(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 53)

  • 32 631
  • 763
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 205
Картофите от Кауфланд ще поникнат със сигурност, но не се знае дали това, което се роди ще е същото, което си консумирала. Семето на картофите се разпада на втората, третата година от отглеждането. За съжаление не са картофите от едно време, които можеше да си засаждаш всяка година. Провери по агро магазините, може някъде да се намират още.
https://agrorich.bg/bg-product-details-615.html
https://www.sortovisemena.bg/semena/kartofi
Клас елит, може да се сади още 2г, клас А и следващата година, клас В не се сади втори път.
пп за пържене за подходящи сортовете Агрия, Санте, Агата, Пикасо, всички червени също са подходящи.... на вкус другар няма та .... проба грешка е най-доброто според мен.

Последна редакция: сб, 01 апр 2023, 19:48 от morskibriz

# 31
  • Мнения: 447
Моите батати от суперкмаркет не покълнаха и четох, че картофите в търговската мрежа са третирани с препарат срещу покълване. Не пречи да опиташ, разбира се, ако не бързаш за ранна реколта.

# 32
  • Мнения: 1 205
Моите батати са захвани от батат от Билла. Купих два миналата година, единия изгни без да покълне, другия даде 5-6 филиза.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 397
Едва ли, картофите са евтина стока и никой не ги третира  срещу покълване.
За батата не знам, аз взех от Фантастико. Единият беше малък, загни и го изхвърлих. От другите два имам вече десетина филиза и поне още толкова малки, наболи.

# 34
  • Мнения: 6 001
Защо виждам темата на трета страница не ми е ясно.
Днес подсях непоникналия грах, сложих тиквички и краставици.
Далечен роднина ни гостува и не одобри прическите на овошките и ни ги подрязва.
Едва ли, картофите са евтина стока и никой не ги третира  срещу покълване.
Напротив третират ги, родителите ми докато отглеждаха и те третираха това което произвеждаха, помня защото загубих един предиобед в готвене и в момента в който попитаха откъде съм взела картофи и изхвърлиха наготвеното. Май това ми беше последната самоинициатива при гостуване.

# 35
  • София
  • Мнения: 12 231
Киви

Не всички са така, това долу е от семе и тази година ще цъфти за първи път и се надявам да разбера какъв пол е. Виждат се плодни пъпки при основата на листата.

Виждам, че имаш опит и разбираш от кивита. Може ли да ми кажеш кога ще е подходящо да насадя четирите кивита, които доста са се разлистили вече в саксиите си в оранжерията? Също така през какво разтояние да ги засадя и при теб на каква конструкция са пуснати?

Руколата и аз я сея директно.

Относно бататите аз две години не можех от купен батат да си захвана и миналата мисля, че му хванах цаката. Искат по-топло за да покълнат. Откакто ги държа на отоплителната подложка не всички, но поне част от купените от магазина си пускат филизи, което е голям успех за мен. Тази година обаче закъснях и няма да имам много филизи. Ще имам за мен, но не и за раздаване. В една група във фейсбук за батати, която следях и мислех да си поръчам по 1-2 корена от сортове, които нямам днес се отказах. Един стрък вкоренен в чашка струва 6 лв! Като знам колко имах миналата година, направо бизнес мога да развивам Simple Smile Добре, че нямам нужда да изкарвам и от това пари Simple Smile

Половинката успя да фрезова преди да завали. За малко да фрезова и спанака и граха, които тъкмо са поникнали, но успях да ги спася.
Скрит текст:



 Лалетата почват да цъфтят.:
Скрит текст:







Най-добрата новина от днес е че всичко е оцеляло в оранжерията. Минусови има само близко до найлона на оранжерията  и то под един градус, предвид че навън го даваха -5. Във вътрешността на оранжерията температурите са били положителни, а около подложките още по-висока. Въпреки че са оцелели растенията ,не изглеждат съвсем щастливи, но 3-4 градуса минимални, а максимални над 40 и на мен сигурно няма да ми допаднат. Има няколко попарени отгоре от студа листа на пипера, той е по-малко устойчив на студ според мен, но като цяло всичко е живо. Нямам търпение трайно да се затопли.
Днес успях почти всичко да пикирам, добре че още една приятелка иска 40 корена, защото пак май станаха повечко. Тази година ще е като първата експериментаторска с повече сортове домати.
Пипера и попарените листа:
Скрит текст:





А това са сортовете и бройките пикирани дотук :
Скрит текст:
1. Тайко -  20 бр
2. Мила - 19 бр
3. Директен оранжево чери - 5 бр
4. Д розово чери - 9 бр
5. Д Индиго чери - 10 бр
6. Д Аморозо- едро червено чери 10 бр
7. Албенга - 22 бр
8. Меделина - 17 бр
9. Ръгби - 17 бр + 20 бр
10. Пешо - 19 бр
11. Момини сълзи - 11 бр
12. Оранжево биволско сърце -  13 бр
13. Севастопол - 2 бр
14. Спекълд роман - 3 бр
15. Д Аунт джинис пърпъл - 2 бр
16. Де Барао гигант - 4 бр
17. Н Дружба Ким - 5 бр
18. Н Черен принц - 4 бр
19. Д Бяло биволско сърце - 3 бр
20. Д Карбон - 2 бр
21. розов блян - 3 бр
22. Дуся жълта - 1 бр
23. Сейнт пипер - 2 бр
24. Д Гордостта на Гритмире - 3 бр
25. Д  Харвард Скуеър - 4 бр
26. Д Лимон - 3 бр
27. Д Алтайски оранжев - 4 бр
28. Д Доня - 6 бр
29. Д Блек бюти - 5 бр
30. Д червено биволско сърце - 11 бр
31. Д Мъжки - 2 бр
32. Изумрудена ябълка - 5 бр
33. Сибирска мечка - 5 бр
34. Д Оранжева ягода - 5 б
35. Д Келъхърс Оксхърт- 3 бр
36. Д Ди Барао Гигант - 4 бр
37. Д Дом розов - 4 б

