Проблем с храненето

  • 1 586
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,

Синът ми е на две години и десет месеца.
Детето е захранено, както трябва от шестия месец. Започна да яде всички видове манджи, като предпочиташе детската кухня пред това, което му готвиме у дома. Хапваше си нормално трите основни яденета със "закуски" между тях. Сутрин хапваше бисквитки с мляко или попара. На обяд хапваше каквато манджичка има от детската кухня (единствено се мръщеше, когато има риба). Следобяд - хапваше детска каша или десерта от кухнята. Вечер си изяждаше супата от кухнята надробена с хлебче.Давахме адаптирано мляко един път на 24-часа - предимно, когато се събуди нощем към три часа. не сме го учили да яде снаксове и т.н. - единствено солети.

През месец ноември 2022 започна да ходи на ясла. Един месец след това се разболя, вдигна висока температура и го приеха в болница с ОТИТ.
Лежа там две седмици, като три пъти беше под пълна упойка с интубация. Два от тях за парацентеза и третия за поставяне на вентилационни макарички в ушите, като през цялото време беше на много силен антибиотик венозно. В болницата намали приема на храна, което ми се виждаше нормално към онзи момент.
След, като го изписаха от болницата и се прибра в къщи първите няколко дни хапваше нормално. На 24-ти декември 2022 (една седмица след излизане от болницата) започнаха проблемите. Детето започна постепенно да отказва храна. Предлагахме нещата, които обича най-много, но без никакъв успех. Започнахме малко по-малко да даваме отново адаптирано мляко, защото иначе не ядеше нищо.
Заведохме го при личната лекарка и тя ни насочи към гастроентеролог. Направиха му ехография и изследвания и казаха, че няма видима причина детето да отказва храна. Изписаха му сиропче за апетит и ни посъветваха да продължим с опитите, като следим да не започне да отслабва. Общо взето отдадоха цялото това нещо на големия стрес, който е преживял покрай болницата и процедурите, които му правиха. Нещата продължиха по същия начин още месец и направихме още една консултация с гастро и с УНГ, за да се изключи възможността все пак за физически проблем, като някакво увреждане след пълната упойка или след интубацията. Не се установи такова нещо. Започнахме да работим и с детски психолог. За съжаление, към момента нямаме особенно голям успех и нещата продължават по същия начин.
Детето продължава да пие адаптирано мляко, понякога успяваме да му дадем сирене, малко краставичка, кренвирш или хляб, но категорично това не е количество, което е нормално за едно ядене. За манджа и дума не може да става. Категорично отказва да опита каквато и да е храна. Пробвахме доста неща - играем с храната, спазваме режим, купихме формички , предлагаме различна и разнообразна храна. Пробвали сме също да не даваме мляко за да огладнее и да поиска нещо друго, което според психолога е грешка, но все пак в желанието си да се оправят нещата рискувахме.
 
Детето е жизнено и си играе. Ходи нормално до тоалетна и няма вид на недохранено. Не наддава на килограми, но и не сваля.
Вече става доста време това положение и започваме много да се тревожим.
Видимо нещата, които правим у дома + работата с психолога не дават резултата, който ни се иска на нас.

Бих се радвал, ако някой се е сблъсквал с нещо подобно или има някакъв съвет към конкретната ситуация да сподели мнение.
Също бих искал мнението ви за хранителните терапевти и би ли имало полза от такъв към тази възраст на детето ?

Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 611
От колко време работите с детския психолог?
Дайте си време. Дългият болничен престой е травма.
Вижте темата на Ники Суков във форума. Наскоро той писа на една млада майка в отговор на неин въпрос, като общо взето я посъветва да пробва с храни с различни консистенция - дали ще хареса нещо, което е кашаво (пасирано), или напротив, по- скоро иска хрупкаво. Моят тийн като малък отказваше всичко, което се яде с лъжица, никакви супи, бульони. И сега предпочита хрупкавата храна.
Лично аз бих посъветвала да не се фиксираш толкова в храненето. Щом изследванията на детето са добри, значи все пак се справяте, въпреки капризите и неяденето.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Със сигурност бих се обърнала към хранителен терапевт във вашия случай.

# 3
  • Мнения: 1 228
Плодове яде ли? Банани поне? Може и намачкани. Крем супи пробвахте ли? А ако пак го запишете на детската кухня, чиято храна е харесвал? Или тя е до 2-годишна възраст?

