Будене с писъци и силен рев - дете на 7г.

  • 2 515
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте,
Имам син на 7 години,  които от двугодишен насам се буди с писъци и силен рев. Разбира се не е всяка вечер, а сякаш на някакви периоди - например бъди се така няколко поредни вечери, след това спира, след седмица пак за няколко поредни нощи и после пак спира. Не мога да разбера какво го предизвиква - като беше на две-три години му се случваше от силна превъзбуда като играе с много деца или при детски рожденни дни - тогава беше най-ужасно. Но сега играта с деца не го превъзбужда толкова много, все пак е по-голям.
Състоянието му е много странно - бъди се с рев или пищене, не дава да говоря нищо, защото шума още повече го стресира, не дава да го гушна, нито пипна. Търчи из стаята или ходи от стая в стая сякаш нещо търси, говори неразбираемо и чак след 10 минути в това състояние се спира пред мен и пита "Мамо къде си?" - опитвам да го успокоя като му кажа, е съм тук, че няма нищо страшно, но после почва втора фаза на това състояние. Очите му са отворени все едно е буден, но реално спи, защото когато отмине това състояние си става съвсем нормално дете и не помни нищо, даже пита аз защо съм тук, а не в леглото и не спя.
Говорихме и с психолог, когато беше по-малък - казаха ни ще отмине с годините. Но вече на 7 и продължава да има такива състояния. Колко ли още трябва да чакаме, за да отмине? Някъде четох, че може чак до пубертета Weary

Може ли някой да даде съвет какво може да се направи в случая, как да му помогна да не изпада в такива състояния или пък по-бързо да го успокоявам. Има ли литература на тази тема - търсих, но нищоне открих. Вече почвам сериозно да се притеснявам, нищо не откривам по въпроса с такъв проблем.Pensive

# 1
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Според мен той изобщо не се буди. Ходи на сън. Дъщеря ми така ходеше като по-малка, без тичане и писъци, с отворени очи, но реално спяща. Провеждали сме и съвсем смислени разговори по това време, аз питам, тя отговаря и на другата сутрин не помни нищо. Мисля, че и вашият син е така. Моята го израстна. Вече е на 11 и от няколко години не го е правила.

П.п. Чувала съм, че не е добре да се буди или пипа човек, който ходи и говори на сън, но не знам дали е вярно.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 571
Прилича ми на нощен терор.

# 3
  • Мнения: 7
Според мен той изобщо не се буди. Ходи на сън. Дъщеря ми така ходеше като по-малка, без тичане и писъци, с отворени очи, но реално спяща. Провеждали сме и съвсем смислени разговори по това време, аз питам, тя отговаря и на другата сутрин не помни нищо. Мисля, че и вашият син е така. Моята го израстна. Вече е на 11 и от няколко години не го е правила.

П.п. Чувала съм, че не е добре да се буди или пипа човек, който ходи и говори на сън, но не знам дали е вярно.


Аз не се опитвам да го будя, само ако мога да го успокоя. Дано скоро да отмине. Иначе да преживява нещо сякаш в друг свят - сън ли е, кошмар ли е нямам идея, ноо е много стресиращо за родителя.

Има ли литература на тема нощен терор - само като заглавие го бях срещала преди много време, даже наскоро се чудех как точно беше (благодаря, че ме подсетихте), но сякаш нищо не откривам като такава литература...

# 4
  • Мнения: 1 915
Сумнамбул ?
Сомнамбулите се движат с отворени очи и могат да се ориентират в заобикалящата ги обстановка. Походката със затворени очи и изпънати напред ръце е само пародия, създадена от киното. Очите на сомнамбула могат да изглеждат безжизнени или празни и ако бъде попитан нещо, може да се забави с отговора или да не отговори въобще.

Често срещано заблуждение е, че сомнамбулът не бива да бъде събуждан. По принцип няма опасност, въпреки че след внезапно събуждане сомнамбулът може да се почувства объркан. Когато един сомнамбул представлява опасност за себе си или за околните (например когато се изкачва или слиза по стъпала или използва опасен предмет, например нож или печка), е добре той да бъде събуден. Например има смъртни случаи на сомнамбули, паднали от прозорци по време на сън.

Такива хора и аз знам, че не е хубаво да се събуждат защото може да се стреснат и сърцето им да се пръсне .
Според мен е хубаво ако живеете в апартамент да заключвате вратите там където има опасност за детето . Бих ви посъветвала да давате билкови чайчета за успокоение .

# 5
  • София
  • Мнения: 28 571
За нощния терор има много информация в нета, но не знам каква специализирана литература има, не съм търсила.

# 6
  • Мнения: 10 601
А, възможно ли е да получава ерекции и за това да е объркан и да не дава да го пипате? Чишка ли след като се успокои?

# 7
  • Мнения: 7
А, възможно ли е да получава ерекции и за това да е объркан и да не дава да го пипате? Чишка ли след като се успокои?


До колкото съм забелязала, не е получавал. Много рядко и то по-скоро под моя подкана - така и така се е събудил, да мине през тоалетната след като се успокои. Пикае си нормално.

Той реално изглежда буден, но не е - видимо не е, само реве и пищи и говори на някакъв неразбираем език, дори и да задам въпрос от сорта какво го тревожи, той сякаш се вслушва във въпроса, но не отговаря и започва още повече да пищи. Но след като излезе от това състояние, след като отмине, абсолютно нищо не помни, което до колкото четох е добре, че иначе ще се травмира още повече.

