Майки на единствено дете!

  • 12 717
  • 281
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Останах само с едно детенце, въпреки, че исках второ. В началото имах трудно майчинство с много безсънни нощи и разбита психика, без помощ от баби и роднини. Синът ми беше много активен и не спираше за секунда на едно място. Затова и в началото на мислех много за второ дете. Гледах да оцелея след поредния труден ден. Но с поотрасването му, нещата станаха много по-леки, а той се превърна в едно много умно, разбрано и весело дете. Не минава и ден без да ме разсмее с неговите шеги и закачки.
Много ми се искаше да му родя братче или сестричка, тъй като за съжаление няма близки отношения с братовчедите си. Аз имам сестра, с която обаче не поддържаме много силна връзка. А и така се случи, че нейните деца са с голяма разлика и моето е по средата. Тоест с голямата си братовчедка не можеха много да играят, защото имат 6 години разлика, а сега малката пък му е много малка повече от 7 години разлика. А и рядко се виждаме, понеже са в друг град.
Мъжът ми също има брат, но той пък остана стар ерген и  няма деца.
Замислях се дълго време за осиновяване. Сега сме добре финансово, аз имам прекрасна работа, която ми дава добро количество свободно време, но синът ми вече е на възраст, когато го интересуват повече приятели и не му е до брат/сестра.
За раждане ми е късно - гоня 45 г. Имам няколко случаи около мен, с късно родили мами и дечицата са с проблеми. Не смея да се реша на подобно нещо. Но почти всеки ден изпитвам съжаление, че нямам още едно дете, и още не съм се отказала да осиновя. Не се решавам, защото се притеснявам дали ще имам същата силна връзка с дете, което не е мое. Има ли и други мами с терзания подобни на моите, какво бихте ме посъветвали.

# 1
  • Мнения: 4 420
Ние сме с едно дете, въпреки плановете ни. Не смятам, че дъщеря ни страда от това. Понякога аз страдам, но така се случи. Деца не ми липсват, покрай нас винаги има, даже нямам време за почивка.
Ако имате сили и желание, не виждам какво ви спира. Ако вече не ти се занимава, просто приеми факта, че сте с едно дете.

# 2
  • Мнения: 2 593
Остави нещата както са. Така е било писано.

# 3
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 047
Аз имам три познати, които родиха на 44-45 и децата са им ок(две от дечицата са инвитро като моето малкото).Тук във форума също има дами родили здрави дечица след 45.Аз също планирам бременност, която вероятно няма да е на възраст 45+,но никога не се знае(освен че ще бъде инвитро и ще ми е последен опит).
Осиновяване също е вариант,стига и съпругът ви да е съгласен (защото моят на този етап е против,не знам изобщо дали би си променил мнението,а ако не бях успяла с инвитро щяхме да си останем с едно дете).Разликата между двете ми деца е 13+ години...Сега се усеща,но след време няма да е така(имам брат на 48 и сестра на 35 и като възрастни са си много близки).

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Разбирам те, имам същите терзания. Така е било писано, в следващия живот повече.

# 5
  • София
  • Мнения: 17 322
И аз те разбирам, аз също исках още едно дете, но каквото такова, късно срещнах сегашния си съпруг.
Ако имаме внуци някой ден, ще помагам. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 46 558
...имах трудно майчинство с много безсънни нощи и разбита психика...
Щом на млади години едно бебе ти е разбило психиката, представи си какво ще се случи с малко дете на 46-49 г. + тийнейджър + пременопауза.
Усложняваш си живота.

Прави ми впечатление, че говориш в единствено число. Мъжът ти какво мисли по въпроса?

