Защо искате деца ?

  • 32 802
  • 1 036
  •   2
Отговори
# 915
  • София
  • Мнения: 12 655
На мен много добре ми е ясно. Феминистките обаче твърдят, че при равни условия и за еднаква работа им плащали по-малко. Което не е така - в нормалните държави.
Жените наистина изкарват по-малко, защото обикновено избират да работят по-малко (като часове) или по-лека работа, за да могат да си гледат децата.
Което е нормално - все пак децата са си техни, не са на фирмата или на държавата, че фирмата или държавата да се включва в отглеждането им.
Докато имат и мъж, който работи и изкарва нормално - всичко е ОК в семейството, и както в другите семейства. Ако обаче искат да са сингъл мамс и пак да имат и кариера, става трудно. Или пък да имат кариера и висока позиция, но да си тръгват в 16ч за да вземат децата, пак става трудно.

А на мъжа не са ли деца?

А колкото до фирмата и държавата, това е икономическа политика. Без раждаемост и деца, страда работната ръка. И импортът от Азия и Африка нещо не е много ефективен.

# 916
  • Мнения: 5 234
Лъвица, и аз това щях да попитам. Децата само на майката ли са, бащата няма ли нещо общо?

# 917
  • Мнения: 2 408
И на мъжа са, разбира се, нали затова написах още в първоначалното мнение:
Ако искат хем да седят в къщи да гледат деца, хем да се водят на работа и да им върви стаж и заплата, там това не става. Трябва или да излязат в неплатено, или бавачка, или баба, или мъжът им да седи в къщи докато децата са малки. Всяко семейство само си решава.
Повечето семейства вземат решение жената да намали интензитета и тя да гледа повече децата, а мъжът да работи повече навън и да носи пари. Но ако някоя жена смята, че това е потисничество и предпочита да наблегне на кариерата, тяхна си работа с бащата как ще се разберат.

# 918
  • Мнения: 40 929
В Скандинавия е доста добре уредено. Но цената е много големи данъци.
Цената е не само данъци, а нежелание от страна на работодателите да наемат, обучават и повишават жени, които после да излязят в дълго майчинство и те да са длъжни да им пазят мястото и да им плащат.


В САЩ например, където жените не се ползват с голяма защита при майчинство, работодателят може просто да ги съкрати ако мисли, че не работят колкото жените без деца или колкото мъжете - затова пък много по-лесно наемат жени и никой не им пречи да работят каквото искат наравно с мъжете, и да изкарват колкото тях. Пълно е с жени на високи позиции в САЩ. Плащат си обаче за бавачки. Ако искат хем да седят в къщи да гледат деца, хем да се водят на работа и да им върви стаж и заплата, там това не става. Трябва или да излязат в неплатено, или бавачка, или баба, или мъжът им да седи в къщи докато децата са малки. Всяко семейство само си решава.

Много точно казано. Винаги съм твърдяла, че прекомерната защита от нашия КТ де факто прави пазара на труда по-малко гъвкав и ограничава възможностите на тези, които уж защитава.

# 919
  • Мнения: 43
Има една приказка:" Когато децата са малки са толкова сладки, че ти идва да ги изядеш!А когато пораснат, съжаляваш, че не си ги изял!"Simple Smile

# 920
  • Мнения: 3 727
Има една приказка:" Когато децата са малки са толкова сладки, че ти идва да ги изядеш!А когато пораснат, съжаляваш, че не си ги изял!"Simple Smile
А всъщност е обратното,  според мен.

# 921
  • Мнения: 501
Май доста зависи от децата.

# 922
  • Мнения: 46 518
Повечето семейства вземат решение жената да намали интензитета и тя да гледа повече децата, а мъжът да работи повече навън и да носи пари. Но ако някоя жена смята, че това е потисничество и предпочита да наблегне на кариерата, тяхна си работа с бащата как ще се разберат.
При днешното разнообразие на професии, съвсем нямам такива наблюдения. Пълно е със свободни професии, при които мъжът има повече възможности за поемане на повечето ангажименти около децата. Или жената, ако тя е в такава сфера. Но не зависи от пола. Другият пък се грижи за тях през останалата част от денонощието и в почивните си дни.
И въобще не говоря за кариера.
Но предивид това, че повечето семейства са с по 1-2 деца, не мисля, че въобще има нужда да се обсъждат тези няколко години в началото като причина за имане/нямане на деца.

Има една приказка:" Когато децата са малки са толкова сладки, че ти идва да ги изядеш!А когато пораснат, съжаляваш, че не си ги изял!"Simple Smile
Точно обратното при мен. Добре, че не я изядох, прекрасен човек стана, а на моменти (от 2 до 3-годишна възраст) имах големи съмнения Laughing

# 923
  • Мнения: 1 257
Има една приказка:" Когато децата са малки са толкова сладки, че ти идва да ги изядеш!А когато пораснат, съжаляваш, че не си ги изял!"Simple Smile
Точно обратното при мен. Добре, че не я изядох, прекрасен човек стана, а на моменти (от 2 до 3-годишна възраст) имах големи съмнения Laughing

Simple Smile Същата работа. С второто даже до към 4 - имах чувството, че всичките ни усилия отиват на вятъра, точно като в клиповете се питахме "Къде сбъркахме?". Поради сравнително малката разлика, усещането за хаос понякога беше непоносимо.Започнах да се наслаждавам истински на това да съм родител към края на петата година, в началото на  шестата. Осъзнати разговори, мислещи същества, диалог и контакт на съвсем друго ниво. Сега са пълнолетни хора, с които би ми било удоволствие да контактувам, дори ако не бяха мои деца.

# 924
  • Мнения: 165
Не ти трябват деца, децата могат единствено да ти затруднят и провалят живота. Лично мнение, не ангажирам никого с него.

# 925
  • Мнения: 815
Не ти трябват деца, децата могат единствено да ти затруднят и провалят живота. Лично мнение, не ангажирам никого с него.

Защо трябва да се вметне, че е лично мнение и че е неангажиращо? Ако не го кажеш, някой би си помислил, че не говориш от твое име и би изживял целия си живот на база твоето мнение?

# 926
  • Мнения: 46 518
Моето лично нение е, че имането на деца е нещо толкова специфично, че без личен опит няма как да има лично мнение Simple Smile

# 927
  • Мнения: 5 234
То важи за всичко. Преди лично да преживееш нещо, не е възможно да знаеш точно какво е и как на теб ще ти се отрази.

# 928
  • Мнения: 2 988
А пък няма как да имаш личен опит без да си опитал Sunglasses

# 929
  • Мнения: 44
Ако не си забелязала, когато някой мине 30-те се започва едно питане от старците: Кога? Забележи, те не питат дали искаш изобщо, по-скоро никой никога няма да те попита дали искаш, всички ще те питат, кога, защо и т.н.
Казано с други думи, да не ти пука за нашето мнение. Важното е ти какво мислиш, не ние всички тук или твоите роднини. Това е право на избор и ако на някой му пука за теб, ще го знае и никога няма да те подпитва или да прави намеци. Това го правят гадните хора, които разбира се са много наясно, че ще те смутят с идиотските си въпроси и ще предизвикат в теб неприятни чувства. И то не за друго, ами защото трябва да даваш обяснение за избора си.

Общи условия

Активация на акаунт