Прибиране или не?

  • 15 241
  • 291
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Напоследък усилено се говори за връщане към прогресивно облагане, което ще сложи край на данъчната ни радост. Ако решат, че трябва да увеличат приходите от данъци в името на 3% дефицит, като нищо ще гласуват изменението.
Гласят се изменения и за битовите потребители да купуват електроенергия на свободни цени от 2026, което вероятно ще доведе до покачване на цените. Свободните цени означават закупуване на борсови цени и тогава няма значение колко ток произвежда България. В момента НЕК служи като буфер и изкуствено се регулират цените през него за битови абонати.
И еврото да не забравим.

# 46
  • София
  • Мнения: 7 990
Еврото е свързано с бюджетния дефицит, който е част от маастрихтските критерии. Друг е за инфлацията, който също е спорно дали покриваме. За мен темата е интересна професионално, но не се наемам да твърдя дали ще стане със сигурност от 01.01.2025г. Което на пречи да се лансират законодателни промени в опит да се постигне.

# 47
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 073
Всички държави с евро имат по-добър стандарт от България, извод?

# 48
  • Мнения: 25 610
Ток има предостатъчно в България и дори има свободни мощности които чакат да се закачат, липсват причините да се оскъпи както става в други държави.

Значителна част от тези мощности съвсем скоро ще бъде успешно ликвидирана.
Не знам само какво ще стане с договорите за износ на електроенергия и как това ще се отрази на цените на вътрешния пазар.

# 49
  • Мнения: 1 572
Нали се мъчат да намалят мощностите на тецовете, а другите имаме задължения да им купуваме енергията. Вместо тока да е евтин бг купува скъпия американски ток, а българския отива за износ или не се използват целите мощности.

Последна редакция: нд, 10 сеп 2023, 19:13 от popai_00

# 50
  • Мнения: 40 920
Нали се мъчат да намалят мощностите на тецовете, а другите имаме задалжения да им купуваме енергията. Вместо тока да е евтин бг купува скъпия американски ток, а българския отива за износ или не се използват целите мощности.

То бива, бива, ама това с американския ток уби вожда. Как го внасяме, ако мога да попитам? Разтоварваме го на терминал в Гърция и го караме с камиони може би?

# 51
  • Мнения: 25 610
Явно има предвид американския ТЕЦ (Контур Глобал). Simple Smile

# 52
  • Мнения: 1 572
да, имам предвид тецовете от маришкия басейн. доколкото знам, 2та американски теца , още иван костов е подписал договори, че трябва да им купуваме тока, а той е скъп. единствения национален е 2, а той работи за износ и затова и не работи на пълна мощност, защото няма  за какво да се използва този ток

# 53
  • Мнения: 6 702
В кой парк няма пейки в София?
Има и в парковете, и по площадките, и по автобусните спирки. Редовно подменят. Просто не се пази, защото няма глоби.
В Борисовата няма повечето голяма част от пейките , които преди бяха там.  От люлките до езерото с лилиите и около самото езеро с лилиите. Трите алеи в средата има някакви пейки , но в страни и крайните няма никакви ни нагоре ни надолу по алеите.  Иди провери ако искаш. Аз обаче знам колко и какви бяха пейките , край този парк съм израсла в него съм играла и сега цяло лято изкарах с разходки и там. Около езерото с лилиите имаше пред всяка тревна площ поне по 2 пейки с излята конструкция и масивно дърво. Сега ги няама. Има 2 пейки от едната страна откъм печатницата . Другите ги няма. Ако се разхождаш с възрастен човек и той се умори или трябва да го мяташ на земята или трябва да му мъкнеш сгъваем стол. И не броя кръглите дървени скарички около някои от кестените. Някои от тях са там, още са в изправност, купчини младежи седят на тях и около тях , но повечето на земята... аз пиша за удобни пейки с облегалки, както в нормален грасдски парк, където може да седне човек, да се облегне и да поседи.
В четириъгулника долу при спирката на орлов мост и първия подлез след този на орлов мост ... т.е пред паметника на Вазов и Левски имаше по няколко масивни пейки от двете страни  ... сега няма ни една. Или седиш на стълбичката пред Левски или на земята. Както си искаш. И изобщо ... мого от пейките не са върнати обратно.
И ми е все тая какво ще пишеш.. Вече ми обясни в другата тема и защо.  Аз си знам какво видях. Все пак парка го ползват Софиянци и ако им изнася да няма пейки си е тяхна работа.
В тази тема пита авторката за коментар и давам коментар , собствено впечатление и собствено мнение.
Черна станция не го внасяш. Прото съоръженията които го произвеждат вече са чужда собственост. Честито. Това както украинското жито ... което не е в същност украинско.

Eфибуш  и държави без евро Унгария например а и такива  без каквото и да е членство в разни дубиозни съюзи имат по-висок стандарт. Виж като много добър ппример Сърбия . Швейцария да я споменаваме ли изобщо или няма смисъл , но и доста други ....  Извод ?

Последна редакция: нд, 10 сеп 2023, 20:09 от bella-ciao

# 54
  • Мнения: 40 920
да, имам предвид тецовете от маришкия басейн. доколкото знам, 2та американски теца , още иван костов е подписал договори, че трябва да им купуваме тока, а той е скъп. единствения национален е 2, а той работи за износ и затова и не работи на пълна мощност, защото няма  за какво да се използва този ток

А помниш ли как и защо беше започнат строежа на "Американския ТЕЦ", дали някой експерт изобщо е бил против, дали хората не бяха уплашени от наскоро преживяния режим на тока и дали изобщо имаше друга алтернатива да си построим нова мощност? Впрочем цената вече може и да не е висока, не съм се интересувала.
Освен това ниските цени на държавните фирми изобщо са леко спекулативни според мен. Една частна фирма непрекъснато отчислява пари за строеж на нова, когато старата  се скапе. Държавните не правят това, не си начисляват такива разходи и продават евтино. А после?

