От София в по-малък град?

  • 13 304
  • 179
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте, мами! Имаше подобна тема, но не намерих това, което търся. На 25г. съм от родом от София без деца. Целия ми живот е минал тук, приятели, училище, работа, семейство и т.н.
Така се стекоха обстоятелствата, че се влюбих в човек от друг град, но за него преместването не е опция, тъй като има детенце. За мен това е тема, която не подлежи по никакъв начин на преразглеждане, тъй като той нея обожава, както и тя него, а майка му няма как да се премести. Съвсем ясно знам къде е моята позиция и как нямам право на дума, дори и да искам.
Виждам в него всичко онова, което някога съм търсила. Той изключително много се грижи за мен, показва ми любов и има сериозно желание за съвместен живот с мен. Работата като цяло ми е подсигурена от всяка точка на България, но за да мога да се преместя от едното място на другото ще ми отнеме около година, което е хубаво време за да премисля нещата и да видя реално дали не ме тресе сериозно влюбването и да не замъглява преценката ми за толкова важна крачка.
Има ли такива от вас, които от големия град са се преместили в по-малък град? Искам да знам психически как се чувствате. Имахте ли проблеми с различния начин на живот? Във въпросния град всичко се случва адски леко, няма го напрежението, което го има в столицата, всичко затваря максимум в 19:00-20:00ч, много по-малко хора са. За някои може да звучи като сбъдната мечта, но съм убедена, че има такива, които ще разберат притесненията ми. Всякакви съвети и опити ще са ми от полза! ❤

# 1
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 030
Като се роди второто ни детенце се наложи да се преместим от София в родния град на ММ.Аз съм родом от Плевен,учих в Търново и още като студентка отидох да живея в София и за мен беше (и все още е) голям шок от тези големи градове да се преместя в малкия.Свиквам лека-полека,но ми е трудно.Може би защото тук всеки познава всеки,няма как да си анонимен (а аз харесвам това),има и не малко клюкари(като във всеки малък град),почти няма лекари специалисти.Но пък оценявам и предимствата-има места в яслите и градините,свекърите са ми в голяма помощ, всичко общо взето ми е на пешеходно разстояние.

# 2
  • София
  • Мнения: 35 171
Малкия град не върви със спрял часовник, върви с манталитета, хората му, клюките, интригите, усещането за безнадеждност.
Съжалявам, но това ми е мнението и никой не може да го промени. Пет дни на такова място ми се струва чудесна почивка, после искам да избягам.

# 3
  • Мнения: 9 767
Mестила съм се от среден в по-малък град, след това в най-големия в БГ, после в един морски. Така и не го възприех като последен и правилен ход, не ми се получи, въпреки 10-ната години там.

# 4
  • INFJ
  • Мнения: 9 414
Този по-малък град може ли да отговори на нуждите и начинът ти на живот, който водиш в момента?
Ако си човек, който обича да излиза, да посещава различни локации и мероприятия из големият град, малкият ще ти се стори ужасяващо скучен, и едва ли има любов, която може да компенсира това, което душата ти иска.
Ако си интровертен тип, който обича да си стои вкъщи, да поръчва всичко онлайн, и да се разхожда из близкият парк... вероятно няма значение къде точно живееш.

Липсата на лекари и специалисти е проблем за всички.

# 5
  • Мнения: 4 017
Преместих се от голям в малко по-малък по любов на същата възраст. Не свикнах, беше ми гадно там доста години, въпреки новите запознанства и приятели.
След раздялата се върнах обратно в големия с огромно удоволствие без да се замислям за това, колко и какви приятели оставям там...

# 6
  • Мнения: 7 357
Не бих се преместила от София в по- малък град. На 25 години не бих направила никакъв компромис.

# 7
  • Мнения: 46 552
От град до град има разлика. Зависи точно за кое населено място става дума.

...няма го напрежението, което го има в столицата, всичко затваря максимум в 19:00-20:00ч....
Аз съм от град с около 50000 население, идеален си е за живеене, но след университета се омъжих и останах в София. Мъжът ми е от трети град и избрахме неутрален Simple Smile Напрежение не усещам. Такова бих усещала, ако трябва да гоня работно време на аптеки, магазини и т.н. Всичко е индивидуално.

1 година е доста време. Виж как ще се развие връзката ви. Но не зарязвай всичко, без да си поживяла поне за кратко с него. Може да не си паснете.

# 8
  • Мнения: 1 621
Всичко е само и единствено в твоята глава. Склонна ли си да промениш и замениш ежедневие. 99.9 процента не са. Е, аз съм от единия процент. Не свикнах със София и никога няма да свикна. Да, избягах от там и семейство ми също. Остана ми за съжаление задължението всеки ден да работя там, но скоро и това ще е зад гърба ми.

# 9
  • Мнения: 1 035
Аз се преместих от София, в по-малък град, заради любов на 26г съм. Но, аз съм от хората, които не излизат много, обичам клюките, интригите, направо съм за някое село 🤣🤣. 5г живея тук, нищо не се е променило, но не е за всеки. Когато мама дойде на гости, не издържа повече от 2 дни, бяга за София.

# 10
  • Мнения: 18 599
Нямате ли познати, приятели, колеги, които са от такъв град - да ги питате тях за информация от първа ръка. Ние каквото и да кажем, само като прочета "там всичко се случва по-леко" и разбирам, че няма смисъл непознати да посочват трудностите.
Общо взето нищо не се случва лесно - колкото по-малък е градът, толкова по-голямо значение има на кого си роднина и кого познаваш - за започване на работа по каналния ред, за свършване на някаква работа в администрацията, дори на площадката с децата.
Като разликата между туризма и емиграцията общо взето.

# 11
  • Мнения: 1 531
Кой е града - това е от съществено значение. Има малки градчета близо до големи центрове - в този случай, не мисля, че ще е кой знае какъв проблем, просто за всяко нещо ще се пътува.

# 12
  • Мнения: 3 136
Колко е голям този по-малък град?
Много са различни малки градове от селски тип с население до 10,000-20,000 и градове със 70,000 плюс население примерно. Първите, да речем Харманли, Берковица са скучни и шокът от преместването би бил голям. Обаче вторите, например Велико Търново, Стара Загора би било по-лесно за теб. Има си театър,  опера дори, филхармония, всякакви мероприятия.
Колко е населението на въпросния град?

# 13
  • София
  • Мнения: 13 372
С удоволствие бих напуснала София, за да живея в Стара Загора, Бургас, Пловдив, Благоевград. И никога не бих се преместила в градчета, които иначе обожавам за почивка - Велинград, Хисара, Троян, Враца, Панагюрище, Стрелча и подобни.
Банкя, примерно, за мен си е София.
Затова зависи от града.

# 14
  • Мнения: 1 250
Зависи кой точно е този по-малък град. Едно е Велико Търново, друго - Каспичан например. Ако споделиш името на града, може хора, които живеят в него да ти дадат по-конкретна и полезна информация.

# 15
  • Мнения: 795
Да, без информация за града, няма как да се даде съвсем адекватно мнение, а само гледна точка.
Аз съм от средноголям град, красив, устроен, но без потенциал за работа, ако имах какво да работя там, нямаше изобщо да се замисля за преместване. От 10 години живея в София, ами не ми харесва, не мога да свикна и сякаш съм на гости, а вече създадох семейство тук. Имам чувството, че утре ще си събера багажа и ще се махна. Не е моето. От икономическа гледна точка обаче няма как да се преместим, поне не и докато децата зависят от нас, а и искаме да осигурим добро образование.

# 16
  • София
  • Мнения: 35 171
Поантата тук е не какъв е града, а откъде идва авторката.
Млада жена, раждана и живяла в София, не видяла нищо друго и тръгнала към малко градче при любим, който не ще да си мръдне Д- то за минимален компромис, криещ се зад удобството на дете, вероятно и семейство до 9- то коляно.

# 17
  • Мнения: 11 864
........ който не ще да си мръдне Д- то за минимален компромис, криещ се зад удобството на дете, вероятно и семейство до 9- то коляно.

Извинявайте, Вие имате ли дете?

Да наречеш нуждата и желанието на един родител да е близо до детето си, да участва и вижда израстването му минимален компромис и криещ се, ми звучи цинично.


Иначе по въпроса на авторката - Наистина много зависи за кой по-малък град става въпрос.

# 18
  • Мнения: 6 174
Ако мъжът е отглеждащият родител за детето ще е по-добре да се преместят в София. А ако майката го отглежда и прекарва с баща си определено време, то отново за това дете е по-добре баща му да живее и да работи в София. А ако детето е присъдено на бащата и живее с него, когато новото семейство - на баща му и авторката ползва отпуск могат да прекарват част от времето в малкото градче, ако детето пожелае.
Когато първоначалната еуфория попремине за жена родена и живяла в София животът в малко градче може да се окаже непоносим, но тогава ще е загубила позициите си в София и ако вече има свое дете ще е в ситуация да избира между това да отведе детето далеч от баща му и това тя да живее живот, който й тежи.
Детето на мъжа в казуса не е причина да не иска да се премести в София, защото животът му в София ще създаде по-добри възможности за образование, развитие и реализация на детето. Може да е причина само ако е получил родителските права, но не той, а майка му отглежда детето. Но след като авторката ще живее с него на семейни начала вече няма причина бабата да е отговорна за детето, защото баща му ще му осигури нормална семейна среда. А ако е получил права над детето, но няма намерение да го отглежда дори след като вече има ново семейство то това може да покаже на авторката какъв баща ще бъде и на нейните деца.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Зависи от малкия град - например колко е малък и на какво разстояние е от големия - и от твоя характер. Не може да се каже еднозначно, нали разбираш.
Иначе примери има. Даже баща ми е някакъв вид пример, но преди вече 60-70 години.
Мъжът ми, който е от Северна България, но 10 години работеше в София и преди това още няколко във Варна, заряза София съвсем не от любов към мен, а защото не искал да отглежда деца там. Ако не бяха още малки децата (водене на училище и т.н.), казва, че и на село ще иде.
В днешно време знам пример от Пловдив в Асеновград. Разстоянието обаче е 20 км, може да се ходи на работа в Пловдив, и Агр е по-голям от някои областни градове. Не е като Първомай или Ветрен, нищо лошо и за последните, освен че са малки и по-отдалечени.

Преди 25 години приятелка отиде от Пловдив в Карлово при мъжа си, но след години цялото семейство дойде отново в Пловдив и накрая - в София, последното заради образованието на дъщерята, а може би и заради работата. Не са казали да им е било зле в Карлово, но възможностите най-малкото за работа за различни.

Последна редакция: чт, 22 юни 2023, 09:57 от Магдена

# 20
  • SF
  • Мнения: 21 282
Извинявайте, Вие имате ли дете?

Да наречеш нуждата и желанието на един родител да е близо до детето си, да участва и вижда израстването му минимален компромис и криещ се, ми звучи цинично.


До манталитет и възприятия е, а не дали има деца или не. Деца може да не гледаме по много причини.
Познавам много хора, чиито деца живеят с другия родител в чужбина. Тоест... приели са някак, че няма да са заедно. Гледат къде е по-добре за детето, а не как на тях като родители ще им е по-приятно и по-удобно.
За едни е цинично, за други е логично.
Когато родителите се разделят, първият огрооомен въпрос, който се изправя пред тях, е какво ще предприемат за децата си от сега нататък при новите обстоятелства. Това, че няма и двамата еднакво да живеят с тях, трябва да се приеме за логична развръзка. Както и това, може би ще се появи нов татко, нова майка, може с деца, може в бъдеще да се родят братчета, сестри, може новият родител да е от същият град, но може да е от друг, от друга държава. И не може всичко да се разглежда като цинизъм, особено ако пък в основата му е любовта.

# 21
  • Мнения: 11 864
Esmee съгласна съм, че хората сме различни. Но този баща иска да е близо до детето си и не смятам за уместно да се вижда в това, че не иска да направи компромис или се крие.  Иначе има бащи, които и без нови партньори и любови не поглеждат децата си...Но ако ставаше въпрос за жената, дали така лесно щяхме да решим да остави детето си и да върви при новата си любов.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
"Нов родител/татко/майка" също звучи малко цинично, а това, че за детето е най-добре в чужбина, след това в София и така нататък, не е аксиома.

# 23
  • SF
  • Мнения: 21 282
Ами не се хващай за думата. Много довре ме разбираш какво означава "нов родител". По-нецинично ли ще ти бъде, ако кажа "новата любовница на биологичния баща"? Пропуснала съм възловата дума "доведен". Много ли се е изменил смисълът???
Надявам се, че повечето са схванали какво съм написала, дори и да не са на моето мнение.
Има ситуации, в които едно дете живее с биологичните си родители и също снове от държава в държава, има деца, които живеят с доведен родител, но не помръдва от селото, защото да не е цинично, има деца, които живеят с биологични родители, които не се понасят и не го понасят. Това не е тема на темата и аз нямам време да обхвана всички нечестни варианти, които могат да засегнат едно дете.

Родителят, който не иска да живее без детето си, за най-лесно 1. да беше останал вечно с майка му, или вариант В: никога да не си намира нова булка, особено пък, ако е от град, различен от неговия. Тоест, решения има.


mibobo, кои сме ние да решаваме какво да направи жената. Ако съдът е отсъдил детето да е при нея, да го гледа и да го води със себе си при новия мъж. Ако са се разбрали то да остане при бащата, майката може да отиде в друг град с друг мъж и да си спазва условията на съда за срещи с детето. Не знам. Тези дела се влачат с години. Няма как с две изречения да кажем кой как да постъпи.

# 24
  • София
  • Мнения: 35 171
Деца не ми трябват, че да падам жертва на друго. Разбира се, че съществуващото дете ще е приорити левъл #1 за бащата, но винаги може да се предложи компромисен вариант, а не да забива млада жена в един кюп с рода и бивша рода.
Някак, само авторката е нагърбена с разрешаването на тая връзка, което на мен ми е голям морски фар, не междукаща светлинка на хоризонта.

# 25
  • Мнения: 1 250
И аз имам примери с две приятелки софиянки, преместили се в по-малки населени места и не искат и да чуят за връщане в София. Едната се премести в Асеновград - работи в Пловдив, когато иска забавления също идва със семейството до Пловдив, когато иска спокойствие и разходки - Асеновград и околността са й на разположение.
Другата е в едно селце до Пловдив - същата схема.
Затова според мен Е важно какво точно е евентуалното ново населено място.
Другото нещо е, че никога не пречи на млад човек да опита нещо ново. Щом работата й позволява да работи от разстояние, какъв е проблемът да пробва? Ако стане - стане, ако не - здраве да е. Да, по-лесно е да се каже, отколкото да се направи, но и второто не е чак толкова трудно в днешно време. Много хора са/сме го правили.

# 26
  • Мнения: 6 174
Щом авторката пита значи не й идва отвътре да направи тази крачка, но заради пеперудите в стомаха търси някой да я убеди, че няма да съжалява.

# 27
  • Мнения: 2 081
По темата ще кажа само Дано никога не ми се налага да се върна в София .
Авторката първо да се замисли дали иска на 25 г. сериозна връзка с разведен мъж с дете .

