Паралелки с усилено изучаване на биология- училища

  • 3 059
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 013
Те откриват, в много училища има паралелки природни науки, но на практика няма значение дали си в паралелка с първи два профила химия и биология, или си в паралелка с езиков профил и избереш химия и биология за трети и четвърти профил. Разликата в обучението в първи гимназиален етап по математика и природни науки в СМГ и НПМГ идва от ефективното и структурирано използване на часовете ИУЧ/ФУЧ и школите.

# 16
  • Мнения: 82
Те откриват, в много училища има паралелки природни науки, но на практика няма значение дали си в паралелка с първи два профила химия и биология, или си в паралелка с езиков профил и избереш химия и биология за трети и четвърти профил. Разликата в обучението в първи гимназиален етап по математика и природни науки в СМГ и НПМГ идва от ефективното и структурирано използване на часовете ИУЧ/ФУЧ и школите.

Точно! Затова ми е странно , че не се развиват в тази посока и други училища, за да има някаква алтернатива на НПМГ и СМГ за децата, които не са успели да се преборят за там.

# 17
  • Мнения: 8 229
В какъв смисъл да се развиват?
В училището на синовете ми, СУ, има паралелка Природни науки. В тази паралелка още от 8 клас часовете им ИУЧ са биология. В девети и десети, когато има повече часове за ИУЧ, те са биология и химия.
Така че като програма, я периода 8-10 клас, няма никаква разлика дали детето е в паралелка Природни науки в някое СУ, в ПМГ или в НПМГ. Разликата идва от преподаватели и от това доколко са мотивирани децата да искат да учат по-задълбочено тези предмети.

# 18
  • София
  • Мнения: 5 729
В какъв смисъл да се развиват?
В училището на синовете ми, СУ, има паралелка Природни науки. В тази паралелка още от 8 клас часовете им ИУЧ са биология. В девети и десети, когато има повече часове за ИУЧ, те са биология и химия.
Така че като програма, я периода 8-10 клас, няма никаква разлика дали детето е в паралелка Природни науки в някое СУ, в ПМГ или в НПМГ. Разликата идва от преподаватели и от това доколко са мотивирани децата да искат да учат по-задълбочено тези предмети.
Кое е това училище?

# 19
  • Мнения: 8 229
Не сме в София

# 20
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
В 91 НЕГ има профил с Х и Б, при това много засилен. Но да, на немски е. Синът ми помага на свой приятел, който е в НПМГ.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 230
Те откриват, в много училища има паралелки природни науки, но на практика няма значение дали си в паралелка с първи два профила химия и биология, или си в паралелка с езиков профил и избереш химия и биология за трети и четвърти профил. Разликата в обучението в първи гимназиален етап по математика и природни науки в СМГ и НПМГ идва от ефективното и структурирано използване на часовете ИУЧ/ФУЧ и школите.
Разликата е само, че ако наистина държиш на профил биология и химия, ако не е природни науки паралелката, нямаш сигурност дали ще се предложат тези два профила в 11 и 12 клас. Например за випуска на големите ми дъщери в СМГ има профил химия, но не се сформира профил биология.
Малката ми дъщеря беше записана по нейно желание в 18-то профил природни науки, но реши в последният момент да се прехвърли в 35-то, а сега съжалява и иска да се върне.
Иначе да в СМГ ИУЧ и ФУЧ преди 11-12 клас се използват основно за мат и инф и това определено води до много повече часове за тях от предвидените в общообразователната подготовка часове в голяма част от останалите училища. Както Стон е писала, това може да се ползва и за останалите профили, но и за мен е неразбираемо защо не се прави в повечето други училища, които предлагат примерно профил природни науки.

Последна редакция: ср, 20 дек 2023, 12:08 от Aila

# 22
  • София
  • Мнения: 12 013
Скрит текст:
Те откриват, в много училища има паралелки природни науки, но на практика няма значение дали си в паралелка с първи два профила химия и биология, или си в паралелка с езиков профил и избереш химия и биология за трети и четвърти профил. Разликата в обучението в първи гимназиален етап по математика и природни науки в СМГ и НПМГ идва от ефективното и структурирано използване на часовете ИУЧ/ФУЧ и школите.
Разликата е само, че ако наистина държиш на профил биология и химия, ако не е природни науки паралелката, нямаш сигурност дали ще се предложат тези два профила в 11 и 12 клас. Например за випуска на големите ми дъщери в СМГ има профил химия, но не се сформира профил биология.
Е, да, има го този момент.

Общи условия

Активация на акаунт