Термин Август 2024 ♥

  • 22 640
  • 738
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 239
Аз съм на 27 и моята лекарка ми препоръча да не правя пренатален тест, а да изчакам БХС и първата фетална. По нейни думи БХС имал 86% точност. Не знам как може да се говори за % точност на тест, който ти показва статистически вероятности. Аз бих си го пуснала още от 10-та седмица, за да сме наясно, но таткото иска да слушаме лекарката.

# 706
  • Мнения: 169
Здравейте, и аз само четох и не се включвах, че си чаках първия преглед. Simple Smile
И при мен го измериха с 1 седмица назад, 6+3, лекарката каза, че е нормално. Пусна и пулса да чуя, сега се притесних като прочетох, че може да е вредно толкова рано...
За пренаталния тест ми каза да го направя след 11 седмица, нищо че пишат, че от 9 - 10та седмица може. Според нея е маркетингов трик и е по-добре да се изчака
Аз си запазих час за морфология спрямо цикъла, а не спрямо големината му. Май да се обадя да го сменя, че да не е прекалено рано.
Посъветвах се и с австрийския лекар, който направи инвитрото. Той каза да си пусна и двата теста около 12та седмица.

Иначе за симптоми, от седмица и половина започна да ми се гади, но най-лошото е главоболието, което върви ръка за ръка с него.
Ябълката и на мен ми помага, не знаех за мандарините, но по принцип обичам, та ще си купя да разнообразя малко закуската хаха.
Пълна мъка това ядене, пълен хладилник, нищо не ми се яде, а от миризмата на месо съвсем ми става зле.
Но, каквото е такова, ще го преживеем и това.  Стискам ви палци и много ви благодаря, за опита, който споделяте. Страшно много ми помага, лекарите ми не са от много обясняващите Simple Smile

Аз също пробвах със мандарини, защото много минсе ядоха...Но, за съжаление при мен недействат така, дори напротив, започва да ми се гади моментално....Със цитрусите съм така...Първоначално в 4 5 седмица лимона ми се отразяваше добре, но при мисълта ми се гади...Портокали, мандарини,лимони....Всички тези неща ми образуват много повече стомашни сокове и позиви за повръщане..., но всяка бременност е различна и при всички ни всичко се отразява различно....

# 707
  • Мнения: 1 786
Irin, спокойно, нищо няма да стане за няколко секунди Hug
При предишната бременност специално питах за пренаталния тест и ми отговориха, че първо се прави БХС + ранна фетална и ако излезе риск, се препоръчва и този тест. Сега понеже искам от всичко да се застраховам, ако може (което вече го отчитам като психологически проблем и грешка), пак се зачетох за пренатален преди БХС. Ние сме правили ПИД, където са изследвали 23 хромозоми, а повечето от пренаталните не изследват всичките хромозоми...поради тази причина малко ми се обезмислят тези тестове, но понеже, както казах съм си леко психо вече, ще питам на следващия преглед, за да чуя какво ще ми кажат.

# 708
  • Мнения: 70
С първата бременост бях решила да правя прентален тест. Бях над 35 и сама си "лепнах" етикета Рискова бременост. Simple Smile
В крайма сметка не съм правила. Едно изказване на моя близка приятелка промени решението ми. Наблюдаващия й АГ й беше казал, че ако всичко е наред при БХС и при феталната няма идикации за нещо притеснително да изчака 20та седмица и да направи ехокардиография - прегелед на сърчицето на бебето. Ако сърцето е здраво
може да бъде спокойна защото при повечето синдроми бебетата имат проблем със сърцето.

Вероятно и сега ще процедирам така.

# 709
  • Мнения: 520
Амелин и аз от психо гледна точка си го правя, но аз имам позната с детенце с Даун. При нея се чудеха лекари - ту има,ту няма,препращаха я,накрая уж нямало и се роди с Даун, без сърдечни проблеми(по-лека форма), та понеже преживявах тогава и реших за мое си спокойствие да си правя, а и мъжът ми я чу тогава и е категоричен,че ще правим за всяко дете. Иначе и на мен ми се чудят лекарите защо го правя. По принцип при добър фетален морфолог не би трябвало да има проблеми.

Последна редакция: пн, 08 яну 2024, 22:29 от Gamora

# 710
  • Мнения: 28
Амелин, ние не сме правили ПИД затова обмислям пренатален.
Лекарката първо ме пита дали сме правили ПИД и след това препоръча пренаталния.
Първо ще направя феталния, после ще видим спрямо резултата Simple Smile

# 711
  • Мнения: 162
Irin_A Здравей и на теб.Hug
И на мен АГ ми каза, да изчакам до 11та, но пусто му любопитство. Запазих час за 10+4, ако не е достатъчно ДНК, те ще звъннат да повторим (не се плаща пак). Видях, че бая жени са пускали в 10та и е отчело. Чудя се за БХС дали има смисъл. Май не. Все пак е статистика и не винаги е точен.  Не знам дали сте чували за момиченцето с Даун - Микаела. При тях БХС е отчел нисък риск.
 Ще си покаже дали пак любопитството ми е надделяло над разума. Joy

