Октомврийски бебчета 2022 ❤️

  • 7 864
  • 238
  •   1
Отговори
  • Мнения: 481
Нека тук обсъждаме всичко свързано с нашите бебоци, родени октомври 2022! Да си бъдем подкрепа, както и през раждането! ❤️

# 1
  • Мнения: 240
Здравейте и в новата тема! Има ли фенки на бебеносенето? В момента има намаления в Слинготека и се колебая между слинг Caboo и хибридна носилка на Ergobaby Embrace. Имате ли опит и мнение по темата?

# 2
  • Мнения: 35
Аз използвам Ergobaby Embrace и съм супер доволна!




Здравейте и в новата тема! Има ли фенки на бебеносенето? В момента има намаления в Слинготека и се колебая между слинг Caboo и хибридна носилка на Ergobaby Embrace. Имате ли опит и мнение по темата?

# 3
  • Мнения: 523
И ние сме с Ergobaby Embrace. Доволна съм. Малкият пищи докато го вържем, но друснем ли 3-4 пъти и се успокоява, а след малко и заспива. Мъжът ми го носи с голям кеф, на мен също ми е приятно, но трябва да призная, че след дълго носене ме заболява кръста. Аз обаче си имам проблеми с кръста още преди бременността.
Аз използвам Ergobaby Embrace и съм супер доволна!




Здравейте и в новата тема! Има ли фенки на бебеносенето? В момента има намаления в Слинготека и се колебая между слинг Caboo и хибридна носилка на Ergobaby Embrace. Имате ли опит и мнение по темата?

# 4
  • Мнения: 240
А от коя седмица се носите?

# 5
  • Мнения: 35
Аз по малко от 3тата седмица, а сега(6та седмица) поне една дрямка на ден по 2-3 часа е в него.

# 6
  • Мнения: 523
Започнахме тази седмица (5та негова). Още не достигнал препоръчителните 56 см, но мъжът ми беше голям мераклия и не издържа.
А от коя седмица се носите?

# 7
  • Мнения: 481
И ние сме с ergobaby embrace. Слагахме я от 20 ден някъде, но май ще бъде в слинга докато стане на 3-4 месеца, че чета много смесени мнения за раница от толкова малка.

Ето тук правим бухти 😁

# 8
  • Мнения: 523
Egobaby Embrace се води хибридна раница. Препоръката е да се носи от месец/ месец и половина или от ръст 56 см.
За майки, които искат да бебеносят от първия ден, се препоръчват тъкан/ринг/еластичен слинг, виждам, че и хибридният слинг Caboo също е одобрен от консултантката в Сгушени.
Аз лично знаех, че няма да го нося ако си взема 10 метра шал, който да връзвам всеки път, затова реших да изчакам малко д бебеносенето и да взема хибридна раница.
Иначе сте права: обикновените ергономични раници се ползват след 3-4 месец. Във форума има тема за бебеносене, в която може да си зададем въпросите към консултантка. Аз така направих, но предупреждавам, че чаках доста дълго за отговор.

 
И ние сме с ergobaby embrace. Слагахме я от 20 ден някъде, но май ще бъде в слинга докато стане на 3-4 месеца, че чета много смесени мнения за раница от толкова малка.

# 9
  • Мнения: 481
Момичета, които кърмите, как сте с нощното хранене? При нас има една по-голяма пауза от 21 до към 12-1 през нощта и после се почва на 3 часа, понякога и на 2... Яде в 3, в 6, в 9. Иска ми се да почнат да отпадат тези нощни хранения. Знам, че при всяко дете е различно ама все пак.. Кати е на 46 дни. През деня също се храним по често от 3 часа понякога. Как е при вас?

# 10
  • Мнения: 240
Абсолютно същият режим спазваме и ние вечер, а през деня си хапва и през час понякога. Отвори ли очи иска да яде. После може малко да се позагледа и до час гледам пак да я приспивам… ест пак с кърмене 😀 Сега в дни като днешния може и изобщо да не иска да спи, но като цяло заспива на гърда често.

Иначе ние сме на поискване и очаквам нещата да се регулират от само себе си за през нощта след третия месец поне.

# 11
  • Мнения: 14
И нашият режим вечер е горе долу такъв, а през деня на 2 часа до 3 яде, ама гледам да спазвам някакъв режим, че е голям лакомник и ако ми давам всеки път като поиска не е много добре, защото пък започва да повръща ☺ Мисля, че е нормално за сегашната им възраст. Вероятно  ще увеличат времето през което не ядат през нощта в следващите месеци.

# 12
  • Мнения: 523
При мен, бебето прави една пауза от 5-6 часа по това време горе долу. След тази пауза започва да яде на 2-3 часа. В период на скок на растежа и на всеки час ми се е случвало да си иска, но после пак се регулират нещата. Понякога през деня прави още една 4-часова пауза. Като го сложа в Ергобейбито заспива и се събужда почти моментално след като го оставя обратно в леглото.
А вие колко често ги обръщате по корем? Правите ли някаква гимнастика? Каква и колко често?
Така съм се вглъбила в кърмене, памперси и спане, че направо не се сещам да си играя с него и да го стимулирам.

# 13
  • Мнения: 240
За повръщането аз също мислех, че означава че е преяла, но като питах акушерката, защото бяхме на преглед, тя ми каза, че няма такова нещо и изобщо да не спирам да я кърмя заради това, даже напротив. Просто още не са им развити стомахчетата и било напълно нормално да си връщат храна. Четох че след третия месец се оправяли.

# 14
  • Мнения: 1 103
Повръщането няма общо с преяждането. За това бебето се държи минимум 10мин след ядене изправено. Всъщност зависи дали просто връща или повръща на фонтан. Първото е от позата или е нагълтало въздух, а второто си е истинско повръщане.
Моята раница е ергобейби омни, чудя се откога да я слагам има приставка за главичката, но още ме е страх.
Ноктите и на първото и на това бебе още в родилното рязах не ме е страх, исках да не се драскат, а съм твърдо против ръкавички.
Памперсите сме на 2ка, но мойто е голямо Simple Smile. Не мисля да минаваме на 3ка, с всички памперси се отбелязват, а ако е твърде голям памперса протича. Разбира се от марка до марка има разлика.
Тотално съм луднала, не знам вие как се справяте. А и това време никак не ми харесва, имам сто задачи и само трябва да излизам с дъждобрана и не ми е мн приятно :/ Каката никак не слуша, а съм постоянно или с двете или прекосявам квартала за да я взимам от детска а тя не ме слуша тича напред аз тичам след нея с количката CryFlushedSweat в комбинация и с тия дъждове картинката е пълна. Освен това малката нещо започва да скипва спанета и съм се видяла в чудо.

Последна редакция: ср, 23 ное 2022, 12:09 от blue_eyez

# 15
  • Мнения: 302
Здравейте,
Как разбирате, че е време да минете на следващ размер памперс? Днес сложих последната единичка на моето момче, което е на месец и 11 дни и вече е близо 5 кг. Виждам в последните дни, че крачетата му са зачервени от ластиците, а той има гривнички, пухкаво бебче е. Използвах два големи пакета памперс 1, струва ми се, че трябва да започна двойката...

# 16
  • Мнения: 271
Много взеха да ми протичат вечер единичките, когато прави по-големи паузи за спане и го прехвърлих на двойка. Синковецът е почти 4 килограми, спазарих един пакет пуфис и въпреки, че ги дават от 4 кг, не тече така. Ако се случи го отдавам на поставянето.

# 17
  • Мнения: 17
Здравейте.Аз съм майка на ноемврийче.Изписаха ни витамин Ка Вит,за 30-я ден на бебето.От Варна съм и в аптеките ми казаха ,че го няма от година на пазара.Дали някоя от вас е купувала и от къде.Много ви благодаря Blush

# 18
  • Мнения: 225
Здравейте.Аз съм майка на ноемврийче.Изписаха ни витамин Ка Вит,за 30-я ден на бебето.От Варна съм и в аптеките ми казаха ,че го няма от година на пазара.Дали някоя от вас е купувала и от къде.Много ви благодаря Blush

Неди, имам витамин К и мога да Ви го изпратя безплатно, само 2 капки сме дали от него, а е доста голяма опаковка.

Ако решите, оставете ми данни на ЛС, изпращам с еконт. Хубав ден!

# 19
  • Мнения: 24
Неди, аз съм във Варна,  и също имам останала цяла опаковка витамин К1, мога да ти я дам, ако искаш.
Иначе,  ние го купихме от аптеката до Градска болница,  до катедралата.
Здравейте.Аз съм майка на ноемврийче.Изписаха ни витамин Ка Вит,за 30-я ден на бебето.От Варна съм и в аптеките ми казаха ,че го няма от година на пазара.Дали някоя от вас е купувала и от къде.Много ви благодаря Blush

Последна редакция: сб, 10 дек 2022, 18:56 от Нана

# 20
  • Мнения: 271
Здравейте, момичета. Интересно ми е каква е нагласата ви за предстоящите празници? Притеснявате ли се от върлуващите вируси през този сезон, ще има ли промяна в обичайното посрещане на Коледа и Нова година? Ще пътувате ли?