# 55
  • Мнения: 25 610
„Американски“ ТЕЦ изобщо не е бил строен в България. Simple Smile
От Уикипедия:

Цитат
ТЕЦ „Марица изток 3“ става първата централа в комплекса, която от самото начало използва лансираната от Никола Тодориев схема за директно изгаряне на лигнитите без предварително осушаване. Четирите блока са пуснати в експлоатация поетапно – на 5 юни 1978 година, 8 април 1979 година, 10 април 1980 година и 28 ноември 1981 година.[2]

През 1997 година кабинетът на Иван Костов започва подготовка за приватизация и рехабилитация на централата, включваща изграждане на сероочистващи инсталации и увеличаване на производствената мощност. Първоначално в проекта е ангажирана американската компания „Ентърджи“, която през 1999 година купува 49% дял в централата и която впоследствие ангажира в проекта и италианската „Енел“. През 2003 година делът на „Енел“ и „Ентърджи“ е увеличен на 73% от акциите на предприятието.[3]
В края на май 2006 година „Ентърджи“ окончателно се оттегля от проекта, като продава участието си на „Енел“. Така съотношението на собствеността става 73% за „Енел“, 27% за държавната Национална електрическа компания.[5]

По същото време „Енел“ става и изпълнител на модернизацията, като заменя германската „Де Ес Де“ GmbH, която дотогава работи в консорциум с „Ер Ве Е“. „Де Ес Де“ напуска по взаимно съгласие заради закъснялата с 18 месеца рехабилитация на втори блок.[6][7] Срокът за завършването на рехабилитацията е удължен до края на 2008 г.[8]

До февруари 2009 г. „Енел“ успява изцяло да изпълни мащабната си инвестиционна програма. ТЕЦ „Марица изток 3“ става първата топлоелектрическа централа на лигнитни въглища на Балканите, която работи в пълно съответствие с европейските екостандарти, като емисиите от серен диоксид са намалени с над 90%. „Енел“ е обявена за инвеститор на годината.

През 2001 г. се твърди, че стойността на проекта в ТЕЦ „Марица-Изток 3“ е 470 милиона щатски долара.[9] През март 2003 г. вече се говори за общата стойност на проекта от 580 милиона евро.[10] През февруари 2004 г. цената става около 600 милиона евро [11], а накрая се оказва, че „Над 700 млн. евро са вложени в периода 2003 – 2009 г. за рехабилитация и модернизация на ТЕЦ „Марица-изток 3“. [12]

През юни 2011 г. „Енел“ продава дела си на американската енергийна компания „КонтурГлобал“ за 230 млн. евро. През 2012 г. „Контур Глобал“ започва да изпълнява нов проект в ТЕЦ „Марица изток 3“. Целта е да се спазят още по-строги изисквания на ЕС за азотните оксиди в емисиите, които ще влязат в сила на 1 януари 2016 г. (под 200 mg/Nm3). През юли 2013 г. компанията обявява, че е приключила с подобренията по първия блок и продължава с останалите.[13]


По времето на соца бяха построени 3-те теца.: „Марица изток - 1“,  „Марица изток - 2“ и „Марица изток - 3“.
След 1990 г. „Марица изток - 1“ и „Марица изток - 3“ бяха приватизирани, само „Марица изток - 2“ остана държавна и бърка в здравето на куп мафиоти. Най-вече с това, че произвежда най-евтината електроенергия след АЕЦ „Козлодуй“.

Последна редакция: нд, 10 сеп 2023, 20:28 от Как' Сийка

# 56
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 073
То бива, бива, ама това с американския ток уби вожда. Как го внасяме, ако мога да попитам? Разтоварваме го на терминал в Гърция и го караме с камиони може би?
Дропшипинг, с дронове 🤣

# 57
  • София
  • Мнения: 13 151
Вчера бях в Борисовата. Пълно е с пейки. И при колите, и при слончето, и при розариума, по централните алеи, в тревните площи, около Ариана. Пълно е. И беседки има. Няма достатъчно пейки от другата страна на Яворов, но и там има - на катерушките, по двете централни алеи. Няма пейки само по колоездачната алея. Нито една, освен някакви на бившето Весело село. Но по-долу до кортовете е пълно. По крайните алеи пейките са вътре в тревните площи.
Проблемът на Борисовата е изоставеният паж и мръсотията около стадиона на ЦСКА.

Последна редакция: нд, 10 сеп 2023, 20:59 от Fever Ray

# 58
  • Мнения: 6 702
Даммм препълнено е с пейки където са си били, аз съм недоскив ...    Мръсотията е около къпалнята Република и около хиподрума и между хиподрума и маймунарника и къде ли не.
Но в темата сме не за да се надприказваме, а защото някой пита нещо и всеки му отговаря собственото си мнение и впечатление и преживявания. Не е за да се закачаме и да водим тъпи спорове. Можеш да ми изброиш каквото си искаш. Аз съм отишла , видяла, останала съм с впечатление , питат и го споделям. Повече няма да ти отговарям. Съжалявам и че се захванах в предния пост.

# 59
  • Мнения: 2 033
popai_00,
Скучно ти е.
Къде?  На работата или по време на уикендите и ваканциите?
Ако е работата - смени работата.  Смени града. Ако е ваканциите - направи нещо друго през тях. Например посети нови места.

Аз нямам никакво намерение за връщане и няма да казвам къде какви са ми впечатленията, колко съм добре и т.н. защото това тебе не те топли.

Но да сменяш държавата само заради "скучно" ми е извън всякаква логика. Това важи също и за хора които им е скучно в България.

Общи условия

Активация на акаунт