Дали да го пусна на ДГ или не?

  • 6 495
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 39 366
Не разбирам и никога няма да разбера това оставяне на дете на три вкъщи. После, що няма приятели.

# 16
  • Мнения: 25 662
Провери дали в някоя градина няма възможност да ходи само до обед. И без това интересното е главно тогава – децата учат разни неща, играят... И като се наобядва, да го прибереш да спи у вас.
Ако се съгласят, това е най-щадящият начин за детето да свикне с другите деца. После може само да пожелае да остава по цял ден.

# 17
  • Мнения: 900
Пускай го.Моето покрай ковид беше голям дивак, градината му помогна във всеки аспект от развитието му.Играят, учат ги.Хем ти ще си отдъхнеш малко, ще излезеш като бял човек без деца на главата на шопинг, кафе с приятелки или ще си видиш домакинството на спокойствие.
Боледуването е неизбежно. Каката ще му носи вируси така или иначе.
И ако не го пуснеш навреме докато е мъничък ще си остане плашлив от всичко привързан за теб.

# 18
  • Мнения: 1 244
Пускай го, тъкмо тази година ще си закрепи имунитета и догодина ще е по-стабилен. И езика ще научи по-бързо, и ще се социализира, колкото и клиширано да звучи. Не че е невъзможно да се социалириза и без градина, има и такива хора, но процесът определено ще е по-лесен, ако тръгне сега. Освен това откъде знаеш, че ще боледува чак толкова много? Ами ако НЕ боледува? Никога не съм разбирала това презастраховане от всичко и свръхпредпазване на децата. Ако има някакви конкретни, реални прояви на здравословни проблеми - ок, ама ей така просто предположения?
Ако го взимаш и по-раничко (не всеки ден на обяд, защото за другите деца е кофти, ама към 16 ч. примерно), и ти ще имаш достатъчно време с него и така ще вземеш най-доброто от двете среди - семейната и социалната.

И съм срещала редица НОРМАЛНИ педиатри, които препоръчват посещението на детска градина. На ясла не толкова, но на ДГ да.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 12:39 от Не се сърди, човече

# 19
  • Мнения: 406
Това за имунитета,дето всички го изтъкват,че щяло да го добие в градината не го вярвам аз.Моето дете ходи на градина от преди да навърши три години,защото проговори късно и аз така,за да общува с връстници.Да обаче се започна едно боледуване постоянно,влизания в болница и така той си проговори,но не от градината,а от работата вкъщи защото от толкова болести почти не ходеше първа група.Допреди това не беше боледувал нито веднъж,а сега от най-леката настинка сме на инхалации,защото прави пристъпи.Аз навремето съм ходила месец на градина,разболяла съм се от хепатит,от там в инфекциозна съм лежала сама,защото някога беше така.Когато са ме изписали баба ми е казала,че повече на градина няма да стъпя.Тръгнах в първи клас и можех да пиша,чета и никога не съм имала проблем със социализацията,а познавам доста хора които са посещавали градина и са си интроверти.

# 20
  • Мнения: 1 244
Как решихте всички, че това дете точно ЩЕ боледува, та и чак ще стига до болница (недай боже!)?

Вариант е да пробва да го пусне и ако много боледува, да го спре. Но пък ако не боледува, а и му е приятно в детската градина - да си ходи. Така всички ще са доволни.

# 21
  • Мнения: 406
Кой е казал че това дете ще боледува,всеки си казва какво мисли по въпроса и какви са впечатленията му.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 36 628
Дали едно дете боледува с нищо не допринася за да се установи дали друго дете също ще боледува. Докато човек не пробва, не знае. Така че няма нужда да давате примери за своите деца, които са се скъсали да боледуват или пък не са се скъсали. Точно детето на авторката може да е баш обратно на вашите.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 12:39 от Не се сърди, човече

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
На ясла не съм пускала, но на градина да. Не мога да му осигуря друга среда с връстници, тъй като самата аз не съм много контактна, а и в делнични дни по площадките са или бебета, или болни деца. Не виждам особени ползи 3-4-5 години да се гледаме само вкъщи.