# 21
  • Мнения: 481
Ние ще пътуваме при моето семейство в провинцията за 3 дни пп Коледа. Нова година май ще си караме сами. Като цяло се притеснявам малко,  защото ще сме 8 души вкъщи с две малки деца и дано никой не се разболее 🥺

# 22
  • Мнения: 240
Така е.. в момента има бум на RS вирус, който е опасен за малки бебета и доколкото знам в момента в болниците има доста приети Sad ние доста се пазим, не се събираме с много хора на закрито и заради това не правихме и погача. Доста тъпо, че след ковид сме в този филм, но сме доста страхливи и май и за нг ще сме си самички или в много тесен кръг.

# 23
  • Мнения: 329
Има резон в пазенето, ние не внимавахме и сега сме болни, сополи и разстройство вече не знам кой ден, онзи ден му пуснах и микробиология и днес излезе резултат стафилококи - едни приятелки ми викат нормално било🙄 всяко второ бебе ги имало, но безсимптомно, та сега се чудя дали да търся аб кремове или и аз не знам 😬

# 24
  • Мнения: 24
Здравейте! Ние от 2-3 седмици сме с рефлукс... бебчо определено страда,  недояжда,  а преди беше много лаком. Някой от вас има ли такъв проблем,  как се справяте?

# 25
  • Мнения: 18
Здравейте момичета, отдавна не съм писала, но последните месеци бяха ад. Преносих с 11 дена и в крайна сметка родих секцио. Бебето получи алергия от АМ в болницата, на мен не ми дойде кърма никаква.Колики няма, но за сметка на това има рефлукс, който контролираме със сироп и възглавница. Накратко ми объркаха жестоко операцията, прекъснаха ми нерв на крака при поставянето на упойката и не можех да ходя близо 5 седмици. На 7ма седмица уж ми дойде цикъла, но се оказа че имам кръв в корема която не се знае от къде е... Та след 3 пакета памперси за възрастни, анемия и преливане на кръв ми изписаха терапия през устата и спрях да кървя. За 3 месеца боледувахме 3 пъти, като в момента бащата е с пневмония, аз съм с 38,8 температура, а бебето е с 39,3. Но всичко е точно✌🏼 Пожелавам ви весели празници, надявам се нещата при вас да са наред и аз лично се надавам годината да завърши добре за нас🍀.

# 26
  • Мнения: 240
Здравейте, днес бяхме за 2те дози ваксина. Преди малко бебето започна да плаче истерично поне за 30 минути. Беше пълен ад! Сега заспа в ръцете ми, но се притесних много. При някое друго бебе имало ли е такъв ефект?

# 27
  • Мнения: 481
И при нас беше така, дадохме нурофен за бебета малко. Но си личеше, че се мъчи милата.

# 28
  • Мнения: 681
Здравейте, мами.
Записвам се при вас с една прекрасна октомрийска госпожица, която дойде при нас след 5 неуспешни бременности, тежки загуби и много много перипети.
Как се справяте с домакинството? Аз явно съм много не организирана и едва смогвам да изпера и изгладя. Мъжът ми си работи от вкъщи и ако има време да гледа малката готвя на бързо, че от скоро в къщи живее и един 5 годишен младеж и трябва да има подходяща храна и за него.
В този ред на мисли гладите ли бебешки дрехи, ако са минали през сушилня?

# 29
  • Мнения: 225
Аз не гладя след сушилня, има си функция да ги вади изгладени, но и да нямаше, не бих гладила. Само първия месец държах всичко около дъщеря ми да е максимално чисто/стерилно. Вече ми се иска да живее в нормална среда, за да си гради имунитет.

Относно домакинската работа, докато готвя, таткото помага или докато аз я гледам, таткото приготвя по инструкции от мен. Чистенето съм организирала в 2 дни по около час, когато таткото се грижи за малката. Ако имам голямо подреждане на скрин, например, го правя когато малката спи. Общо взето не се напрягам точно кога кое ще успея, действам колкото мога, когато детето спи, а тя няма режим, всеки ден различно. Аз много мразя да ми е разхвърлено и обичайно действам много подредено, но и да се заформи хаос, не се товаря, даже понякога си пия кафето с кеф на фона на затрупан с какво ли не диван Simple Smile И ние душа носим Blush

# 30
  • Мнения: 302
Когато мога- докато бебето спи или докато таткото го гледа. Не е като в аптека вкъщи, но с още едно дете винаги има нещо за подреждане и чистене.
Не правя всичко в един ден, разпределям домакинстването според нуждата.

# 31
  • Мнения: 523
Имам пералня, миялна, робот прахосмукачка с моп, мултикукър и пак едва смогвам, но не си го слагам на сърце, ако изпусна нещо. По-важно ми е да си почина.

# 32
  • Мнения: 271
Ако е вярно, че силните владеели хаоса, няма кой да ми се опре. 😁 От празниците насам се заформи една творческа обстановка и в хола е всичко друго, но не и подредено - от баткото играчки, мои нещица за маникюр, пъзели (новото ми хоби), а планирам и да го посипя всичко това с брокат като прибирам коледната украса. Липсва ми само кучето, дето толкова исках.
Не гладя дрехи, пера отделно, слагам дезинфектант като пера наши бельо и кърпи, и от сушилна направо в гардероба. На потока от градински вируси и бактерии, кусур ти и дезинфекцирани те дрехи. Голямо удобство за готвенето, а и не само, ми се оказа един комбиниран стол за хранене/шезлонг, в който слагам бебето и го разнасям из къщата. Да сме живи и здрави, бели кахъри е другото.

# 33
  • Мнения: 240
Точно! Аз вече спрях да ѝ гладя дрехите, просто не смогвам, а и май няма нужда. В Африка само дрехи гладят. Иначе голяма помощ ми е прахосмукачката робот, а от скоро ще имаме и сушилня.

Иначе нашата госпожица има много крехък сън, много лесно се буди и не дава да я оставям на леглото, та много често е на ръце и съвсем не мога да мръдна. Аз много мразя да не е подредено и в момента съм си обещала за 2023 да се науча да се оставям на хаоса! 😀 При вас как е положението със сънят?

# 34
  • Мнения: 681
Моето момиче че като цяло спи, но последните 2-3 дни през деня спи само ако е в мен, ако е в леглото спи по максимум 15 мин. Ако сме навън спи повече. Ние също взехме комбиниран стол за хранене и шезлонг и е много полезен, постоява и по 15-20 мин сама на активната гимнастика (слагам я на килима върху сгънат на 2 топ матрак). Мисля и аз скоро да преустановява гладене то. Ние сме с комбинирана пералня със сушилня - доста мачка дрехите ама предвид, че се преобличаме по 3-4 пъти на ден няма кой да ни гледа... Нашия младеж го спряхме от градина, че има много боли деца и купона става още по - голям в къщи Simple Smile

Последна редакция: чт, 12 яну 2023, 21:47 от LunaeLumen

# 35
  • Мнения: 54
При нас все още нощният сън е мираж. Буди се в 2-3 и после 5-6.
Няколко пъти пропусна 2-3ч буденето, но пак се завърна.
А през деня не спи почти - няколко дрямки по 15 мин и вече като каталяса към 6-7 привечер заспива на ръце. И цял ден го разнасям, но няма успех. Някой със съвет за заспиване през деня - поне по час да поспива си мисля, че е нужно.

# 36
  • Мнения: 523
Мога само да кажа кое горе долу увеличава продължителността на дрямката при моя син. С уговорката, че не винаги действа. Спането навън обичайно му е много по-дълго от това вкъщи. С голям рев го вкарвам в количката, но тръгна ли навън се унася и заспива. Преди два дни спа час и половина така, а вчера се събуди след 30 минути, защото спрях да сложа дъждобран на количката и повече не можа да заспи. Другото, което като че ли му помага е бял шум (и то доста силен, главата ме е заболявала): сешоар, аспиратор, прахосмукачка. Има часове записи на бял шум в интернет. Също спи по-дълго, когато го оставя в мен (в слинг например), но избягвам да го правя, за да не свиква само по този начин, че вече си натежава, а и като спра да ходя се разбужда. Аз не исках и на ръце да го уча да заспива, но през деня по друг начин не успявам. За нощното ставане май си е просто до късмет. Моето бебе спи по минимум 6 часа, а понякога и по 8 от доста време насам. Заспива към 9-10 и става в 5-6. Естествено се случват и вечери, в които се буди на 2 часа, но са голяма рядкост, а знам за бебета, които се будят на всеки час дори. Бях на консултант по кърмене заради запушване и я попитах дали е нормално да спи толкова и тя ми каза просто да се радвам, защото си наддава добре и няма нужда да го будя. Успех!
При нас все още нощният сън е мираж. Буди се в 2-3 и после 5-6.
Няколко пъти пропусна 2-3ч буденето, но пак се завърна.
А през деня не спи почти - няколко дрямки по 15 мин и вече като каталяса към 6-7 привечер заспива на ръце. И цял ден го разнасям, но няма успех. Някой със съвет за заспиване през деня - поне по час да поспива си мисля, че е нужно.

