Консервативното мислене - враг на отношенията

  • 8 985
  • 299
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 4 668
Чета "в арабския свят" еди как си.
В нашия свят, нормата е друга.
Прекалената разголеност за арабския свят е една, за нашия свят друга.
Кое не е ясно?

Никой не е твърдял, че в НАШИЯ свят жената трябва да е облечена по стандартите на мюсулманския, за да мине като "личност".
Там като се носи по тамошния стандарт, еди как си.
Тук по тукашния стандарт, еди как си.
По магистралния стандарт ... друго.

Изобщо не твърдя, че съфорумецът Борис е прав.
Ама просто следвам пътя на логиката.

# 286
  • Мнения: 1 583
Както и да се облече една жена щом мъжа насреща ѝ е убеден, че Господ е почел с ум само неговия пол, все тая. Ще си я възприема като секс кукла или утроба според за какво му трябва, но не и като личност. Имаше една хубава книга по темата, "Прислужницата" мисля се казваше.

А скъсани панталонки за плажа или неформална обстановка не виждам с какво не са ок за омъжени жени, че форума веднага ги заклейми. Има си дрескодове за отделните места и ако не се нарушават, не се нарушава и добрия вкус.

# 287
  • София
  • Мнения: 12 818
А някой да е твърдял, че някой го твърди? Прочети пак разговора, за да му схванеш логиката. Борис казва, че разголването пречи жената да бъде възприемана като личност. Аз казвам, че скриването в арабския свят не е помогнало за обратното, а той твърди, че всъщност там точно жената била личност. Това е контекста на нещата - разглеждаме едно твърдение и колко то се потвърждава от различните практики по света.

Чета "в арабския свят" еди как си.
В нашия свят, нормата е друга.
Прекалената разголеност за арабския свят е една, за нашия свят друга.
Кое не е ясно?

Никой не е твърдял, че в НАШИЯ свят жената трябва да е облечена по стандартите на мюсулманския, за да мине като "личност".
Там като се носи по тамошния стандарт, еди как си.
Тук по тукашния стандарт, еди как си.
По магистралния стандарт ... друго.

Изобщо не твърдя, че съфорумецът Борис е прав.
Ама просто следвам пътя на логиката.

# 288
  • Мнения: 1 841
Това е извън темата.
Скрит текст:
Освен това, генерализация на база външен вид има и тя не е винаги съврзана с пол.
Ако вземе някой с корем и мекушав гийк да ти обяснява техники за бой, нормално да имаш съмнение.
А ако някой нискочел 120кила татуиран бабанка вземе да ти разпъва теории за астрофизика, нормално да се усъмниш.

Абсолютно по същата логика, една красива жена не би имала нито интерес, нито време да задълбава в технически детайли и дълбоки теми. Нейното време се окупира с други занимания. И в това няма нищо странно. Не че красивите жени са непременно глупави. Просто техният живот се подрежда по друг начин, заради други дразнители, фактори в живота и тн.
И това изобщо не е сексизъм, нито има нещо общо с "уважение".
Това е шейминг мислене и изказ, който намирам за изключително вреден. "Ти мен уважААш ли мА?"

Лично  моят опит, с ръка на сърцето, мъжете са много по квалифицирани и с интерес в технически дълбоки теми. Нормално е да разчитам повече на мъж за съвет. Чиста статистика, личен опит.
Ако говориш за примера с фирмата не е извън темата, Тангра. Тезата ти е, че жената няма как да бъде уважавана като личност, ако изглежда еди-как си и че мъжете я възприемат според външността й. Експериментът показва, че не е важно как изглежда и как се облича, те пак не уважават личността й, колкото на мъжа. Реално не я виждат как е облечена през мейла, не я чуват, само знаят, че отсреща на компютъра стои същество от женски пол. stalia го е написала, но й изгубих коментара.
Да не говорим, че възприемането на жените (и мъжете) като личности е нещо, което трябва да бъде по презумпция, това е човешко право. Изначално дължиш уважение на всеки човек, после той може да го изгуби. Не казвам, че си длъжен да бъдеш привлечен от жени с гърдите отвън или жени с бурки, може да имаш предпочитания за партньор, колкото искаш. Но всеки човек заслужава да бъде считан за линост. Мисля, че самата тема "кога трябва да възприемаме хората като личности" е абсурдна.

# 289
  • Мнения: 123
Ей заради подобно мислене демонстрирано от Танграта още много дъллго няма да стигнем цивилизования свят.

Да, ти си прав да избереш по-добрия професионалист, но начина да го направиш не би трябвало да е на база пол, а на база показани качества и умения. Но ти дори не допускаш възможността жена да е по-добра отколкото мъж в "мъжките неща", че да проведеш интервю или форма на подбор.

# 290
  • Мнения: 41 261
E, не е въпрос на умения само. Той каза, че ще предпочете мъж за плочкаджия, но жена за детегледачка. Тоест има допълнителни рационални аргументи и с право. Жената не може да качва на ръце кашони с плочки, а мъжете рядко имат усет за бебета.