# 28
  • Мнения: 9 767
Не мисля, че авторката ще се появи в темата, но ако още отсега това преместване й се струва като компромис ще трябва да обмисли решението си добре. Не само от гледна точка на физическо пребиваване в т. А или Б, а и останалата част от ''сделката''.

# 29
  • Мнения: 1 988
Щом се замисляш изобщо не напускай града в който си . Ти ако обичаш достатъчно този човек ще си вземеш нещата и ще отидеш без да се замисляш . Но като отидеш там имай в предвид, че ще ти е малко странно все пак нов град , нов дом , нови хора.
Преди няколко месеца за пръв път посетих София за моите години . Ами честно не ми хареса . Аз цял живот съм живяла в малък град и тая дандания в София хич не ми хареса . Може би в малкия град ще ти е по спокойно .

# 30
  • София
  • Мнения: 38 614
В някакъв момент от моя живот посещавах по любов един малък град до София. Ами...аз лично съм НЕ. Само като се сетя как ме гледаха хората по улицата, защото съм се облякла нормално и ежедневно по моите разбирания...Там си все едно си си в квартала нон стоп. Баби, лелки, чичковци, младежи с анцузи, лилави хора...
Нищо общо с центъра на София, където ходя на работа и за забавление.
Ох, не, аз лично не мога и не бих.

# 31
  • Мнения: 7 357
София ми харесва много и много ми липсва. Животът в София е несравним с живота в който и да е друг град на България. Не виждам никаква причина младо момиче да си зареже живота и да отиде при разведен мъж с дете, който от сега я поставя на второ място. Трудно си представям добра перспектива за подобна връзка.

# 32
  • София
  • Мнения: 35 171
Сега ще напиша нещо, което може и цунами на възмущение да докара, но:

Хората от по- малки и по- големи градове, които са мигрирали в израстването си и са видяли това и онова, по никакъв начин не могат да се сравнят с отколешните софиянци, още повече съвременни такива, които нямат сантимента на РФ, защото село не са виждали и не знаят какво е.
Млади, образовани, работещи, живеещи в един ритъм в европейска столица, доста трудно ще се адаптират в малко градче тип село.

Правя паралел с един краен селтак от северозапада, който нарича София “спалня” и всяка свободна минута си ходи на село да пие ракия и да качва снимки гол до кръста. Да ви кажа, че 45+ е още сам, сигурно няма да ви изненада.

# 33
  • София
  • Мнения: 38 614
Още нещо. В такъв град примерно имаш 3 читави заведения, 3 супер маркета, 3 кафета. И се почва - ама там не, че ходи бившата, ама там не, че са гадни хората и в един момент си забита вкъщи и до магазина.
Ако те кефи такъв "живот" - заповядай.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Какво разбрах аз: селянинът от всеки град, различен от София, е прост и не знае нищо друго освен кокошки, крави и казан за ракия. Потомствените софиянци имат едно огромно предимство - пазят се да не видят какво е село.

# 35
  • София
  • Мнения: 35 171
Съжалявам, не си разбрала.

# 36
  • Мнения: 233
На мен темата твърде много ми напомня на една друга, но разстоянието е по-малко... Та, в този смисъл, аз няколко въпроса имам:
 - сегашната ви ситуация (ти в София, той някъде другаде) предполага, че водите връзка от разстояние. От колко време сте заедно, колко често и за колко време се виждате? Живели ли сте реално, физически заедно, или си ходите "на гости"? Въобще като цяло как протича връзката ви, когато живеете в различни градове?

- Другото, което си мисля - на колко години в той? В родния си град ли живее, т.е ти би се преместила там? Къде живеят родителите му - отделно ли е от тях и на какво разстояние?

Тези неща не са без значение, дори по-голямо от това кой точно е неговия град..

# 37
  • Мнения: 2 081
Съжалявам, не си разбрала.

За родена в София трудно ти се разбират коментарите Sweat Smile

# 38
  • София
  • Мнения: 35 171
Има нещо такова Laughing

Искам да кажа, че по-големите от авторката, които са от малки градчета, но са учили и специализирали в София или друг голям град - имат пълното наблюдение над нещата и знаят къде и как се движи времето и знаят какво им харесва и как.

Но една 25 г столичанка, на която всичко й е ситуирано тук и друго не е помирисвала - няма как да направи паралел, може само да живее в розовия облак на любовта.

# 39
  • Мнения: 1 988
Разбира се , че софиянци не могат да се сравняват примерно с мен , която съм ходила 2 пъти в живота си в София. За мен където и да отидеш ще ти е терсене . Все пак е ново място , друго си е на това с което си свикнал . Но независимо какъв е града ти ако обичаш достатъчно ще тръгнеш без да се замислиш .

# 40
  • София
  • Мнения: 35 171
…..ако обичаш достатъчно ще тръгнеш без да се замислиш .
Е предпоставка за пълно фиаско в живота ти.

Адмирирам авторката, че е трезва в преценката си, само “аз нямам думата и да искам” не ми харесва, защото следва да влезеш в пълноправна връзка и да имаш думата, дори и по щекотливи теми като детето му.

# 41
  • Мнения: 11 864
Много са субективни нещата и докато авторката не даде повече подробности си чешем езиците само.
Например не знам защо все се визира малък град тип село...като въобще не знаем за кой град става въпрос. Например средните големини градове не могат да се нарекат село според мен. Да, по-малък, да по-спокоен ще е от София, но не значи село в Родопите без цивилизация.
Също така и авторката - това, че е млада и на 25г не значи, че ходи всеки ден по заведения и молове  всякакви типове хора има.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
А не знаем и по какъв начин е поставен въпросът за преместването. Ако все единият трябва да се премести, но не иска, значи все единият прави компромис. Ако никой не направи - причината е обективна или субективна поравно у двамата, в най-лошия случай, а не че мъжът не я уважава достатъчно, интересува се от своя комфорт и т.н.

# 43
  • София
  • Мнения: 38 614
Да, големите градове са напълно ок. Тип Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново, Благоевград...
Но ако е нещо като 10 хиляди жители....

# 44
  • Мнения: 3 216
Поредната неестествена връзка, формирана онлайн. На 25 да се забиеш при разведен мъж с дете в малък град с цялата драма покрай бивши, приемащо/неприемащо те дете, след връзка само от разстояние, е доста зле.

Горе писаха за малките градове - зависи колко малки и колко близо до голям град. Живяла съм в малък град и не бих живяла повече освен по принуда. Интроверт съм, ама анонимността на столицата е идеална. В малкия град всички са роднини и всичко се знае за теб. За достъп до кина, изложби, театър, свестни кафенета и т.н. да не говорим.  Има градчета, които са пълно мъртвило или пълни с роми...

# 45
  • Мнения: 18 599
Има една съвсем скорошна тема за местене от София в Стара Загора - препоръчвам де се чете от хората с романтични представи за живота извън големия лош град.

# 46
  • Мнения: 1 245
Коментирали сме ги тези варианти- малки, средни градове, в България, чужбина...общо взето може да има големи разлики м/у тях, ако не се конкретизира, не можем да дадем адекватен съвет.
Но във всеки случай сигурно ще е трудно това местене, и не е за всеки. Било то софиянец, пловдивчанин, или роден в друг голям град.

# 47
  • Мнения: 12 298
Всеки си има собствените разбирания и собствената зона на комфорт. Също така всеки е различно адаптивен и имаме различна работа. Доколкото схванах, работата на авторката може да се върши от различни населени места, три няма да се налага да сменя работа и да занижи стандарта си, което си е плюс.
Авторски, ако обичаш човека наистина и се надяваш двамата да създадете семейство, ще ти се наложи да се преместиш и да опиташ. Ако не се комфортно там, ще се върнеш обратно в София.
По отношение на София всички градове в България са в категорията "по-малък град". Обаче от Пловдив до Силистра  балкан  разлика, т.е първият е поне 10 пъти по-голям от втория, на по-централно място е, повече транспортни връзки и т.н..

# 48
  • Мнения: 6 601
Компромисът, който авторката трябва да направи, е огромен. А този мъж какво й предлага насреща - съжителство, дом, брак, подкрепа с преместването и адаптацията? Аз мисля, че той си пасува скрит зад гърба на детето, пък ако влюбеното пиле прехвърчи да му угажда, добре му дошло.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Ама ако той трябваше да се премести, и за него (+дете) компромисът с местенето би бил огромен - как ще си премерят компромисите?

# 50
  • Мнения: 1 250
Според мен, когато човек е млад, неангажиран с деца и флексибъл откъм работа, си струва да рискува и да направи компромис. Ако причината (в случая любовта) си струва де, не просто ей така, за спорта. Като не се получи - не се, София няма да избяга. Та тук авторката трябва да си отговори на въпроса - струва ли си човекът, а не толкова струва ли си новото населено място.
И отново казвам - за да е конструктивна дискусията, стига населеното място да не е тип с. Тъбъдътково и да се наруши анонимността на авторката, няма да е лошо да го спомене, за да може някой запознат да се включи с полезни съвети, плюсове, минуси и т.н.

# 51
  • Мнения: 46 552
Тя може да работи и от друг град, но щом местенето отнема 1 г., значи и обратния процес, ако се наложи, ще е поне толкова дълъг. Не е ясно и дали работодателите ѝ ще са склонни на такива капризи за местене пак насам натам или има риск да загуби работата си.

Детето е фактор, единствено в случай на споделено родителство, което е рядкост в България и силно се съмнявам, че става дума за това. Ако е с обичайния режим на контакт, няма голямо значение дали е в същия град или не.
И пак зависи за кой град говорим. Дано уточни. Не е нужно да казва точния, ако иска да остане анонимна, може да даде пример с подобен. А София далеч не е единствената опция, със сигурност има и други по-развити градове до неговия. Ако идеята ѝ е за сериозна връзка и семейство, деца, трябва да обмисли някои подробности. Магазините, които затварят рано са малък проблем, но наличнието на училища, гимназии са от основно значение, поне за мен...

# 52
  • София
  • Мнения: 38 614
А защо пък местенето да е една година? 😳
Какво толкова има да мести млад човек?
Куфара, лаптопа и готово.
Може да отиде пробно за месец - два.
Стига да има къде....
И пак възниква вечния въпрос на бг мама:
Има ли жилище и на кого е то?

# 53
  • Мнения: 6 601
Ама ако той трябваше да се премести, и за него (+дете) компромисът с местенето би бил огромен - как ще си премерят компромисите?
Да, де, но той какво й предлага? За нея това е сериозна промяна, редно е да я подкрепи. Аз не разбрах - общ дом ли ще осигури, контакти в града ли ще й създаде, евентуално с намиране на работа ли ще помогне? Или само чака тя да отиде?

# 54
  • Мнения: 11 864
Никой не е разбрал, защото авторка не дава повече подробности. Може и да е подсигурил човека... нищо не знаем.

# 55
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Компромисът, който авторката трябва да направи, е огромен. А този мъж какво й предлага насреща - съжителство, дом, брак, подкрепа с преместването и адаптацията? Аз мисля, че той си пасува скрит зад гърба на детето, пък ако влюбеното пиле прехвърчи да му угажда, добре му дошло.

Никой не кара авторката да прави компромиси. Тя се чуди какво да прави, защото в голямата София оферти няма. Да си избере какво предпочита. Някой е длъжен да ѝ предлага ли?

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Точно така - подробности няма, но се предполага, че и предлага ангажираност като семейство. Отникъде не следва, че мисли само да я ползва да му угажда. То излиза, че щом не иска да отиде той в София, значи не и предлага достатъчно.
Тя трябва да прецени какво и предлага, къде и с кого ще живеят и т.н.

И не съм съгласна, че е все едно дали детето ти в в същия град, ако живее с другия родител.

# 57
  • Мнения: 16
Извинявам се, че не можах по-рано да отговоря. Благодаря ви за мненията, оценявам ги. Не ми се ще да казвам кой е градът. Ще се опитам да дам малко яснота - става въпрос за град с около 45хил. души население, не е чак толкова далеч от София - час и половина нормално темпо, областен. Обаче тенденцията е да намалява броя на живущите.
Това отново искам да кажа, че не влияе на работата ми. 
А относно въпросът защо отнема една година преместването - не е дистанционна работа, но да кажем, че мога да се местя почти всяка година където пожелая из България и документално отнема време.
Относно това с детето му - самата аз знам, че в един даден момент имам ли дете, то ще бъде на първо място цял живот. Наистина не мога да се мешам в нещо такова и не смятам, че имам това право. За мен това, че иска да бъде близо до детето си е доста важно.
Разбира се, няма как да вярвам само на думи, но аз виждам и техните отношения и любов и просто няма как да пожелая да се премести, поне на този етап.
Показва ми, че има сериозни намерения и с отношение и с действия, иска да има дете и с мен, иска да споделяме общ дом. На този все още опознавателен етап човека си заслужава.
Раздвоена съм именно защото знам, че човек като обича не трябва да го мисли, а да действа, но също така смятам, че такива важни крачки трябва да се обмислят хубаво.
Лошото при мен е, че нито съм екстроверт, нито интроверт - и двете съм 😁 И се проявяват в различни етапи и периоди и именно ме притеснява как ще ми понесе градът.
Споделила съм с него всичките ми опасения, като съм получила пълна подкрепа, но разбира се няма как да я усетя истински при постоянното пътуване и липса на съжителство.
Едно мнение беше особено право, а именно че сега няма как да усетя града като го виждам едва ли не събота и неделя. 
Благодаря ви, че проявявате разбиране и се опитвате да виждате от няколко ъгъла. В изключителна помощ сте ми ❤

# 58
  • Мнения: 12 298
Сещам се за един много приятен исторически град, който отговаря на описанието на авторката, но доколко ще й е комфортно да живее там ще разбере само, ако се премести.

# 59
  • Мнения: 14 497
Не бих се преместила от София в по- малък град. На 25 години не бих направила никакъв компромис.

От разстоянието на времето, когато съм била на 25 - аз пък бих. Защото се оказва, поне от моите наблюдения, че на по-късна възраст освен, че може да не се стигне до там, че да мислиш дали да правиш компромис, ами и той би бил много по-голям.
Да намериш човек, когото обичаш, който те обича и подкрепя хич не е лесно в това време, в което живеем. Така че според мен един човек си заслужава да се преместиш заради него.

От друга страна - ако става наистина дума за Ловеч, съм малко ....Anguished

# 60
  • Мнения: 12 298
Реално извън София, Варна, Пловдив и Стара Загора другите градове намаляват. Има хора, които ги напускат, има и такива, които остават, а има и прииждащи от по-малки места.
През 1944-1945 година Русе е бил около 45 000 жители, а 80-те години беше трети по големина с 200 000 жители. След последното преброяване се оказа, че се е стопил до около 130 000.

# 61
  • SF
  • Мнения: 21 282
Цялото население на България се е стопило с около милион и половина от 80-те години насам. Даже малко манипулативно са завишавали градското население, за да се бележи прогрес на науката и техниката и индустрията. Колко точно са били реално жителите на Русе и другите градове през 80-те години знаят само група съветски учени.
Но урбанизацията е факт заради неприветливите условия в малките селца, които могат да отговорят само на нуждите на пеленачетата - чист въздух, спокойствие и майка, която може да се отдалечи най-много до оградата.