# 37
  • Мнения: 271
За по-добър сън най-добре да се приучи детето да си спи в леглото. Забелязвам, че при нас има положителен ефект. Залъгвам го с въртележката над леглото, като се нарадва се уморява и заспива. Пък и си спомням как една нова година кумовете, които ни бяха на гости, приспиваха детето с люлеене в одеало, че по друг начин не заспиваше. Трудоемко, изисква време и участието и на двамата родители... Не мога да си го причиня. Приспиване на ръце си е мечешка услуга. Иначе не ми е много поспаливо детето, повече придремва през ден. Навън в количката или в слинга, обаче, спи доста.

# 38
  • Мнения: 681
Здравейте,
Имам нужда от съвет. Въпреки, че не ползвам мокри кърпи и мия с вода (понякога с душ олио) при смяна на памперси и мажа с крем против подсичане на веледа, от 2 дни сме с червено дупе. Подозирам, че може да е от памперси - смених тези на дм с памперс премиум кеа и още на втория ден се зачерви. Пак минах на дм и мажа със судокрем, но не минава. Сменям памперсите на максимум 3 часа.

# 39
  • Мнения: 225
Препоръчвам бепантен. Судокрем е за избягване, не знам защо изобщо се препоръчва…

# 40
  • Мнения: 271
Препоръчвам бепантен. Судокрем е за избягване, не знам защо изобщо се препоръчва…

И защо?
Второ дете гледам с него и не се е подсякло. Относно въпроса - оставяйте малко детето без памперс да подиша кожата. И на второ място смяна на козметика/памперси. На А Дерма спрей цителиум ако имате от болницата, подсушава.

# 41
  • Мнения: 221
Аз спрях да ползвам Памперс преминем кеър. Обрив се появява всеки път щом ги купя и ги използвам и прецених, че е точно от тях. Всякакви други марки съм слагала - от лидл, пуфис,  angel baby, molfix - не се е обривал.

# 42
  • Мнения: 681
И аз спрях веднага. Пробвах с тях защото тези на дм почнаха да пропускат. Иначе смених козметиката от веледа на а дерма - още няма ефект. Пак минах на памперси дм - по-голям номер и горе долу е добре от към пропускане. Преди да пробваме премиум кеар не сме се зачервявали, та и аз мисля, че от тях стана това.

# 43
  • Мнения: 100
От както сме изезли от родилното сме с Хъгис, вече на 3-ка.
След изписването пробвахме Пампрес и Лидълските, но с Хъгис най-добре се разбрахме. Както и мокрите кърпички на Хъгис Пюр 99% вода. Вдруги ден бебе Мила става на 3 месеца и с нищо не сме мазали дупИто. 

# 44
  • Мнения: 681
toscanita и ние на 19 - ти ставаме на 3 месеца ❤️
От къде се купуват тези памперси?
Сега след 2 дни мазане с а дерма вече виждам подобрение.
По лицето й избиха ситни пъпки като пясък, които подозирам, че са заради мен (хапнах доста сирена тези дни) - на смесено хранене сме.

# 45
  • Мнения: 100
Има ги почти навсякъде, дебнем прИмоциите. В началото бяха на хубава цена в емаг, после в Ремедиум. Напоследък ги взимаме от Раятойс, има и във Фантастико.

# 46
  • Мнения: 1 103
А как са бебчетата на ам през нощта? Има ли все още някое, което си хапва и нощем? Моето още се буди, а според педиатърката не трябвало. Интересно щом бебе на кърма яде много и расте много е похвално, но когато е на ам, не е..

# 47
  • Мнения: 681
Ние сме на смесено хранене и си се храним и през нощта. Раждах в Шейново и там първата вечер ми дадоха АМ в 01:00 и после чак в 06:00 сутринта (такава им е практиката да няма нощтно хранене). Малката се побърка да реве и аз с нея и тогава си обещах, че веднъж да се приберем ще си яде когато и колкото си иска 😆

# 48
  • Мнения: 315
Здравейте, и ние сме на смесено хранене. Как прецените колко АМ да дадете?
Моята госпожица предпочита гърда  от известно време и като дам първо гърда после не иска шишето. Не се е нахранила със сигурност и си остава гладна. Започнах първо шишето да давам от известно време, за да знам, че поне се е нахранила, а ако после не иска гърда се цедя. Естествено кърмата още повече намалява така, но поне малката е нахранена.

Ние сме на смесено хранене и си се храним и през нощта. Раждах в Шейново и там първата вечер ми дадоха АМ в 01:00 и после чак в 06:00 сутринта (такава им е практиката да няма нощтно хранене). Малката се побърка да реве и аз с нея и тогава си обещах, че веднъж да се приберем ще си яде когато и колкото си иска 😆

# 49
  • Мнения: 681
Същата работа сме и ние Simple Smile нямам идея колко яде, но имаме напишкани и наакани памперси и не се притеснявам. Лошото е когато след гърда е гладна, а не иска шише и става голяма борба - хем реве хем не иска... Чудех се дали да не сменя АМ (от болницата сме на фризолак, който сменихме с фризолак НА, заради атопичен дерматит). Не знам дали друго АМ няма да й е по-вкусно... Ама не смеех да сменям защото да чукна на дърво не сме имали колики и като й понасяше добре си караме с него. На ден изяжда около 150-300 АМ. Преди ядеше по доста повече Simple Smile
Иначе правя по 60 на хранене от които хвърлям около 40. Ако ги изяде правя още и така докато не остане малко в шишето. Рядко изяжда повече от 60 на ядене. Яде по 7-8 пъти на денонощие.

# 50
  • Мнения: 315
Ясно, вие имате повече кърма. Моята е доста малко и тя пие много повече АМ.
При нас проблема е, че не и допада да пие от шише, а не вкуса на АМ. Смених много и е все същото.

# 51
  • Мнения: 681
Напоследък е така - преди ядеше по 90 АМ на хранене. Иначе сме с шише МЕДЕЛА КАЛМА - благодарение на него се кърмим

# 52
  • Мнения: 523
Вчера бяхме на контролен преглед и поставяне на ваксини, казаха ми, че не е наддал достатъчно. Само на кърма е. Спи по цели нощи, но започвам да го храня в просъница и се надявам, че до другия петък ще е качил и няма да предписват добавка АМ.  Иначе е спокоен, не плаче и аз затова си мисля, че не е гладен и вече наистина не знам как да процедирам.

# 53
  • Мнения: 100
Ами бебе Мила днес прави 3 месеца и е само на ХИП 1. От месец е на 150мл вода с 5 лъжички АМ, през 4,5 -5 часа. Няма ден, няма нощ. 10 мин преди 5-ия час ако се позабавим- настава война. Глад на гюрултия... Днес с попремерихме на домашния кантар и 5,900. Мисля, че добре се справяме. Идната седмица сме на контролен и ше попитам как да го измислим с нощното нехранене.

# 54
  • Мнения: 481
Ох и ние имаме проблеми с храненето! От няколко дни е страшно. Не иска гърда и това е. Като усети само, че ще се кърмим и почва рев! Помислих, че нямам мляко достатъчно,  започнах да додавам ам. От днес не иска и шишето. Стой гладна почти и пак не иска. Днес дали е изяло повече от 300-400 мл не знам какво ще правя. Утре ще звъня на педиатъра.
Някакви идеи? Кърмаческа стачка ли е, скок в растежа ли... иначе не плаче, спокойна е. Не изглежда прегладняла. Но все пак не може да не яде нищо?!

# 55
  • БГ
  • Мнения: 1 278
Вчера бяхме на контролен преглед и поставяне на ваксини, казаха ми, че не е наддал достатъчно. Само на кърма е. Спи по цели нощи, но започвам да го храня в просъница и се надявам, че до другия петък ще е качил и няма да предписват добавка АМ.  Иначе е спокоен, не плаче и аз затова си мисля, че не е гладен и вече наистина не знам как да процедирам.
Здравейте, а колко е наддал? Дъщеря ми е на кърма /цедя и давам от шише/ и беше качила между първия и втория месец - 800 грама.

# 56
  • Мнения: 240
Здравейте! Чета ви и ми е много интересно колко различно може да бъде майчинството за всяка от нас и бебето! При нас сме само на кърма, като честно казано много често яде и през час за по 5 минути, а с наддаването сме плюс килограм на месец. Досега не съм давала АМ, но започнах да се чудя ако някога ми се наложи да отсъствам как ще подходим и как би било най-добре 🤔

За момичета, които хранят комбинирано, ако майчиното млякото се регулира спрямо търсенето, каква е причината да се дава АМ? Този свят ми е непознат и се чудя просто.

# 57
  • Мнения: 523
Вчера бяхме на контролен преглед и поставяне на ваксини, казаха ми, че не е наддал достатъчно. Само на кърма е. Спи по цели нощи, но започвам да го храня в просъница и се надявам, че до другия петък ще е качил и няма да предписват добавка АМ.  Иначе е спокоен, не плаче и аз затова си мисля, че не е гладен и вече наистина не знам как да процедирам.
Здравейте, а колко е наддал? Дъщеря ми е на кърма /цедя и давам от шише/ и беше качила между първия и втория месец - 800 грама.
Тук контролите не са всеки месец. На 07.12 е бил 4 кг. Вчера на 18.01 4690. Трябва да отбележа, че се роди мъничък 2700. И съм много объркана, защото виждам, че не е качил много, но същевременно знам, че имат време до 6тия месец да удвоят рожденото си тегло, т.е. има 3 месеца още да натрупа 700 грама.