Найлона на ягодите в близка среща със Страх:
Скрит текст:

# 36
  • Мнения: 6 717
Уморих се много днес, но свършихме много работа.
ММ окоси навсякъде, фрезова мястото зс картофите. Аз ги насях. Оплевих лука за зелено. Насях репички, босилек, лавандула, сминдух, съседката даде някакви семена за цветя, включително и тагетис, извади ми самардала, та засадих и нея. Извадихме един корен целина, че беше поникнал сред тревата и го засадихме на друго място, за да не пречи при косенето.
Вчера направих разсад патладжан, чорбаджийски чушки, люти рибки и камбички, още малко домати. Мисля, че това, вече е достатъчно. Утре ще пикирам две кофички разсад домати.
Тази вечер поваля дъжд. Дано и на село да е валяло. Земята беше влажна докато сях днес и лесно се копаеше.

# 37
  • Мнения: 4 212
Айла, като ти гледам разсадите и се чудя и моите кога ще станат такива? Нещо ми се струва, че не растат тези чушки. Кога ги зася ти на колко дни са? Много са ти хубави!
Аз от ранните имам само рибки и камбички почти са на 40 дена, но са си много малки още 😒.Патладжаните от февруари умряха, имах останали 3-4 коренчета бяха станали на 30+ дни и още нямаха същински листа.Изхвърлих ги, че ми трябваше кутията за нови насаждения.

Рекичките за колко дни са готови? На единия мой пакет май пишеше 35 дни вегетационен период, много малко ми се вижда. Чудя се кога да ги сеем с марулите ли, преди тях ли?

А знаете ли сорт салатен едър боб и от къде да се сдобия с такъв?

# 38
  • Мнения: 1 966
Чета ви и ми хрумват въпроси:
Сега мога ли да купя батбати за кълнове или вече е късно?
Как да различа мъжко от женско киви по цвета? Имаме 24 кивита, но досега не се бях замисляла защо само няколко корена плододават.
Относно картофите, като оставим пръскатнето срещу покълване, аз вече не бих садила случайни картофи. Купихме една година от пазара, засяхме доста, гледахме ги, изкарахме едри хубави картофи и всичките болни, вътрешността с едни петна, не стават за ползване. Оказа се, че тая болест е дошла от семето. Та и такива екстри има....

# 39
  • Русе
  • Мнения: 385
Благодаря за новата тема!
@Айла, голяма градинарка си обаче. Евалата. Такива количества, такова разнообразие. Много труд е това. Simple Smile
Иначе много лошо време навън. Ама много. Минус 3 беше преди няколко дни. Има някои загуби, но като цяло дърветата са оцелели слава Богу. Вегетацията в Русе е доста напред. Всичко цъфти или е прецъфтяло. В момента цъфтят крушите, а ябълките са напъпили. Тоест последните овошки цъфтят. Дават го все мрачно и дъждовно, студено. Това ще повлияе зле на разсадите на всички ни…
Вече са големи и искат слънце!
Ето снимк отпреди 2-3 дена на вегетцията. Сега е още по-зелено.


Иначе не съм доволен от разсада ни домати. Не върви добре. Листата са дребни, не стават по-едри във височина. Имам Наслада, Меделина и едър градински. Миналата година от последния сорт имахме супер разсад с големи листа. Сега една хилава работа. Иначе стъблата са хубави мъхести и дебели.


Патладжан имам само 3 корена. Пиперът върви много добре, прищипах върховете, че вече прави пъпки. За краставици купих Тести кинг, корнишони Левина и Реджина. Реджина я дават устойчива на жега и суша, което е нужно за нашия климат.
Приятна неделя, дано времето бъде с нас и да няма слани вече.

# 40
  • Мнения: 1 205
Разсадите  които не занесох на село се изцигулчиха. Топло им е, а няма къде да ги изнеса. Само патладжана е ок с южната ми кухня. Много трудно излезе, бях го отписала, но сега расте с часове.
Оцелелите в тунелчето на село не прибрах. Очакват се нова порция студове с - отпред. Ще видим ще има ли оцелели или 50 брак. Добре, че имам домати.

# 41
  • Мнения: 6 717
Морковелка , купих семена за репички от Лидл. Пише, че покълват от 7 до 15 дни и да се берат 4седмици след засяване. Пише още, че се сеят през април. Вчера засях моите.
Айла , голямо разнообразие от сортове, браво.

# 42
  • Мнения: 4 156
При нас е студено, но като гледам растенията в двора изглеждат много по-добре от тези, които гледам на лампи. Имам предвид коприва, лапад. Дори и да е студено, дъждовете им помагат да растат и се развиват.
Част от ръгбитата ми започнаха да увяхват. Как мога да им помогна?



Имам и 3 нови растения, които не знам какво са. Бурен ли са? Не мисля, че съм садила нещо подобно.

# 43
  • Мнения: 7 856
Доматите изобщо не изглеждат добре. Прилича ми на нещо гъбично, може и алтернария да е. Какви са семената и в какво са посадени? Може би е разумно да се напръскат с нещо.

# 44
  • Мнения: 1 355
Stryper малко на татул ми прилича бурена вече, но не съм сигурна

Общи условия

Активация на акаунт