# 8
  • Мнения: 10 601
А, всъщност, плаче ли или само пищи?

# 9
  • Мнения: 1 252
Вечер е много важно каква е емоцията преди сън т.е. желателно без електронни устройства, стресиращи игри и т.н. Това го наблюдавах при съпругът ми, казва ми, че не е спал добре, вечерта гледа някакъв екшан, само докато аз слушах от другата стая ми беше неприятно.

# 10
  • Мнения: 2 495
Консултирай се с невролог. Мисля, че е някаква форма на сомнамбулизъм. Наистина, опитайте поне вечер да е по-спокоен. Без разни страшни филми, следете и сам какво гледа в нета/не знам дали ползва/.

# 11
  • Мнения: 10 413
Синът ми като малък имаше такива периоди, но само при висока температура 1-2-3 пъти годишно. Обикаля из стаята ръкомаха, тича на място, говоря му, гушкам, мия с вода .. 2-3-5- мин е неадекватен. След това все едно не е било - ляга и заспива.
Събуждал се е от сън и с рев, но не съм обръщала внимание особено, защото си беше ревливо бебе, не мога да кажа към този момент дали е имало връзка.
Като тийн е имал пак няколко пъти такива изблици. Но отново не помни и не може да ми обясни.
Ходили сме на невролог, ЕЕГ.... нищо. То и няма как да се хване като е толкова рядко. На който и доктор да съм обяснявала, всички ме гледат странно и ... без коментар.
Не съм видяла някакво отражение да има реално. Няма връзка и с емоции преди сън, при него се отключва само от 38+. Това също видях, че предразполага към нощен терор.

# 12
  • Мнения: 112
Дъщеря ми беше така от няколко месечна до към 5 години. В началото мислех, че е заради зъбките, но продължи и после. Събуждаше се посред нощ с рев и пищеше и се блъскаше, ако понечех да я докосна. 30 мин. до час и заспиваше. Като по-голяма съм я питала след подобни нощи- нищо не помнеше. Като беше в болница с тежко заболяване и месец след това, се будеше и не можеше да си поеме въздух от рев, понякога почти час. Ужасно е това нещо!
Забележете дали се буди по едно и също време ( имало е периоди, в които се буди с 5 минути разлика на нощ) и се опитайте да го събудите малко преди това ( да се изпиша примерно)- при нас имаше някакъв ефект, но късно започнах да чета по темата.

# 13
  • Мнения: 7
Дъщеря ми беше така от няколко месечна до към 5 години. В началото мислех, че е заради зъбките, но продължи и после. Събуждаше се посред нощ с рев и пищеше и се блъскаше, ако понечех да я докосна. 30 мин. до час и заспиваше. Като по-голяма съм я питала след подобни нощи- нищо не помнеше. Като беше в болница с тежко заболяване и месец след това, се будеше и не можеше да си поеме въздух от рев, понякога почти час. Ужасно е това нещо!
Забележете дали се буди по едно и също време ( имало е периоди, в които се буди с 5 минути разлика на нощ) и се опитайте да го събудите малко преди това ( да се изпиша примерно)- при нас имаше някакъв ефект, но късно започнах да чета по темата.

Понеже при нас започна от ок.2 годишна възраст, тогава забелязах, че не е от зъбки, а от превъзбуда при игра с деца, понеже всички и малки и големи много му се радваха и той направо летеше от радост, че е винаги център на внимание. И след всеки детски рожден ден или игра с много деца се проявяваше.
Иначе понеже някой попита - събужда се с рев и след това започва да пищи, т.е. има ги и двте неща.
Забелязала съм, че се получава средно след около час до час и половина след като заспи.
Понякога е целият вода и след като се успокои се преоблича - не държим много топло в стаята му, понеже той не обича и все му е топло (но за момчетата това е нормално).
Забелязала съм, че когато има температура, тези терори се случават по няколко пъти на вечер, не само един, когато е здрав. Вероятно има връзка - аз си го обяснявам с прегряване на тялото и главата.

Електронни устройства използва - вече е на 7 и е трудно да се ограничат съвсем, но все пак има някакъв контрол от наша страна. До 5 годишна възраст обаче нямаше достъп до никакви елекронни устройства, а детските той си избираше едни образователни от ютуб на руски и те са били максимум по 30 минути, като не гледаше всеки ден - за него играта с деца беше най-важната и не се вълнуваше от екранно време.
Но въпреки това, до 5 годишна възраст отново имаше такива вечери, дори бяха по-чести имали сме месеци с всяка нощ писъци и рев. Тогава бях чела, че ще отниме с възраста - и лекари така ми казваха, нормално било за малки деца да преживяват деня в съня. Приех го и чаках, но това продължава дори и по-рядко, т.е не всяка вечер вече и затова някак се притесних отново.

# 14
  • Мнения: 112
Бях чела, че това се проявява при по- чувствителни деца- не знам, дали е вярно, но моето на моменти дори е прекалено чувствително.
Пише, че нощния терор продължава до към 8 годишна възраст. Това, че се случва по-рядко , е добър знак. Моята е на 6 и нещо и почти година не се е случвало. То, не знам и какво може да се направи в тоя случай- в смисъл, с какво да му помогнеш, с какъв специалист да се консултираш. Единствено гледаш да не се нарани ( моята много се блъскаше) и се запасяваш с огромно търпение и сила, въпреки всичко.
Пише, че може да е наследствено- казвали са ми, че аз съм се събуждала с писъци няколко пъти като малка, но не знам, дали с същото.

Общи условия

Активация на акаунт