Трудова борса и обезщетения - Тема 7

  • 31 258
  • 661
  •   1
Отговори
# 615
  • Балчик
  • Мнения: 740
Здравейте - бърз въпрос само за проверка правилно ли разбирам препоръките в темата:

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;

т.2 и т.3 са най-елегантния начин и за работодателя и за работника, така че втория да има право на обезщетение в БТ?

Благодаря в аванс!
Елегантен..колко да е елегантен , при първият случай трябва да е лесно доказуемо че има закриване, а съкращаването на щата води до други последици за работодателя. А при намаляване обема на работа- ако работника не е оценил достатъчно услугата, може и дело да заведе, че и да го спечели срещу работодателя. Не мислете само за работника и двете страни трябва да са ок при подобни казуси.

# 616
  • Мнения: 9
Здравейте,
след 2 години майчинство се наложи да напусна работата си, тъй като условията не са ми удобни, не ми предложиха и такива които да ме удовлетворяват. В момента съм в предизвестие, паралелно с платен отпуск, който ми се полага. Договора ще бъде прекратен по взаимно съгласие. Идеята ми беше да се запиша няколко месеца на ТБ след прекратяването. Зъболекарката, която посещавам обаче ми предлага работа, която е за месец като снабдител ( работника извършващ тази дейност ще използва отпуск за този период и имат нужда от заместник). Не зная на какъв договор ще бъда назначена ако приема. След това ще мога ли да се запиша на ТБ и да получавам обезщетение? Зъболекарката ми предложи да ме освободят по удобен за мен член, за да използвам по голямо обезщетение, но пък се притеснявам да не им навлеча проверки, защото може да изглежда съмнително пред НОИ. Какво бихте ме посъветвали?

# 617
  • София
  • Мнения: 16 036
Зъболекарката може да те назначи с изпитателен срок до 6 месеца. След това да те освободи преди края на срока.
Така от НОИ ще вземаш по-високото  обезщетение и за по-дълго време.
Дали ще е съмнително пред НОИ - няма как да кажа.
Но докато работех няколко пъти се случва да пускат обява с определени изисквания, след интервюта назначават човек на изп. срок. Минава  известно време и се оказва, че не става за работата -  освобождават го.

# 618
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
Назначаване на срочен договор, в полза на работодателя, прекратяване по чл.71.
Месец е добре. Не се регестрирайте обаче сега в БТ. Направо да ви назначат на работа.

# 619
  • Мнения: 9
Да след работата при зъболекаря ще е регистрацията, защото тяхната нужда от човек съвпада с края на моето предизвестие. Единствено ме притесни, че работата ще е за около месец, месец и малко и при записване на ТБ е възможно да тръгне проверка заради краткия срок и договора да изглежда фиктивен, но каквото стане в крайна сметка. Благодаря за отговорите. Хубав и успешен ден!

# 620
  • Мнения: 480
Назначаване на срочен договор, в полза на работодателя, прекратяване по чл.71.
Месец е добре. Не се регестрирайте обаче сега в БТ. Направо да ви назначат на работа.

И аз благодаря - явно това е най-добрия вариант за работодателя и работника ако преди това е имал достатъчно стаж за обезщетение на БТ?

# 621
  • Мнения: 12 762
По принцип или срочен трудов договор, след изтичането на който има право на пълно обезщетение ако покрива другите изисквания. Или прекратяване в изпитателния срок, те и без това масово ги пишат в полза на работодателя.
Тези двете са най-чиста работа, защото хем не са пречка за обезщетението, хем реално между работодател и работник никой нищо не дължи на другия, не се съкращава позиция и после да не могат да вземат друг на нея и прочие.
В този случай конкретно не знам дали е по-изгодно да се назначи по заместване, щом е за покриване на човек с планирано отсъствие, там не съм запозната какво и как се прави и какво може.
Има го и моментът че точно след 2 години майчинство размерът на обезщетението от НОИ няма да е много читав, та евентуално си струва маневрите ако ще се удължи срокът му, т.е. ако има достатъчно стаж за по-дълго обезщетение от минималното за което няма значение как оставаш без работа.
И в двата случая придобиваш право на обезщетение и в следващите 3 години нямаш право на "пълно" обезщетение за безработица.

# 622
  • Мнения: 29 341
Обезщетнието ти се смята върху две години назад. Не знам колко майчинство си вземала, но сумата сигурно няма да е голяма. След това три години нямаш право на пълно обезщетение, само на минимално, така че си прецени дали да ги правиш тези врътки.

# 623
  • Мнения: 267
Да след работата при зъболекаря ще е регистрацията, защото тяхната нужда от човек съвпада с края на моето предизвестие. Единствено ме притесни, че работата ще е за около месец, месец и малко и при записване на ТБ е възможно да тръгне проверка заради краткия срок и договора да изглежда фиктивен, но каквото стане в крайна сметка. Благодаря за отговорите. Хубав и успешен ден!
Ако всичко реално е каквото по документи - работили сте, освободили са ви - дори да направят проверка няма какво да ви притеснява вас и познатата ви /относно вашия договвор/. Освобождаване в изпитателен срок си е в реда ако не е фиктивно. Вие ще можете да отговорите от 1во лице какво как сте вършили.
Ако нея с нещо друго я притеснява евентуална проверка на фирмата въобще, да си прецени тя.

# 624
  • Мнения: 2 430
Здравейте,
Днес видях с ПИК на НОИ, че е входирана заявката за обезщетение.
За април трябва ли,и ако да, къде и какво трябва да си внеса като осигурителни вноски? Какви са сроковете за плащане.
редактирам се - видях, че по вторият въпрос междувременно въпросът е решен.

# 625
  • Мнения: 2
Здравейте, имам няколко въпроса свързани с парично обезщетение след като последният ми договор ще бъде от Германия. Ще съм благодарен, ако някой може да сподели някаква информация защото в НОИ не са много разговорливи по темата.
1 - Какъв документ ми е нужен при напускане от Германия и по кой параграф е нужно да бъда освободен, чух че е kündigung, но не съм сигурен. Уточнение - договорът на който работя е временен, мога да прикача текст, ако е необходимо защото и миналото лято съм работил там
2 - Нужен ли ми е стаж в България за периода месеци назад  които ще връщат?
3 - Периодът на паричното обезщетение се определя от стажа, който имам в България или общо от целия ми стаж натрупан в държавите, които съм работил до сега?

Благодаря

# 626
  • София
  • Мнения: 16 036
Задай си въпросите в немските ФБ групи - напр. Мами в Герм, Работа в Герм. и др.  подобни. Там ще ти пишат как да прератиш немския доовор.
Но имай предвид, че почти винаги много дълго време се точи кореспонденцията между борсите в двете страни. Германците перфектно са усвоили системата "яваш-яваш", маняна и подобни....

# 627
  • Мнения: 211
Като стана дума за документи. Какъв документ издава ДБТ за признаване на трудовия стаж и по какъв ред? Преди го попълваха в Трудовата книжка, но вече - не...

# 628
  • София
  • Мнения: 16 036
Не издава документ. Всичко се вижда в досието ти в НОИ.
Вземи си ПИК код и го разгледай.

# 629
  • Мнения: 54 425
Ако трябва на работодателя за клас, ще трябва документ, или поне да се вижда в ТК.

Общи условия

Активация на акаунт