# 24
  • Мнения: 1 786
Е много ясно, че децата са различни - някои боледуват, други - не.
И нищо фатално не се е случило, че не е ходило на градина, даже съм по-доволна.
И не искам да убеждавам никой да прави като мен, но това е моят опит и моето мнение, които за мен са най-правилните. За друг може да не са.
Авторката пита за мнение - ами както има 90 % доволни от градината така има и 10 % недоволни.
И аз съм от тия недоволните.
Моят личен опит не е позитивен и когато ме питат си го казвам.
Пък всеки си решава сам за себе си в крайна сметка.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 12:58 от Не се сърди, човече

# 25
  • Мнения: 12 808
Авторке, пробвай с градината и ще видиш дали ще боледува прекомерно. Точно докато си си вкъщи, ще можеш да го гледаш, а не когато си намериш работа и когато ще те гледат накриво, че все отсъстваш.
От друга страна, докато си без работа, ти ще можеш да изкараш някакъв курс, да направиш нещо полезно за квалификацията си.

И вече ако детето е от МАЛКОТО на брой деца, които боледуват наистина зле, тогава пък си го остави и си го гледай вкъщи.

# 26
  • София
  • Мнения: 28 642
Синът ми боледува доста в първа и втора група, даже в първа от грип направи усложнение – бактериална пневмония и се наложи да пие антибиотик, но през тези две години изгради имунитет и след това нещата прогресивно тръгнаха нагоре. Тогава му беше единственият прием на антибиотик, поне досега. Аз като бях малка ДГ не беше задължителна, тръгнала съм, разболяла съм се от скарлатина и майка ми решила да ме спре, та до първи клас бях вкъщи. Съответно в първи клас наваксах с разболяванията – още си пазя дебелия детски картон. Стоенето под похлупак направо разгражда имунитета, вместо да го изгражда. Имам предвид при здрави деца, а не при някакви медицински състояния, които налагат такова пазене.

А, и веднъж влезе в болница за няколко часа, защото си беше счупил китката много лошо и наблюдаваха дали ще се получи оток.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 11:22 от milenaka

# 27
  • Варна
  • Мнения: 36 628
От личен опит - това, което спря градинското боледуване беше плуване в минерален басейн 2-3 пъти седмично за около 7 месеца. В най-студената зима се падна, като се тръшна да ходи на плуване. Добре, че имаше басейн до нас. След това трета и четвърта група в градината сумарно дали е отсъствала две седмици за две години, не знам. Ето съвет, който мога да дам, ако детето боледува, лично изпитано.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 581
Подкрепям, това е вид закаляване. Но истината си остава, че докато на градина се водят тежко кашлящи със зелени сополи деца, другите го обираме. А се водят такива, защото в градината няма строг контрол, защото родители вадят фалшиви бележки, много защото… кръгът се завърта. Моят син беше по средата, до 3та група боледуваше веднъж месечно, после на 2, после на 3 месеца. Постепенно разреди и сега се закрепи, но пак съм вътрешно подготвена за всичко.

# 29
  • Мнения: 46 535
Предвид това, че детето има по-голяма сестра, вероятно боледуването няма да е много често, защото покрай нея вече е имало контакт с всичко, което е там. Ако това е основното притеснение, можете да сте спокойни.
Аз си признавам, че планирах да не пускам моето дете на 3 г., защото имам много лоши детски спомени. Но тя беше много контактно дете и като минавахме покрай някоя градина се хващаше за оградата и искаше да влезе. Първия ден след като я взехме, другите реват, тя тича с/у нас и вика - утре нали мога пак да дойда? Първия месец събота и неделя много плачеше, че не искаме да я заведем. Всякакви обяснения, че не работи в тези дни не действаха Trollface така че не съжалявам, че преглътнах личните си предразсъдъци. Детето беше много щастливо там.
Ако обаче плачеше и не искаше да ходи, а аз си седя вкъщи, пак без проблем бих я спряла и след това директно на предучилищна, до обяд.

Нашата история:
Скрит текст:
Дъщеря ми тръгна на 3 г. На ясла не е ходила, но всеки ден общуваше с много деца (около 20), някои от които ходеха на ясла. Предимството беше, че контактът беше само навън, нямаше чак такъв обмен на играчки като в яслата, съответно вирусният товар беше по-малък (предполагам). Другото предимство - давахме ѝ време да се възстанови напълно, преди нов контакт с деца, затова организмът ѝ не беше изтощен.
Заедно с това, че се кали с пиене на студено, не носеше шапки, шалове и не я навличахме, градината мина безпроблемно. Караше 1-2 пъти годишно нещо леко, на крак. Единствено в последната група се наложи да пие АБ, защото имаше плъзнала скарлатина и се зарази със стрептококи. Не я разви, но започнаха чести леки "настинки". След един курс с АБ се оправи и изследванията бяха чисти.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 13:03 от Не се сърди, човече

Общи условия

Активация на акаунт