Болничен и пътуване в чужбина

  • 3 374
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 451
 Te МВР и НОИ си нямат друга работа ами ще се занимават да проверяват тридневни болнични, които на всичкото отгоре се плащат от работодателя.

# 16
  • Мнения: 2 583
Къде в НОИ се вижда, че някой е напуснал страната? Интересно ми е.
НОИ пускат запитване в МВР, когато и за когото преценят.
А там има мноооого подробни данни, дори и когато не са ви проверява ли личната карта, защото пътувате с кола в чертите на ЕС.

Когато излизаш от България задължително те проверяват без значение през коя граница минаваш, съответно информацията е налице, сканират документа за самоличност.
В МВР нямат данни за всяко минаване на границата.
И аз така мислех, че всичко излиза, но като ми се наложи да доказвам пред НАП, че съм била извън страната и в справката на МВР нямаше някои пътувания. Тогава разбрах, че когато пътуванията са от или към страна от ЕС, проверките и записването на данни са на случаен принцип, а не за всички.
Ходения до Гърция ми липсваха. Също така, ако имаш полети с прекачване и прекачването е в ЕС, може крайният полет да е бил до Австралия, пак може да не е отразено в справката на МВР, че си напуснал страната.
Естествено, този казус не е точно такъв, но го пиша като информация, че МВР не могат да издадат пълна справка за излизанията извън България. Така си го и пише отдолу на справката, че е възможно да не е пълна.
Та ако ви се налага доказване на уседналост, пазете си и билети, резервации и договори за наем.
Може тази информация да помогне на някого, въпреки че не е точно по темата.

# 17
  • Мнения: 997
Достатъчно е един човек да види и да надуе свирката, че си пътувал по време на болничен.

Моя приятелка така беше съкратена, макар да имаше отпуска, но заради болест и издаден болничен той съвпадна с отпуската. Тя уведоми мениджъра си и въпреки всичко колега писа на HR. Нямаш право да напускаш страната с болничен освен, ако изрично не е упоменато.

# 18
  • Мнения: 2 165
Здравейте. Отдавна не е писано, но изникна един въпрос. Имам празник след няколко седмици и ММ да ме зарадва и е купил самолетни билети за три дни до Виена. Полета е в четвъртък късно вечер, а в петък трябва да съм на работа. Отпуската е планирана и няма как да ми преместят един ден. Единственото, което остана е един ден болничен. Пътуваме в четвъртък вечер и в петък ЛЛ ще ми пусне за един ден или в понеделник ще го издаде. Мислите ли, че може да стане някакъв проблем. Фирмата няма някакви рестрикции за използване на болнични, така че това не е проблем. Търся начин, а човека с изненадата вече го навиках, че така не се прави и да се чудя какво да правя.

Ако го издаде в понеделник, аз вече ще съм в страната?

Последна редакция: чт, 07 мар 2024, 21:29 от neli_20

# 19
  • Мнения: 1 249
Здравейте. Отдавна не е писано, но изникна един въпрос. Имам празник след няколко седмици и ММ да ме зарадва и е купил самолетни билети за три дни до Виена. Полета е в четвъртък късно вечер, а в петък трябва да съм на работа. Отпуската е планирана и няма как да ми преместят един ден. Единственото, което остана е един ден болничен. Пътуваме в четвъртък вечер и в петък ЛЛ ще ми пусне за един ден или в понеделник ще го издаде. Мислите ли, че може да стане някакъв проблем. Фирмата няма някакви рестрикции за използване на болнични, така че това не е проблем. Търся начин, а човека с изненадата вече го навиках, че така не се прави и да се чудя какво да правя.

Ако го издаде в понеделник, аз вече ще съм в страната?

Поговори човешки с шефа ти за изненадата, все ще се намери решение. За един петък нищо няма да стане.

Общи условия

Активация на акаунт