Начини за прогонване на котки от двор

  • 3 937
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 236
Живеем в къща в централната част на София и имаме проблем с котки, които прииждат в двора. Майката на мъжа ми ги е хранила в последните две години и няколко поколения са се научили да идват тук и да разчитат на храна, което усложнява процеса по пропъжда нето им. Сега това с даването на храна е прекратено от няколко месеца, няма нищо за ядене в двора, но нашествията продължават като започнаха да акат демонстративно върху тревата в задния двор без да си го заравят, а дори и няколко пъти на цимента! Поставихме машинка, която излъчва дразнещ за тях ултразвук, може би имаше съвсем лек и много краткотраен ефект. Пръскахме с препарат с отблъскваща за тях миризма специално за външни площи - нула ефект. Освен, че е адски неприятно дворът да е миниран от смръдливи изпражнения, то е и опасно, разнасят се зарази. Ще съм благодарна за всякакви идеи за справяне с проблема и по-категоричното им прогонване?

# 1
  • Мнения: 18 996
Вземете си дворно куче.

# 2
  • Мнения: 4 572
Бавният и хуманен начин е да хванете колкото можете и да кастрирате. Стават по-кротки, котараците вече не са толкова териториални и няма да има поколение, което да идва. Старите постепенно ще умрат или ще си намерят друго място.

Бърз начин - и аз съм за куче. Ама не декоративно, а най-добре осиновете някое упорито, некапризно, с живи инстинкти, да си живее основно на двора.

# 3
  • Мнения: 2 902
Оправете си оградата на двора и окастрете всякакви клони и храсти стърчащи над нея и ще спрат да идват. Котките не летят.

# 4
  • Мнения: 105
В къщата на родителите ми имаше подобен проблем. Пробваха какво ли не, включително и машинка, не стана. Накрая ги посъветваха да ръсят регулярно с утайка от кафе и има ефект. Не е 100%, но определено намаляха посещенията до "тоалетната" 😄

# 5
  • Мнения: 417
Бавният и хуманен начин е да хванете колкото можете и да кастрирате. Стават по-кротки, котараците вече не са толкова териториални и няма да има поколение, което да идва. Старите постепенно ще умрат или ще си намерят друго място.

Бърз начин - и аз съм за куче. Ама не декоративно, а най-добре осиновете някое упорито, некапризно, с живи инстинкти, да си живее основно на двора.
Нали и кучето ще АКА😀
Най-лесно ще стане да си осиновите  мъжки некастриран котарак, който да гледа  на двора, като на собствена територия, той ще ги изгони.
Но ми се струва, че идеята няма да ви допадне.

Последна редакция: сб, 21 окт 2023, 02:54 от zavs

# 6
  • Мнения: 236
Няма висящи клони, но мисля, че всички знаят, че котка и по косъм може да ходи Grinning Прескачат от съседни огради, идват по покрива на гаража, няма как да ги спреш.
Да взимаме друго животно да гони котки не е опция засега, за кастрирането и ние обмисляхме, но ще е доста трудоемък и скъп процес.

# 7
  • Мнения: 18 996
Не, в София има повече опции за безплатна кастрация, отколкото където и да е другаде. Ама за да ги кастрираш, трябва да можеш да ги хванеш.

# 8
  • Мнения: 236
Запознати ли сте дали тези талони за безплатна кастрация се дават целогодишно или само напролет, например, и откъде можеш да се добереш до тях?
Но тъй като това е по-мащабно начинание, търсим локални средства за справяне междувременно. Това с утайката от кафе може да се изпробва.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 5 943
Съжалявам да го кажа, но при нас подейства единствено взимане на дворно куче (немска овчарка, ако има значение).

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 015
При нас имаме същия проблем и решение не намираме. Пробвах с препарати , ароматни спрейове и каквото друго пише в интернет, но не се махат.

# 11
  • Мнения: 2 133
Имах подобен проблем преди години. Сутрин намирах из двора изпражнения на котки.
Реших проблема така - видя ли котка, я пръскам с маркуча и я “гоня” с водната струя, а ако съм в къщата - пълня чаша с вода и я замерям отново с водата.
Изгоних ги по този начин.

# 12
  • Мнения: 1 050
Защо хората в днешно време са толкова зли и си мислят, че Земята е създадена само за тях? Как точно ви вреди присъствието на котките?

П.П.: Не харесвам голяма част от съседите си. Дайте ми съвет как да ги изгоня. Много от сградите наоколо също не ми харесват.

# 13
  • Мнения: 4 572
То пък много хуманно да сипваш някакви отпадъци и манджи на бездомни котки... Хуманно е да се погрижиш за кастрирането им поне и да им осигуриш дом, но не всеки има такава възможност. Много обичам котки, обаче като започнат на двора ни да прииждат всякакви изхвърлени от "хуманни" стопани, дето прибрали котенце от жалост, ама после решили, че не могат да го гледат, пък то се разгонило, пък бременно, ама те няма да са чиста порода да ги продадем, я направо да ги хвърлим друг да им бере яда.

# 14
  • Мнения: 1 050
Естествената среда на котката е навън, не в затворено помещение. Затворените помещения са измислени от хората за тяхно удобство. Така че не е нужно да прибираме всяка една котка. Също така нямаме право да ги гоним отникъде. Както ние сме част от природата, така и те. Болести не разнасят. Болната котка обикновено се скрива в някоя дупка и никой не я вижда. Изпражненията си ги зариват, освен ако не сте ги ядосали. Дори тогава, не се очаква един човек да пипа котешки изпражнения, за да се зарази с нещо. Самата котка също не се очаква да пипате. Крайно време е да се научим да съжителстваме с останалите животински видове. Не сме сами на тази планета и не би било редно да бъдем. И пак питам, защо никой не подкрепя прогонването на неприятните съседи - хора?

Общи условия

Активация на акаунт