Какво НЕ ви харесва в днешното образование? Тема за споделяне на проблеми.

  • 3 992
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 581
Аз нямах предвид специалност математика в университет, която вероятно не е търсена, а търсена и желана специалност, за която се кандидатства с математика. Например на близка сина й влезе ИТ в МЕИ София, след няколко години частни уроци по математика. Същевременно в гимназията му е било доста трудно последните 2 години да учи профилираните предмети, които реално няма да му трябват. Ако питате защо е избрал това, защото в града, който живеят това се предлага, не са близко до областен център и няма удобен превоз, а в крайна сметка нито всяко дете на 13 е готово да учи и живее само в голям град, нито всеки родител би си пуснал детето. Има деца, които карат труден пубертет и дори да живеят с теб да е трудно да ги предпазиш да не тръгнат по лош път, а да не говорим, ако отидат да живеят сами. Според мен не би било лошо поне в малките градове да има по една общообразователна паралелка, в която последните 2 години да се учат достатъчно от всички предмети, пък дори и за нея да се изисква сравнително висок бал от матурите, поне ще е възможност.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 570
О, това звучи абсурдно, да има паралелки по старата система само някъде си.
Хаосът в образованието ми се струва безподобен.
Освен учебниците и хилядите помагала, не ми харесва, че изцяло се възприе ограждането на отговори.  Устно изпитване май не се практикува, или е доста рядко.

# 17
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 085
Според мен не би било лошо поне в малките градове да има по една общообразователна паралелка, в която последните 2 години да се учат достатъчно от всички предмети, пък дори и за нея да се изисква сравнително висок бал от матурите, поне ще е възможност.
Децата в малките градове нещо по-особени ли са? 🤨

# 18
  • Мнения: 581
Не, обаче изборът на паралелки е по-ограничен. В съседна община например има точно една паралелка в средното училище с профил предприемачество. В цялата област няма нито една паралелка с разширено изучаване на химия например. И ако детето има други интереси, а пък не желае да се отдели толкова рано от дома и да отиде на общежитие или квартира някъде, трябва да избира от каквото се предлага. Някак не виждам възможност всеки да става за предприемач и да успее да намери реализация. Иначе няма лошо ако искат и в София да направят такива паралелки, ако има желаещи да учат в тях, но при по-големите възможности за избор там, не съм сигурна дали ще има интерес. Който има дете в голям град може да каже дали би се възползвал, на мен ми е много далеч но.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 719
Едно време в езиковите гимназии / тоест интензивно изучаване на чужд език/ имаше подготвителен клас, нямаше струпване на материал осми и девети клас в една година. Като разглеждам ниско баловете гимназии в София , навсякъде са с профил предприемачество, понеже все някакъв профил трябва да има, няма гимназия без профил. Това е проблем според мене, няма обикновена гимназия.

# 20
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 085
Това е проблем според мене, няма обикновена гимназия.
Зависи от програмата естествено, но по принцип не е проблем. Ако човек не иска да влезе в профилирани гимназии с идеята да продължи висше с подобен профил е дори много добра идея да бъде в някаква степен подготвен за възможността да има собствен бизнес. И без предприемачеството винаги може да се работи неквалифициран труд, така че да го има не пречи. В идеалния вариянт би трябвало да има възможност ученици които не са учили определени предмети в горните класове да могат да изкарат допълнително клас и диплома за тях за да могат да ги ползват впоследствие за кандидатстване в университет ако си променят идеите за бъдещето, но това май засега е доста далечен вариянт.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 719
Има ли статистика - колко души се дипломират след 10 клас и не продължават нататък и имат първа степен средно образование /или как се казва/. Или всички/или мнозинството/ които успеят да изкарат 8, 9, 10 клас,  продължават нататък?

Общи условия

Активация на акаунт