Момичето е на 25 години. Щом може да си запази работата и лаптопа, нищо не губи. Да отиде при гаджето и след  година да пусне нова тема със заглавие: "Хора, не става" или пък "Имало щастие и извън столицата". Simple Smile Ако не опита, може и цял живот да повтаря "Ах, защо не се омъжих за Пиша Хуфнагел".
Сигурна съм, че по-голямата част от нас са опитвали и в момента не пускат постове в темата от родните си градове, а даже и от родните си държави. Годината, в която са тръгвали да правят промяната, последвайки мъж, дете, родител или работа, е била "сложна". При едни е станало като щракване с пръсти, без да са го очаквали и дълго мислили, други са събирали куфарите и напред-назад, цяла епоха за взимане на правилното решение.

Друго щеше да бъде, ако трябва да напусне хубава работа, в която няма текучество, ако продаде имот и с тези пари след година ще търси нов, пак в София... Един куфар, един лаптоп, малко козметика и снимки в багажника лесно се закарват някъде и се връщат. Душевната драма е по-сериозната, но колко от нас са с гаджетата си от тази възраст.

# 62
  • Мнения: 11 864
...... Душевната драма е по-сериозната, но колко от нас са с гаджетата си от тази възраст.

Около мен, почти всички включително и аз Simple Smile


И аз смятам, че докато не пробва няма да й стане ясно на авторката ще се справи ли или не с тази промяна. Иначе всяка подобна промяна сама по себе си изглежда страшна на повечето хора, малко са тези авантюристичните типове които цял живот са като номади и не им пречи това, дори напротив. Повечето хора предпочитат да си стоят в средата и комфорта, който са си създали.
Ако човека си струва (по твое виждане към момента) рискувай, може да спечелиш Wink ако ли не, ще знаеш че си опитала и София винаги ще те чака обратно.

# 63
  • Мнения: 59
Зависи от града. Наскоро бях в един малък планински град. Направо депресията ме хвана. Едно малко центърче, неподдържано, стари порутени къщурки. На центъра само пиандурници и  от малцинствата.
Не бих живяла така. Ще обиколя днес 2 пъти центъра, 10 заведения с нападали пиандета отпред няколко хотелчета и къщи за гости и те окаяни.
 На 25 години, хубаво работата дистаниционна, но ще имаш и други нужди. От към забавления 0.
Аз обичам спокойствието, но това е прекалено. Като цяло живота е спрял по такива места.

# 64
  • Мнения: 12 298
На час - час и половина от София какви пък толкоз забавления ще липсват? Нощни клубове и дискотеки ли? Малко ми е пресилено работещ човек да е нов стоп вечер през вечер по мероприятия и забавления, особено пък, когато в картинката проима и дете. А и различните хора имат различни забавления - на един му дай клубове и заведения, на друг - преходи е палатки, на трети - риболов по язовири и палатки, на четвърти - културен туризъм... Кино, театър, концерти и фестивали не са нещо недостъпно, особено когато хората имат и собствен автомобил, и време да обикалят.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Авторката на горния пост си представя "един малък планински град".

Иначе ще речеш, че хората в малките областни градове (Ловеч, Разград, Хасково, Кърджали, Търговище, Монтана, донякъде Смолян, който е наистина по-малък и отдалечен) са пияндета, умрели от скука.
Нека пробва, пък винаги може да се върне. Зависи и интересите и какви са, възможностите са по-малки в сравнение със София, много ясно, ама чак па...

# 66
  • Мнения: 3 216
Затвориха родилното отделение в Ловеч, нямало лекари. Новина от днес. Малките градове...

# 67
  • Мнения: 12 298
Извън София, може би донякъде е добре откъм лекари в Плевен, Пловдив и Варна. В останалите областни градове със сигурност има проблем с лекарите. Но пък, ако става въпрос за Ловеч - Плевен и София не са далеч, а и момичето е от София - стигне ли до там (болничните преди раждане) може да отиде у родителите си в София или в нейното си жилище, ако има такова и да си родит в София. Бременността си също може да я следи там. Същото е и с Враца и Благоевград - не са чак толкова далеч от столицата, щом пише, че е на час и половина спокоен път. В повечето случаи се обръщаме към личния си лекар, лаборатории има навсякъде. Ако проблемът е специфичен тогава търсим в други градове.

# 68
  • SF
  • Мнения: 21 282
Абе ти мани да ти е  лошо и от Враца до София на лекар...
За любителите на лов и риболов, палатки и цветенца, селото е супер сладък вариант.
Тези, които искат да вечерят навън, да ходят на театри, кино, мол и да общуват с приятели, ще го закъсат.

За да се ходи на заведение в София или друг голям град, някой трябва да не пие и да кара, а и зависи колко е пътят. Човек само като си помисли, че в след полунощ трябва да се връща обратно, може и да не се навие да тръгне. А имаме и дълъг зимен сезон.
 Не става въпрос работещи хора всяка вечер да ходят по нощни заведения (не че някои не го правят), но на 25 да ги забравиш напълно... Поне не е за моя лайфстайл.

Последна редакция: сб, 24 юни 2023, 00:51 от Esmee

# 69
  • Мнения: 2 623
Прочетох първата страница само и нямам търпение да отговоря: Никога, ама никога не го правете. Камо ли в България... дори да става дума за Варна. Просто останете в цивилизацията.
Аз съм родом от София, следвах в сравнително малък, но ,,лачен" и в крайна сметка достатъчно голям заради други градове в околността град (в Германия). По стечение на обстоятелствата се преместих с мъжа ми на място, на което редовно ми иска да избягам, а съм в Германия. Joy Плажът ми е на няма и 5 мин пред вратата, има дворци, уникална красота, уредено е, но манталитетът на селянина не може да се скрие. Да, дори тук в Германия. Манталитетът на човек от населено място с под 300 000 души за мен е ,,не, мерси". Също така и тук няма достатъчно лекари. Другата седмица ще пътувам 2 часа, за да ми прегледат очите в специална клиника. Просто ми иде да се гръмна. За клюките и това, че развих страх какво ще си помислят за мен ако направя това и онова в ежедневието, не ми се говори. Предпочитам да не познавам съседите си (толкова добре), да потъвам в анонимност през деня, а не да поздравявам 20 човека само за една 30 минутна разходка. Предпочитам всичко в големия град и нямам търпение да се преместим в следващите 2-3 години. Радвам се, че има тази тема, за да се оплача някъде, защото не помага да мрънкам на мъжа ми толкова често.

Последна редакция: сб, 24 юни 2023, 07:14 от snowwhite12

# 70
  • Мнения: 14 497
И защо смятате, че вашият опит със "селския манталитет" на хората от градове под 300 000 (WTF?!?) е универсален и важи за всеки?

# 71
  • Мнения: 2 623
За да се обиждате от мнението ми, проблемът е във Вас. Просто го подминете. Личен опит, за когото говоря публично, и не искам да се обяснявам.

# 72
  • Мнения: 12 298
За да се обиждате от мнението ми, проблемът е във Вас. Просто го подминете. Личен опит, за когото говоря публично, и не искам да се обяснявам.
София ли - никога не бих отишла да живея доброволно там и ако по някаква стечение на обстоятелствата ми се наложи ще съм нещастна и ще гледам да избягам с 300км/ч от там. Да не се обиждат софиянци, майка ми е израснала в Подуяне и още не може да прежали София след 70 години в Русе, ама аз не бих заменила за нищо на света Русе за София. Мерси съм. Клубовете не са ми важни, моловете - също. Та всеки с предпочитанията си.
В Германия манталитетът на хората е различен от този в България и това е обяснимо. Разликата между София и провинциялен град в Германия със сигурност има, най-малкото в размера. Но съм убедена и че в Германия има градове съизмерими с центъра на вселената, че и по-големи и с още по-богат културен или нощен живот.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Ужас, не е лесно извън цивилизацията в село с под триста хиляди души. Wink
И дори в Германия имало селяни, да не повярваш.
Сега, аз живея на границата на цивилизацията като брой жители и също определено предпочитам в много отношения големия град, ама някак не го вярвам това за децивилизоващото и спиращо живота действие на всичко, що не е милион, върху обитаващите го индивиди.

# 74
  • София
  • Мнения: 35 171
Това е, Мама Ру.
Веднъж роден, живял и израснал тук е трудно да приемеш друго. Майка ти помни и стара София още повече, ехей…

# 75
  • Мнения: 2 623
Границата 300 000 души е моя лична граница. Живея в град с далеч по-малко в момента. Следвала съм в град с около 160 000 и пак беше малък за мен и вървеше с ефекта ,,всеки познава всеки" рано или късно, но беше поносимо, защото е доста елитен и в непосредствена близост имаше градове с над 200-300 000.

От опита ми аз лично не бих живяла в град с под 300 000 души по няколко причини и в момента съм в търсене на такива градове, които отговарят на критериите ни. Най-добре бих се чувствала в милионен град, да.

Познавам и двете страни и стигнах до извода, че човек от голям град трудно се приспособява в малък град или камо ли село, както и обратното. Има и изключения, но са редки. Основният проблем, ако не е икономическият аспект, е липсата на анонимност за едните или наличието на анонимност за другите.

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Баща ми също беше роден в София. Не съм го чула да се оплаква (не сме и повдигали въпроса, де, но ако беше толкова гадно, сигурно щяхме да сме). Има живот и в по-малките градове и това за "видиш ли цивилизация, не можеш да живееш другаде" изобщо не е общовалидно.

# 77
  • София
  • Мнения: 35 171
Разбира се, че има. България има прекрасни градове с прекрасни хора и всъщност любимите ми и чести пътувания са из села и паланки.

# 78
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
На 23 живеех в София, на 25 в многомилионен град в чужбина, не съм си и помисляла за малко градче. Тогава и родната Варна ми се струваше село. До към 30 годишна не можех да си представя да живея на друго място освен в големият град. После нещо пренаредих пъзела и на 37 г купихме къща в село до град с 5000 души! Сега ми харесва. Но на 25 да ме зафичи някой на такова място, бих се побъркала. Иначе лекари, зъболекари, бърза помощ, всичко си има. Но манталитетът е друг. Как да се изразя по - меко. Все едно между Азис и рок. Контакти имаме само с чужденци, синът ми чака с нетърпение да завърши гимназия и да се върне във Варна.

# 79
  • Мнения: 12 298
Всичко опира до начин на живот. Зависи от това дали си сам на 25 и си през вечер по клубове и дискотеки или си семеен, или пък работохолик, който от работа се прибира да спи и на сутринта отново е на работа.
Манталитетът на всякъде си зависи от хората - нима тези от село и малкия град като отидат в София не носят там манталитета и начина си на живот? По същия начин и в Русе, в Плевен или в Ловеч отиват хора от по-малки населени места или селата наоколо и носят манталитета си. Задръстванията ги има и в Русе, и във Варна и в другите областни градове, но ако в Русе мога за 20 минути пеша да съм в центъра на площада или на работа, за 10 минути пеша съм в болницата, то в София би ми се налагало да губя много повече време само по ГТ или в кола в задръстванията, там и разстоянията са по-големи.
Когато имаш деца, това че всички се познават има и свой плюс - децата обикалят и играят свободно, но винаги някой ги вижда. В голямия град в комплексите с осеметажните блокове с по 6-8-10 входа рядко познаваш и съседите си, освен ако не сте израснали заедно. В моя малък областен град деветгодишното ми дете излиза само да играе и аз съм спокойна или ходи само на курсове и уроци - кога това ще се случи в милионна София или в Париж, Мюнхен, Ню Йорк?
Това е, Мама Ру.
Веднъж роден, живял и израснал тук е трудно да приемеш друго. Майка ти помни и стара София още повече, ехей…
Факт - тя помни София от преди 1952 година. За последно сме ходили в София и околностите на почивка (Симеоново, Банкя и Панчарево)  в 1980-1985г. Със сигурност нищо от това, което тя помни го няма - нито сградите, нито хората, нито начина на живот преди 1952. Аз също имам носталгични спомени към Русе от детството ми, но градът се променя, промени се и животът.

Последна редакция: сб, 24 юни 2023, 11:01 от Mama Ru

# 80
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
В мол влизам за два часа кино няколко пъти годишно. Не ги понасям, не понасям навалица, шум, трафик. Повредих се след няколко години работа свързана с много хора. Сега ми дай поля, гори и тишина. Хубаво е, че тук нямам роднини, съседи имам точно 4, та клюки и простотии не не засягат. Ако някой говори за мен , нито знам, нито ми пука. Има много чужденци от цял свят, с тях сме познати и приятели.

# 81
  • Мнения: 1 245
Аз искам и от двете - в голям град, но в близост до мен да има паркове и гори (големи! ), в които ако тръгна да се разхождам или просто седна някъде да пия бира да не минават покрай мен тълпи от хора, и кучета. А ако ми се прииска народ, да не е много далече. И също вече ми омръзна всеки да ме познава, и да очаква  по 15 пъти на ден да го поздравявам, а ако не го правя се сърдят. Не понасям и традиционните клюки и интриги тук.

# 82
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Аз не се занимавам с клюки и въобще не достигат до мен. Нямам нищо против да поздравявам хората. Има и много туристи, минават покрай двора и пак се поздравяваме. Хубаво е на малкият град, че децата имат повече свобода и сигурност. Няма коли, всички се познават и никой не би му навредил.

# 83
  • Мнения: 3 039
Живея цял живот в малък град, ама малък, малък. Не мечтая за София, но от конкретния град, в който живея, бих се махнала с удоволствие.
Моят съвет е да не се местиш от София. Щом цял живот си живяла там, няма да свикнеш с ограниченията на провинцията, а те са многоооо спрямо София.
Фактът, че си на 25 г. още повече ме навежда на микълта, че не е добра идея да го правиш.
Млад човек, роден и живял в София, да се мести в по-малък, заради мъж с дете....Не съм убедена, че жертвата си струва, без да познавам въпросния мъж.

# 84
  • Мнения: 1 621
+1
Плюс, освен, че не й харесва има други психологически страхове.

# 85
  • Мнения: 483
Ние живеем в София и след няколко месеца ще се местим да живеем в къща на село,което е съвсем близо до малък град.Досега не съм живяла в къща,така че ще видим как е.Иначе селото и малкия град не ме притесняват,като малка 7 години съм живяла в такъв близо до София и учех там.Даже точно заради тишината и спокойствието в близост до природата избрахме да се преместим там.

# 86
  • Мнения: 307
Това ми звучи като само в София има живот. Толкова мои познати от София се преместиха в моя роден Бургас и не биха се върнали за нищо на света отново там. Има много по-хубави неща от тъпканицата и мръсотията повярвайте ми

# 87
  • София
  • Мнения: 35 171
Щото Бургас е чист като сълза.

Изобщо извън темата сте. Дей Бургас, дей Крумовград.

# 88
  • Мнения: 3 039
Щото Бургас е чист като сълза.

Изобщо извън темата сте. Дей Бургас, дей Крумовград.
Абсолютно вярно. Не се внесе, обаче, яснота за кой град иде реч, защото това не е никак без значение.