# 712
  • Мнения: 1 737
Момичета , може дам и се посмеете , ама ядох крем карамел снощи и сега четох , че е забранено по време на бременност.
Знам за меките сирена , знам за сурово месо /риба, за тесто за сурови яйца .. ама не подозирах за крем карамела .Някой знае ли Ина ли истина в това твърдение ? Направо много тъпо ми стана 🥲

# 713
  • Мнения: 218
Ние също сме много навити за пренатест ,но и моя лекар ми каза първо БХМ и фетална и вече ако има дори 1% съмнение тогава да правим пренаталния. До тогава според него е напълно излишно даване на пари. Ще се съобразим, тъй като аз съм ин витро и си мисля, че не биха ме подвели. Поне до тук не са и всичко, което са направили и казали е така Blush

# 714
  • Мнения: 520
Марбела, за сефте чувам за крем-карамела. Също и за меките сирена не е съвсем вярно. Те са вредни, защото се правят с непастьоризирано мляко, но в България(а и в ЕС май) това е забранено във веригите да се пускат непастьоризирани продукти. Яла съм супер много и с двете бременности и освен,ако не купуваш моцарела от някоя баба,а от магазина(то и на етикета пише,че е с пастьоризирано мляко), няма да имаш проблеми.

# 715
  • Мнения: 1 786
Яйцата в крем карамела минават достатъчна термична обработка, за да се сгъсти и да стане на крем...според мен риск няма. Гамора, не го знаех това, че няма непастьоризирани. Аз все проверявам етикетите на сирената и вярно на всички пише пастьоризирано мляко
БХС, когато даде риск 1:10000, това си е нисък риск, но ти като си едното става съвсем друго. Това момиченце е наистина прекрасно, но то е със съвсем лека форма и води равностоен живот. Най-вероятно е от тези, които нямат и сърдечни проблеми. За съжаление не всички деца с Даун са така...

# 716
  • Мнения: 1 201
Амелин и аз от психо гледна точка си го правя, но аз имам позната с детенце с Даун. При нея се чудеха лекари - ту има,ту няма,препращаха я,накрая уж нямало и се роди с Даун, без сърдечни проблеми(по-лека форма), та понеже преживявах тогава и реших за мое си спокойствие да си правя, а и мъжът ми я чу тогава и е категоричен,че ще правим за всяко дете. Иначе и на мен ми се чудят лекарите защо го правя. По принцип при добър фетален морфолог не би трябвало да има проблеми.
Е това честно казано не го разбирам - да се съмняват лекарите и да не се направи един тест, мисля, че само за Даун има и не би трябвало да е толкова скъп. 😳 Знам, че в някои държави в чужбина дори се покрива от здравната каса при основателни съмнения.

На мен лекарката ми препоръча пренатален тест, заради предишен спонтанен аборт и лоша ДНК фрагментация при мъжа ми. Аз и без това бях решила, че ще правим - да, скъпо е, но за мен е приоритет здравето и не е добра идея да се пести от здраве. А и какви истории съм чела за БХС, което си е една статистика, не, мерси. Относно кога ще го пусна - в 10 +5 или 10+6, тоест преди първата фетална.

# 717
  • Мнения: 203
Момичета, прибирам се от преглед и минавам да се отчета. Супер много се радвам. Бебето се развива супер, видяхме сърчицето как бие, видяхме как мърда, ръчички и крачета. Първо с вагиналния ме гледа, после реши да провери и с коремния дали ще се вижда.
Казаха ми друг път да пия голяма чаша вода преди да идвам на преглед, защото урината ми била много концентрирана сега, но аз едва бях пила 2 глътки сутринта. Желязото ми се оказа супер за момента, но пък много ниско ми излезе кръвното 85/50. Казаха ми да гледам по възможност да прекарвам време навън на слънце (когато има такова) да ми грее лицето.

# 718
  • Мнения: 1 737
Хубаво е за слънцето , ама слагай слънцезащита , че се получават ужасни пигментни петна по време на бременност.

# 719
  • Мнения: 162
Момичета, може ли да ви попитам за съвет?
Щом съм записана по ЗК при една докторка и искам да се преместя при друга, трябва ли да се отпиша от първата или мога направо да се запиша при втората, както е с ЛЛ? И дали някоя от вас се следи при д-р Мазнейкова- София?
В момента се следя в Пловдив, но съм си решила да раждам в МБАЛ Св. София при Зебрите и д-р Мазнейкова. Първоначалния ми план беше, след феталната да се преместя, но после реших, че не ми се разкарва до София всеки месец. Докторката, която ме преглежда сега е много мила, НО много претупва. Знам, че няма какво да се прави много, но вчера се записах по ЗК и само ме попита за ръст и тегло, пусна изследванията и толкова. После видях на амбулаторния лист, че си е измислила кръвно налягане и е записала грешни тонове на бебето. Аз онзи ден на шега си измерих кръвното и първо излезе 75/35, после станах да се преместя и го измерих и аз около 80/50. Доста е нисичко, а тя записала в листа 115/65.
Еми ако ще я караме така, ще си ходя в София. И то гадното е, че тя е много бърза и бързо говори, а аз нямам време да си спомня какво съм искала да я питам. Все пак емоциите са големи, а тя си изказва монолога и ми пожелава лек ден. За съжаление забравих да и кажа за кръвното, аз толкова бях притеснена дали всичко е наред, а после като видях как се движи бебето и всичко ми излезе от главата.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт