Клуб на храбрата шивачка - 24 тема

  • 18 516
  • 428
  •   1
Отговори
# 60
  • FRANCE
  • Мнения: 2 233
Mоето Жаноме е посадено в един мега стар шкаф от Сингер (леко попригоден) . Имаше си нещо като пласмасова масичка но открих че имам гадният навик да "прибирам" под нея и ставаше мазало

# 61
  • Мнения: 1 863
Добре, не е удобно като на машина с плот, това е ясно, но кажи как се държи като машина!? Тиха ли е, шумна ли е, добре ли шие? Все пак такива отговори са доста по-достоверни след като се ушият повече и различни материи, но все пак първи впечатления?

# 62
  • София
  • Мнения: 2 923
Добре, не е удобно като на машина с плот, това е ясно, но кажи как се държи като машина!? Тиха ли е, шумна ли е, добре ли шие? Все пак такива отговори са доста по-достоверни след като се ушият повече и различни материи, но все пак първи впечатления?

Естествено Simple Smile, първите впечатления са изцяло положителни. Доста по-тиха е от Лучника. Няма го онова метално звънтене при по-високи обороти. За сметка на него има някакво досадно-неприятно жужене от двигателя по време на работата му. При Лучника се чува обикновено само тръгването на моторчето. Със заварените настройки -  4-ка на горния конец и май малко по-стегнато калерче, при 4 ката ранфорсе за чаршафи, преплете конците малко по-ниско от идеалната среда. Много добре й се отдава работата с крачето за оверлочни шевове. Дойде с игла № 100 и все едно ковеше пирони с нея. Смених я с чисто нова Орган № 80 и чукането изчезна веднага. При Лучника пише да се ползва един номер по-тънък конец за калерчето а при Минервата изрично е написано да се ползват конци с еднаква дебелина. Илиците ги прави прилично бавно, но все пак малко по-бързо от Лучника.





Последна редакция: чт, 23 фев 2023, 22:42 от Mунчо

# 63
  • Мнения: 9
Докато си ровех из дебрите на Али-то за висок адаптер за крачета, попаднах на много коментари от хора, които слагат такъв адаптер на индустриални машини и ползват чрез него крачетата от битовите машини, с някои изключения поради непълно съвпадане на размерите. Тези коментари естествено породиха у мен питанката - при това положение дали крачета от индустриална машина няма да паснат на Лучника?  Някой вече да е пробвал нещо такова?

Аз използвам Лучник 438 и след измервания и информация в интернет поръчах от алито (Domestic Sewing Accessories Adapter Presser Foot Snap-On Low Shank), но се оказа прекалено къс... след това поръчах (High Shank Presser Foot Holder Adapter Standard Snap on Sewing Machines 5011-2 AA7186) който пасна, но резбата на винтчето не минава през отвора, съответно мислех да го пилна, но просто го нанизах на малкото плоско разстояние между главата на болта и резбата и така го навих.
Скрит текст:
https://www.aliexpress.com/item/32797396088.html?spm=a2g0o.order … .5.3ca71802JqNsYg оставям ти линк, но не препоръчвам: при първата поръчка ми объркаха краченцата и им казах да сложат правилните с втората и те естествено не са ги сложили, отделно бяха във ваканция целя януари почти заради тяхната нова година и сега ми казаха да ги поръчам отново и че ще ми направят цената 0.01, дано няма проблеми с митницата

Специални благодарности на Еликтирачаря за цялта информация и обяснения, които предоставя.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 923
С правилния адаптер работи ли крачето за оверлочни шевове (ако имате такова)?

# 65
  • Мнения: 9
С правилния адаптер работи ли крачето за оверлочни шевове (ако имате такова)?

Нямам го още това краче (бях го поръчал, но точно него, 1/4 инч. краче и това което ми трябваше не ми ги изпратиха) и сега пак ще трябва да ги чакам.

# 66
  • Варна
  • Мнения: 2 756
Здравейте, от скоро имам шевна машина Singer Tradition и съм начинаеща. Опитвам се да шия разни елементарни неща, но проблемът ми е, че първоначално машината си шие добре и след това от един момент нататък, без да съм променяла настройките, долният шев няма никакъв опън и той просто си минава като едно право въженце през бримките на горния, без да прави никаква форма на бод. Пробвах да затегна, или разхлабя опъна на горния конец, да сменя дължината на шева, бода и всичко друго. Проверявам долния конец дали не е прекалено хлабав в калерчето, вдявам всичко наново, но нищо от тези неща не помага и много се дразня! Моля, помогнете ми!