Аз например ако ще назначавам някого за офисна работа при сходни умения бих предпочела млад мъж или жена на възраст.
Младият мъж е по-надежден, защото няма да мисли за деца, да взема болнични и прочее. А жената на възраст вероятно ще е доволна да си пази мястото и едва ли ще хукне за още по-голяма кариера.

# 291
  • Мнения: 123
E, не е въпрос на умения само. Той каза, че ще предпочете мъж за плочкаджия, но жена за детегледачка. Тоест има допълнителни рационални аргументи и с право. Жената не може да качва на ръце кашони с плочки, а мъжете рядко имат усет за бебета.

Аз например ако ще назначавам някого за офисна работа при сходни умения бих предпочела млад мъж или жена на възраст.
Младият мъж е по-надежден, защото няма да мисли за деца, да взема болнични и прочее. А жената на възраст вероятно ще е доволна да си пази мястото и едва ли ще хукне за още по-голяма кариера.

В последно време е нормално при младите семейства родителите да се редуват за болничните, та не е много ясно дали няма да взима болнични предпочетения млад мъж. Явно не само един потребител е със закостеняло мислене. Такъв тип изказвания са срамота и то в женски форум. А после всички се чудят защо жените не искат да раждат и има демографска криза.

# 292
  • Мнения: 41 261
Е, нека са срамота, ама вършат работа Wink

# 293
  • София
  • Мнения: 4 668
Ей заради подобно мислене демонстрирано от Танграта още много дъллго няма да стигнем цивилизования свят.

Да, ти си прав да избереш по-добрия професионалист, но начина да го направиш не би трябвало да е на база пол, а на база показани качества и умения. Но ти дори не допускаш възможността жена да е по-добра отколкото мъж в "мъжките неща", че да проведеш интервю или форма на подбор.
Ами с нищо не доказваш, че може да се разчита на логиката ти, също и прецизността при четене.
Аз пиша за "вероятността", а ти говориш за "възможността".
Аз ясно написах, че е напълно възможно жена да е перфектен професионалист. Дали е по-вероятно, отколкото мъж, професионалист, вече е въпросът.
След като бъркаш разбирането на ясно написан текст, как да ти поверя бизнес решение за много по-труден за разбиране въпрос.
В края на краищата в капитализма, за разлика от частния сектор се гласува и се носи отговорност с парите.
Правиш бизнес, наемаш жени и разбиваш конкуренцията.
Само дето всичките нео-етични ИТ-компании, дето бяха супер-инклузив през последните години, сега съкращават рекордно и нещо не генерират полезно действие много.

Точно за мислене като твоето, жените не искат да раждат, ами гонят някакво ултра доказване и супер кариери.
Да се противопоставят мъже  и жени и да се дели семейството не води до нищо добро. Включително и по-малко раждащи.

Малко поучителен материал:
https://nauka.offnews.bg/chovekat/razdelenieto-na-truda-po-pol-d … -pred-199044.html
Разделението на труда по пол дава на съвременните хора предимство пред неандерталците.

Източник: Gendered Division Of Labor Gave Modern Humans Advantage Over Neanderthals, University of Chicago Press Journals

# 294
  • Мнения: 123
Много добре разбрах написаното и имам право да съм несъгласна с него и да дам моя поглед за правилен избор на професионалист. Ако аз залагам пари няма да разчитам на вероятности или на субективна преценка, а ще проверя на практика кой как се справя и на база на това ще реша. Няма да коментирам кой в какво го бива по полов признак. И да традиционно има по-подходящи професии за мъже и такива за жени, но има все повече изключения, които оборват това. Примери можеш и сам да си намериш.

# 295
  • Мнения: 123
Аз мога 100% да уважавам една жена като личност, но ако съм в професионални отношения и съм си платил за една работа, си имам някаква идея (може и въображаема), кой ще ме обслужи.
Плащам си, имам си някакви презумпции.
Може много добре да знам, че има и супер добри жени деск съпорт, но също така да знам, че на всеки десет жени деск съпорт се падат 2 експертки, а при мъжете е, да кажем, 5 от 10.
Иначе аз напълно мога да уважавам тази жена като ЛИЧНОСТ, но тук става въпрос да платиш да ти се върши нещо. И можеш да си имаш каквито си искаш предразсъдъци, още повече, подкрепени от статистиката и опита.
Ако искам теракотаджия и се появят мъж и жена кандидати, и 2та еднакво готови да работят, ще гласувам на мъжа.
А ако търся детегледачка, ще гласувам на жената.
Напълно е възможно и жената да е по-старателна и по-добра в реденето на плочки и бъркането на цимент, ама играем вероятности. Който е добър на бридж знае, че се калкулира най-високият процент и се изпълнява тази пътека. Другото е просто слабо решение.

Тук в прав текст, макар и завоалирано зад много думи казваш, че си имаш визия кой каква работа може да ти свърши и предпочиташ мъж, за да оправдаеш избора си започваш да цитираш разни вероятности и статистики. Уж те ще ти помогнат да вземеш "силно" решение, което пък не е вярно. Защо да боравиш с вероятности като може да си напълно сигурен. Твърдиш, че уважаваш жените, но не достатъчно, за да им дадеш шанс да се справят или не с работа, за която според теб не стават. Това отношение е чист сексизъм. Не говоря да ги наемаш директно само защото са жени, а да имат равнопоставено интервю с мъжете. И за съжаление познавам много подобни на теб. Жените са много добри професионалисти, но само ако носят таблата с бирата.