П.П. Ние (45 и 48 г.) също сме с едно дете. То вече не е съвсем дете, на 19 г. е. Аз също съм само дете, мъжът ми е от семейство с 3 деца. Ок сме с това, не сме имали желание за повече. Радваме се на живота и вече вкусваме от свободата Simple Smile

# 7
  • Мнения: 5 709
Не бих се наела да раждам след 45.
Ние сме с едно дете, без близки на възрастта й братовчеди .
Не съм страдала по темата. Детето докъм 13-14 години се надяваше после рязко  се промениха интересите.
Ако ще осиновявате, което е прекрасно, нека е заради това, че вие , родителите  го искате, а не заради детето. Иначе рискувате.

# 8
  • Мнения: 12 857
Няма смисъл да осиновявате, защото това според мен е варииант, ако нямате дете. Щом имате време и пари, осигурявайте си интересен живот. Не живеем само, за да отглеждаме деца все пак. Пътувайте, забавлявайте се. Утре ще станете по на 65 и ще се чудите това ли беше.

# 9
  • Мнения: 7 393
Много странно ми се вижда на 45 години и с едно дете да има човек такава потребност от второ дете. Животът предлага толкова удоволствия: пътувания, шопинг, време за себе си. Писала съм вече, моята дъщеря е много доволна, че няма братя и сестри по майчина линия.

# 10
  • Мнения: 686
Аз съм с едно и така съм се виждала още отдавна в представите си за себе си. На мен ми е достатъчно детенцето, даже не си представям как бих обичала и харесвала друго толкова много. Но понякога изпитвам нещо като смътна вина спрямо детето, просто защото на мен винаги това ми е липсвало - да усетя какво е това брат или сестра. Но пък от доста от мненията разбирам, че не на всеки това му е като липса. Освен това, винаги има пък друга ситуация, която на човек няма как да му е позната - напр.ако си по-голямото дете и все са ти казвали - ти трябва да отстъпваш, щото трябва повече да разбираш, никога няма да разбереш какво е да си по-малкото дете или обратно. Може пък някой да завижда на тези, които нямат брат или сестра, ако отношенията са ги наранили (както има тук цяла отделна тема и много хора са страдали от това). Така че всеки нещо може да му липсва, да не му е познато какво е в друг вид ситуация в семейството. Няма идеално. Гледайте на плюсовете във вашето положение.

# 11
  • Мнения: 2 762
Ние също останахме само с едно дете, което е вече тийн.
Въобще не мисля да раждам втори път нищо, че все още съм малко под 45год, но въпреки това вероятно това ще ми тежи цял живот,че нямаме второ детенце.
Това ми е голяма тежест, но така ни се стече живота, станалото станало.

# 12
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 014
Хммм, аз подобни терзания честно казано не съм имала, затова едва ли ще съм полезна. Родих на 23, въобще не усетих кога детето порасна, вече е на 25. Нито като 30тина годишна, нито като 40 съм имала потребност да раждам второ дете, макар че имах сравнително лека бременност и никакви проблеми с отглеждането на детето, нито като бебе, нито като по-голям. Едно дете ми е напълно "достатъчно", ако мога така да се изразя. Вече ми е време да имам внуци, макар че много жени и на моите години раждат. Аз не мога да си представя за себе си...

# 13
  • Мнения: 10 906
С едно дете съм, на 35 съм, нямам никакви терзания и никакво желание за второ. Около мен жените се надпреварват коя ще роди второ, коя трето, а аз се радвам, че моето детенце е на 5 вече, няма денонощен рев, няма неспане. Вече е "голям" човек, казва си какво иска, можем да си говорим. Толкова да се радвам, че бебешкия период е далееч в миналото, че потръпвам от ужас при мисълта за нова бременност... И моята психика, че и физика, бяха разбити първите две години.. наистина не ми е понятно това желание за още деца, но всеки си знае.

# 14
  • Мнения: 3 226
Аз съжалявам, че ще останем с едно дете. Притеснява ме, че с баща ѝ сме стари и че един ден ще остане съвсем сама вероятно докато още е доста млада. Няма братовчеди, няма да има никакви роднини. Мъчи ме това, но е непоправимо. Не бих осиновила заради това.

Общи условия

Активация на акаунт