? Въпроси всякакви ? (2024 г.)

  • 143 899
  • 3 653
  •   1
Отговори
# 2 760
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Натанаел, аз си искам само зимното. В Германия и Дания, ако минем само на лятно и до 9ч сутринта ще е тъмница.
 Външните ролетни щори вършат чудеса.

# 2 761
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 771
А няма ли да ти е проблем, че още в 3 ще почне да се развиделява и ще се стъмва час по-рано? Не в 22 часа, а в 21 часа. То при лятното време, в Хамбург още в 3 часа почва да се развиделява.
Поне за мен смяната на времето позволява да се използва максимално добре дългият летен ден.

# 2 762
  • Мнения: 13 285
Предпочитам денят да е по дълъг, а не да се стъмва рано.

# 2 763
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 771
Който иска, нека да си направи експеримент с втори часовник, оставен на зимно време. Така ще разберете дали зимното време наистина е изгодно, защото в момента се вижда само ефекта от това, че няма да се местят стрелките час напред. Но като дойде лятото, ще почнат оплаквания как се стъмва рано..Затова поне за мен е трудно да се вземе решение, понеже все някой ще е недоволен.

# 2 764
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
А няма ли да ти е проблем, че още в 3 ще почне да се развиделява и ще се стъмва час по-рано? Не в 22 часа, а в 21 часа. То при лятното време, в Хамбург още в 3 часа почва да се развиделява.
Поне за мен смяната на времето позволява да се използва максимално добре дългият летен ден.

За мен не е проблем, външните ролетни щори решават проблема. Зимата в Дания (последно бях около НГ) става прилично светло към 9, ако си на лятното часово време ще е към 10, а се стъмва към 4.30. 
Лятото е светло до към 10,  после става сумрачно. Ела да накараш дете да си легне в 9 като е напълно светло, а на другия ден е на училище (уч. година при нас е до към 15ти юли). Не ми е проблем, че лятото в 10 може да е тъмно, това не пречи на разходките и приятното прекарване с приятели.

# 2 765
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 892
Нали разбирате, че няма как Европа да се съобрази с персоналните желания на някой конкретно...

# 2 766
  • Мнения: 261
То е някак неестествено и за организма в 10 да е светло. То хубаво деня дълъг, но си трябва и почивка и сън, а някак си психологически не виждам как ще се настройвам насън като си спускам щорите, че да не ми е светло да спя.

# 2 767
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 771
За вас не знам, но на мен доспи ли ми се, няма сила, която да ме накара да стоя буден, независимо от часа. И обяд да е, пак ще заспа.

# 2 768
  • Пловдив
  • Мнения: 13 482
Аз съм за лятното часово време.
Първо спи ли ми се, не ме интересува какво показва часа, второ щорите е закон да се пускат вечер и да се вдигат сутрин в нас.
Повече дневна светлина е полезна за организма.

# 2 769
  • Мнения: 2 903
Нали разбирате, че часовото време не променя по никакъв начин количеството светлина или продължителността на деня?
Като искате по-дълъг ден - ставайте по-рано и си лягайте по-късно.

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 12:43 от bboiko

# 2 770
  • Пловдив
  • Мнения: 13 482
Но зимата в 6 примерно ще се разведелява, а няма да е тъмно както сега.

# 2 771
  • Мнения: 2 570
През 2019 бяха обявили, че цяла Европа трябва да се произнесе за лятно или зимно време е. Всяка страна трябваше да гласува.
Дойде ковида и всичко потъна.
Аз съм за лятно, вечно. Въпреки че в късна есен/зима ще е трудно.
Ще го решат в следващите години.

# 2 772
  • Португалия
  • Мнения: 3 976
През 2019 бяха обявили, че цяла Европа трябва да се произнесе за лятно или зимно време е. Всяка страна трябваше да гласува.
Дойде ковида и всичко потъна.
Аз съм за лятно, вечно. Въпреки че в късна есен/зима ще е трудно.
Ще го решат в следващите години.
е,произнесохме се, но не последва нищо!
от къде е информацията,че ще решават в следващите години?

# 2 773
  • Мнения: 606
През 2019 ЕК се произнесе първо, за край през 2021 и след това преместиха за края на 2026.
По-нагоре имаше един коментар, че който искал по-дълъг ден да ставал по-рано …. Няма да давам квалификации. Ще обясня защо времето е толкова важно за нас с уговорката, че и без това се много разбъркани заради изкуствената светлина и осветеността на затворени пространства. Ако се вземе изцяло лятно време през зимата слънцето ще изгрява в Европа около 9 часа и дори по-късно и ще залязва около 17:30 часа. Това означава пътя за работа, училище, градина да е в пълна тъмнина. Отделно сме свикнали слънцето да е в зенита си около обяд, а тогава ще бъде доста по-късно. Това може да е фатално за тялото, защото няма резонанс между динамиката на обществото и ежедневието ни. Децата например, които са в градина/училище от около 7:30 часа ще прекарват около 2 часа в пълна тъмнина.
Ако вземем изцяло зимно време, тогава е сравнителни приемливо, но пък през лятото слънцето ще изгрева доста по-рано и светлите летни вечери ще се още по-кратки. Слънцето ще изгрява през лятото  около 4/4:30 и ще залязва около 20 часа. Няма да имаме тези дълги летни вечери, на които сме свикнали. За това за Европа е препоръчителни да се съобрази с часовите пояси.

# 2 774
  • Мнения: 2 903
Европа в смисъла на ЕС обхваща 4 часови зони, а в смисъла на континент - 5. В рамките на всяка зона има места за които установеното часово време е осместено както напред, така и назад. Отделно, в рамките на една зона има огромна разлика в изгрев, залез и продължителност на деня от северна до южна Европа.
Няма да давам квалификации, но е хубаво всеки човек да разбере още като дете, че света не са върти около него.

Общи условия

Активация на акаунт