# 89
  • Мнения: 12 298
Щото Бургас е чист като сълза.

Изобщо извън темата сте. Дей Бургас, дей Крумовград.
Абсолютно вярно. Не се внесе, обаче, яснота за кой град иде реч, защото това не е никак без значение.
Ами не са много опциите - областен град, 40-50 000 жители и на около 100-120 км от София.
Така или иначе, София е на не повече от час и половина. А всеки областен град предлага всички административни услуги, доболнична помощ, образователни, културни и финансови институции. В случая на авторката намирането на работа не стои на дневен ред - тя просто ще остане при същия работодател, ще смени само локацията, което означава, че доходите й няма да паднат. А ако нещата с мъжа се случат,след 5-10 години няма да има проблем с приемането на детето на ясла, градина или училище.

# 90
  • Мнения: 2 623
40-50 000 души и то в България е направо присъда за човек свикнал да живее в София. Градовете с подобна големина, които познавам и то на час-час и половина от София, са абсолютно депресиращи места. Имам роднини точно в такива градове около София, както и в други части от провинцията. Ако не си отраснал там, трудно ще свикнеш. Според мен невъзможно. Хайде да беше поне нещо като Русе с над 100 000 души и някоя ,,екстра" като море, река, красив център, нещо поне да има, за което да се хванеш. Кой е този град в близост до София, който да предлага това? Joy

# 91
  • Мнения: 12 298
Враца, Ловеч?

# 92
  • Мнения: 3 039
Аз живея в град с население според данни от последното преброяване (погледнах току-що) - 23 000. Ами, мъка си е за всичко. Единственият плюс са малките разстояния, които можеш лесно да преодолееш пеш и липсата на тредности за прием в ясли и детски градини.
Те, това магазини, културен живот, пък за здравна помощ не ми се говори.
За млад човек категорично - не и то тепърва да започва да се напасва в тази действителност.
Като мине романтичния период, вероятно ще види ситуацията с други очи.

# 93
  • Мнения: 2 623
Враца и Ловеч са ок за един уикенд (на спа). За живот сигурно също са ок, ама не, ако идваш от София.
Сега аз ако ви кажа в колко голям ,,град" живея, ще бия класациите. Joy Обаче съм в Германия и го подчертавам, защото тук и малките градове са уредени. Което го няма, бързо може да го стигнеш или получиш с изключение на някои медицински услуги, които са по-специфични, което пък на мен ми е важно. Също така съм в близост до по-голям град и живея на уникална красота. От друга страна на мен повече ми харесва да не съм сред природата колкото и тъпо да ви прозвучи. Предпочитам прашния, пълен и забързан град, чувствам се уютно в град като София и ми е родно. Има и такива в Германия и искам да се преместим час по-скоро в такъв или някой красив, китен град с над 200-300 хиляди.

Нека авторката, ако е в сърцето си Софиянка, да се замисли много сериозно над тези думи, защото после дали ще има връщане не се знае. Особено като дойдат и деца...

# 94
  • Мнения: 12 298
Ако София е на 100км и имаш там жилище и родители, приятели то какъв е проблемът почивните дни да сте там? С все културния живот, баровете и развлеченията?
При авторката има и друго - мъж/ приятел. Ако не се случат нещата винаги може да се върне, но ако това е нейният човек и се откаже заради преместването дали после няма да съжалява и да се чуди какво би станало, ако го беше направила? Докато не заживее с него няма как да разбере, нали? Докато не са обвързани и нямат дете тя ще е свободна да се върне в София. И няма как да е сигурна как ще се чувства в този град, докато не поживее там няколко месеца поне.

# 95
  • Мнения: 11 864
Според мен всичко е много индивидуално до самия човек. Всеки има различни нужди и представа за ежедневие - някои не могат да си представят живот без магазини и заведения (отделен въпрос, че в чужбина на доста места магазините през почивните дни са затворени, вечер също сравнително рано затварят...докато тук сме свикнали всичко да имаме по всяко време), други им е важна медицинската помощ, трети пък искат тишина и спокойствие.
Има предаване по ТВ предполагам сте попадали на него - Да хванеш гората или нещо подобно. Там показват точно млади хора отишли да живеят не просто в малък град а направо в забутани села. И повечето истории са на хора били преди това по чужбина, или в София видели всякакъв живот и решили, че това не им е нужно. Така, че нашите мнения според мен не помагат на авторката, всеки разсъждава от собствения си живот.

# 96
  • Мнения: 2 623
Ако София е на 100км и имаш там жилище и родители, приятели то какъв е проблемът почивните дни да сте там? С все културния живот, баровете и развлеченията?
При авторката има и друго - мъж/ приятел. Ако не се случат нещата винаги може да се върне, но ако това е нейният човек и се откаже заради преместването дали после няма да съжалява и да се чуди какво би станало, ако го беше направила? Докато не заживее с него няма как да разбере, нали? Докато не са обвързани и нямат дете тя ще е свободна да се върне в София. И няма как да е сигурна как ще се чувства в този град, докато не поживее там няколко месеца поне.

Аз изобщо не страдам по баровете в големите градове. Била съм точно два пъти на дискотека от както съм станала на 18 и мразя такива сбирки. Но виж...градската атмосфера, различните хора, откачените места и свободата, която има в града. Анонимността, многото магазини за всякакви неща, лекари-всякакви на две крачки, по-доброто образование на децата в големия град (да, мисля го), повечето възможности, работа, забързаност на ежедневието, сгради, шум, масата от хора за фон, не да се занимавам с тях (както в малкия град... поздравяванията и разговорите ме дразнят ужасно) ги искам обратно в живота си. Изпадам в депресия от спрелостта на ,,спокойния" живот. Искам да чувам градския транспорт около себе си, не, простете, изобщо да има функциониращ градски транспорт, а не да трябва навсякъде с колата да ходиш. Искам атмосферата и възможностите, анонимността на града вместо селския манталитет, постоянното поздравяване на хора, безсмислени разговори с полунепознати, липса на избор за много неща. Ако искаш утре да запишеш да учиш нещо ей така за кеф, можеш в големия град. Искаш хот йога в 6.30 сутрин? Има. Искаш да си в крак с модата на някое твое хоби? Можеш. И др. Хората в големия град за мен лично средностатистически поне са по-амбициозни. Такива са наблюденията ми. Искам конкуренцията в големия град, не ми трябва да съм ,,първа в малкия" дето се вика.  

Конкретно за авторката това да пътуваш събота и неделя по 100 км само, за да глътнеш малко въздух в цивилизацията, за мен е немислимо... супер много изгубено време и после се връщаш пак в... да кажем Враца. Да ви е сладко. Joy
По-добре 6 дни в София и 1 ден на излет сред природата за 5-6 часа.

Последна редакция: пт, 30 юни 2023, 11:17 от snowwhite12

# 97
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Горното все едно съм го писала аз преди 10 г. После случайно дойдохме в град с 5000 души население на почивка в средата на балкана и се влюбих! Точно в спрелият начин на живот, тишината, чистият въздух, подредено, чисто, свети. Къщи и дворове под конец. Като пътуване във времето е. И преди 6г окончателно останахме, след 4 години постоянно идване на почивка. С времето човек открива чара на спокойният и бавен живот. Сега в София или Варна издържам 3 дни максимално.

# 98
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Горното все едно съм го писала аз преди 10 г. После случайно дойдохме в град с 5000 души население на почивка в средата на балкана и се влюбих! Точно в спрелият начин на живот, тишината, чистият въздух, подредено, чисто, свети. Къщи и дворове под конец. Като пътуване във времето е. И преди 6г окончателно останахме, след 4 години постоянно идване на почивка. С времето човек открива чара на спокойният и бавен живот. Сега в София или Варна издържам 3 дни максимално.

Нормално е момичето да си мисли, че ще е вечно млада, красива и енергична. Ще ѝ мине  с времето.          Smile

# 99
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Аз за това писах, че на 25 абсурд някой да ме зафичи в глухата провинция. На 43 абсурд да се върна в големият град. Дори ме е яд, че закъсняхме и дойдохме когато синът ми беше на 10. Да го бях отгледала тук в този рай!

# 100
  • Мнения: 3 039
Ако София е на 100км и имаш там жилище и родители, приятели то какъв е проблемът почивните дни да сте там? С все културния живот, баровете и развлеченията?
При авторката има и друго - мъж/ приятел. Ако не се случат нещата винаги може да се върне, но ако това е нейният човек и се откаже заради преместването дали после няма да съжалява и да се чуди какво би станало, ако го беше направила? Докато не заживее с него няма как да разбере, нали? Докато не са обвързани и нямат дете тя ще е свободна да се върне в София. И няма как да е сигурна как ще се чувства в този град, докато не поживее там няколко месеца поне.

Аз изобщо не страдам по баровете в големите градове. Била съм точно два пъти на дискотека от както съм станала на 18 и мразя такива сбирки. Но виж...градската атмосфера, различните хора, откачените места и свободата, която има в града. Анонимността, многото магазини за всякакви неща, лекари-всякакви на две крачки, по-доброто образование на децата в големия град (да, мисля го), повечето възможности, работа, забързаност на ежедневието, сгради, шум, масата от хора за фон, не да се занимавам с тях (както в малкия град... поздравяванията и разговорите ме дразнят ужасно) ги искам обратно в живота си. Изпадам в депресия от спрелостта на ,,спокойния" живот. Искам да чувам градския транспорт около себе си, не, простете, изобщо да има функциониращ градски транспорт, а не да трябва навсякъде с колата да ходиш. Искам атмосферата и възможностите, анонимността на града вместо селския манталитет, постоянното поздравяване на хора, безсмислени разговори с полунепознати, липса на избор за много неща. Ако искаш утре да запишеш да учиш нещо ей така за кеф, можеш в големия град. Искаш хот йога в 6.30 сутрин? Има. Искаш да си в крак с модата на някое твое хоби? Можеш. И др. Хората в големия град за мен лично средностатистически поне са по-амбициозни. Такива са наблюденията ми. Искам конкуренцията в големия град, не ми трябва да съм ,,първа в малкия" дето се вика.  

Конкретно за авторката това да пътуваш събота и неделя по 100 км само, за да глътнеш малко въздух в цивилизацията, за мен е немислимо... супер много изгубено време и после се връщаш пак в... да кажем Враца. Да ви е сладко. Joy
По-добре 6 дни в София и 1 ден на излет сред природата за 5-6 часа.
Абсолютно! Който е живял в ограничение, ще го разбере идеално написаното.
Мен също не ми е проблема в липсата на заведения, но усещам и то от няколко години осезаемо ограниченията, свързани с намиране на работа, с възможност детето да избира къде и какво да учи, с наличието на максимум по един-два магазин от вид (за дрехи, обувки, строителство), липсата на кино, липсата на читави лекари..Липси, липси и ограничения. Сблъсквам се с тях всеки ден...

# 101
  • SF
  • Мнения: 21 282
Ако София е на 100км и имаш там жилище и родители, приятели то какъв е проблемът почивните дни да сте там? С все културния живот, баровете и развлеченията?
....

А какъв е смисълът да се мести на чист въздух и прохлада, ако събота и неделя ще пътува по 100 км в посока, за да отиде на бар, или на кино, или шопинг?
Подозирам, че такива пътувания се правят веднъж-два пъти в годината и тежат.
Колкото и да е уютно в Капана на Пловдив, няма да се вдигна днес от София заради едно кафе и един сандвич. Или довечера там за бар с безалкохолна напитка, защото на връщане някой трябва и да кара колата.
Вчера гледах едно младо семейство по телевизията, което се изнесло в малко селце, защото за децата било по-добре. Нямат вода - носят си от някъде. Зимата живеят в София на тъпканицата, мръсното. Чудесно са си го измислили!
Ако я тегли оживеността и пъстротата на София с барове, кина, молове, ресторанти, ресторанчета, приятели и родители, къде е хукнала? Ако смята, че София е едно претъпкано с простаци място, мръсотия и паркирани коли по тротоарите, значи ще й е по-спокойно на село.
Аз на село мога да изкарам относително добре за няколко часа - зелено, слънчево и има цветенца. Даже и в Гърция, когато ходя на плаж, предпочитам да е нещо по-нашумяло и атрактивно от малко китно селце с тавернички, сладкарничка, уличка покрай плажа и къщичка с балконче.

# 102
  • Мнения: 7 357
Мен тишината ме убива. Доброволно да си го причиня това няма как да стане.

# 103
  • Мнения: 18 599
Колко да е тишина... идва събота-неделя, започнат да режат дърва. Или в по-заможните зони - пуснат тревокосачките из моравата. Вечер някой се напие, зажени или просто реши да си направи заря... И никой не гъква, защото не знае дали няма да попадне на третия братовчед на местния Ценко Чоков...

# 104
  • Мнения: 12 298
Защо сравнявате София със някое село или градче от порядъка на 5 000 жители? Момичето пише за областен град с 45 000 жители. Разликата е чувствителна. В Ловеч, Враца, Благоевград, Видин има и театър, и кино, и библиотека, и читалище, и спортни отбори, със сигурност не липсват и заведения. И да, не може да се сравни със София като възможности в това отношение. Ама пък колко често семейните софиянци и то през седмицата са по културни мероприятия?
Живея в Русе и съм чувала за младежи, които решават да отидат на кафе в Търново (110 км), палят колата иго правя. Разбира се, че едва ли отиват само за кафе, а и на разходка, съчетават с обиколка по магазини и т.н. Пък някои може и да едно кафе на Арбанаси да изминат 100км, защо не? Хора разни, свят голям. Какъв е проблемът да отидеш в Пловдив на бар, театър и т.н, ако имаш жилище в Пловдив и не се налага в 2 през нощта да шофираш до София?

# 105
  • Мнения: 1 174
Не е проблем да се прави понякога, но е проблем да трябва да се прави всеки път.

# 106
  • Мнения: 2 623
Град с 45 000 души от гледна точка на софиянец е забутано село. Не се обиждайте... 45000 души даже е по-депресиращо от истинско село, защото имаш очаквания да има нещо там, а то няма. Независимо от държавата е пустота и селяния. Някъде е по-уредено и красиво от на друго място, но теглиш ли чертата....

Мама ру, Русе ми е познат град. Хубаво е там, но пак си е селце рано или късно. Да, по-става от Враца, но от София в Русе е твърдо нье. Хайде за морските села вече може да се преговаря. Joy и пак морето писва, говоря от опит. Такива гледки гледам всеки ден, от красиви по-красиви. Искам гъч, мизерен градски транспорт и маси от хора, шумотевица и възможности. За жалост чак след 2 години. А почти се навих да строим къща в околността.

Последна редакция: нд, 02 юли 2023, 17:38 от snowwhite12

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Тя и София тогава е селце от гледна точка на някой от град с пет милиона население, каквито има и в Европа не един. Wink

А попаднеш ли в Мексико сити (то ли се брои още за най-голям град в света, или го изпревариха?), няма вече накъде да мърдаш. Wink

# 108
  • Мнения: 2 623
Възможно е. Колкото по-голям град, толкова повече възможности и разнообразие. Колкото по-малко е населеното място, толкова по-зле става във всяко отношение.

Едитвам се след редакцията на горния пост: не може да се сравнява Мексико с България или Индия с Америка и тн. Да не прекаляваме. Голям град в Индия е по-добре от малък в Индия и голям град в Германия е по-добре от малък в Германия и София е по-добре от провинцията в България. До колко в Мексико е различно от София и Берлин зависи от сравнението на държавите и икономиката им, не на самите градове. И като цяло сравнението на голям град с голям град е различно от това на малък град с голям град. Последното винаги съдържа винаги повтарящи се елементи: ограничени възможности в малкия град спрямо големия и определен манталитет на хората, липса на анонимност.

Последна редакция: нд, 02 юли 2023, 20:06 от snowwhite12

# 109
  • Мнения: 12 298
Точно Русе или Ловеч пък никога не са били.села, за разлика от столицата. Да, в София има милион и половина жители, но първо тя е град от колко, няма и 200 години и второ зверският прираст от 3000 до 1 500 000 не се дължи на раждаемостта на кореняците софиянци. София се е разраствала за сметка на околните села и на притока от селата към градовете след 1944-1945г, когато всички градове се разрастват и България за има -няма 20 години от страна с 80% селско население се превръща в урбанизирана страна с основно градско население. Въпреки цялата култура и всичко съсредоточено там, основната маса население идва дори не толкова областните градове, а основно от малките градчета и селата. Не случайно я наричаме Голямото село.
Колкото пъти отида в София по работа и поискам помощ, за да се ориентирам, толкова пъти чувам "Не знам". Аз като кореняк русенец мога да ориентирам в града добре гостите. Е, разбира се, ако не търсят някое кръчме, че не съм по заведенията. Затова и ще перифразирам една съфорумка "Колкото и да не им се вярва на някои хора, но и извън София има живот."

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Не е баш така. София винаги е била град. Не най-важен, далеч не най-голям дори на сегашната ни територия, но достатъчно важен център за региона. Разраства се толкова, разбира се, поради късмета си да стане столица, но село не е била. Никой няма да направи столица вчерашно село.
20 хиляди души население е имала към 1879, което за тогава не е много малко.
Виж, Перник допреди сто години е бил наистина село, макар и някогашна крепост.

Последна редакция: нд, 02 юли 2023, 20:01 от Магдена

# 111
  • Мнения: 1 174
София била град от 200 години JoyJoy
... може би в нечии мечти. По време на Освобождението е била около 20000, най-големите са били около 25000.
Хората в София са от цяла България. Вие се отдайте на комплексарщина и я наричайте, както си искате, ние през това време не ви забелязваме. Wink

# 112
  • Мнения: 12 298
Комплекси нямам, моля, моля.

# 113
  • SF
  • Мнения: 21 282
Точно Русе или Ловеч пък никога не са били.села, за разлика от столицата. Да, в София има милион и половина жители, но първо тя е град от колко, няма и 200 години и второ зверският прираст от 3000 до 1 500 000 не се дължи на раждаемостта на кореняците софиянци. София се е разраствала за сметка на околните села и на притока от селата към градовете след 1944-1945г, когато всички градове се разрастват и България за има -няма 20 години от страна с 80% селско население се превръща в урбанизирана страна с основно градско население. Въпреки цялата култура и всичко съсредоточено там, основната маса население идва дори не толкова областните градове, а основно от малките градчета и селата. Не случайно я наричаме Голямото село.
...
Цялата тази информация какво трябва да докаже?? Прирастът на Ловеч на кореняците ловчанлии ли  се дължи? Или те са докарали демографския срив на Ловеч, защото са предпочели да раждат и гледат деца  в някакъв си град на някакви си 200 години в България или в някакъв си град или градче на по-малко и от 100 години в Англия/Испания/Гърция и т.н.
Не знам от коя уикипедия извади горните данни.
Ако се чувствам добре да живея в някой град или пък село, историята му векове преди аз да се заселя там, няма да ме спре.

Случайни хора я наричат Голямото село.

Само да ти кажа, че в Ловеч закриват болницата. Сигурно много лекари са искали да работят и да се развиват там, но им я закриват.
А пък като чуя някой да ми вади историята на София и да ме пита къде е родена баба ми и вече знам, че просто върти-суче, да ме изкара селянка, придошла от село. И съответно моето отношение към този човек е... сещате се какво - обратното на уважение, интерес и възхита.

# 114
  • Мнения: 12 298
Прирастът на всеки един град в България в тези мащаби се дължи преди всичко на вътрешната миграция, а не на раждаемост.
След идването на демокрацията към София се стекоха най-много инвестиции. Икономическата  криза в много региони дръпна в търсене на работа и доходи хора от други области към столицата. Обезлюдиха се села в Северна България, градове и градчета намаляват значително населението си. Старите софиянци, обикновените граждани нямат вина, но косвено или пряко и те страдат от това разрастване на сонлидата за сметка на вътрешната миграция. Хората, които идват да живеят в София пренасят и манталитета си, това е неизбежно. Всяка година медиите занимават цялата страна с недостига на места в детските градини и яслите на София, дали ще се строят нови, кога ще се строят и т.н.
Но най-дразнещо е отношението към провинцията - животът е в София, извън София няма живот. Има, има живот и при нас, дори и от София да не се вижда. За нашите деца има място в яслите и детските градини. За нашите деца повечето училища са на едносменен режим. Нашите деца имат свободата да отидат сами до близкото училище или да играят сами навън, както ние сме играли. На нашите деца не им се налага да пътуват по 40-50 минути от единия край на града до другия за ясла, градина или добро училище... И нашите деца имат достъп до кино, театър, опера и балет, концерти, спорт... И да, има проблем с медицината. В частност със специалистите, но пък има и светлинка в тунела - тези дни синът ми си счупи ръката и прекарахме 20 часа в болницата, общинската, не частната и вече има млади лица - млади лекарки и медицински сестри. И когато пожелах на двете млади лекарки в педиатрията да останат тук, а не да бягат и те към София едната ми каза 'Никъде няма да ходим, тук си оставаме". Та може ли да не гледаме отвисоко на всичко извън София и да не обявяваме областни градове за села? Някак си не мога да уважавам хора, които гледат с превъзходство други, само, защото не живеят в столицата.

Последна редакция: пн, 03 юли 2023, 00:36 от Mama Ru

# 115
  • SF
  • Мнения: 21 282
Е, вие обявявате 2-милионен град за село, защо да не обявим за село и някой град с 900 хиляди жители! Майстори сме на това да се обиждаме и надцакваме с глупости.
Все ще остане някоя докторка и при вас. Няма да ходят никъде сега, докато са специализанти. В София няма много места за специализанти. След години познай къде ще дойдат. После може и към някое германско село да се изнесат, защото там е още по-атрактивно като стандарт.
Вашите деца си имат ясли и си ходят на ясли. Но децата на братята ви и на сестрите ви, които живеят в София, си нямат достатъчно ясли. Яслите в София не са разтегателни. Поемат, поемат, но не са от гума все пак. Занимава се цялата страна с тези проблеми, защото деца от цялата страна живеят тук. Вчера по обяд, когато имах време за телевизия, върви някакво предаване за някакви села - едни баби месили, квасили, правили някакви пити... Сменям канала, защото не ме интересува. Какво занимават цялата страна с гозбите на родопските села! Може и ти така да правиш.
И оставам с впечатлението, че по телевизията занимават цялата страна с болницата в Ловеч (примерно).  Защо не го съобщят по някоя местна кабеларки и извън Ловеч никой да не слуша!
Има живот и извън София, естествено! Пловдив, Варна... И там живеят много хора и при тях прииждат от съседни градове, а вероятно и от по-далечни.
Ние, живеещите в по-голям български град, нали имаме право да участваме в темата и да кажем как ни се струва животът в по-малките (селца)? Може ли? Ти си кажи как ти се струва в Голямото село, щом те влече, но то не е по темата.

# 116
  • Мнения: 12 298
За пренаселването на столицата си има причина и тя е често икономеското развити на страната и предърпването на инвестиции и целенасоченото едностранно развитие на един - два града за сметка на други.
И не бях аз първата, която тръгна да се заяжда. Отговорих на пост, който обяви Русе и Ловеч за селски спрямо градска София.
Колкото софиянци имат право да се изказват относно живота извън столицата, толкова и ние нестоличани имаме право да се изказвам за плюсовете на столицата. Всяко населено място си има плюсовете и минусите. Въпросът е кой какво вижда като плюс и какво като минус. В моята лична класация София е последното място, което доброволно бих избрала да живея, но от тази тема разбирам, че за повечето съфорямки това е единственият град в държавата ни, в който си заслужава да се живее. За един тълпите, хилядата бара и нощни клуба, моловете, задръстванията и дългото пътуване в рамките на града са плюс, за друг са минус. 2/3 от роднините ми, които от малки градчета и дори село отидоха в София, работиха, живяха, влюбиха се, децата им се родиха там, след 10-15 години зарязаха столицата и се преселиха в доста по-малки градове и градчета барабар с малките си деца.

# 117
  • Мнения: 3 039
Mama Ru, Русе е хубав град. През социализма беше още по-хубав. Аз живея в близък до него град. За мен Русе си е супер за живот стига да имаш работа и жилище. В града, в който живея, обаче, не е  ОК. Той е нещо от рода на избрания за пример Ловеч.
По-назад изтъкнах единствените плюсове, които виждам спрямо по-големихе градове. Аз София точно не я харесвам за живот. По-скоро мисля, че трудно бих се вписала в тази среда, след като 40+ г. живея в друг ритъм, но аз предимствата на живота в София ги знам и те са в пъти повече от минусите. За мен.
За сведение - в града, в който живея няма родилно и гинеколагично отделение от 2010 г. В Русе сигурно не е точно така, нали?....😔

# 118
  • Мнения: 12 298
Да, Хелинор - има. Дори построиха ново родилно към "Канев", чувам, че и в "Медика" имало, но ако раждането е без усложения и детето е доносено, другите ги карали в "Канев".
Русе е три пъти по-голям по население от Ловеч, примерно, спрямо Разград не мога да кажа. Преди години дъщерята на колежка, се премести от Мартен в Русе на края на бременността, че беше зима и да няма изненади. В Бяла преди имаше родилно, сега не знам как е. Има градове, където никога май и не е имало. И да, за Ловеч е срамота. Ама проблем с лекарите има повсеместно, най-малко се усеща в София, но и там го има. Снощи в една фб група, една жена се оплака от неприятна случка със съсе в един от кварталите на София. И знаеш, на фона на яростната защита в темата тук тип "само в София има цивилизация и канализация" доста хора бяха написали как са избягали от столицата в марки градчета и дори села и не мислят дори да се връщат обратно.
Аз съм човек, който почти на всякъде може да намери нещо хубаво и за него да се хване, а не за негативите, които със сигурност ги има навсякъде и затова се дразня на подобна категорично и пренебрежително отношение към всичко що не е столица. Да наречеш 300 000 германски град село, а Русе - селце е обидно е. Обедна е категоричността на някои хора, че ако не е многомилионен град не струва, смотано е, умряло, селски манталитет и т.н. Всеки е свободен да живее там, където душа му иска и се чувства добре. Ама напиши "аз имам нужда да съм в милионен град", а не  "всичко, що е под 2 милиона поне не става, село е".

# 119
  • Мнения: 2 623
Мама Ру, даже не прочетох постовете ти за населението на София, за мен е избиване на комплекси и забутване на темата в грешна посока. Знаете ли какво аз имам в предвид под селски манталитет? Не мога да го изчерпам с 2 изречения вероятно, но най-важното: от малкия брой жители се получава ефектът, че повечето хора рано или късно се познават или ,,знаят". Да, и в село Русе също. Grinning Познават се и се интересуват повече един от друг от колкото хората в София. Родителите ми не си познават съседите и за мен това е абсолютната мечта. Тук където живея знам почти всичко пикантно за съседите си. Не, те ми го разказват даже без да ги питам. Joy Започват се клюки, които може и да ги има в София, но не стигат до теб и като цяло не са толкова жарки и на преден план като в малките градове. Като че ли спрелостта на ежедневието се оплътнява от селските клюкарки с живота на другите. Когато селянин отиде в София, той се слива и потъва в масата и масата го променя. Няма го това концентриране върху ,,ближния".  
Ще ви дам пример от моя забутан град в Германия. Тук всеки е някой на някого. Стига се до там, че даже на туристите разправят безсмислици като ,,внукът на пекаря е член на това сдружение". Кого го бърка? Бях се изсмяла с глас като чух какви ги говорят на една група туристи. Само на село се интересуват от внука на пекаря... Joy или селянките, които ми обясняват без да съм ги питала ,,аз не мога да си представя да живея в големия град" е паролата за създаване на приятелство тук, паролата на комплексаря, който не би се справил при наличието на конкуренция според мен.
В малко по-големия град до нас с почти 100 хиляди жители е малко по-добре, но рано или късно познаваш отново почти всеки. Няма как винаги да си кажеш мнението като в големия град, защото утре може и да зависиш от услугите на да кажем ... двата неспособни кожни лекаря в града. Joy Съседката ми е приятелка със зъболекарката ми, която смених и не харесвам. Съответно ме гледа на кръв. Абе едни такива ситуации, които са причинени от факта, че хората се засичат прекалено често. Масата променя човека, конкуренцията също. Ето това е основното, а не че хората в малкия град по условие с нещо са по-,,некачествени". Когато един човек от Русе примерно отиде в София, той се напасва на забързания живот в София. Когато един софиянец отиде в малкия град, може и той да прилепи лицемерието, оковите и шуробаджанащината на селото. Лично аз вече не съм толкова директна и искрена колкото бях и колкото ми се иска да бъде. Понякога стискам зъби, за да не става конфликт и да ме запомнят с нещо лошо или да се отрази на детето ми някой ден в детската градина, училище и т.н., ако недай Боже останем тук.
Още много примери мога да дам за селски манталитет. За жалост познавам и двете страни и колкото и да исках да няма разлика, има. Животът ми би бил по-лесен, ако живеех в заблудата на селянина, че няма.

Последна редакция: пн, 03 юли 2023, 08:40 от snowwhite12

# 120
  • Мнения: 18 599
Да знаете, че в България е същото това с кого познаваш в малкото езерце, кой на кого е човек, кой какво казал и т.н. Колкото по-малко е населеното място, толкова повече дефекти дава в тази посока.

# 121
  • Мнения: 11 864
...............
В малко по-големия град до нас с почти 100 хиляди жители е малко по-добре, но рано или късно познаваш отново почти всеки.

Ето това искрено ме разсмя Joy , сериозно?! Явно Вие сте много комуникативна или слушате много клюки за да познавате почти всички.

Аз живея в населено място тип "село" според Вас и даже не познавам всички хора в блока си, дори и във входа си. А това дали те мен ме познават, въобще не ме интересува, минала съм годините в които ме интересува кой какво говори за мен.

# 122
  • Мнения: 2 623
Точно там е, че не съм клюкарка. Към днешна дата даже нямам приятелки, защото не желая. Работата ми е престижна, не съм козметичка или фризьорка да слушам клюки по цял ден. Не желая да споделям професията си публично, но въпреки това стига до мен повече, от колкото желая.

И още нещо в заключение: в големия град има образно казано брзброй зъболекари, лекари, услуги всякакви. Няма шанс да отидеш на очен лекар и очната лекарка да ти разправя по собствена инициатива оценката от държавния изпит на твоя колежка. ,,Ааа ти си... а познаваш ли една.... тя има това и онова, че и две деца, а за онзи знаеш ли..." селяндурщина.  Joy в смисъл аз мълча, а тя ми надува главата с клюки. Може би и личността ми е прекалено магнетична или скандална, може проблемът да е в мен, не в селяните около мен?! 😄😄😄

Последна редакция: пн, 03 юли 2023, 08:56 от snowwhite12

# 123
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Аз живея в изключително малко населено място. Клюки сигурно има, половината са си някакви роднини , другите са учили заедно, работят заедно... Обаче като не давам ухо за клюки и до мен не стигат. До възпитание е. Съседката ми е фризьорка, но не разнася клюки, поне не съм я чула. На нашата улица ( махала на малкият град) живеят постоянно сигурно точно 10 души, другите идват да си гледат дворчетата. Всички се знаем, помагаме си, къщите и дворовете не се заключват, кражби няма. Имаме изключително много приятели чужденци и смесени бракове - чужденец с българка, хора завърнали се от чужбина. Още от май месец започват всякакви празници събори, арт планери, яко социален и културен живот. Зимата идва театър, кино имаме, литературни четения. Едно момиче дойде от София и направи групи с аеробика, йога и гимнастики. При хубаво време сме на стадиона. Басейни има навсякъде, както и голям " градски плаж", тенис игрища. Класният на сина ми е треньор по джудо и ги прави републикански шампиони децата. В училището има тепих, татами, стена за катерене, безплатни автобуси за децата до и от училище, моя син го взема автобус в 7.50, в 8.15 им започват часовете. Само първа смяна. До скоро мисля, преди ковида купона за стол беше 1 лв на ден, общината покрива остатъка. Децата между предучилищна и първи клас ходят на лятно училище където ги учат на безопасност на движението, рисуват и играят на открито, четат в библиотеката. Майките имаме рисуване с вино 2 пъти месечно. По спешност съм викала бърза помощ, дойде за 5 минути. Да, нямаме болница, в Търново е. Но има лични лекари, бърза помощ и зъболекари. В началото ни забелязаха, че сме нови - не си заминахме като всички туристи през септември. Сега всеки ни познава поне по лице, всеки поздравява и при нужда помага. Много са ни помогнали хората тук. Явно имаме късмет.

# 124
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Хелинор, за Разград ли говориш наистина? Мъжът ми е оттам и точно това съм си мислила - че е по-заспал от голям град, по-малко неща има, но може спокойно да се живее там. Екстрите на големия град ги няма, но нужното го има, и то не само хляб, лютеница и пирони, но и козметика, дрехи, фитнеси, ресторанти... гимназии, болница, всички държавни учреждения... При независим доход извън този град - още по-добре.
Аз от твоите думи си представих нещо от калибъра на Пещера или Септември, или във вашия район - примерно Кубрат, откъдето са Лили Иванова и снаха ми и разбираемо не са си останали там. Wink
Които градчета пак си имат община, единият - съд и т.н., вероятно медицински център, но са наистина малки градчета и за много неща ще се налага ходене до областния център.

# 125
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Няма да ви кажа как гражданите от цялата страна, предимно София и Варна налазиха тук по време на пандемията. Изкупиха се страшно много имоти, нямаше място по паркингите. Веднъж на улицата се загледах и от 10 минаващи коли 1-2 бяха местни. Хората които имат възможност да работят дистанционно, живеят прекрасно на такива места. Децата растат на воля, тишина и чист въздух сред природата и чиста храна. Не познавам и един който да не си гледа зеленчуци, повече и кокошчици, аз купувам домашно прясно мляко, квася кисело, правя масло... Веднъж седмично имаме голям фермерски пазар, с цени вероятно на половина от това в големият град. Както казва майка ми - всичко е уредено. Има няколко фб групи на града, едната е за проблеми - слагаме снимки, пишем - общината реагира. Края на седмицата има организирана дискотека за дъртите като мен с музика от 80-90-2000 , ами ще ходя, с приятели, танци, по едно питие. На улицата имаме библиотеки с книги за четене, вземаш, връщаш, ако искаш слагаш нещо ново. На нашата улица един човек направи музей на науката. Идват с автобуси деца от цялата страна да го видят. Синът ми ходи там, помага му, виси в антикварният магазин и си говори за история със собственикът.

# 126
  • SF
  • Мнения: 21 282
За пренаселването на столицата си има причина и тя е често икономеското развити на страната и предърпването на инвестиции и целенасоченото едностранно развитие на един - два града за сметка на други.
...
Колкото софиянци имат право да се изказват относно живота извън столицата, толкова и ние нестоличани имаме право да се изказвам за плюсовете на столицата. Всяко населено място си има плюсовете и минусите. Въпросът е кой какво вижда като плюс и какво като минус. В моята лична класация София е последното място, което доброволно бих избрала да живея, но от тази тема разбирам, че за повечето съфорямки това е единственият град в държавата ни, в който си заслужава да се живее.


За пренаселването има причина, ясно, знаем я, аз я учих 3 семестъра тази причина. И?
С това как отговаряш на въпроса на притесненото момиче, което иска да се изнесе от пренаселения град в по-непренаселения? Защо ни занимаваш с изкривената история на София и прекрасното минало на малкия град с детските ясли, но пък остава без болница. Дали няма причина за това?
От бройките в детските ясли се интересуват родителите, които имат деца на тази възраст. И аз се чудя какво занимават цялата страна с този проблем. Мене повече ме вълнуват синеплексите Арена да бъдат отворени отново.
Колкото софиянци имат право да се изказват, толкова и ти, стига да е по темата, защото иначе стои като заяждане и изместване на въпроса на момичето: Въпросът е софиянец----->малко село - плюсовете и минусите на малкото село. Тя на София си ги знае и си й допадат.

Имате кина, театри, изложби, читалища и богат социален живот във вашия град, което е много хубаво. Така трябва да бъде! Ти избираш твоя град, 4 милиона избират София. 2 млн. вече живеят тук, 2 се готвят да тръгнат или само си мечтаят... Все пак, младите хора не се интересуват от читалищната дейност на града, в който живеят. Нито по цял ден ще изучават богатата история на селцето и ще поднасят цветя на паметника в центъра, защото са горди. В града, в който аз живея (да не го наричам по име, че дразни), има стотици паметници и читалища. Не помня кога за последен път прекарах време да им се възхищавам.

Последна редакция: пн, 03 юли 2023, 10:55 от Esmee

# 127
  • Мнения: 2 623
Реално Доня Дафина си е намерила рая за нея. Звучи прекрасно, разказано от човек, на когото това му хресва. При мен думата ,,кокошчици" е със силата на аларма Joy нио-нио-нио опасност за психиката. Познавам всякакви хора. Повечето, не, простете, всички от големи градове, които познавам тук при мен (а тук даже няма кокошчици в непосредствена близост, в баш селата са), са или още в депресия или поне са били дълго време докато се напаснат на оковите на малкия град. Другите се върнаха в големите градове. Едно семейство чака пенсията, защото не искат да се местят заради децата. Остават им още 20на години в нищото докато започнат да живеят.... Joy
Жалка история. Важното е човек да разбере какво истински иска и никога да не губи смелост да го постигне, колкото и пречки да има или да е правил грешки. Дори авторката да се прецака да отиде в забутаната провинция, да не пада духом и после да си отстоява правото на живот в цивилизацията и да не се съблазнява по псевдо предимства.

# 128
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Така е. На едни има харесва спокойствие и правят компромиси с други неща, на втори им харесва град като София и правят компромиси с минусите в големият град. Имам приятели които идват, могат да издържат уикенд тук и лудват. Аз издържам толкова в големият град, свикнах на простор и зеленина, не мога да се бухна отново в апартамент. За деца на възрастта на сина ми на 17, 18... Хем е малко скучно, хем спокойно. За повече отиват в Търново. Но абсурд да му кажа + след гимназията или университет маме, ще си дойдеш да живееш тук. Ще се радвам някой ден да води внуците през ваканциите. За това населението тук е предимно 45+ Новите които идват са си изградили кариерата и могат да работят онлайн, напътвали, наживели . Младите на такова място работа наистина нямат.
Авторката да отиде и да поживее няколко месеца. Като мине розовият период, ще вижда всичко ясно.

# 129
  • Мнения: 2 623
Честно казано може връзката да е страхотна, но да не й харесва мястото. Този сблъсък на ,,харесва ми мъжа ми, ама мразя мястото, на което живеем", е страшно болезнен, повярвайте ми. И е възможен. Имаме прекрасни моменти тук. Имам само хубави спомени, обичам мъжа си. Романтика, все тая къде сме били. Пък и е красиво, луксозно, невероятно за някои. Но аз мразя ограничеността на мястото (не винаги е било само омраза, имах период на ,,обич" и към региона, но се изпари). И се получава един болезнен разрез в човека. Понякога си мислиш, че си луд. Joy това прави осъзнаването още по-трудно и ти изпива силите и смелостта в някаква степен. Променяш се. Може би Бог ме е пратил тук, за да ме очука съдбата малко. Joy С това приключвам участието си в темата, дами. Пожелавам на всички успех и умната на авторката на темата! Grinning

# 130
  • SF
  • Мнения: 21 282
О, моя много близка приятелка се омъжи за нидерландец. И всички се радвахме, че заминава за Нидерландия, където ще живее един уреден живот, ще си имат чудесно семейство и т.н. Само че нидерландецът е от едно малко градче. Тя му казва село на това градче. Много е фотогенично - площадче, велосипеди, пейки, катедрала, наоколо кафенца, през повечето време празни - свободни маси, колкото искаш. Но на нея там въобще не й хареса. 2 години едва изкара в "селото" и не мисяра, докато не се преместиха в големия град. Спасяваше я това, че все пак пътуваха много и идваха често и до София. Аз отидох в това градче. Беше по Коледа - красиво, с панделки от червено фолио и лампички, много студено и ветровито. Пихме топъл шоколад и ядохме палачинки. Купихме си козметика от един магазин на центъра. На мене много ми хареса. Правихме си  снимки с елхата. Тя ми каза: И да знаеш, че това е всичко, което може да ти се случи тук.

# 131
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Добре, стискаме си ръцете, че почти всеки без доня Дафина и Мама Ру, който още не е напуснал "селото", или е неопознал света невеж селянин, или вече се готви да го напусне.

В повече ми идват някои мнения, колкото и да предпочитам големия град и аз.

# 132
  • Мнения: 3 039
Хелинор, за Разград ли говориш наистина? Мъжът ми е оттам и точно това съм си мислила - че е по-заспал от голям град, по-малко неща има, но може спокойно да се живее там. Екстрите на големия град ги няма, но нужното го има, и то не само хляб, лютеница и пирони, но и козметика, дрехи, фитнеси, ресторанти... гимназии, болница, всички държавни учреждения... При независим доход извън този град - още по-добре.
Аз от твоите думи си представих нещо от калибъра на Пещера или Септември, или във вашия район - примерно Кубрат, откъдето са Лили Иванова и снаха ми и разбираемо не са си останали там. Wink
Които градчета пак си имат община, единият - съд и т.н., вероятно медицински център, но са наистина малки градчета и за много неща ще се налага ходене до областния център.
Не, не говоря за Разград. Най-близо е до Плевен.
Преди години беше по-добре, но не и сега. Ако ти харесвя живот само от работа до вкъщи е супер. Живея на 5 мин. пеша от работното си място. Нещо, коетж не може да си позволи софиянеца. НО има неща, които той може, а аз не.

# 133
  • Мнения: 437
Който си мисли, че в София няма клюки, никой не те познава и т.н е в голяма заблуда. Да, не познаваш целия град, но квартала със сигурност. Живях там известно време, покрай работата ми знаех всички бивши, настоящи, че и бъдещи клюки на тоя квартал. Кимах любезно, защото нито ги познавах тия хора, нито ме интересуваха, но факт за 5 години научих повече там отколкото за 18 в родния ми малък град.
Иначе на мен София си ми е любов от пръв поглед, но анонимност се постига ако сменяш местоживеенето често, често, в противен случай ти може и да не си познаваш съседите, но те често знаят всичко за теб.

# 134
  • Мнения: 1 174
Зависи от това какво имаш предвид под квартал. Иначе в София има всякакви конфигурации. Има и хора, които живеят на 5 минути от офиса, така че някои софиянци си го позволяваме, въпреки че е голяма рядкост.

# 135
  • Мнения: 3 039
Е, то много софиянци напоследък си работят дори директно от вкъщи. 🙃
Аз визирам тези, които не го правят, а вместо това пътуваг по час-два всеки ден до работа и обратно.

# 136
  • София
  • Мнения: 35 171
Колко да е тишина... идва събота-неделя, започнат да режат дърва. Или в по-заможните зони - пуснат тревокосачките из моравата. Вечер някой се напие, зажени или просто реши да си направи заря... И никой не гъква, защото не знае дали няма да попадне на третия братовчед на местния Ценко Чоков...
Е, не. Няма такива, в сърцето на шоплука няма и как.

Който си мисли, че в София няма клюки, никой не те познава и т.н е в голяма заблуда. Да, не познаваш целия град, но квартала със сигурност. Живях там известно време, покрай работата ми знаех всички бивши, настоящи, че и бъдещи клюки на тоя квартал. Кимах любезно, защото нито ги познавах тия хора, нито ме интересуваха, но факт за 5 години научих повече там отколкото за 18 в родния ми малък град.
Иначе на мен София си ми е любов от пръв поглед, но анонимност се постига ако сменяш местоживеенето често, често, в противен случай ти може и да не си познаваш съседите, но те често знаят всичко за теб.
Занесла си си малкия град у Софията, затова си дала ухо.
Аз 10 години живея на село, само продавачките в магазина пред нас познавам.

# 137
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 030
Аз пък живях почти 16 години в София и дори не си познавах съседите в блока, пък за клюки и такива неща съвсем не идваше ред.
Но и тук, където живея почти 2 години вече още не си познавам съседите,с изключение на едни-нямам интерес да завързвам контакти с тях,ММ също.Свекърът малко ни се дразни,че все едно сме паднали от небето,нямаме почти никакви приятели,но на нас така ни е добре...
А,и в Плевен живях 22 години -ами изобщо не съм познавала много хора (защото се лансира мнение,че в подобен град всеки познава всеки),пък сега в редките случаи, когато ходя там не срещам абсолютно никой познат...

# 138
  • Мнения: 7 357
За мен пък е в добрия тон да познаваш съседите, поне най- близките, по име и да се поздравявате. Това не означава влизане в клюкарски истории.

# 139
  • Мнения: 9 767
+1
Да поздравиш някого от съседите, да му пуснеш картичка за Коледа или да му донесеш магнитче от пътуване съвсем няма общо с клюки.

# 140
  • Мнения: 12 298
Съседът е първият, който може да се притече на помощ принужда, просто, защото е най-близо  - след тежко боледуване на баща ми, вече възрастен, аз съвсем млада още и неориентирана, протича батерията в кухнята откъм стената и звънва съседът отдолу с още един, директно оправиха проблема. А сме били.само на "Добър ден".  Години наред съседка имаше ключ от нас да полива цветята или за всеки случай, когато ни няма. Случило се беше да протече, отварят мъжът й с още един съсед и спират теча.
Анонимен можеш да си повече или по-малко навсякъде. До човек си е дали ще е обект на клюки или слушател на такива.