И аз имам Singer Tradition. Минах през същите циркове в първите дни!

Правих проби и грешки като абсолютен новобранец и не мога да кажа какво помогна докато я накарам да изпълнява всичко по команда. Вдявах и издявах докато свикна, какво за бога бърках, променях обтягането да го направя по учебник, сменях материали и ядец, но - някак си на третия ден бяхме с машинката пушки!

Мисля, че нещата се оправиха, като сложих нови конци, че първо побвах с наследените от майка ми.

При вас може и да не е това, но както Електричар каза, всичко трябва да е изрядано по вдяването и опъна. Аз например в началото проусках при вдяването малкото нещо точно над иглата.

Машината Singer Tradition за мен е супер прекрасна. Например, шие еластично тънко трико с лекота, която виждам по клиповете е трудно постижима. Другото прекрасно е, че си стесних дънките около колана с нея. Какво значи това? Най-спокойно си изджътка през 8 ката дънков плат по "колана".  Педала натиснат почти до макс.
Много си я обичам машинката.

Да добавя към писаното по-горе. Прави ми проблем с трико, ама много тънко трико. Но кога се случи това? Когато се направих на тарикат да не й помогна, нито с краче, нито с конец, нито с игла. Както си бях шила калъфки от хасе, нашмулих да ремонтирам спортен клин и в резултат наших нещо като главите на Пижо или Пенда на едно място Simple Smile Едва успях да вдигна иглата, за да видя как се е насмотал конец отдолу под транспорта.
Амаааа късметлия новобранец, инат, коза по зодия, разплетох и довърших ремонта. Чак по-късно прочетох, че то брееее, трикото било друга бира, разтеглива, и не се шие като хасе!!  Ама нас не ни е страх, нали. Кълцах с ножицата, дърпах с малката прахосмукачка, обрах си прахоляците и наново, че и с същите конци ама по-смело. Стана работата.
Та така де, голям боец е Singer Tradition, готов за битка в ръцете на невежи като мен Simple Smile Благодаря виртуално на хората, които ми я подариха!

# 67
  • Мнения: 1 863
Информацията е за всички, които са имали стари машини и вече шият с нови. По-старите машини, шият с метални калерчета. За машини с вертикален ротационен грайфер като Науманн, Веритас, Пфафф, има и алуминиеви. Предполагам сте виждали железни никелирани калерчета, с отвори по цялата периферия? Много важно нещо за шевните машини със зиг заг, е совалката и калерчето като цяло, да са възможно по-леки. Колкото по-леки са, стягането на конецът на иглата, може да е на по-ниска стойност. Какво те интересува всичко това? Когато шиеш широк зиг заг, имаш възможност да охлабиш конецът на иглата и шева да е стегнат отдолу, а не нанизан. Ти стягаш конецът за да е идеално стегнат, но тънък и разтеглив плат се свива. Искаш хем шевът да е добре изглеждащ и стегнат, хем платът да не се свива. В такива случаи, много помага както Мунчо каза, използването на оверлочно краче. Оплитането на конците става около него и платът не е свит. Защо са се принудили да правят пластмасови совалки, на машини с хоризонтален грайфер? Първите такива машини, са били с метални совалки. За да станат доста по-леки и при стягане на бремзата на 3, да има идеален зиг заг на 5; 6 и дори 7 мм. зиг заг. Предполагам имате метални калерчета от старите машини? Оставете ги да си почиват и немедленно си купете органайзер с 25 пластмасови калерчета! С времето, ще напълните всички с различни цветове. Някои машини дори категорично отказват да работят с метални калерчета. Нямам представа как става, но конецът просто се издява от совалката. С пластмасови калерчета, същата тази машина шие идеално. Не всичко пластмасово е лошо. Много важно е качеството на металните калерчета. Има някои, които вече са изкривени. Поставяш я в совалката и дърпаш конеца! Ако калерчето леко се криви на места, немедленно го хвърли! Конецът трябва да се издърпва гладко, а не на тласъци ту по-стегнато, ту по-хлабаво. Няма как да искаш тогава идеален шев.
   Мунчо, виждам как настаняваш новата машина и Лучникът отива в заслужена почивка. Той ще е за най-трудните платове, като стара излъскана и все още нужна пушка. Плашиш ме с това, че машината е била с игла 100. Добре е да махнеш плочката и зъбите и да видиш, дали носът на грайфера не опира в иглата!? Той трябва да минава до игла 90, на разстояние колкото цигарена хартия и въобще да не я докосва. Ако пък седнеш на един нов Джак, немедленно ще изхвърлиш и двете машини, защото такъв кеф, удобство, тишина, автоматични затяжки, повдигане на краче, позициониране на иглата, ушиване на зададен брой бодове, изрязани напълно конци и минаване на бързи обороти на всякакви платове, първа радост е за него. Това което шиеш с тези караджейки за час, тази добревина ще ушива за 20 минути и ще изглежда така, сякаш е шито в индийска фабрика.