# 58
  • Мнения: 225
Аз кърмя и бях вьела една кутия АМ за спокойствие на духа в началото. Надявам се да не я отварям.

Аз си замразявам малки дозички кърма, които таткото дава, ако се наложи да отсъствам. Ако пък е за кратко, изцеждам преди да тръгна и пак даваме от шише.

# 59
  • Мнения: 329
Никол, ако бебето си качва, защо и даваш ам, може би е стачка да, но гладът е по- силен от тока, като огладнее - ще поиска😂 моят пък е започнал да яде основно през ноща, ей цяла нощ е върху мен и суче и суче, орез деня видимо яде по- малко.
Но ако бебетл си качва , не виждам причина да се дава ам. Предлагай гърда по- често и в просъница, период е и ще отмине ❤
Ох и ние имаме проблеми с храненето! От няколко дни е страшно. Не иска гърда и това е. Като усети само, че ще се кърмим и почва рев! Помислих, че нямам мляко достатъчно,  започнах да додавам ам. От днес не иска и шишето. Стой гладна почти и пак не иска. Днес дали е изяло повече от 300-400 мл не знам какво ще правя. Утре ще звъня на педиатъра.
Някакви идеи? Кърмаческа стачка ли е, скок в растежа ли... иначе не плаче, спокойна е. Не изглежда прегладняла. Но все пак не може да не яде нищо?!

# 60
  • Мнения: 481
Ами давам, защото ме натискат... майка ми беше на гости, видя как минава кърменето ни и вика ти нямаш. И айде шишето, със 150 ам. Може би трябва да настоявам повече, но и мъжът ми смята, че ако не иска гърда мога да и давам ам. Истината е, че нз какво да правя и защото ми е по-лесно явно се предадох.  Днес не искаше и ам от шише и просто го хвърлих в мивката.. ще видим утре как ще е

# 61
  • Мнения: 315
Аз лично не се справих  с това да минем само на кърма. Вече е късно, нуждите са много по-големи от мляко.
Роди се едричка и все не и стигаше кърмата, не беше спокойна, вечер без АМ не заспиваше. А и аз много се притенявах, че гладува.
Може би трябваше да съм по-упорита, но видимо детето не се нахранваше и не ми беше ок да я гледам гладна.
Доста грешки направих по отношение на кърменето, за второто вече ще съм по-подготвена,  надявам се...

# 62
  • Мнения: 481
Момичета в цялата лудница реших да започна и малък бизнес от вкъщи! Знаете, че хобито ми е сладкарството! Реших да си направя страничка във фейсбук, където да качвам десертите си. Много ви моля ако можете да я харесате, последвате и да напишете отзив! Вижте тортите, които съм качила, харесайте си някоя и просто напишете отзив, че много ви харесва или нещо подобно! Надявам се скоро да кача всичко и да сложа и цени, за да мога да продавам!
А ако нещо много ви хареса ще се радвам да поръчате и да го приготвя за вас! Много, много благодаря на всички, които ще оставят отзив или коментар!
https://www.facebook.com/profile.php?id=100066548828381

# 63
  • Мнения: 225
За съжаление толкова много напрежение се внася от някои баби, лели, стринки и всякакви много разбиращи… а подмятания в стил “заради теб детето стои гладно”, “нямаш кърма” и т.н. единствено водят до отказ на много майки от кърменето.

При мен започна много трудно, с бебенце с повече от месец жълтеница и Хашимото при мен, та бешв голяма борба първите 50дни, но и казах категорично на всякакви хора, които опитваха да ме наклонят към АМ, да си спестят усилията. Разбира се, ако след всички опити се беше наложило, щях да давам АМ, но се радвам, че успях да отработвам проблемите 1 по 1 и стана по-лесно.

Задължително поставяйте граници, вече сме майки и трябва да уважават изборите за децата ни.

Ами давам, защото ме натискат... майка ми беше на гости, видя как минава кърменето ни и вика ти нямаш. И айде шишето, със 150 ам. Може би трябва да настоявам повече, но и мъжът ми смята, че ако не иска гърда мога да и давам ам. Истината е, че нз какво да правя и защото ми е по-лесно явно се предадох.  Днес не искаше и ам от шише и просто го хвърлих в мивката.. ще видим утре как ще е

# 64
  • Мнения: 271
За съжаление и моя младеж е в някаква кърмаческа стачка от няколко дни. Всичко беше супер, само на кърма, видимо му пораснаха бузите. Обаче сега отказва да суче като струята намалее и в резултат съм със запушвания и на двете гърди. 😔 Започнах да пия лецитин, дано да помогне. Сагата продължава, ама ще седи гладен докато не започне да съдейства...

# 65
  • Мнения: 329
Eli и discipline напълно съм съгласна 😃 аз не съм имала проблеми с кърменето честно казано, но се бях подготвила за такива психически и щях да търся вариант, даже превантивно бях записала час при консултант по кърмене🤷🏼♀😂 като започнаха коликите вечер... първото което чух и то от свекървата беше " сигурно е гладен, не му стига изглежда" а той милия яде, повръща от пряждане и така. Стресира ме все пак и няколко пъти в банята се стискам да видя има ли мляко, след поредното " сигурно нямаш кърма" я питах дали иска да дойде да ѝ покажа... щях да я застрелям с мляко в окото 😂😂😂 та докато бебето е щастливо и по- малко да ми качва и да намали мл кърма които яде - ще сме само на кърма. Та Никол, пробвай без да дохранваш, предлагай на 30 мин гърда ако трябва. Има едно лафче "кърмаческа отпуска" - направете една с твоето бебе❤

# 66
  • Мнения: 240
Ох, това със запушването и на мен ми се случи два пъти след периоди на скок в растежа с яко кърмене и после не хапва толкова. Правех си топъл компрес преди кърмене и пиех ударни дози лецитин. За щастие за 2 дни се оправих. Късмет!

За съжаление и моя младеж е в някаква кърмаческа стачка от няколко дни. Всичко беше супер, само на кърма, видимо му пораснаха бузите. Обаче сега отказва да суче като струята намалее и в резултат съм със запушвания и на двете гърди. 😔 Започнах да пия лецитин, дано да помогне. Сагата продължава, ама ще седи гладен докато не започне да съдейства...

# 67
  • Мнения: 481
Да днес пробвам само с кърмене, яде 2 мин и отказва. Звънях на педиатъра, каза във вторник да идем да ни погледна. Подозирам, че след последните ваксини от миналага седмица може да е станало това отказване да яде. Ще видим

# 68
  • Мнения: 14
И моят младеж минава през някаква стачка явно. През нощта си яде спокойно и доста, но понякога през деня започва да пуска гърдата да се огъва и да реве и това което при нас работи е да го изправя и преместя на другата гърда. Понякога това упражнение го правим 5/6 пъти и яде за малко като го преместя и после пак отново, но поне е вариант за да яде… не знам дали е най-доброто решение, но поне действа.

# 69
  • Мнения: 240
Тя и моята дъщеря така се превива понякога, но може би е от неразположения в коремчето. На такова ми прилича, сякаш ѝ е некомфортно тогава.

# 70
  • Мнения: 523
Тъй като и аз минах през три-четири запушвания да кажа какво помогна при мен: зелеви листа, лецитин, студени компреси (топлите влошиха отока) и това, което с две кърмения разби бучката беше да сложа бебето в поза "футболна топка". Смяната на позата просто подейства моментално. Консултантка ми каза да не масажирам и да не стискам много, само да "гъделичкам", докато кърмя в посоката, в която тече кърмата.

# 71
  • Мнения: 15
Здравейте,мами !
Незнам дали сте преминали през фазата с коликите , но искам да ви похваля Боуен терапия за справяне с тях . Малката беше започнала с коликите  и след две посещения приключиха ,като имаше ефект още след първото . Няма да изпадам в подробности, защото в интернет има подробна информация.

# 72
  • Мнения: 161
Здравейте! Ние пробвахме 3 пъти с Боуен и при нас чесно казано не забелязах някакъв ефект. Все още на моменти има колики. Някои дни е спокойна, други не.за съжаление не мога да кажа че при нас е имала ефект на 100%.

# 73
  • Мнения: 329
При нас нямаше ефект също- поне 8,9 пъти го водих 🤷🏼♀

# 74
  • Мнения: 1 103
А каква е нормалната температура при бебетата? На челото с безконтактен термометър винаги излиза 37-37.3, това дали е нормално, бях споменала на педиатърката нищо не каза. То аз си я и обличам доста а в нас е доста топло. Под мишничката си е под 37

# 75
  • Мнения: 271
Някъде бях чела, че бебетата имат малко по-висока температура. Към 37-37,1 градуса не го отчитам като температура, то и скалата на термометрите е така. Прави ми впечатление и, че терморегулирането им е адски незряло, за вярна смятам температурата на торса - под мишниците или ректално. Важен е и термометъра, аз взех някакъв смотан и като имам съмнения вкарван в употреба един галиев, като гушкам докато отчете температурата.

# 76
  • Мнения: 1 103
После пак мерих няколко пъти и излезе няколко пъти различна под 37. Всъщност забелязах, че мн голямо значение има дали е била завита и тн, може би наистина е заради терморегулацията. Ще спра да я меря, че само се шашкам излишно. Ако стигне 38 със сигурност ще я усетя, така че май няма смисъл нон стоп да я меря Simple Smile Sweat

# 77
  • Мнения: 481
Момичета,  имате ли представа как вървят цените за детегледачка почасово в София? Благодаря

# 78
  • Мнения: 54
Детегледачките са 10-15лв на час или 1400-1700лв твърдо месечно - за София това.

# 79
  • Мнения: 75
Момичета,  имате ли представа как вървят цените за детегледачка почасово в София? Благодаря
Между 5 и 7 лв

# 80
  • Мнения: 681
Здравейте,
Моята бебка вече хваща играчките и носи към устата. Не й давам да ги лапа ама много й се иска да ги опита Simple Smile как почиствате играчките за да са достатъчно чисти за бебоците?

# 81
  • София
  • Мнения: 829
Зависи какви са играчките,които могат ги пера в пералнята,пласмасовите ги мия с препарата за шишета,а примерно някои гумени ги слагам в стерилизатора. Така или иначе няма как да живеят в стерилна среда,но миенето го правя всеки ден,защото често и каката ги взема играчките,слага ги по земя и т.н.

# 82
  • Мнения: 329
😬🙄 след някой месец ще ближе пейките в парка, пода вкъщи и какво ли не... мия/пера когато се сетя
Здравейте,
Моята бебка вече хваща играчките и носи към устата. Не й давам да ги лапа ама много й се иска да ги опита Simple Smile как почиствате играчките за да са достатъчно чисти за бебоците?

# 83
  • Мнения: 271
Досрамя ме да го напиша, иначе си е факт. 😄 Даже вдигнахме летвата, бяхме на гости при роднините, живеещи с котка и куче. Колко косми е изял, само младежът си знае, не можеш да се опазиш.

😬🙄 след някой месец ще ближе пейките в парка, пода вкъщи и какво ли не... мия/пера когато се сетя
Здравейте,
Моята бебка вече хваща играчките и носи към устата. Не й давам да ги лапа ама много й се иска да ги опита Simple Smile как почиствате играчките за да са достатъчно чисти за бебоците?

# 84
  • Мнения: 681
Супер Simple Smile и аз мисля така, ама нямах кураж още Simple Smile иначе май ни е избило зъбче и това допълнително я кара да носи към устата всичко

# 85
  • Мнения: 329
Днеска казвам на мм да му извади един плик ( найлонов ) да му даде да си играе, че му харесва шума- вади той, дава, а бебето директно в устата, той като скочии изкара ми акъла 😂 казвам "успокой се това е просто плик🤷🏼♀😂 нека си го хапва, само гледай да не глътне" 😂🤷🏼♀😂 ще е цирк занапред усещам

# 86
  • Мнения: 271
Panda, разбирам го човека, и мен много ме е страх от лапане на пликове, капачки, фъстъци, царевица и т.н. Баткото като беше вече ядящ храна на парченца се задави с банан. Още изтръпвам като си спомня онзи празен застинал поглед и невъзможността да си поеме въздух. Размина ни се с бъркане в гърлото, но се изплашихме и двамата. Не е майтап работата, внимавайте.
И до сега се притеснявам като давам дъвки и бонбони. Текстилна книжка с шумкаща страница е екстра.

# 87
  • Мнения: 54
Момичета,  имате ли представа как вървят цените за детегледачка почасово в София? Благодаря
Между 5 и 7 лв

Не съм чувала за такива цени 😂 ако намерите, дайте знак:)

# 88
  • Мнения: 795
Здравейте, как се справят вашите бебета с нощния сън? Моето спи по 11-12 часа без проблем, но всяка вечер, вече поне месец, имаме много интересен казус. Слагам я да спи, заспива и задължително след 45 мин. се събужда, както прави при дремките, с разликата, че си остава в полу-будно състояние и мрънка около половин час, докато заспи отново. В такива ситуации не я взимам от кошарата, само давам малко вода и биберон. Като цяло е изтощително, защото ако заспи в 22 часа, реално истинският нощен сън започва към 00, като през цялото време стоя и аз будна и чакам заветните 45 мин. да минат.
През деня има 4 дремки, през 2 часа и са около 45 мин всяка. Последната е отново 2 часа преди сън, затова и някои вечери я слагам да спи в 21 часа, друг път в 22, но и в двата случая си се събужда. Опция без дрямка не виждам, защото започва да плаче като наближи времето и ако не я оставя да спи, просто клюмва глава и си заспива…
Някой с такъв казус?

# 89
  • Мнения: 681
Радвайте се, че спите толкова много Simple Smile
Ние заспиваме към 23:00 - 00:00, ставаме в 03:00 - 04-00 - храним се поне 1 час и после ставаме към 08:00-09:00 Simple Smile

# 90
  • Мнения: 14
Здравей Амбър, и ние имахме същият казус. Това което проработи при нас е да удължа последният интервал на будуване на 2:20 или 2:30 минути. Пробвай дано проработи!
Здравейте, как се справят вашите бебета с нощния сън? Моето спи по 11-12 часа без проблем, но всяка вечер, вече поне месец, имаме много интересен казус. Слагам я да спи, заспива и задължително след 45 мин. се събужда, както прави при дремките, с разликата, че си остава в полу-будно състояние и мрънка около половин час, докато заспи отново. В такива ситуации не я взимам от кошарата, само давам малко вода и биберон. Като цяло е изтощително, защото ако заспи в 22 часа, реално истинският нощен сън започва към 00, като през цялото време стоя и аз будна и чакам заветните 45 мин. да минат.
През деня има 4 дремки, през 2 часа и са около 45 мин всяка. Последната е отново 2 часа преди сън, затова и някои вечери я слагам да спи в 21 часа, друг път в 22, но и в двата случая си се събужда. Опция без дрямка не виждам, защото започва да плаче като наближи времето и ако не я оставя да спи, просто клюмва глава и си заспива…
Някой с такъв казус?

# 91
  • Мнения: 1 103
Това пак е добре. Моята заспива около 9-10 и с събужда в 2-3 и никакви води и биберони не помагат-храня я и после в 6-7 пак я храня и спи до към 8. През деня сякаш се случва да направи и по-голяма пауза от 5 часа без храна но нощно време яде, а сме на АМ, нз какво да направя.
Не успява да си изяде пълната доза, спрямо това което пише на кутията, но пък яде по-често.

# 92
  • Мнения: 795
Блгодаря за съвета, ще опитаме с по-дълга пауза преди сън. Blush
Относно храненето през нощта, ние също бяхме така някъде до средата на 2-рия месец, общо взето винаги съм се водела по бебето, ако е гладно - яде, ние също сме изцяло на АМ. И в един момент тя просто се отказа от храненето през нощта. Задължително обаче гледам да си изпие максимално много от млякото преди лягане и понеже обикновено има час и нещо между хапването и лягането, правя една разредена доза - 40-50 мл с една лъжичка и тя я изпива в кошарката, колкото да ѝ се доспи съвсем.

# 93
  • Мнения: 1 103
Благодаря, че сподели. Ще опитам вечер да хапне достатъчно, че да издържи по-дълго през нощта.

# 94
  • Мнения: 51
Здравейте момичета много отдавна не съм писала тук не знам дали е имало по нагоре такава тема моето бебче вече е на четири месеца и спи спокойно цяла нощ с едно събуждане към три да хапне но към 6 започва едно въртене на главата на краката ръцете пъшка направо се бие сам а реално спи. Мислех че са колики защото са по едно и също време всяка сутрин но вече не съм убедена в това иначе се събужда чак към осем и половина. Някой има ли същия проблем и това ако е период докога че от шест до 8:30 само го пазя да не се дере и ми е жал че не може да спинка спокойно

Последна редакция: вт, 31 яну 2023, 12:29 от Stanimira 😊

# 95
  • Мнения: 523
Не мога да коментирам със сигурност за вашето бебе, но моят син като започне да се върти значи е гладен. Тъй като е на кърма го слагам да суче без да го събуждам и се успокоява.

# 96
  • Мнения: 329
Амбър на колко месеца е бебчето ти, може да му е време да мине на 3 дремки
Блгодаря за съвета, ще опитаме с по-дълга пауза преди сън. Blush
Относно храненето през нощта, ние също бяхме така някъде до средата на 2-рия месец, общо взето винаги съм се водела по бебето, ако е гладно - яде, ние също сме изцяло на АМ. И в един момент тя просто се отказа от храненето през нощта. Задължително обаче гледам да си изпие максимално много от млякото преди лягане и понеже обикновено има час и нещо между хапването и лягането, правя една разредена доза - 40-50 мл с една лъжичка и тя я изпива в кошарката, колкото да ѝ се доспи съвсем.

# 97
  • Мнения: 795
Бебето е на 3 месеца и половина. Днес опитах с 3 часа будуване между последната дрямка и лягането, ами същото се получи, просто се измъчи докато я сложа да спи и заспа за 1 минута и отново след 45 мин. се размрънка. Наистина се надявам да е някакъв период и като се удължат циклите на съня да приключи. Disappointed

# 98
  • Мнения: 302
И аз да дам моите пет стотинки по темата с нощния сън- заспива към 19:30 и се буди към 4-5. Ако се случи да се разбуди по-рано, давам биберон, за да видя дали ще се унесе пак. Обикновено се получава. На смесено хранене сме, като преди лягане му даваме АМ. Не сме го целяли умишлено- сам си направи режима, ние се водихме по него.

# 99
  • Мнения: 51
Не мога да коментирам със сигурност за вашето бебе, но моят син като започне да се върти значи е гладен. Тъй като е на кърма го слагам да суче без да го събуждам и се успокоява.
Ами не е от глад пробвах хапва но продължава да се върти и да е неспокоен

# 100
  • Мнения: 795
И аз да дам моите пет стотинки по темата с нощния сън- заспива към 19:30 и се буди към 4-5. Ако се случи да се разбуди по-рано, давам биберон, за да видя дали ще се унесе пак. Обикновено се получава. На смесено хранене сме, като преди лягане му даваме АМ. Не сме го целяли умишлено- сам си направи режима, ние се водихме по него.
Към 4-5 се буди окончателно или за хранене? Питам, защото с времето мисля и нашето да ляга малко по-рано, например в 20/20:30, но ако ще се буди в 5, не знам дали е добра идея.

# 101
  • Мнения: 302
Буди се за хранене, като понякога не може да заспи съвсем веднага, но за около 15-на минути се случват нещата. Окончателно се буди към 7:30-8. Иначе първите два месеца си го будех на около три часа, ако не се събуди сам, за да се храни. Забелязахме и друго, че ако го събудим към 22:30-23 или 24 часа за хранене, се буди през нощта сам, защото сме му прекъснали дълбокия сън.

# 102
  • Мнения: 100
Я, да попитам аз тук.... Някой да е ползвал Cytelium lotion на А-дерма?
Взехме, но ми седи като пресечен, много течен и на парцали- дори и след разклащане. Така ли трабвя да изглежда, или да го връщам?

# 103
  • Мнения: 62
Здравейте, мами! Вече втори ден бебчо има увеличен апетит на три месеца и половина е изцяло на АМ, мисля че може да е скок в разтежа. Вашите бебчета хапват ли си повече? Simple Smile

# 104
  • Мнения: 302
Я, да попитам аз тук.... Някой да е ползвал Cytelium lotion на А-дерма?
Взехме, но ми седи като пресечен, много течен и на парцали- дори и след разклащане. Така ли трабвя да изглежда, или да го връщам?
Ако имате предвид спрея- ползвала съм, течен е, не стои на парцали.

# 105
  • Мнения: 15
Здравейте, мами !
 Да ви попитам ориентирали ли сте се към някое столче за хранене ? По принцип ни е рано , но искам да съм подготвена с избора ☺️

# 106
  • Мнения: 681
Ние ползваме този https://rayatoys.com/stolche-za-hranene-peg-perego-prima-pappa-follow-me има функция шезлонг. Взехме го покрай Коледа да е при нас на масата Simple Smile Слагам я в него като съм в кухнята и си работя нещо да ме гледа.

# 107
  • Мнения: 100
Точно вчера взехме този, още е в кашоня :
https://primapapa.com/bg/stolove-za-khranene/50-siesta.html

# 108
  • Мнения: 161
Здравейте мами! Някоя от вас да е навита за разходки? Студентски, Витоша?

# 109
  • Мнения: 15
Здравейте !
И аз се включвам с покана за разходки сега предимно в Овча купел 2 , а като се стопли и мога да обикалям с раницата и другаде ☺️

# 110
  • Мнения: 681
Здравейте,
Как обличате бебетата за навън? Моето от 2 дни много се бунтува навън и мисля, че вече му е топло в космонавта... Та се чудя как е подходящо да се обличаме за навън? Имам термочувал за столче за кола, но ми се иска да е облечена, така че да мога да я вдигам от количката ако се наложи.

# 111
  • Мнения: 240
Вчера и днес е много топло за космонавт. Аз имам едно тънко пухено гащеризонче и беше с него, а отдолу с боди, тънка блуза и панталонки.

# 112
  • Мнения: 225
Аз в момента слагам само боди с дълъг ръкав, панталонки и отгоре зимно чувалче, много мразя да ми е жега и гледам да не обличам и малката прекалено. Количката има зимен и летен чувал, махнах зимния вече, защото мисля, че я изнервя.

# 113
  • Мнения: 329
Боди с дълъг ръкав и гащеризон 🤷🏼♀ завивам с мерино в количката като заспи и му свалям чорапите, без покривало . Изобщо не искам да изнежвам детенцето и при най лек студ да ми боледува

# 114
  • Мнения: 51
Здравейте момичета бебчо е на пет месеца от едно известно време отказва да яде няма апетит трябва да го храня в полузаспало състояние иначе се чувства добре енергичен не е болен нямам видима причина изцяло на адаптирано мляко е! Каква може да бъде причината не мога да измисля вече

# 115
  • Мнения: 681
Здравейте,
Вашите бебета започнаха ли да се обръщат? Имам чувството, че моята госпожица може ама не иска и не знам как да я стимулира.
Също така захранвате ли вече? Нашата педиатърката каза да започваме, а на мен ми се струва, че е рано и не съм започнала. На смесено хранене сме, като АМ на ден яде около 250 мл. общо за 24 часа.

# 116
  • Мнения: 795
И при нас така-може да се обръща, защото го прави от време на време, но рядко. Честно казано на мен това ми стига, щом детето е здраво, другото са подробности.
Относно захранването според мен вече си е време полека да се започва. Ние почваме от другата седмица със зеленчуците. Докато се стигне до някакво що годе прилично количество минава доста време, така че според мен е добър момент средата/края на 4-тия месец, за да може нещата да се случват постепенно и да няма притеснения, ако се налага някакво отлагане. Моят педиатър също е на това мнение. Не виждам и с какво може да навреди, децата започват да имат нужда от друг вид храна, нека не забравяме, че бебето е човек преди всичко.

# 117
  • Мнения: 271
Моето момче започна да прави опити да се обърне от гръб по корем, но още не знае какво да прави с ръката отдолу и това му пречи. За обратното още не са сеща.
Мисля да изчакам да навърши 5 месеца за да захраня, не ми се вижда готов още.
Плюс, че намерението ми е да си започна заместване на храненията, а не само да давам да опитва. За момента, обаче, се притеснявам и да го оставям полуседнал.

# 118
  • Мнения: 302
Stanimira, да не го мъчат зъби? Как са му долните венци?

Моето се обръща от корем по гръб, а от гръб по корем само се опитва- стига до средата и явно още не му стига сила за повече. Иска да сяда и му харесва да стои седнал в мен, още не може да го прави самостоятелно.  Иска и да се изправя на крака, но за стъпването не го стимулираме, тъй като е прекалено рано.
За захранването- нашата педиатърка иска да го направим към края на 5 месец, но най-вероятно ще започна от средата. На 4 месеца им е твърде рано на стомахчетата за друго освен мляко. Така процедирах и с баткото.

# 119
  • Мнения: 523
Обръща се непрекъснато от гръб по корем. Преди го оставях на едно килимче и можех спокойно да отида до тоалетна. Сега го оставям, той се обръща и започва да мрънка, защото не може да се върне по гръб. Смешното е, че първите му обръщания бяха от корем по гръб. Обаче ги прави 3 дни и после все едно забрави как става. По план ще захранвам като стане на 6 месеца. В момента е на смесено АМ и кърма като повече давам АМ, заради изкаран вирус с разстройство, който наложи даването на лечебна Хумана. Ако педиатърът каже друго, ще започна и по-рано да захранвам.

# 120
  • Мнения: 240
Здравейте, как я карате? Спите ли 😄 (шегичка!)
При нас има регресия плюс зъби, които скоро ще избият и е малко 🤯 освен това имаме асоциация за заспиване на гърда и никой освен мен не може да я приспи, та съм вързана за бебето постоянно ден и нощ. Не че ми пречи, но нейният сън е супер неспокоен и накъсан. Чудя се някой дали е ползвал услугите на консултант по сън или пък някой със сходен проблем да си споделим мъките?

И втори въпрос - косата?! Чувствам се плешива… супер много пада. Ползвате ли някакви витамини?

# 121
  • Мнения: 225
Мамба😁шегаджийка сладка!

Аз пия Pregnacare Breastfeeding витамини, усещам разлика, защото преди да ги почна бях много отпаднала и усещах, че нещо липсва. Нямам и особен косопад, както преди бременността си е.

Иначе, за съня, сестра ми се наложи да ползва консултант по сън и с 2те деца, имаше огромна промяна и ако и при нас се наложи, веднага ще си запиша консултация. Малката е на 4 месеца и половина, та засега знам, че няма как да се прави някакъв режим и всичко се води нормално, но след 6ти месец, ако се наложи, не бих чакала.

Дано бързо изникнат зъбките при вас!

# 122
  • Мнения: 240
Обърках се вече - дали е ок да се чака? Някъде четох или чух че сега се затвърдяват асоциациите и после ставало по-трудно? 🫣

# 123
  • Мнения: 795
Честно казано от както не е новородена, тоест да кажем от около 2-рия месец, съм много настоятелна по отношение на режим и общо взето се получава (засега). Има си конкретен час на лягане (+/- 30 мин.) и за дремки, и за нощен сън. Вечер я приспивам като ѝ дам да си изпие млякото (изцяло на АМ сме), слагам я в кошарата, като стаята е предварително подготвена - почти напълно тъмно и тихо и до 20-тина минути е заспала. Вечер никога не съм приспивала на ръце, което може би помогна, но за дремките пък само така заспива. Според мен златното правило е да не се преуморяват, на този етап я приспивам на всеки 2 часа, само преди нощния сън, паузата е около 3. Ето защо и смятам, че асоциациите са много важни, като се усети в тъмната стая и в кошарата, не ѝ хрумва да ѝ се играе например.
Относно косата и моята е много зле, пия калмацин, но не съм доволна, като свърши започвам перфектил. Него го пих преди бременността и имаше ефект. Но на мен основният ми проблем са едни 5-6 кг., които нито с глад, нито с нищо не мърдат. Всеки ден правим по 2 часа разходки, а уикендите изминаваме и по 10-15 км. Не ям “боклуци” и пак не мърдам. Astonished

# 124
  • Мнения: 329
Мамба, Мамбаа все едно аз съм го писала... ние сме на 5 месеца точно, от две седмици е малък ад ( зъби не усещам да се появяват , венци подути също няма) отдавам го на регресия и това , че се учи да се обръща и тн... приспиването е ок при нас, но нощем... само доприспиване на гърда, а лошото е че се буди почти на всеки час напоследък. На блек фрайдей взех два курса и режим имаме, но имам чувството , че се въртя в омагьосан кръг, то не бяха колики, после регресии, после зъби и все има проблем по който да "работим" не знам струва ли си да правя кинсултация - знам че ще оправят нещата , но въпросът е докога? Ако резултатът е две три седмици , май няма смисъл. Ако някоя мама има съвет - да сподели
Здравейте, как я карате? Спите ли 😄 (шегичка!)
При нас има регресия плюс зъби, които скоро ще избият и е малко 🤯 освен това имаме асоциация за заспиване на гърда и никой освен мен не може да я приспи, та съм вързана за бебето постоянно ден и нощ. Не че ми пречи, но нейният сън е супер неспокоен и накъсан. Чудя се някой дали е ползвал услугите на консултант по сън или пък някой със сходен проблем да си споделим мъките?

И втори въпрос - косата?! Чувствам се плешива… супер много пада. Ползвате ли някакви витамини?

# 125
  • Мнения: 302
И при нас се комбинираха регресия и зъби. Както си спеше, вече се буди нощем около 2 часа и след това на около час и половина -  два. Понякога успявам да го залъжа да заспи пак, за да задържим до 4- 4:30, но изпитва дискомфорт явно, а и като се събуди си търси млякото и минава време докато заспи отново. Започна да се буди повече и през деня, само навън спи по-дълго. На ден изминаваме по около 7 километра без почивки и пейки, защото човекът се буди. Ще чакам да мине този период, дано да не е още дълго.
Иначе косопад, килограми и целулит си имам в изобилие, а ходя много и не се тъпча, но явно липсата на адекватно количество сън и хормоните си оказват влияние в задържането на килограми.

# 126
  • Мнения: 240
Пандичка.. заедно сме в мъките! И аз сега записах консултация с Unicorn baby - надявам се да има някакъв резултат. След седмица ще е.

Казаха ми, че асоциацията за заспиване на гърда е най-тегава, защото го има и емоционалния момент. А тя и спи при нас - не знам как ще я преместим на кошарка. Хем искам, хем ще ми липсва 😂 ама и аз как говоря сякаш вече сме минали sleep training.

Ти къде се консултира и какви методи ти препоръчаха?

Мен много че бъгват тези кратки дремки по 30 минути по цял ден. Дори в количка не иска повече. И накрая преди вечерния сън изведнъж спи 1-2 часа! После се буди сърдита, то е станало тъмно и изобщо объркана работа! Спрямо интервалите си заспива по часовник, но нищо друго не ни е ок. От друга страна вчера гледах едно видео, че тези кратки дремки (catnapping) били нормални за възрастта и малко ми олекна.


Мамба, Мамбаа все едно аз съм го писала... ние сме на 5 месеца точно, от две седмици е малък ад ( зъби не усещам да се появяват , венци подути също няма) отдавам го на регресия и това , че се учи да се обръща и тн... приспиването е ок при нас, но нощем... само доприспиване на гърда, а лошото е че се буди почти на всеки час напоследък. На блек фрайдей взех два курса и режим имаме, но имам чувството , че се въртя в омагьосан кръг, то не бяха колики, после регресии, после зъби и все има проблем по който да "работим" не знам струва ли си да правя кинсултация - знам че ще оправят нещата , но въпросът е докога? Ако резултатът е две три седмици , май няма смисъл. Ако някоя мама има съвет - да сподели
Здравейте, как я карате? Спите ли 😄 (шегичка!)
При нас има регресия плюс зъби, които скоро ще избият и е малко 🤯 освен това имаме асоциация за заспиване на гърда и никой освен мен не може да я приспи, та съм вързана за бебето постоянно ден и нощ. Не че ми пречи, но нейният сън е супер неспокоен и накъсан. Чудя се някой дали е ползвал услугите на консултант по сън или пък някой със сходен проблем да си споделим мъките?

И втори въпрос - косата?! Чувствам се плешива… супер много пада. Ползвате ли някакви витамини?

# 127
  • Мнения: 329
Мамба и нашия бебок спи при нас, но да ри кажа не знам дали искам да го отделям (обмислям го в момента и аз), ти защо така си решила, смисъл нещо заради съня ли или просто искате вече да е отделно и на колко месеца сте вие, до 5 ти и аз знам , че
кратките дремки са нормални. Аз взех курсовете на "мамо спи ми се" определно този за режима беше много полезен - сега спи 3 дремки ( в преход от 4 е) и дневния сън е чудесен, но нощем както казах е ад, птдавам на регресия и на това че минахме на по малко дремки. Вие на колко дремки сте и с какви интервали, странно е това с вечерното дълго спане:) иначе аз чакам още две седмици и ако няма подобрение ще запиша час, казват че ако бебето се буди в първат половина на ноща - не е в асоциацията проблема, а реално ако не чу пречи асоциацията на съня няма да се занимавам с нея поне за сега. Иначе взех един уебинар за кърмачета и там метода е плавен с постепенно отделяне все по рано от гърдата, но пак си е зор... ама е нормално да имат асоциация де
Сподели дали си доволна след консултацията ❤
Пандичка.. заедно сме в мъките! И аз сега записах консултация с Unicorn baby - надявам се да има някакъв резултат. След седмица ще е.

Казаха ми, че асоциацията за заспиване на гърда е най-тегава, защото го има и емоционалния момент. А тя и спи при нас - не знам как ще я преместим на кошарка. Хем искам, хем ще ми липсва 😂 ама и аз как говоря сякаш вече сме минали sleep training.

Ти къде се консултира и какви методи ти препоръчаха?

Мен много че бъгват тези кратки дремки по 30 минути по цял ден. Дори в количка не иска повече. И накрая преди вечерния сън изведнъж спи 1-2 часа! После се буди сърдита, то е станало тъмно и изобщо объркана работа! Спрямо интервалите си заспива по часовник, но нищо друго не ни е ок. От друга страна вчера гледах едно видео, че тези кратки дремки (catnapping) били нормални за възрастта и малко ми олекна.


Мамба, Мамбаа все едно аз съм го писала... ние сме на 5 месеца точно, от две седмици е малък ад ( зъби не усещам да се появяват , венци подути също няма) отдавам го на регресия и това , че се учи да се обръща и тн... приспиването е ок при нас, но нощем... само доприспиване на гърда, а лошото е че се буди почти на всеки час напоследък. На блек фрайдей взех два курса и режим имаме, но имам чувството , че се въртя в омагьосан кръг, то не бяха колики, после регресии, после зъби и все има проблем по който да "работим" не знам струва ли си да правя кинсултация - знам че ще оправят нещата , но въпросът е докога? Ако резултатът е две три седмици , май няма смисъл. Ако някоя мама има съвет - да сподели
Здравейте, как я карате? Спите ли 😄 (шегичка!)
При нас има регресия плюс зъби, които скоро ще избият и е малко 🤯 освен това имаме асоциация за заспиване на гърда и никой освен мен не може да я приспи, та съм вързана за бебето постоянно ден и нощ. Не че ми пречи, но нейният сън е супер неспокоен и накъсан. Чудя се някой дали е ползвал услугите на консултант по сън или пък някой със сходен проблем да си споделим мъките?

И втори въпрос - косата?! Чувствам се плешива… супер много пада. Ползвате ли някакви витамини?

# 128
  • Мнения: 240
Знам го този метод - сигурно става дума за т.н fading. Иначе за леглото се чудя. Като започне на лази и да се мята ме е страх да не пада. Ако я сложим в средата пък ще ме е страх от таткото 😄 той спи много дълбоко. Та така и аз не мога да спя. Сякаш ако е в кошара до мен ще е по-добре, ама тогава пък абсурд да подавам гърда по 5-6-7 пъти на нощ, както правя сега 😕. Объркано ми е. Казват уж че като се научат на самостоятелно заспиване после си спят по-добре и сигурно следващите регресии ще са по-леки.