Последна редакция: вт, 04 юли 2023, 08:33 от Mama Ru

# 141
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Извън "до човека", в големия град се познават (и се клюкарят, но и си помагат) там, където живеят от много години едни и същи хора. Израснала съм в квартал, където всички си знаеха почти и кътните зъби не само в същата сграда, а и през няколко (леля ти Х, живее над У, как не се сещаш; Х, ти ли си, я ела да те питаме нещо за вашите). Майка ми - също, там пък са били от поколения. Днес на мястото на нейния квартал има магазини и строящ се блок, в моя апартаментите започнаха да си сменят собствениците чрез продажба, което в годините назад почти не беше ставало - преди десетина години в родния ми блок, строен като ЖСК през 1960 г., се нанесоха първите "пришълци" и, честно казано, не ги харесвам много, без да са ми направили нещо, някак безцеремонни ми се виждат.
До време ли е, до квартал ли е, освен до човек... май и двете. Днес хората, всички, сменят често местоживеене, преди не беше така, по тая причина съм сигурна, че са се познавали по кварталите и в столицата, дето уж не е скучно клюкарско село като нас, останалите.

Последна редакция: вт, 04 юли 2023, 12:31 от Магдена

# 142
  • Мнения: 1 174
До квартал, до големина на сградата също. В огромните брокове май се познават само съседите на етажа, в малките кооперации - всички.

# 143
  • SF
  • Мнения: 21 282
Не ми досада, когато участници в дискусията критикуват мненията на другите. Но това го има във всяка тема и като жител на голям град, съм изработила и умението да не обръщам внимание.

Който си го влекат клюките и интригите, и на Луната да се пренесе да живее, ще си намери начин да се включи. Просто в големия град имаш опция и да го избегнеш. Съседката не е братовчедка на бащата, сестра на директорката в детската градина, снаха на зъболекарката и може да не си предавате поздрави, ако това не ви интересува. Ако ви интересува, и за кой номер гащи носи ще си намерите време - това и в София, и в Пазарджик, и в Париж...

FrauDanna, учтиво се поздравяваме, но до там. Дори и в магазин, в който влизам за пръв и последен път и нямам намерение да купувам нищо,  поздравявам продавачката.
Малко странно е да се качиш в метрото и да поздравиш всички, независимо дали вагонът е препълнен или има десетина човека.

Хората, които живеят в малки селца и се познават и поздравяват на всяка среща, разменят по няколко думи, от учтивост ли го правите или наистина се интересувате и искате да поприказвате с всеки срещнат?

Не понасям, когато отивам някъде за пръв път (да кажем на гости) и долу на звънците влизащи и излизащи ме питат: вий при кого? На кой етаж? Аааа, ами те не заминаха ли за морето вече?
Как да й кажа, че жената с децата заминаха, но съпругът не е и аз по такъв повод... Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 144
  • Мнения: 2 623
Не исках да пиша повече, ама ме изкушавате...
Точно. Тази семейна обвързаност на всеки трети в градчето или селото е направо ужас. Всеки е някакъв на някого. Съседката ми е сестра на жената на внука на пекаря. Rolling Eyes Съответно когато пихме кафе за първи път у нас (наивността и отвореността ми към такива покани вече я няма за щастие) се изтресох ,,ей в тая пекарна няма ли да вземат да научат какво значи пълнозърнест хляб, а колко са нелюбезни не ми се говори" 😄😄😄 по-късно разбрах, че не е било ,,уместно" да си казвам мнението както съм свикнала.
Другата ми съседка е дъщеря на местен дърводелец и праща баща си на събранието на собствениците да говори вместо нея, защото има авторитет и да не могат да я критикуват как си оставя сутиените в асансьора, боклука в асансьора и не знам си къде.
Тази последната когато ни види започва монолог какво й се е случило в последно време и какво има да прави. Колкото и да съм се опитвала да бъда нелюбезна и дистанцирана, както очаквах немците всъщност да се държат, от селянията няма спасение. Това лицемерие на всяка цена, колкото да няма как да я изкритикуваш после или да се оплачеш с право от нещо, ме убива. Не, благодаря, нямам никаква нужда от такова формално оставяне на картички, кошнички, шоколадчета, подаръчета и разказчета, само и само да се ,,търпим каквито сме", защото сме в малкия град/село. Grinning в по-големия град в непосредствена близост до нас (около 100 хиляди) също има такива шуробаджанащини. Аз съм тоя на оня на оная. И когато се каже нещо за някого от веригата, веднага се разбира. Дори да не искаш. Не можеш дори да си затвориш ушите за такива глупости, освен ако наистина не искаш да си живееш сам в двора и да гледаш кози. Joy

Идеалното съществуване за мен изглежда така: излизаш от вкъщи, поздравяваш, най-много ,,Весела Коледа!, Приятен ден!". Може и да пиеш кафе с някого от блока, да, защо не, ако хората си допаднат. Но да не трябва да стъпваш на пръсти и да внимаваш какво казваш за нещо толкова битово като един хляб, само защото потенциално всички са роднини. Joy когато излезнеш от вкъщи да потъваш в тълпата и който от къде е и накъде е. Без поздравявания, разпити, разкази. Това, ако го направя тук, ще ми се обидят всички, а и това не го искам. Излизам и се почват поздравявания, small talk и т.н. Липсата на анонимност и независимост е ужасна.

Последна редакция: вт, 04 юли 2023, 11:51 от snowwhite12

# 145
  • Мнения: 12 298
И каква е гаранцията, че ако направите такъв коментар за хляба пред някоя съседка, която Ви е симпатична, няма да се окаже точно в големия град, роднина на собственика на хлебарницата

# 146
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Не исках да пиша повече, ама ме изкушавате...

...


Оф-ф-ф-ф-ф... Стана досадно. Разбрахме колко си космополитна, независима и анонимна. Остани си анонимна и така ще е най-добре. Остави другите да си гледат кокошките, да си пият кафето и да клюкарстват както намерят за необходимо.                   Smile

# 147
  • Мнения: 2 623
В големия град няма само 2-3-5 хлебарници, а много, много много повече. И маса народ. Можеш да си избереш в коя хлебарница да ходиш без да правиш компромис с времето си или с вкусовете си, можеш и след като съседката се обиди да си продължиш живота и ще е минало и заминало. Е, и сега може, но предпочитам да има още едни 500000 жители, на фона на които да не ми прави впечатление тази случка Joy . В малкия град има една обидчивост на тия кланове-вериги и се помни. Joy тоя на оня на оная. В София или др голям град масата променя хората до там, че пекарите са в конкурентна среда, клиентите по-арогантни и директни в критиката си и това всига и нивото на услугите между другото, а също така и да се изкажеш на никого няма да му пука чак толкова. Поне от опита ми. Аз познавам и двете страни-и тези на малкия град, на средно големия и на големия. Че и на селото. За жалост. Трябваше да си остана в големия, тогава за принципа сигурно щях да защитя мама Ру. Бях наивна едно време, че това са само измислици, но не са. Клишетата произлизат от дълбоко изживяна истина. Joy

# 148
  • Мнения: 1 245
Наистина анонимността в големия град е един як плюс, който и за мен е нещо много хубаво. Сега за София - имам роднини там, като студенти обикалях и по Студентския на гости, и на други места по други поводи. Живях там някъде ок. 6 години ( смъртта на близък всъщност беше причината да напусна града ).
Минуси - при една от квартирите/ и съответно една от работите, която беше на другия край на София докато стигна направо побеснявах, и то трябваше да минавам през центъра всеки път.
Иначе местата в близост до Витоша са суперски, обиколих цялата тъй наречена ,,яка" и ми беше много приятно да живея и работя там. Само че беше временно и приключи. А там цените са ми непосилни, ако искам да бъда в този район. Така че има градове и градове.
Един като Копенхаген примерно, въпреки че е печелил приза за най-добър за живеене, има си и разни райони като гета ( със мигранти и др. ), но има и много хубави квартали (даже те са си като отделни градчета в агломерацията) със големи паркове, езера, горички, градинки и т.н. Разпрострян е на много километри ( грубо казано 50 на 60 по спомени ) и има за всеки вкус.
Проблема на нашата столица примерно, е точно че не е планирана нито за толкова хора, нито за такова движение. Отделно че много неща са съсредоточени в нея.

Последна редакция: вт, 04 юли 2023, 13:27 от kirasirrav

# 149
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 030
Аз си поздравявам съседите,но само тези до нас,и другите, които са от тяхната друга страна.Живеем в къща и някак си не си представям да вървя из цялата улица и да поздравявам всички наред.А и ММ имаше леки търкания с един съсед за едно парко място (защото колата ни е със софийски номер и прави впечатление),разбраха се ,но все забелязвам една групичка около онова място всеки път да ме гледат като минавам с бебето някак си накриво.Да не говорим,че заради съседка през две къщи трябваше да си подарим кучето на приятели, защото ѝ вдигало шум(но никога в часовете за почивка,и дори не дойде да говори с нас с ММ,ами направо вдигнала скандал на свекъра,т.к.той се води собственик на имота).Та затова хич не искам и да си познавам съседите.
А точно големите разстояния в София са една от причините поради която ММ отказва да купим там жилище.Сега работи на 5 минути от служебния си апартамент, който дели с още 2 китайци,преди живеехме почти на същото място,но се чува ,че ще им местят офисът и служебните жилища,а ако купел нещо трябвало да пътува,а той не иска...

# 150
  • Мнения: 12 298
Точно паркирането не е ли един от проблемите на големите градове, поне у нас? Пък в малките градчета и селата на кого прави впечатление лай на куче, кукуригане на петел и рев на магаре? Че то това си е обичайно и се носи, ако не от всеки двор, то през двор.
Общежитията на Шуменския университет са на самия край на града. Някъде зад тях имаше явно блато/ локви, не знам точно, но жабешките  концерти си бяха обичайни. Да се сърдим на жабите ли? Иначе комшията над в стария апартамент нас правеше купони след 22 часа, ама се сърдеше, че бебето, което спеше на неговите купони над главата си и не протестираше, се будело сутрин в 6:30 и му пречело да спи.

# 151
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
О, ние тук имаме къщи за гости и някои туристи се оплакват от петела, косачката, кучето... Като са дошли на село, това са обичайни звуци. Аз звънец нямам, кучето е алармата. За сметка на това пък вдигат невероятни купони до посреднощ и Балкана ехти. Та разликата между селянин и селяндур е очевадна. Селяните са работни, по цял ден нещо се човърка в градината, крием се само от жегата по обед. И вечер сме изморени, купони и дандания не вдигаме.
Имала съм безумни съседи в кооперациите в които съм живяла във Варна и София. В София съседката от първият етаж беше СОТ . Денонощно на прозореца, няма зиме, няма лете.
Във Варна имахме такива които си изхвърлят торбите с боклук от балкона ( на центъра), пепелника , дупчеха с дрелки по цял ден в рамките на години. Швейцарско сирене го направиха апартамента. Имах съсед който като се напие реже кабелите за интернет, подпали входа посреднощ, изсипва саксии пред входните врати. И капака на всичко беше, когато се появи полиция, защото в подземния паркинг открили издирвана крадена кола 🙄

# 152
  • Мнения: 12 298
Доня Дафина, в Еленския балкан сте, нали? Два пъти ходихме с децата в Елена, хареса ни. Аз пък бих се оплакала, ако на село не чуя петел или магаре. Че то това си е жива атракция за децата, които животни са виждали само през прозореца на влака.

# 153
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Да, в Елена се води че живеем, иначе е махаличка на 4 км от града.

# 154
  • SF
  • Мнения: 21 282
О, ние тук имаме къщи за гости и някои туристи се оплакват от петела, косачката, кучето... Като са дошли на село, това са обичайни звуци. Аз звънец нямам, кучето е алармата. За сметка на това пък вдигат невероятни купони до посреднощ и Балкана ехти. Та разликата между селянин и селяндур е очевадна. Селяните са работни, по цял ден нещо се човърка в градината, крием се само от жегата по обед. И вечер сме изморени, купони и дандания не вдигаме.

Да, много хора от големия град отиват някъде в провинцията именно, за да си направят купона на воля. Да разпуснат на зелено и да не се съобразяват с никого. Те и там трябва да се съобразяват, но нали са за кратко, не им пука. Ако много се изложат, повече няма да се върнат и така. Не могат да си представят, че дълго време ще бъдат обсъждани като значимо събитие в живота на селото. Ако се случи в големия град, ще го чуят, отбележат и до ден-два е забравено и заменено с нещо ново. В големите градове се събираме по ресторанти с работно време и музика според ресторанта. Пази се поведение, освен  в много особен тип заведения.
Сега е период, в който от общината косят тревата около блоковете. Автомобили, глъч, но дойдат ли тези с косачката в 8:30 сутринта, лошо ми става. Неприятен шум, с който не съм свикнала, но няма как.
Свикваме с шумовете - на село с тези на магарето и петела, в града с автомобилите, глъчката от училищния двор (понякога са невероятно шумни). Аз живея до езеро, има жаби.Не съм глуха, чувам ги, но съм свикнала и не ги забелязвам. Ако ми дойдат гости обаче, са много впечатлени, направо са изумени. Мислят, че имам машина за природни звуци. Ако чуя петел обаче, ще е живо чудо и ще подскоча в съня си.

Само не съм съгласна, че селяните са работни, гражданите не. По 10-12-14 часа на ден работим. Да, често е друг тип труд - този на лекаря или на преподавателя не е като труда на дърваря и овчаря, но и на село има мързели, та знае ли се.

# 155
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Летният сезон, едни си тръгват, други идват. То не се издържа. Да беше веднъж, да не е фатално. Обаче то е постоянно. И да , всеки трябва да се съобразява. Щом ние не пускаме циркуляр за дърва в 6ч сутринта, или косачката, защото тогава ни е хладно и туристите трябва да се съобразяват, че до тях има постоянно живеещи. Имало е случаи да се напият и да почнат да стрелят, като видя определени регистрации на коли и вече знам за каква дива селения става дума.

# 156
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Гражданите са лекари и преподаватели, селяните - овчари и дървари. Wink

# 157
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Хаха, стига бе! Не знаех че съм малката овчарка, като Мария Антоанета, връзвам на овчиците панделки 😂😂😂

# 158
  • Мнения: 598
Късно откривам темата, но понеже авторката си беше дала срок за преместване 1 година искам да споделя от малък град съм, много по-малък от този в който евентуално ще се мести тя, но ако дъщеря ми хукне някой ден да се мести при мъж, който живее на стотина метра от бившата, за да си гледат заедно детето, хич няма да съм щастлива. Ми ако утре тази бивша реши да се мести, какво правят, сменят града, за да е близо господина до детето си? Бих отглеждала детето на любим мъж, ако той е отглеждащ родител, обичам децата и мисля, че бих се справила, но да съобразявам местоживеенето си с това на майката на детето му се вижда прекалено много. В крайна сметка, ако това е толкова важно за него, да не са се разделили. Прави ми впечатление колко много мъже не биха се преместили в никакъв случай заради жената, която обичат, или заради великата си кариера или просто искат да си живеят на етаж от семейната къща, с  мама и тати и братчето и сестричката на другия етаж, замаскирано под други причини, а всъщност са с патриархалното разбиране, че жената е длъжна да отиде при мъж. Дами, уважавайте се, тези въпроси трябва да се решават от двама, аз не бих отишла при мъж, който категорично ми заяви, че ако искам да сме заедно, аз трябва да се преместя, пък ако ще и в Париж да живее.

