съответно шефът реши, че просто няма да индексираме заплатата на колегата, той ще се ядоса и ще си тръгне сам. Вярно се ядоса колегата, ама седя още година и половина, преди да реши да си тръгне, и около 20 човека се мъчеха с него в пряката работа, без да броя постоянното мрънкане пред ЧР и който хване в кухнята или на терасата. Златен ни излезе, но шефът си умря на ината и отказа да го съкратим.

# 832
  • Мнения: 14 904
Как така всички се оплаквате от него, пък е недоказуемо, че не се справя?

# 833
  • Мнения: 717
Зависи от естеството на работата. Той формално би могъл да се справя, но така че някой да трябва постоянно да "мете" след него. Доказване на последното в съда не е реалистично.

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 20:57 от Khufu

# 834
  • Мнения: 1 059
Отрицателна обратна връзка не съм давала в годишното ревю. По-скоро съм давала перпоръки, че ако наблегне на това и онова, промени това и това, би могъл/а да подобри представянето си.

В рамките на обучение на нови колеги обаче съм давала негативна обратна връзка, че не справя, не внимава, не се старае да вникне в проблематиката и т.н.

# 835
  • Мнения: 2 874
Ей така, колегата не е МОЛ, не работи с пари, не сме в производство на норма, пише код - пише бавно, с грешки, но това няма начин да издържи в съда, защото не е измеримо.

# 836
  • Мнения: 676
Като съм писала такива ревюта, винаги ми излиза съобщение, че трябва да напиша поне едно добро и поне едно лошо нещо (т.е. за подобряване), за да ми бъде зачетено ревюто като легитимно. И обикновено са ни карали да правим ревюта само на по 5-6 човека, с които работим най-често, не на всички.

# 837
  • Сф
  • Мнения: 4 770
Заповядайте в нова тема

https://www.bg-mamma.com/?topic=1627734.new#new

Общи условия

Активация на акаунт