Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 36

  • 20 876
  • 777
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 8 646
Елена, ако решиш може да не го будиш. Но предвид малкия брой кърмения, които имате, възможно е количествата да намалеят. Ако решиш да не будиш, то би било добра идея да увеличиш кърменията през деня. Като под ден имам предвид от към 5-6 сутринта до 11-12 вечерта.
8 кърмения е абсолютния минимум, под който бебе на тази възраст не е добре да пада. Повечето се чувстват добре с 10-12.
Даваш ли допълнителна вода? И/или залъгалка?

# 16
  • Мнения: 5 142
Моята девойка се отказа от нощно на 2м, спеше от 21 до 5ч, цедях за стимулация мъничко преди да си легна около 1 по препоръка на консултант. После дойде регреса в 4ти месец и се будеше по 5 пъти на нощ Simple Smile Сега се буди 1-2 пъти Simple Smile
Междувременно когато спря нощното си вдигна количеството през деня Simple Smile И до сега преди да захраня си искаше на 2-2,5ч Simple Smile
Тааа да, бих се водила по детето, ако имате притеснения - изцедете мъничко на ръка, хем за облекчение, особено в началото Simple Smile Не се знае после как ще реши да процедира Simple Smile

# 17
  • Мнения: 8 806
Елена, кърменето ти е успешно, щом бебето наддава (средно по 1 кг в първите три месеца).
Защо ще се буди бебето, то може и да суче заспало, давай му малко да си дръпне. Можете и да спите на едно легло, за да ти е удобно. Кърми го легнала, няма какво да ставаш през нощта. Има едни детски легла долепени до майката, много са удобни.

# 18
  • Мнения: 4 348
Здравейте, и аз да питам тук. От самото раждане, в края на май, съм на помпа. Събирах стабилно количество кърма,- около 120/150 макс. на всеки три часа. Понякога с цел да си доспя, да изляза по лични задачи - приготвям АМ. Също така допреди седмици малкият сучеше най-малко два пъти на денонощие - главно слагах през нощта, защото той сам започна да яде все по-малко през тези часове и освен това много бързо заспиваше след сучене в сравнение с шишенцето. В момента той мина изцяло да спи без прекъсване, но аз си продължавам през нощта с помпата. Проблеми с кг и растеж няма бебето.
Но моят проблем започна още през юли - бях подложена на стрес и две дълги пътувания без бебе, където не успях да се цедя. Започнах да събирам по-малко кърма. В момента съм го застопорила на 120 мл, но е неравномерно от гърдите - едната отделя 80 мл, другата едва 40. Седя по равно, че и повече на едната, време и на двете гърди, на всеки час, час и половина го правя, с изключение на нощтите -умората си казва думата и тогава е на 4 часа, но едната не пуска и не пуска повече. Непосредствено сред стреса и пътуванията, събирах едва по 40 мл общо. Започнах да пия Лактил, да хапвам повече масло и още повече да пия вода. Но се притеснявам че едната гърда има малко мляко. Казаха ми да сложа малкият, защото бебе най-добре стимулира. И всъщност тогава, до преди седмица, бебето се лъжеше в просъница да суче, но само от едната( лявата) гърда и именно тя започна да пуска повече. От другата, дясна, обаче не иска и не иска да суче.... Пробвах:
- да го оставя да прегладнее - не;
- да го оставя леко гладно и така да му дам гърда - не;
- да го сложа в просъница около момента на ядене или часове преди него - не, само събудихме входа;
- дори му бутнах да гледа телефон/Тв ( нещо ново, което въобще не съм му давала досега) - не.
- да му дам когато е щастливо ( в момента когато вижда баща си и се усмихва) - не.
Пробвахме и различни пози. Шишетата са със специални биберони с форма на зърно.
Не е като да не е сучило въобще от тази гърда. Не е и като да не е отделяла гърдата почти поравно с другата. Яд ме е, защото номерът мина с лявата гърда - той сука съвсем естествено и тя отново започна да отделя като преди.  Но с тази гърда имаме проблем - той не я иска, дори и в моментите когато е възбудена от помпата и пуска по на често мляко, а аз я усещам че има възможност да пуска много...
Как да го прилъжа да я засучи?