# 159
  • Мнения: 12 298
И е така, и в същото време все един от двамата трябва да направи компромис, когато живеят в различни градове. От моята гледна точка, компромис трябва да направи този, който е по-мобилен откъм работа, който няма ангажименти към деца или възрастни родители, чиято работа не зависи от местоживеенето и доходите и кариерата му не биха пострадали. В конкретния случай мисля, че момичето е това, което по-лесно и безболезнено би се преместило, още повече, че има къде да се върне, ако не потръгне връзката. И моите уважения към мъж, който споделено и отговорно се грижи за детето си, а не го изоставя след раздяла с майката.

# 160
  • SF
  • Мнения: 21 282
lyatno vreme, мести се този, който не може да осигури дом с комфорт и пространство за двойката.
Да, когато се влиза във връзка с партньор с деца, има много неудобства. Много по-значими от 100-те метра или 3-те километра разстояние от дома на бившата. Семейно-наследственически отношения, отклоняване на финанси. Децата растат. Ще пътуват, ще учат, ще спортуват, а родителите имат и искат да имат равна отговорност и като време, и като пари към тях. Бивша жена има, бивш син няма. Финансов шок е за новото семейство, ако се зажени синът. Само арката с балоните и цветята е около 1000 лева.

# 161
  • Мнения: 598
Аз не съм прочела господина да може всичко да осигури като условия и точно жилището да е проблем в града на момичето. Пък хората и в София купуват апартаменти. А за гледането на детето по равно има и други варианти, освен да си на 3 км от бившата. Имам познати, майката отиде с детето на 500 км и понеже бащата желаеше да прекарва време с него, се разбраха всички ваканции да е с него, а за тези, които са под седмица, ползваха дните по семейни причини и детето пак беше по 9 дни с баща си, общо за годината около 40 процента от времето. Аз ако ми се беше случило съвсем хипотетично да се раздялс с моя мъж, не бих си взела квартира на 1-2 км от него и да се виждаме всеки ден, в магазина, на път за работа и т.н. Бих предпочела детето да е при мен, а възможност, с възможност да вижда баща си, когато пожелае. Ако пък за детето е по-добре, дори бих се съгласила на обратния вариант - бащата да е основен отглеждаш родител, по-добре от колкото да съм вързана за 18 години до бивш. Съответно и за връзка с мъж с дете не бих била съгласна с конфигурация аз, той и бившата. Бих гледала дете на любим човек, ако той е основен отглеждащ родител и не биха ми се свидили парите, независимо дали за сватба или за каквото реши, но няма начин да се съобразявам с бившата му.

# 162
  • София
  • Мнения: 13 372
Лятно време, някои разведени двойки избират споделеното родителство. Примерно 2 седмици на 2 седмици. Как ще се получи това, ако родителите живеят на 500 км, а детето ходи на градина или училище, има своя среда и т.н.
Някои родители се грижат на първо място за детето си и чак след това гледат удобството на гаджетата си. Не става дума за съобразяване с другия родител, а с нуждите и ежедневието на детето.

# 163
  • Мнения: 12 298
Лятно време, не всеки може да приеме чуждо дете, хората сме различни. Обаче щом вече имаш дете, неговият интерес и добруване са на първо място и се съобразяваш с него при една нова връзка. Жени/ мъже - много, детето е едно. Условно казано, може и две да са. В случая грижата да доброто на детето е показателно какъв баща би бил и за ваше общо дете. Зареже ли едно дете заради това връзка, пиши го бегал и ако при вас не се получи - вашето дете ще е също зарязано заради следващата. Не малко полубратя и сестри не се знаят по тази причина - развел се с майката и зарязал детето. Дете на 3 години в Ловеч / Търново, бащата - в София при новото гадже, в неговото жилище (на гаджето). Той като иска да прекара един уикенд с приспиване с детето си у гаджето ли ще го доведе в София или ще отиде при бившата? На хотел? Живеейки в един град той има възможност да взема детето от градина, да го взема с преспиване, да го води на разходка или РД, на спорт, на школа и т.н, както би го правил, ако живееше с детето постоянно. И това е най-доброто за детето.

# 164
  • Мнения: 598
Аз не бих имала връзка с човек, който мисли, че жени много, детето е едно. Половинката по принцип е човека, с който се предполага да сте заедно и след като детето порасне и си поеме пътя. Не ме разбирайте погрешно, аз съм единствен родител на дъщеря ми, баща й почина преди близо 2 години и тя е прекалено привързана към мен за възрастта си и няма начин да я игнорирам докато има нужда от мен, но това е една от причините да не желая нова връзка сега. Бих приела връзка с мъж, само ако мисля, че има какво да му дам, да го обичам така, както обичах мъжа, да мога да му отделя нужното внимание, а не само да го използвам. И точно за това не разигравам никой, при първите признаци на ухажване и по-специанен нтерес, казвам не.

# 165
  • София
  • Мнения: 13 372
Децата са за малко в живота ни, да. После си тръгват по пътя и е важен партньорът. Малко дете няма как да пренебрегнеш.
Но не можеш да гарантираш, че няма утре да срещнеш човек, с когото искаш да остарееш.
В конкретния случай от темата мъжът не разиграва никого. Споделил е опциите си и жената е тази, която да реши дали ще е с него при конкретните обстоятелства или не.

# 166
  • Мнения: 12 298
Лятно време, докато детето ти е малко то ти е приоритет и това е нормално. Ако обаче детето ти имаше жив баща дали щеше да си ок бащата да тръгне на 100-200 километра след това жена и детето ти да започне да го вижда веднъж на две седмици за няколко часа? А дали в новия дом на бащата ще има място за детето ти през ваканциите? Щом момичето има връзка с разведен мъж с малко дете, да не може да очаква да пренебрегне детето си, за да е само с нея. Ситуацията е сложна и не е за всеки. Или взема мъжа с ангажиментите му с първото дете, или късат.

# 167
  • Мнения: 11 864
По казуса съм се изказвала в началото на темата.
Сега като се повдигна темата пак, ще изкажа лично мнение и усещане, което изказвам сега след като съм родител, вероятно преди това би било друго. За мен това, че бащата иска да е край детето си е добродетел, т.е. ако е такъв който ми каже - Абе ти си ми по-важна с теб ще градя нов живот чакай ме идвам при теб, а с детето ще видим как ще се срещаме, ще намеря начин...би ме отблъснало. Като планувам бъдеще с него значи след време живот и здраве с този човек ще имам дете и аз, тоест това ми показва какъв родител е и ще е и за нашето дете. Но това съм аз, за друг явно звучи по друг начин (както се изказаха мнение, че стоял до бившата си жена...ами не, до детето е)

# 168
  • Мнения: 25 685
Гледам надпис „Жени“, влизам, а то тоалетна.

Та и тук така. Мислех, че идеята е да се обсъжда преместването и адаптирането от София към малък град, а то... Колко далеч трябва да живее бащата от детето.

# 169
  • Мнения: 598
Пиша за последно в тази тема. Не мисля, че съм извън темата, защото може би момичето не е помислило, че ще трябва да свикне не само с малкия град, но и с това бившата да е постоянно наблизо докато е малко детето. Имах приятелка, която се събра с мъж с дете и по детски рождени дни е ходил с бившата, да не страдало детето. Ами не е ок това според мен, на детето може да се обясни по разбираем за възрастта му начин, че мама и тати вече не са заедно, че ще вижда и двамата, но по отделно.Колкото до мен какво бих направила, ако съм с малко дете и ми предстоеше раздяла, ако не са непреодолими различията, бих се опитала да запазя връзката си, поне докато е малко детето. Обаче, ако не става, не става. Не бих си взела квартира например близо до бившия. Бих се постарала детето да ни вижда и двамата, но може и да не е точно 50 на 50. Че то и децата, които не са с разведени родители не са точно по равно време и с двамата си родители. Има родители, които карат ТИР, полицаи, които ги пращат дълги командировки по границата, татковци, които работят по обекти, родители, включително и майки, които работят в чужбина. След раздяла живота не свършва, вижте подфорум родители отглеждащи сами децата си, колко жени се борят да изведат децата си в чужбина и търсят заместващо съгласие, а тук едни 100-150 км са проблем. Извинявам се на авторката, че и оспамих темата, може би тези неща ги е мислила и не са й проблем.

# 170
  • Мнения: 7 357
Аз не бих била с мъж, ако не съм на първо място в живота му. Била съм сама дълго време,  но компромис с това не бих направила.

# 171
  • Мнения: 3 039
Аз, пък, ще го кажа директно - бих се събрала с мъж, който вече има дете/деца от друга жена, само ако аз самата съм в същото положение - имам деца и връзка от друг мъж.
Животът, връзките с даден човек са достатъчно сложни по принцип, за да ги усложнявам още повече, като се намесват и бивши. Ситуацията става доста деликатна вбъдеще.

# 172
  • SF
  • Мнения: 21 282
Аз, пък, ще го кажа директно - бих се събрала с мъж, който вече има дете/деца от друга жена, само ако аз самата съм в същото положение - имам деца и връзка от друг мъж.

Да, да, то така става в този живот. Всичко е подреденичко и по нашите правила.
Дали пък той няма да има условие, че и двамата с деца, ще ви дойдат в повечко (финансово, времево, локационно)? Или единия, или другия, за да има възможност и за общи. Simple Smile
Има една песен "Не винаги в живота е така, каквото пожелаваме да бъде."

# 173
  • Мнения: 3 039
Ще го кажа молко по-простичко - ако нямам деца, не бих се заглеждала и задълбочавала във връзка с мъж, който има деца, че да се и местя, заради него в по-малък град.

# 174
  • SF
  • Мнения: 21 282
И без да имам деца, не бих се местила в друг град, освен в чужбина. Мечтата и стремежът на половин България е да живеят в моя град, а аз да се местя в друг. Това няма как да стане.
По тази причина аз пък съм пренебрегвала запознанства с мъже, които живеят далече от моя град. Няма смисъл само да си пишем и много рядко да се виждаме. Не че е лошо понякога да има опция къде да отидем за уикенда, но това далече не е връзка и такива познанства не са предмет на темата.

# 175
  • Мнения: 137
Има ли такива от вас, които от големия град са се преместили в по-малък град? Искам да знам психически как се чувствате. Имахте ли проблеми с различния начин на живот? Във въпросния град всичко се случва адски леко, няма го напрежението, което го има в столицата, всичко затваря максимум в 19:00-20:00ч, много по-малко хора са. За някои може да звучи като сбъдната мечта, но съм убедена, че има такива, които ще разберат притесненията ми. Всякакви съвети и опити ще са ми от полза! ❤

Не съм се преместила в по-малък град. Родена съм в София и основно съм живяла тук, но една от най-близките ми приятелки е родом от по-малко населено място и съм ѝ гостувала там два пъти, така че мога да си споделя впечатленията. Първото нещо, което ми направи впечатление, беше, че всичко е много близо. Ама буквално. Не се притесняваш за задръствания и закъснения. Задачки, които в София може да ми отнеме поне един цял ден да свърша, в малкия град сигурно мога да си свърша за час. Не знам какво работиш, но си представям, че е по-изгодно да можеш да свършиш повечко неща в обедната почивка, ако се наложи. Помня каква лудница беше, докато работех в студентските ми години. Предполагам, че в малкия град щеше да ми бъде по-лесно да съчетавам някои неща.

Второто е, че нямаш анонимност. В зависимост от това колко точно е голям градът, всеки ще познава всеки. Като излязохме да се разходим с моята приятелка, за няколко часа срещнахме трима човека, които я познават. Тя много ми се е оплаквала от това. Smile Забелязах и че градът е по-чист в сравнение със София, изглеждаше сравнително по-поддържан.

Ако трябва да обобщя, впечатленията ми бяха основно позитивни конкретно от този град. Но трябва добре да помислиш до каква степен е важно за теб да имаш достъп до различни събития. Ако си човек, който всяка седмица ходи на концертите на филхармонията, може да не намериш същото разнообразие в малкия град и бързо да ти доскучее.

Чак сега виждам, че темата е отпреди 6 месеца. Не знам защо ми се стори, че е скорошна.

# 176
  • SF
  • Мнения: 21 282
За 2 дни малките градчета изглеждат романтични.

# 177
  • Мнения: 285
Аз съм също на 25 години и съм родом от София. Родителите ми също са от София и аз цял живот съм живяла тук. Детска, училище, университет, приятели, работа, гаджета - всичко е било в София. Моят приятел е от Казанлък, но сме заедно от 2 години. Той идва при мен, аз при него. Работя хоум офис и често оставам по 2-3 седмици при него. Планът е той да дойде в София и да живеем тук. Понякога се замислям дали няма да е по-добре аз да отида там след като мога да си го позволя, а той не може поради работата му на този етап. Има голяма къща там, където можем да живеем. И все пак.. някакси не мога. Тези две-три седмици ми се струват вечни. Ходим да пазаруваме, излизаме на кафе, чат пат ходим до Стара Загора, защото е на 30 мин и това е. Все едно сърцето ме свива от тази мисъл, че мога да живея там. Скучно ми е, няма да лъжа. Не е като в София да пиша в 8 часа на някоя приятелка, да запалим колите и да ходим да пием кафе на Витошка. Не е като да стана и да реша в последния момент, че ми се ходи на кино и да стигна до мола за 10 минути. Просто не е същото.. въпреки че и София стана ужасна за живеене в последно време с толкова много хора. Както и да е, исках да кажа, че аз не мога да направя тази крачка. Когато си бил в 2 милионен град цял живот, град с 50 000 човека ти се струва като огромно наказание. Успех все пак!

# 178
  • SF
  • Мнения: 21 282
Животът не е даже само кино и мол с приятелки. Когато искаме да се раздвижим и да почиваме, и това придобива значение.
Но предложения за работа, условия за спорт, групи, курсове, занимания - все в София са по-достъпни тези неща. Да не говорим за медицинско обслужване, достъп до летище за тези, които обичат да пътуват...
Не правя реклама на София, защото доста народ е привлечен от по-доброто качество на живот. Просто споделям, че колкото пъти съм посетила малко градче, толкова пъти съм останала с впечатлението, че времето е спряло и всичко се върви монотонно и еднакво с предишния ден... Да, китно е през пролетта, но за да ти е хубаво, трябва да си го поддържаш редовно чистичко и спретнато, а там дори с тока и интернета може да се появи забавяне.

# 179
  • София
  • Мнения: 38 614
Тъй като аз лично ползвам само градски транспорт и знам как стои въпроса в малките градове и околностите им, не бих отишла в малък град.

Общи условия

Активация на акаунт