А що се отнася до софт скилс, които имам - не си ти човека, който да ги оценява. Тук е форум и общуването е неформално. Не ти предлагам услугите си и не бих искала да работя с човек с подобно отношение. Това е последния ми коментар по темата към теб понеже ти не коментираш моя аргумент за пряк тест на възможности и избор на база на умения, а увърташ и се пробваш да ме изкараш неразбрала. Имаш право да предпочиташ мъж, но поне си го кажи направо и си признай предрасъдъците.

# 296
  • Мнения: 2 202
за ИТ компаниите, поне до сега съм работила в 3 и не съм се сблъсквала със сексизъм, дори много често жените бяха на високи позиции

# 297
  • София
  • Мнения: 4 668
Аз мога 100% да уважавам една жена като личност, но ако съм в професионални отношения и съм си платил за една работа, си имам някаква идея (може и въображаема), кой ще ме обслужи.
Плащам си, имам си някакви презумпции.
Може много добре да знам, че има и супер добри жени деск съпорт, но също така да знам, че на всеки десет жени деск съпорт се падат 2 експертки, а при мъжете е, да кажем, 5 от 10.
Иначе аз напълно мога да уважавам тази жена като ЛИЧНОСТ, но тук става въпрос да платиш да ти се върши нещо. И можеш да си имаш каквито си искаш предразсъдъци, още повече, подкрепени от статистиката и опита.
Ако искам теракотаджия и се появят мъж и жена кандидати, и 2та еднакво готови да работят, ще гласувам на мъжа.
А ако търся детегледачка, ще гласувам на жената.
Напълно е възможно и жената да е по-старателна и по-добра в реденето на плочки и бъркането на цимент, ама играем вероятности. Който е добър на бридж знае, че се калкулира най-високият процент и се изпълнява тази пътека. Другото е просто слабо решение.

Тук в прав текст, макар и завоалирано зад много думи казваш, че си имаш визия кой каква работа може да ти свърши и предпочиташ мъж, за да оправдаеш избора си започваш да цитираш разни вероятности и статистики. Уж те ще ти помогнат да вземеш "силно" решение, което пък не е вярно. Защо да боравиш с вероятности като може да си напълно сигурен. Твърдиш, че уважаваш жените, но не достатъчно, за да им дадеш шанс да се справят или не с работа, за която според теб не стават. Това отношение е чист сексизъм. Не говоря да ги наемаш директно само защото са жени, а да имат равнопоставено интервю с мъжете. И за съжаление познавам много подобни на теб. Жените са много добри професионалисти, но само ако носят таблата с бирата.

А що се отнася до софт скилс, които имам - не си ти човека, който да ги оценява. Тук е форум и общуването е неформално. Не ти предлагам услугите си и не бих искала да работя с човек с подобно отношение. Това е последния ми коментар по темата към теб понеже ти не коментираш моя аргумент за пряк тест на възможности и избор на база на умения, а увърташ и се пробваш да ме изкараш неразбрала. Имаш право да предпочиташ мъж, но поне си го кажи направо и си признай предрасъдъците.
Изобщо не казвам това.
Казвам, че на пръв поглед, когато се съди се ползват генерализации. Които ползват вероятности.
Ако има обстойно интервю, много ясно, че ще се видят повече неща и ще се съди на база тях.
Не съм казвал, че няма да съдя на база на обективни фактори.

Сега е модерно да се наема именно единствено на база, за това че са жени.
И точно това е сексизъм. Но в обратна посока.

За пореден път, обективно не разбираш моите примери, не можеш да прочетеш какво пиша и да го разбереш.
Освен това, независимо дали е форум, демонстрираш афектирано, негативно и обиждащо отношение към непознати.
Т.е., вероятно не си даваш сметка, но правиш много лоша реклама на жените, като професионални служители и като разбиране и като внимание към детайлите и като отношение.
Ако ти имаш някакви трудности с наемането, може проблемът да е в твоя телевизор, а не че някой те е дискриминирал на база пол.

Ни най-малко не увъртам, ти увърташ.
"Защо да боравиш с вероятности като може да си напълно сигурен."
Това е неразбираемо и няма логически смисъл.
Интервю и тест с възможности не е включван в обсъждането. Обсъждаше се варианти, когато имаш само визуален контакт, без интервю. Отново слабо четене с разбиране и невнимание към детайлите и условието.

# 298
  • Мнения: 2 202
това е вярно
Дори в отборите по Esports е много хубаво да сложат жена, без значение, че може би един мъж би бил по-добър играч

Май миналата година се въведе това да има някакъв % задължително жени в бордовете на директорите на компании

На мен ми се вижда и това малко тъпо, става като филмите дето трябва да имат задължително черен, гей, азиатец и еманципирана жена

Става малко че те наемат за имидж, а не заради качества

# 299
  • Мнения: 46 553
Темата се изчерпа и отклони.
Заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт