Ползи от ходенето на училище

  • 13 363
  • 175
  •   1
Отговори
# 120
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 975
Момчетата се побийваха честно казано, но някой да тормози момиче, също и момче, но особено момиче, не съм чувала нито виждала и в двете училища, в които аз съм учила, нито в трите училища, в които синът ми е учил. Имали сме и по-богати, и по-бедни, и от малцинствата, и по-пълни момичета, никога никой не ги е тормозил, обиждал и унижавал. Никога не съм била свидетел на нещо подобно. В училищна възраст бях също през 80-те и в началото на 90-те.

Какви даскалици, Алегра?

# 121
  • Мнения: 11 135
Аз съм виждала и опитът ми е като на Алегра. Насилие и булинг имаше не по-малко от сега, а учителите си затваряха очите, защото това бе считано за "нормално", "дреболия", "детски работи". Мързеше ги да се занимават.
Завършила съм прогимназия 1989 година и там изобилстваше от такива събития. После в МГ нямаше вече - вероятно поради интелектуалните разлики Simple Smile А иначе, казвате, дошлата междувременно демокрация ги е благоприятствала...

# 122
  • Мнения: X
Момчетата се побийваха честно казано, но някой да тормози момиче, също и момче, но особено момиче, не съм чувала нито виждала и в двете училища, в които аз съм учила, нито в трите училища, в които синът ми е учил. Имали сме и по-богати, и по-бедни, и от малцинствата, и по-пълни момичета, никога никой не ги е тормозил, обиждал и унижавал. Никога не съм била свидетел на нещо подобно. В училищна възраст бях също през 80-те и в началото на 90-те.

Какви даскалици, Алегра?
Рускини. Учех в руско училище. До колкото знам по онова време в повечето училища учителките бяха рускини. Това в средата на 80-те. Да кажем от 85 до 89. По едно време обикаляха по домовете да гледат в какво условия живеят поданиците. Та за нас беше обявила една, че живеем бедно! И после целият клас знаеше и се подиграваше. Ще кажеш че да те бият ок, но да живееш бедно е престъпление.

# 123
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 975
Като знам какви прекрасни учители съм имала, до днес ги уважавам  много и съм им изключително благодарна, просто не мога да асимилирам какво ми говориш...

# 124
  • София
  • Мнения: 28 707
Аз съм виждала и опитът ми е като на Алегра. Насилие и булинг имаше не по-малко от сега, а учителите си затваряха очите, защото това бе считано за "нормално", "дреболия", "детски работи". Мързеше ги да се занимават.
Завършила съм прогимназия 1989 година и там изобилстваше от такива събития. После в МГ нямаше вече - вероятно поради интелектуалните разлики Simple Smile А иначе, казвате, дошлата междувременно демокрация ги е благоприятствала...
Със същите спомени съм и аз. Насилието в училище (а и домашното) беше част от нормата.

# 125
  • Мнения: 1 574
Учих 80 и 90-те и освен в интернатите никога не съм чувала за други училища, в които момичета да се бият. Момчетата се биеха, ама момичета... адски ми е странно.

# 126
  • Мнения: 12 254
Момчетата се побийваха честно казано, но някой да тормози момиче, също и момче, но особено момиче, не съм чувала нито виждала и в двете училища, в които аз съм учила, нито в трите училища, в които синът ми е учил. Имали сме и по-богати, и по-бедни, и от малцинствата, и по-пълни момичета, никога никой не ги е тормозил, обиждал и унижавал. Никога не съм била свидетел на нещо подобно. В училищна възраст бях също през 80-те и в началото на 90-те.

Какви даскалици, Алегра?
Рускини. Учех в руско училище. До колкото знам по онова време в повечето училища учителките бяха рускини. Това в средата на 80-те. Да кажем от 85 до 89. По едно време обикаляха по домовете да гледат в какво условия живеят поданиците. Та за нас беше обявила една, че живеем бедно! И после целият клас знаеше и се подиграваше. Ще кажеш че да те бият ок, но да живееш бедно е престъпление.
Бях подложена на булинг от началната си учителка, българска арменка. Рускини съм имала в гимназията, беше с преподаване на руски език и честно казано нямам лоши спомени от никоя от тях, дори учителката ми по руски сега преподава на децата ми и всички много си я обичат. Обаче имам лош спомен от първата си класна в гимназията, също българка, от "голямото добрутро" - същото презрително отношение към "плебеите" като ни дойде на посещение у дома.

# 127
  • Мнения: X
Като знам какви прекрасни учители съм имала, до днес ги уважавам  много и съм им изключително благодарна, просто не мога да асимилирам какво ми говориш...
То и аз като слушам за уважение и благодарности и аз не мога да асимилирам какво ми говориш.
Да коригирам. Не са ме били само момичета а и момчета. От "добри семейства"

# 128
  • Мнения: 12 254
Като знам какви прекрасни учители съм имала, до днес ги уважавам  много и съм им изключително благодарна, просто не мога да асимилирам какво ми говориш...
То и аз като слушам за уважение и благодарности и аз не мога да асимилирам какво ми говориш.
Да коригирам. Не са ме били само момичета а и момчета. От "добри семейства"
Защо не са те преместили в нормално училище?  Не мога да си представя такова чудо и да си оставя детето там.

# 129
  • Мнения: 41 167
Точно така! Училището е отвратително място, поне в този му вид. Обърнете внимание на края на статията! Успешните четвъртокласници са такива благодарение на образователните способности на родителите си, а не благодарение на даскалото. Демек колко книжки са прочели вкъщи.

https://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2023/05/18/4484686_chetvur … /?ref=home_layer2

Целта на училището винаги е била средното ниво, а не двете отклонения от него. Такъв е общественият интерес.

# 130
  • Мнения: X
Като знам какви прекрасни учители съм имала, до днес ги уважавам  много и съм им изключително благодарна, просто не мога да асимилирам какво ми говориш...
То и аз като слушам за уважение и благодарности и аз не мога да асимилирам какво ми говориш.
Да коригирам. Не са ме били само момичета а и момчета. От "добри семейства"
Защо не са те преместили в нормално училище?  Не мога да си представя такова чудо и да си оставя детето там.
И аз това се чудя. То реално и нямаше в района по-свястно. Просто хората, обикновените и живеещи бедно, намираха това за нормално. И се скатаваха. Кой ще ти обърне внимание, къде да се оплачеш.

# 131
  • Мнения: 41 167
Да. Разбира се, че съм по-специална. Нали това казвам. Цял клас от 20-25 ученици за нищо не става понастоящем, така че с право си знам, че съм по-специална. Simple Smile Няма да се впускам в обяснителен режим, разбира се. Добре е да се чете с разбиране. Както казах, даскалото е за масата. За останалите, като мен, които са решили, че имат нужда от нормално отношение, без опити за пречупване на индивидуализма - не става. Нямам абсолютно нищо против, че вас ви устройва! Мен не ме устройва. ОК?
Но както каза Бисера, няма емпатия. Общество без емпатия е това. И после седите и се репчите на хора, които обясняват, че тях лично не ги устройва.

Нямам нищо против тази позиция, всеки има право на лична позиция. Но няколко от пишещите май не схващат, че има разлика между "училището не става за нищо и от него няма полза" и "на мен училището не ми понася и за мен е   неподходящо".  И в края на краищата целта на училището е масата, а не малък процент хора, отклоняващи се от нея. То и няма как да  бъде другояче.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 18:50 от Черна станция

# 132
  • София
  • Мнения: 38 604
И мен ме тероризираха до към 8 клас. Имала съм много премеждия със съученици, учители, оценки, отсъствия. Но дори не ми е хрумнало да кажа, че училището като цяло, не става за нищо. Пък и как щях да стигна до гимназия без училище? И университет после.

# 133
  • Мнения: X
Да. Разбира се, че съм по-специална. Нали това казвам. Цял клас от 20-25 ученици за нищо не става понастоящем, така че с право си знам, че съм по-специална. Simple Smile Няма да се впускам в обяснителен режим, разбира се. Добре е да се чете с разбиране. Както казах, даскалото е за масата. За останалите, като мен, които са решили, че имат нужда от нормално отношение, без опити за пречупване на индивидуализма - не става. Нямам абсолютно нищо против, че вас ви устройва! Мен не ме устройва. ОК?
Но както каза Бисера, няма емпатия. Общество без емпатия е това. И после седите и се репчите на хора, които обясняват, че тях лично не ги устройва.

Нямам нищо против тази позиция, всеки има право на лична позиция. Но няколко то пишещите май не схващат, че има разлика между "училището не става за нищо и от него няма полза" и "на мен училището не ми понася и за мен е   неподходящо".  И в края на краищата целта на училището е масата, а не малък процент хора, отклоняващи се от нея. То и няма как да  бъде другояче.
И вие не четете. Обясних, че даскалото е ок за масата. Не за индивидуалисти, чувствителни хора, такива които не желаят да бъдат поставяни в калъп. Темата е за ползите. За масата има.

# 134
  • Мнения: 1 247
Ама чакайте малко сега, това, че някой не е пострадал от дадено явление, или че се е справил с него сам, със собствени сили и акъл, означава, че не е индивидуалност или че е по калъп ли? Или че не е чувствителен? По-ограничено, тесногръдо и шаблонно мислене не бях срещала отдавна.

Общи условия

Активация на акаунт