Последна редакция: сб, 12 авг 2023, 13:51 от Мила Атова

# 4
  • Мнения: 4
Здравейте отново. Благодаря за отговорите. Не не яде плодове. Нищо различно не яде от това, което съм описал по-горе. [Сирене, краставица, кренвирш и АМ] понякога хапва някоя и друга бисквити, но рядко. Взимахме кухнята много дълго време след, като спря да яде, но уви не я иска. В момента в който се опитам с лъжичката да му дам върти глава и отказва. Ако случайно успея да му вкарам една лъжичка с храна в устата я плюе и започва да реве. А можеше и сам да борави с влица и лъжица. Странното е , че от медицинска гледна точка не изглежда да има проблем според докторите. Щом яде тези неща описани по-горе значи няма проблем с дъвкателните способности преглъщане и т.н. Според психолога всичко е на стресова основа /регрес/ след преживяното в болницата и ще отмине. Знам, че това не е кратък процес, но... ми се струва , че няма никакво подобрение.

Последна редакция: сб, 12 авг 2023, 12:13 от teodorovkristian

# 5
  • Мнения: 611
А като му замирише на пържени картофки? Пробвай нещо, което лесно се взема в ръка и се гризе. Постепенно ще разширите репертоара.

# 6
  • Мнения: 1 228
Щом няма медицински проблем, значи ще отмине, но ще отнеме доста време явно.

Моят случай със сина ми е следният. Различава се от вашия, защото при вас е имало някакъв здравословен проблем, но пък кой знае, може нещата просто да са съвпаднали като време. И моят до 2-годишна възраст ядеше всичко. И ушите, ако можеше, щеше да ги излапа. След като си изядеше порцията, която никак не беше малка, ревеше за още. Също много харесваше детската кухня, но и нещата, които приготвяхме вкъщи също. И като навърши две, да не кажа от раз, ама за три-четири месеца отказа почти всичко. Просто не му харесваше, мръщеше се, ако успеех насила да му набутам 3-4 лъжици от нещо, виках "ура". Така е и до ден днешен. Вече е на 12. Няма и никога не е имал никакви здравословни проблеми. Просто е ужасно злояд. 10 години мъка с това хранене, яде колкото да не умре от глад. Страшна хърба е, но е здрав, жилав, спортува. Хапва по няколко лъжици манджа насила, една филия хляб и това е. Плодове яде, но количеството е потресаващо - половин ябълка или половин банан, с цял не може да се справи, а е метър шестдесет и нещо вече 😆. Едно!!! варено яйце с голямо мръщене, повече абсурд.

Та исках да кажа, че може просто да си става злояд. Вие или майка му били ли сте злояди като малки? Щото мъжът ми е такъв и досега.

А щом яде краставици, таратор дали не би му харесал?

Последна редакция: сб, 12 авг 2023, 13:52 от Мила Атова

# 7
  • Мнения: 2 352
Аз залагам, че детето е станало злоядо и е съвпадение разболяването.
Дъщеря ми до към годинката ядеш всичко, ама абсолютно всичко, нямаше проблеми с кинситенция. И постепенно спря. Сега е някакъв кошмар, вечно сме в спорове и преговори. Нещо ново е пълен абсурд да опита. Сега е на 4г и за една година е качила около 200г. Супер енергична е, не се спира на едно място, боледува в рамките на нормалното. Изследванията са и супер.
Много пъти съм давала този съвет- Децата изключително много усещат стреса на родителите си. Вижда, че вие сте нервни и то се изнервя и бойкотира всички опити.
Аз лично все още се уча да не се ядосвам толкова много. Предлагам разнообразна храна редовно, има избор. Обаче сърце не ми дава да я оставя да си легне гладна. И все я примолвам, което вероятно е грешка.

# 8
  • Мнения: 1 228
И аз спрях да се ядосвам и да се притеснявам. Надявам се през пубертета да прояде повече. Ако не - здраве да е.
Между другото му правя профилактични кръвни изследвания не веднъж, ами два пъти годишно, като включвам и някои други вещества като цинк, магнезий и каквото друго реша според сезона, периода или възрастта, опасявайки се от някакви дефицит заради храненето. Обаче никога не е имал недостиг на нещо, всичко му е в норма. Много странно, но е факт.
Та правете му и вие периодично такива изследвания, за да следите нещата. Ако там всичко е наред и ако не губи тегло и е жизнено и енергично дете, значи нещата не са толкова страшни, колкото на вас ви изглеждат.