# 68
  • Мнения: 119
Здравейте отново и благодаря за отговорите. Ще трябва малко по-инатливо да се отнеса, защото засега не съм от най-сериозните. В крайна сметка вчера смазах частите зад калерчето и в момента прав бод шие като по учебник. На другите пак има леко разминаване в опъна на горния и долния конец, но с някоя друга игла, или конец, май ще станат нещата. Приемам и предложения за място за купуване на качествени платове и конци на не особено високи цени.

# 69
# 70
  • София
  • Мнения: 2 923
Електричар, имам една бърза питанка - пласмасариите на тези нови машини имат ли някакви потайни щипки или се разчита само на добрите стари винтчета за сглобяването им? Просто ме вбесява откровената наглост на производителите, съответно и търговците - в инструкцията е описано само почистване и смазване на грайфера, и нищо друго. Все едно ти казват "Догодина трябва да си купиш следващата машина. че и ние деца храним" Joy

# 71
  • Мнения: 1 863
Мунчо, точно това искат да ти кажат с това. Показват 3 - 4 места за смазване на оверлог, а иглодържачът, който се движи само плъзгайки се в две втулки и то с голяма скорост, не е отбелязан за смазване. А вътре има още над 50, не по-малко отговорни места за смазване. Различните марки машини имат различни начини за разглобяване. Мисля на Сингер Традишън, се развива и маха задният капак. За да се свали предният капак, се бърка с дълга отвертка в областта над двигателчето и се развива един винт. А има модели на Janome, които са с вътрешни щипки. За да се разтворят, се ползва пластмасова пластина. Може да се изреже от по-здрав капак на кутия от сладолед или нещо от този род. За Минервата не вярвам да има такива. И още не си я отворил? И още не си я смазал? Нечувано и невиждано грехопадение! Нима е толкова сложно да се направят отвори в горната част на машината и да можеш винаги да я смазваш като старите машини? Не искат да правиш това, за да си купуваш на всеки 8 години нова машина.

# 72
  • София
  • Мнения: 2 923
Еее, щом казваш, че  машината ще изкара 8 години само със смазване на грайфера, хич няма и да се тормозя Joy Joy Joy

# 73
  • София
  • Мнения: 2 923
Мдаааа, отново няма пълно щастие Joy. Развих всички винтчета, които би трябвало да крепят задната пластмасова черупка на Минервата, но тя дори не помръдна Astonished. За съжаление, не мога да се намеся по-грубичко защото още е в самото начало на гаранцията и ще е неприятно да останат видими следи от неуспешен опит за отваряне. От друга страна съм още по-малко склонен да купувам друга машина след година време. УжасТ Mask

# 74
  • Мнения: 1 863
Мунчо, ние лъвове ли сме, или не сме? Ще се дадеш на една машина ли? Никогда! Погледни капачето над иглата в предната му плоска част! Виждаш ли кръглото пластмасово капаче? Вземи най-тънката игла за ръчен шев, или топлийка! Пъхни я внимателно между капачето така, че да не нараниш нищо! С много търпение и без устопсувни матерни мръснословия, ще махнеш това капаче! Там е разковничето, за отварянето на цялата машина. Има винтове, които само се разхлабват и освобождават и предния и задния капак. След това, ще отвориш и страничният десен капак! И под него има такива винтове, които само се разхлабват и освобождават двата капака. Да не си посмял да се отказваш!!! Ааамаха! Немедленно започвай и до един час, да си докладвал за напълно смазана машина и разучил и майчиното ѝ масло!

Последна редакция: нд, 26 фев 2023, 12:40 от elektrichar

Общи условия

Активация на акаунт