(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 53)

  • 32 626
  • 763
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 205
Замръзнали са цветовете. Вчера сутрин е имало лед. Картофите също са заминали, там където вятъра е вдигнал агрила. Домати имам. Съседите са напълнили оранжерията. Арендатора също.Отопляват ги с бутилки вода.
Дано повали спокоен дъжд, да напой земята хубаво, много е сухо при нас. Спанака и морковите жълтеят от суша. Само грахта е хубава, цъфти. Нощес глесах прогнодата за април. Дават един студен и дъжовен месец. Към 13-15мисля минималтите за Пловдив бяха 0-1. Дано поне лозето не подлъже, но като гледам как са наедряли пъпките. Абе каквото такова, няма да е първия сезон за лудо работи, за лудо не стой, само да сме здрави.

# 16
  • Мнения: 7 856
За поповото прасе, май го бях пускала и преди (или е било за друг гад). Биопрепарат.
https://amiti.org/category/popovo-prase

# 17
  • Мнения: 1 205
За поповото пръскахме с някакъв био купен от Агра, но само картофите. Всъщност накиснахме семената за час-два и с остатъка напръскахме браздите. Лука и репичките вече бяха засадени и покарали.

# 18
  • Мнения: 3 877
В момента е по-студено от края на ноември и началото на декември. Тогава репичките избиха за седмица и за 3 седмици вече имах готови  репички за салата. Сегашната реколта за 2 седмици едва проби земята.. , а тези в тунела изкопиха, защото им ставаше много топло..Шантава работа
За момента при нас доволно превалява тихичко и напоително, след следващата сряда вече Т са трайно положителни. Още не бяха разцъфтяли ни череши, ни кайсии.. То дивите джанки не са се разпукали хубаво. Само бадемите и някои праскови бяха цъфнали. Разбира се това не значи, че другите овошки са се запазили- било е -4 градуса според метеостанцията..
Ще купувам разсад видяло се е, борбата е да докарам 50-60 корена от местния сорт, че да го завъдя. Освен семената не знам какво друго да виня - 2 почви, 2 съда едно и също семе .. едните вече месец диндиркам на прозореца и няма ни едно прокарало
Патладжана го обявих вече за изгубена кауза

# 19
  • Мнения: 6 716
morskibriz, благодаря за темата! 🌹

И във Варненска област сняг нямаше тази зима. В началото на февруари имаше съвсем малко на село.
В прогнозата за времето (синоптик и метеоблу) даваха днес около обяд да вали, сбъдна се. Утре дават слънце, вечерта чак да вали.
Вече имаме контейнер за вода. Намерихме случайно много близо до нас. Още веднъж благодаря на всички, които се включиха с мнения.
Сега трябва да купим останалите неща за капково напояване.

За тиквички навън мисля, че е още рано.
Тикви сеем заедно с картофите, т. е. сега може.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 397
briz, жалко за загубите! Но за толкова ранен зеленчук без възможност да се реагира всеки ден е наистина рисково.

Пак да напиша за доматите и поповото прасе, защото наистина работи. При засаждане, стъблото на  всеки корен се увива с 1-2 къса тоалетна хартия в частта, която ще бъде заровена. Поповото прасе не може да я прегризе, а докато хартията се разпадне, растението вече е голямо и стъблото се е втвърдило, така че не може да бъде прегризано.

Последна редакция: пт, 31 мар 2023, 15:48 от sofyia

# 21
  • Мнения: 1 085
Бриз, благодаря ти, че отново се погрижи за темата! Kissing HeartHug

Това време и на мен ми лази по нервите. И тук имаше минуси нощем, а и другата седмица също ще е хладно.
Много мисля какво да правя с доматите, тъй като в края на април ще бъдем за две седмици в България.
Миналата година пак отсъствахме и набучках разсада в градината в началото на май. Като се върнахме доматите изглеждаха чудни, но тази година е по-студено, а и се налага да тръгнем по-рано. Хм... Нощните в края на април ще са 4-5 градуса. Може да им направя тунелче, а и ще си оставя разсад резерва в къщи. Обикновено нареждам кофичките разсад във по-дълбок съд в мивката и пълня вода.

sofyia, чуден разсад!