# 9
  • Мнения: 2 352
Пропуснах да спомена, че аз също съм била злоядо дете. Може би се предава Grinning Сега на 30г нямам проблеми, храните които не ям са изключително малко. Проядох след пубертета, когато се отделих от родителите си и започнах да си готвя сама. Малко зле звучи, предвид че и майка ми и баща ми готвят изключително вкусно, но го осъзнах много късно Grinning
Подозирам, че и дъщеря ми ще е така...

# 10
  • Мнения: 174
Предлагам идея за пробване - дайте то да "сготви" - може с детско ножче да нареже банан, да начупи бисквитки и да сложи кисело мляко,да разбърка. Или, когато вие готвите, то да помага-сипва каквото може, да бърка и то, после да яде "каквото то е сготвило" или което "заедно сготвихме".

Последна редакция: сб, 12 авг 2023, 14:05 от demetra_

# 11
  • Мнения: 4
Привет отново.  Благодаря още веднъж за съветите. Ще пробвам, каквото не сме пробвали от тези неща.

Исками се все пак да получа още малко информация относно мнението Ви за хранителните терапевти. Има ли смисъл при толкова малко дете от такъв и имате ли положителено мнение за някой ? Става въпрос за град София! Благодаря!

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Скрит текст:
Щом няма медицински проблем, значи ще отмине, но ще отнеме доста време явно.

Моят случай със сина ми е следният. Различава се от вашия, защото при вас е имало някакъв здравословен проблем, но пък кой знае, може нещата просто да са съвпаднали като време. И моят до 2-годишна възраст ядеше всичко. И ушите, ако можеше, щеше да ги излапа. След като си изядеше порцията, която никак не беше малка, ревеше за още. Също много харесваше детската кухня, но и нещата, които приготвяхме вкъщи също. И като навърши две, да не кажа от раз, ама за три-четири месеца отказа почти всичко. Просто не му харесваше, мръщеше се, ако успеех насила да му набутам 3-4 лъжици от нещо, виках "ура". Така е и до ден днешен. Вече е на 12. Няма и никога не е имал никакви здравословни проблеми. Просто е ужасно злояд. 10 години мъка с това хранене, яде колкото да не умре от глад. Страшна хърба е, но е здрав, жилав, спортува. Хапва по няколко лъжици манджа насила, една филия хляб и това е. Плодове яде, но количеството е потресаващо - половин ябълка или половин банан, с цял не може да се справи, а е метър шестдесет и нещо вече 😆. Едно!!! варено яйце с голямо мръщене, повече абсурд.

Та исках да кажа, че може просто да си става злояд. Вие или майка му били ли сте злояди като малки? Щото мъжът ми е такъв и досега.

А щом яде краставици, таратор дали не би му харесал?

Силно препоръчвам на вас и на авторката на поста тази статия:
https://www.maikomila.bg/zloyada-dusterya-hranitelno-razstroistvo/

# 13
  • Мнения: 1 228
Е, моето дете не изпитва чак ужас от храната, не се разплаква при вида й, не изпада в ужас от нови храни. Просто не са му вкусни повечето неща и не му е важна храната като цяло. Отбива номера, хапвайки малко и изхвърча да си върши неговите си неща. Здрав, жизнен и щастлив е. Сега, съгласна съм, че на всяко състояние може да му се даде някакво медицинско обяснение и наименование, то вече всичко се диагностицира. И няма лошо де. Ако е толкова зле положението като описаното в статията, има нужда от диагностициране и терапия. Накара ме да се замисля, определено, но все пак не мисля, че случаите ни са еднакви.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 479
О, не, въобще не казвам, че са еднакви, наистина описания случай в историята е доста тежък, но и хранителните разстройства варират като спектър. Тоест не е изключено детето на авторката да е отключило подробно разстройство. Тя самата казва, че проблема е психологически, а и 4-храни са изключително малко.
Иначе включих и вас да видите статията единствено, за да знаете все пак, че има и такъв вариант.

Общи условия

Активация на акаунт