НАБОР 2004 - университетски класирания

  • 44 623
  • 711
  •   2
Отговори
# 45
  • Мнения: 253
Дааа. Аз много негодувах срещу това решение, но честно казано, оценките от дипломата от едно или друго училище никога не са били равнопоставени. А особено във варианта на СУ - с еднаква тежест да се приемат оценки от ООП и ПП. ДЗИ поне е еднакво за всички.

Тъй де, докторите като пишат грозно, поне да е грамотно. Затова пък за "Право" в СУ се взима освен ДЗИ и общата оценка от дипломата. Да си знаят кандидатите отрано, че оценката е правно релевантна, а пък заслугата за оценката - правно ирелевантна.Simple Smile

# 46
  • тук-там
  • Мнения: 5 718
Абе добре си теоретизирате вие, ама си е друго немците да взимат ДЗИ БЕЛ със сериозна тежест при следването за док. Друго си е да пишат и на кирилица възможно най-грамотно Wink

# 47
  • София
  • Мнения: 18 059
Абе добре си теоретизирате вие, ама си е друго немците да взимат ДЗИ БЕЛ със сериозна тежест при следването за док. Друго си е да пишат и на кирилица възможно най-грамотно Wink

Там целта с медицината е друга, уви..Усетиха се, че само дипломата  от втори гимназиален етап ще  произведе много отличници с еквивалент на немска единица и решиха да понамалят осезаемо бройката, включвайки в бала и двете матури със сериозна тежест. Не им пука по какво са те и дали си грамотен по БЕЛ или английски, дали  си на ти с философията или дали знаеш да намираш абсолютен екстремум по мат. Важното е да  повлияят на цифричката след 1,...... в посока надолу.  Sad

# 48
  • София
  • Мнения: 12 051
Аз затова харесвам приемът в Италия - един изпит и класиране според резултатите му. Нищо друго не ги интересува. А и самият формат на изпита елиминира всякакъв субективизъм - само затворени въпроси.

# 49
  • тук-там
  • Мнения: 5 718
Така е, русалче! Ирония проявих по-горе! Санака, и на мен ми харесвва системата на италианците!

# 50
  • София
  • Мнения: 18 059
Изпитът, максимално обективен и само със затворени въпроси, го има и там. Въпросът е, че има и диплома.

Скрит текст:
Тяхната система е мега странна за медицината по принцип заради общонационалния прием през една  платформа и няма как да се сравнява със системите  другаде - една квота за чужденци, идващи от страни извън ЕС, за такива, за които това  е второ висше в Германия, за  такива с не знам си  колко  години служба в немските въоръжени сили. Друга квота е за отличници от ЕС само по диплома,  трета  е комбинация от диплома, изпит, бонус точки от практики, на места и събеседвания, четвърта само според ерзултата от изпита, пета за такива с ниски дипломи и със слаб резултат на изпита, които обаче подписват договор след завършването едиколко си години да работят в определено  населено място, вероятно някое село, иначе дължат зверско обезщетение от 200 000 -300 000 Евро. И всяка квота е с някакъв % от цялото...Най-голям
 е този на квотата с комбинация от диплома, изпит и др. неща. Нашите деца кандидатстват по втората, третата и четвъртата от описаните. По първата не им се полага, по последната не мисля, че има луди...

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 23:08 от пенсионирана русалка

# 51
  • София
  • Мнения: 12 051
Да, де, има допълнителни компоненти. За мен идеалният вариант е прием само и изключително на база резултати от приемен изпит, без допълнителни компоненти в балообразуването. А как точно се балообразува в Германия? Кое с каква тежест се взима?

# 52
  • Мнения: 6 730
Таксите за СУ са публикувани:

Държавна поръчка- https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/content/download/291309/1 … 0/version/1/file/такси+2023-2024-приложение+1.1.pdf

Платено обучение - https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/content/download/291317/1 … 4/version/1/file/такси+2023-2024-приложение+1.4.pdf

# 53
  • русе
  • Мнения: 643
Един въпрос- възможно ли е в МОН регистъра за дипломите, да не са качени все още.
Опитвам да проверя, пиша егн, серия, номер и нищо. Така и с двете дипломи, който искам да проверя.

# 54
  • София
  • Мнения: 18 059
Да, де, има допълнителни компоненти. За мен идеалният вариант е прием само и изключително на база резултати от приемен изпит, без допълнителни компоненти в балообразуването. А как точно се балообразува в Германия? Кое с каква тежест се взима?
Допълних си поста горе, в скрит текст е отговорът. Simple Smile И той обяснява защо не може само с изпит там конкретно.

# 55
  • тук-там
  • Мнения: 5 718
От моите проучвания до момента, с висока диплома и нисък резултат на изпита кандидатите имат доста по-добри шансове от обратното.

# 56
  • София
  • Мнения: 12 051
А ДЗИ каква тежест имат в цялата тази сложна система?

Те хубаво публикуваха таксите, ама МС да вземат да утвърдят и бройките за прием, че иначе кой ще ги плаща тези такси? Joy

# 57
  • София
  • Мнения: 18 059
От моите проучвания до момента, с висока диплома и нисък резултат на изпита кандидатите имат доста по-добри шансове от обратното.
Не непременно.. Във форума, към който ти дадох линк, в  годината на моята девойка имаше приет  с диплома 1.5, ама с космически TMS от 99%. Ако говорим просто за прием, да, права си, но ако говорим за прием в определени унита, в които изпитът е  с голяма тежест - не си съвсем права. Случаи всякакви с тази шантава система.

Санака, 50% конкретно за нашите.
Скрит текст:
(Средна оценка от двете матури + успех от дипломата за втори гимназиален)/2.  И там е  е секирата. Немските матури не са с такава тежест в  дипломата. Поне да караха по старата схема за нашенските  дипломи с тежест на ДЗИ 1/3, но не..После и въпросният изпит носи различен бонус  за различните университети, на места малък, на места голям. С две думи - за да кандидатстваш там медицина, правиш рисърч като за докторантура, ако не искаш да сгрешиш нещо Joy

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 23:27 от пенсионирана русалка

# 58
  • София
  • Мнения: 12 051
Немска им работа! Joy

# 59
  • София
  • Мнения: 2 333
Русалке, кажи, че за другите специалности не са такива кошмарни изискванията, иначе да се отказвам овреме с малкото.😱
За добро или лошо, за сега няма афинитет към химия и биология.Wink

Общи условия

Активация на акаунт