Stryper и при теб нещата изглеждат много добре!

Айла, имаш някаква енергия с която караш всичко зелено да расте! Направо ще ти викам Флора Kissing Heart Вдъхнови ме да се опитам другата година да си направя разсад патладжан. Отбелязвам си да си купя семена от Бг.

И само да добавя, че тази година ни един пипер не расте както трябва. Вярно, че е на по-сенчестия прозорец, но миналата година изглеждаше чудесен в края на март.

# 22
  • Мнения: 4 212
Леко съм разочарована ☹ .Вижте колко малко семена имам в новото пакетче тагетес . В пакетчетата от Лидл дето са по 40 стотинки има повече😃.
Отделно на това ги накиснах и днес гледам, че всички са се разпукали. Сложих ги в почвата, но имам усещането, че всичко ще е брак🥺.
Не помня кога ги накиснах и колко дни съм ги държала,но повече от 2 няма. Много бързо ми се струва, че тръгнаха да се развиват. От космоса и рудбекията също имаше покълнали.

# 23
  • София, Студентски град
  • Мнения: 100
Оказва се, че всъщност без да искам съм ви излъгала. От 4-те опитни корена един излезе боец. Ето го:



Балканската чубрица също е жива.
И първата конвенционално отгледана салата за годината - бейби маруля и рукола от градината, репички и лук от терасата.

# 24
  • Мнения: 475
GalPP, сподели за руколата, моля. Директно ли я пося, или прави разсад? Коландря тук в една кутия няколко стръка, но идея нямам дали да ги пикирам, засаждам?
И още един въпрос - кои зеленчуци от най-масовите (чушки, краставици, патладжан и пр.) имат свойството като доматите да образуват корени по стеблото, ако са засипани с пръст? Една куртовска капия се мъчи да изцулява и се чудя да я подсипвам ли?

# 25
  • София, Студентски град
  • Мнения: 100
Руколата просто я нахвърлях есента в почвата. Беше много нагъсто, но я разредих малко преди около две седмици. Изкара зимата непокрита и започна да расте като се позатопли. За съжаление нямам снимка как изглежда. На един квадрат е с размери може би 20 на 20 сантиметра. Ще я снимам утре, да я покажа.

# 26
  • Мнения: 1 966
Руколата е като плевел. Ръсиш семена направо в градината (като копър, магданоз и т.н.). Може да сееш почти целогодишно, много бързо тръгва и расте.  Сега също е подходящо за сеене. Но и бързо почва да цъфти и става горчива и тогава я махам и садя нова. С разсад съм опитвала но не се получи толкова добре, както със семена. Според мен тези в кутията си ги догледай там и ги изяж, пък си ръсни семена в градината.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Когат руколата изкласи и решите да я махате, може да оставите един корен да узреят семената му и те като паднат в земята ще покълнат и ще са нови, млади растения. В момента оранжерията е постлана плътно с целина, рукола и копър. Руколата вече се кани да цъфти, но ще оставя само едно най- крайно растение, в най-ниската част на оранжерята. всичко друго трябва да се махне, за да има място за краставици и домати. Наистина руколата, както и манголда, са големи катили.

# 28
  • Мнения: 630
Кивито е много студоустойчиво и може да расте почти навсякъде в България, но ето как му се отразиха минус 3 градуса преди няколко дена. Близо една трета от младите филизи са попарени. По тях са разположени плодните пъпки.



Не всички са така, това долу е от семе и тази година ще цъфти за първи път и се надявам да разбера какъв пол е. Виждат се плодни пъпки при основата на листата.

# 29
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 778
Малко позакъснях с купуването на картофи за семе и взех едни от пазара. Изпържих днес за пробаи, но въобще не ми харесаха.По принцип от kaufland си взимам за пържене, дали ще станат от там да взема да ги оставя на топло да си пуснат кълновете и да ги засея? Колко см трябва да са израстъчетата, за да ги сложа в земята?

Общи условия

Активация на акаунт