Последна редакция: сб, 05 авг 2023, 06:14 от Vicky_P

# 19
  • Мнения: 2 265
Искрено ви съветвам по никакъв повод да не пускате тв /телефон на тази възраст (особено ако детето е на два месеца). Опасно е за развитието на мозъка до годинка и половина, я и след това не е препоръчително, докато не стане на две. По вашия въпрос: Опитахте ли да се свържете с консултант? Каква е причината да храните и от шише? От кога не иска втората гърда!? Може да се опитате да го местите на втората гърда без да сменяте позата на тялото на бебето, само да го провлачвате (както кърмите в поза люлка, просто го измествате). Да опитате с бял шум и новене в слинг - успокоява и рестартира рефлексите на бебето. Вероятно и паралелното хранене с биберон малко го обърква и търси да му е по-удобно и лесно, ако от едната гърда тече по един начин, а от другата не. Трябва бебето да е спокойно. Такива откази са чест феномен. Не го дръжте гладно, така ще се изнервя и резултатът ще е още по-лош.

# 20
  • Мнения: 49
Здравейте.
Раждах със секцио,  бебето ми е на 2 седмици.Имам кърма ,но и дохранвам.Бебето суче добре ,изцеждам се ако усетя ,че нещо е останало,веднъж на ден се цедя за да добия представа колко кърма имам и тя все е около 50мл.
Моля за съвет как да стимулирам отделянето на повече кърма.Забелязяам ,че едната гърда има по-малко мл. от другата.

# 21
  • Мнения: 5 142
Най-добрата стимулация е бебето Simple Smile Намалете дохранването, слагайте по-често на гърда денонощно и наблюдавайте. Предлагате ли двете гърди?

Цеденето с помпа не е показателно за това колко кърма имате! Аз кърмя вече 6м2с и не съм успявала да изцедя повече от 50мл от гърда и то на ръка, с помпа - по-малко.

# 22
  • Мнения: 8 806
Здравейте.
Раждах със секцио,  бебето ми е на 2 седмици.Имам кърма ,но и дохранвам.Бебето суче добре ,изцеждам се ако усетя ,че нещо е останало,веднъж на ден се цедя за да добия представа колко кърма имам и тя все е около 50мл.
Моля за съвет как да стимулирам отделянето на повече кърма.Забелязяам ,че едната гърда има по-малко мл. от другата.
това се нарича смесено хранене и не е никак лесно, но не се плаши, ти трябва да намериш начин да овладееш положението. За да ти е успешно храненето трябва бебето да наддава, ориентировъчно 1кг за всеки от първите три месеца. Повече кърма се отделя на принципа на 'търсенето' - най- добре помага бебето за това, и помпата, разбира се. Разни там хранителни добавки, хомеопатии имат само плацебо ефект по-скоро, т.е, не очаквай, че ако ядеш Х. ще имаш повече кърма. При смесено хранене също можеш да стигнеш до трудни моменти, например бебето да се отбие и да не иска гърдата и да предпочита шишето като по-лесно. Също и количествата са много важни, ти не знаеш колко г е изпило детето, а ще трябва да му дадеш още изкуствено мляко, ама колко да му предложиш?  Не е хубаво нито да преяжда, нито да е гладно.
Лекарите не обясняват добре какво трябва да правиш, и консултант съм викала, нищо не ми помогна, само една приятелка-кърмачка ме 'навигираше' всеки ден по скайпа според ежедневните проблеми. И всеки намира неговия си начин.

Аз ползвах едно пособие, в БГ ги наричат сондички, представи си шише с изк. мляко , но не с биберон, а с тънка тръбичка, която се лепи на зърното на жената и като свърши кърмата, леко му бутваш в устата и тръбичката, но бебето продължава да суче и по този начин ти стимулира гърдите, а и другата голяма полза е, че не знае какво е това шише, гърдата му е единственото място за хранене. Не е необходимо да изцеждаш, защото бебето всичко е изцедило. Ако решиш да си купиш, купи си Medela, швейцарско е мисля, и много качествено направено, за всичко е помислено, за да е удобно на майката и бебето. Например бебето ми бе се задави нито веднъж, струята е регулирана, шишето се закача на врата на майката, леко е, регулира се височината. Тия неща ти ги пиша, защото това нещо струва около 50 евро и някои майки купуват български заместители за по-евтино. Аз мойто след като не ми трябваше го продадох, има търсене на хубави, качествени неща.



Използвам твоя пост, дано бъде полезно и за други майки. Не рекламирам нищо, не съм за смесено хранене или за изкуственото, но има трудности понякога, дали от стрес или друго, но факт на някои майки не могат да докарат количествата на кърмата. Аз успях и да махна изцяло изкуственото мляко, но това се прави бавно и постепенно, като намалявах с по 5 мл от изкуственото и на следващото хранене детето успяваше да дръпне малко повече от кърмата в глада си. Но съм го мерила преди и след хранене и знаех колко кърма и колко АМ е поело на всяко хранене и колко, смятах колко наддава седмично. Според това регулирах количествата и нещата се получиха. Меренето с везната пък има друг недостатък, че събужда бебето.

Лошо правят в родилните домове, че дохранват бебетата, че им дават АМ още преди да  е дошла кърмата на майката, но те го правят, за да защитят себе си, те са отговорни за живота на бебето тези първи 5-6 дни и минават с шишето наред...
Аз съм раждала в чужбина и ми държаха бебето 'гладно', първите дни само на коластра. Късаше ми се сърцето като на всяка майка, че бебето плаче, но от род, дом ни учеха да им даваме само пръст в устичката, бебето иска всъщност да суче.

# 23
  • Мнения: 2 747
А защо не започнахте още в началото да кърмите вместо да цедите ,какъв беше праблема? Попринцип ако е свикнало от шише няма защо да се чудите защо не иска гърдата. Аз сега дари да искам да дам биберон колкото и да е гладен няма да бозае от него.  Иначе покрай разболяването на малкия беше отказал да суче и ,когато му се върна апетита да суче аз нямах кърма,изсукваше 40-60мл макс и отдвете. Започнах да пия чайове ,Лактил и един разторим прах на Sunar ,не знам дали от него или от Лактила ,но кърмятя ми пу-пу се регулира можеби не е напълно,но щом се храни само от 1 гърда и му стига знячи е дабре . Ще прикача снимка ако го откриеш може да си го купиш,но пак казвам не знам кое подейства тъйкато пиех 3-4 лактогонни чая на ден +лактил и тоя прах на Sunar . Бебето ти ако е наистина на 2 месеца не е късно да го приучиш на гърда,Успех
Здравейте, и аз да питам тук. От самото раждане, в края на май, съм на помпа. Събирах стабилно количество кърма,- около 120/150 макс. на всеки три часа. Понякога с цел да си доспя, да изляза по лични задачи - приготвям АМ. Също така допреди седмици малкият сучеше най-малко два пъти на денонощие - главно слагах през нощта, защото той сам започна да яде все по-малко през тези часове и освен това много бързо заспиваше след сучене в сравнение с шишенцето. В момента той мина изцяло да спи без прекъсване, но аз си продължавам през нощта с помпата. Проблеми с кг и растеж няма бебето.
Но моят проблем започна още през юли - бях подложена на стрес и две дълги пътувания без бебе, където не успях да се цедя. Започнах да събирам по-малко кърма. В момента съм го застопорила на 120 мл, но е неравномерно от гърдите - едната отделя 80 мл, другата едва 40. Седя по равно, че и повече на едната, време и на двете гърди, на всеки час, час и половина го правя, с изключение на нощтите -умората си казва думата и тогава е на 4 часа, но едната не пуска и не пуска повече. Непосредствено сред стреса и пътуванията, събирах едва по 40 мл общо. Започнах да пия Лактил, да хапвам повече масло и още повече да пия вода. Но се притеснявам че едната гърда има малко мляко. Казаха ми да сложа малкият, защото бебе най-добре стимулира. И всъщност тогава, до преди седмица, бебето се лъжеше в просъница да суче, но само от едната( лявата) гърда и именно тя започна да пуска повече. От другата, дясна, обаче не иска и не иска да суче.... Пробвах:
- да го оставя да прегладнее - не;
- да го оставя леко гладно и така да му дам гърда - не;
- да го сложа в просъница около момента на ядене или часове преди него - не, само събудихме входа;
- дори му бутнах да гледа телефон/Тв ( нещо ново, което въобще не съм му давала досега) - не.
- да му дам когато е щастливо ( в момента когато вижда баща си и се усмихва) - не.
Пробвахме и различни пози. Шишетата са със специални биберони с форма на зърно.
Не е като да не е сучило въобще от тази гърда. Не е и като да не е отделяла гърдата почти поравно с другата. Яд ме е, защото номерът мина с лявата гърда - той сука съвсем естествено и тя отново започна да отделя като преди.  Но с тази гърда имаме проблем - той не я иска, дори и в моментите когато е възбудена от помпата и пуска по на често мляко, а аз я усещам че има възможност да пуска много...
Как да го прилъжа да я засучи?

Последна редакция: сб, 05 авг 2023, 13:05 от Radii :)

# 24
  • Мнения: 324
Много ви благодаря на всички отговорили. Няма да го будя, ако трябва ще се цедя, защото ни остават 6 хранения дневно, което според мен е малко за двумесечно бебе и да не намалее кърмата.

Пропуснах да кажа, че не мога да го храня през деня на често, защото май е в стачка. Доста се дърпа и попринцип всяко хранене е с голяма мъка. 🙁
Пробвах с консултанти и какво ли не, просто всеки път успявам някак да го залъжа и да яде 10-15 минути.

# 25
  • Мнения: 4 348
Благодаря за отговорите!
Всички ми казват същото за шишето и гърдата, но моето дете сучеше все пак допреди дни. Но само от едната. Всъщност от самото начало едната по-лесно се приема, дясната е по-трудна за него.... Иначе съм доволна от помпата ми, точно на Медела е. Сега наблягам на филийки с масло ( разбира се не само) и зеленчуци, пия и Лактил... Стискайте палци да си възстановя количествата отпреди стреса,  където бяха по 75 мл на гърда 🙏

# 26
  • Мнения: 2 265
за образуването на кърма е много важно да приемате много протеини, не наблягайте само на въглехидратите

# 27
  • Мнения: 8 806
аз съм пила хомеопатично лекарство за повече кърма, но едва ли имах повече, но усещах уголемяване на гърдите, особено преди часа за кърмене...

# 28
  • Мнения: 6 876
За образуването на кърма най-важното нещо е редовното стимулиране, т.е. изпразване нс гърдите. При малко бебе - поне осем пъти за 24 часа сучене или цедене. Всичко друго е безполезно, ако гърдите не получават сигнал, че трябва още кърма.
Елена, в общия случай шест кърмения за бебе на два месеца са малко. Разбира се, има изключения. Как е досега наддаването? На твое място бих предлагала един път нощем в просъница. Така или иначе ще ставаш да цедиш и миеш, по-добре бебето да яде. Не е нужно да го будиш, то може да суче, докато спи. Ако си твърдо решена да оставиш шест хранения и без нощно, те съветвам след седмица да направите едно контролно теглене. Ако е наддало поне 150-200 г - добре, ако ли не, това е знак да върнеш едно хранене.
Нигма, нормално е двете гърди да не произвеждат еднакво количество. Колко пъти суче бебето за 24 часа? Върнало ли си е рожденото тегло? Каква е причината да дохранваш? Еднократно цедене на ден не ти дава никаква информация колко кърма имаш. Ако има нужда от допълнителна стимулация за увеличаване, трябва доизцеждането след кърмене да е за по няколко минути на гърда поне 6-7-8 пъти за денонощие, за да има ефект.

# 29
  • Мнения: 4 348
Връщам се за да се похваля - бебчо най-сетне засука дясната ми гърда. Приятелка ме посъветва за силиконови зърна и ММ обиколи квартала да намери точния размер. Е сякаш са ми малко големи на пръв поглед, но свършиха работа. То не беше рев, не беше чудо, но вече се чувствам по-добре. Да видим дали ще продължи да се подобрява положението. 😊

Общи условия

Активация на акаунт