Иначе сега сме на 5 дремки… вместо да минаваме на 3. Става в 7 сутринта и се почва с кратките дремки, тя ако спеше по 1-2 часа щяха да са по-малко ама как да стане 🤯

# 129
  • Мнения: 225
Чувала съм в доста уебинари, че е важно да се уморява детето, правите ли достатъчно tummy time и игри? При нас стана естествен прехода от 4 на 3 дремки, но съвпадна с разболяване и нощния съм се разпокъса..като е здрава, няма проблем и я храня само веднъж вечер. Интервалите на будуване са ни 2:00, 2:10, 2:20, 2:30. Аз още от началото бях решила, че няма да я оставям да заспива на гърда, което беше трудно за бебе с жълтеница до края на първия месец, но почнах да дебна за възможност като се пусне да я разсейвам, както и да я закачам по ушите, да я целувам, каквото може, за да не я оставям да спи. Ако усетя, че вече само се успокоява, а не преглъща, оригвам набързо, слагам в кошарата и й давам биба. За мен засега бибата си е супер решение, когато решим да я премахваме, ще видим колко гладко ще е..

# 130
  • Мнения: 271
Леле, момичета, не да се заяждам, но като ви чета и отглеждането на дете ми прилича на цяла наука. 🙂

# 131
  • Мнения: 240
Да. Играе си на гимнастика, уча я да се обръща и т.н. Спазвам и такива интервали и всичко си записвам 😄. Наистина си е цяла наука…

Аз съвсем в началото не знаех изобщо за интервали и асоциации и към третия месец се усетих, но вече беше късно. Пробвала съм да приспивам и по друг начин, но почва истеричен плач и си иска своето. Нормално де, то детето така си е научено 😬

Чувала съм в доста уебинари, че е важно да се уморява детето, правите ли достатъчно tummy time и игри? При нас стана естествен прехода от 4 на 3 дремки, но съвпадна с разболяване и нощния съм се разпокъса..като е здрава, няма проблем и я храня само веднъж вечер. Интервалите на будуване са ни 2:00, 2:10, 2:20, 2:30. Аз още от началото бях решила, че няма да я оставям да заспива на гърда, което беше трудно за бебе с жълтеница до края на първия месец, но почнах да дебна за възможност като се пусне да я разсейвам, както и да я закачам по ушите, да я целувам, каквото може, за да не я оставям да спи. Ако усетя, че вече само се успокоява, а не преглъща, оригвам набързо, слагам в кошарата и й давам биба. За мен засега бибата си е супер решение, когато решим да я премахваме, ще видим колко гладко ще е..

# 132
  • Мнения: 271
Аз пък този път съм оставила нещата да се случват сами и не бих се концентрирала в режим без конкретен проблем. С първото дете живях с таблици и списъци, какви умения трябва да притежава и резултатът беше стрес. Сравнявах го с други деца и до към третата му година мислех, че има аутизъм... То се оказа темперамент. Еми стига ми толкова. Това го оставям да се настройва само. Справяме се не по-зле, с по-малко стрес. Само казвам - нищо крайно не е хубаво. 🙂

# 133
  • Мнения: 225
Развитието е едно, сънят - съвсем друго. Откъм първото, всяко дете си е индивидуално и таблиците наистина са само стрес.

 Аз също съм оставила да си определя режима на сън сама, но засега и ние сме добре с него и няма нужда от корекция, защото не е голяма драма, но при някои майки нещата просто не се случват Simple Smile И няма смисъл една изтощена жена да се примирява, при условие, че може да помогне и на себе си и на бебето да се чувстват по-добре. Така че нека погледнем през очите на една жена с истински голям проблем, тогава съвети от рода на “остави нещата да се случват” са доста неуместни.

 Давам пример с племеницата, която се будеше на всеки 20 мин вечер, а имаше и дни без нито минута дневен сън. Личеше, че е преуморена, но не запсиваше. Сестра ми беше като зомби, тъй като има и още един вече проходил сладур. Направи консултация и за 4 прилагане имаше огромна промяна.

# 134
  • Мнения: 523
Аз пък мисля, че ако нещо ще ти даде дори само на теб усещането, че си помагаш или помагаш на детето, трябва да пробваш.
В началото нищо не записвах и се усетих стресирана, питат ме колко памперса сменям на ден: не знам, колко кърмения: не знам. Чувствах се кофти майка и започнах да си записвам. За известно време ми се отразяваше много добре и имах статистика за хранене, за сън, за памперси. В един момент усетих, че ми е натегнало и спрях.
Сега имам кантар и таблица заради проблем с наддаването и докато го има този проблем и кантарът и таблицата остават, после ще ги махна.
Мисълта ми е, че ако нещо ти донесе спокойствие дори за малко, си струва. После вече, когато придобиеш увереност и си дадеш сметка дали помага или не, можеш спокойно да го премахнеш, защото знаеш, че си опитал.

# 135
  • Мнения: 240
Аз в началото също оставях нещата да се случват естествено, но бебето не заспиваше само и няколко пъти се преумори. После започнах да чета и поех нещата в своя контрол. За мен контролът е важен и ми дава успокоение - тоест да знам  кога да ѝ предложа условия за сън. То има приложения - не е голяма драма да си стартирам един таймер и да си го спирам като се събуди. Simple Smile

# 136
  • Мнения: 329
При нас си стана асоциация и все се надявам да не му пречи на съня. Ние пък от 3,4 дни минахме на 3 дремки със същите интервали, но съня стана ад и вчера си викам "ще спим пак 4 дремки инда видим" е спа перфектно🤔🤷🏼♀ и сега не знам какво да правя, според мен на 3 др не му стига сумарното дневно будуване, на 4 си е около 10 часа, или ще трябва да увелича интервалите още за 3 дремки или ще карам на 4 докато започна да виждам , че бощния сън му идва малко.
А иначе за мамата която ни се чуди - да сложно е, но с някой бебчовци си трябва смятане ако искаме да поспим и честно казано забелязавм, че при кърмените е по сложно - моя отказва биберон , а така би ми помогнал!
Фейдинг обаче леко променен - "нани, нани бебе" Елена Чапалова мисля се казва го обясняваше и беше наистина лек за бебето
Чувала съм в доста уебинари, че е важно да се уморява детето, правите ли достатъчно tummy time и игри? При нас стана естествен прехода от 4 на 3 дремки, но съвпадна с разболяване и нощния съм се разпокъса..като е здрава, няма проблем и я храня само веднъж вечер. Интервалите на будуване са ни 2:00, 2:10, 2:20, 2:30. Аз още от началото бях решила, че няма да я оставям да заспива на гърда, което беше трудно за бебе с жълтеница до края на първия месец, но почнах да дебна за възможност като се пусне да я разсейвам, както и да я закачам по ушите, да я целувам, каквото може, за да не я оставям да спи. Ако усетя, че вече само се успокоява, а не преглъща, оригвам набързо, слагам в кошарата и й давам биба. За мен засега бибата си е супер решение, когато решим да я премахваме, ще видим колко гладко ще е..

# 137
  • Мнения: 240
Пандичка, виж това за дремките: https://youtu.be/-xaN8weUxxs

Като цяло този канал е доста готин и има много полезни теми за всичко. Simple Smile

# 138
  • Мнения: 8
Здравейте дами, вече сме на 5 месеца и искам да започна със захранване на моето момиченце. Може ли да ми дадете съвети как става всичко, защото не съм наясно.
Благодаря!

# 139
  • Мнения: 681
Ние на 19- ти ще станем на 5 месеца и от 5 дни ядем картоф на обяд. Започнах с 1 лъжичка, после 2-3 и така днес вече изяде 40 гр. Варя го и го мачкам с малко АМ. Мисля след ден два да включим и морков. След като дам картоф дохранвам с кърмене.

Ние имаме друг проблем - докато се кърмим се бие с юмруци по главата ама много силно. Като хвана ръката се ядосвай и спира да суче...

# 140
  • Мнения: 11
Здравейте, моя отговор липсва в анкетата. За сега се справям с външния вид със стягащо бельо. Към момента нося оформящо боди Diosa Breaf

https://shaperfit.bg/products/open-burst-body-briefer/?utm_sourc … &utm_content=A042

Последна редакция: пн, 13 мар 2023, 19:44 от kameli1006

# 141
  • Мнения: 8
Ние на 19- ти ще станем на 5 месеца и от 5 дни ядем картоф на обяд. Започнах с 1 лъжичка, после 2-3 и така днес вече изяде 40 гр. Варя го и го мачкам с малко АМ. Мисля след ден два да включим и морков. След като дам картоф дохранвам с кърмене.

Ние имаме друг проблем - докато се кърмим се бие с юмруци по главата ама много силно. Като хвана ръката се ядосвай и спира да суче...
Благодаря, а до какво количество трябва да се достигне

# 142
  • Мнения: 271
Мисти, съветвам те да балансираш пюрето/кашата в началото с разхлабващи зеленчуци/плодове. В смисъл микс - картоф и тиква, морков и тиква. Ако му понася може и броколи. Картоф и морков са запичащи. Има и период на адаптация на храносмилането към новата храна, изхожданията ще разредят, при кърмачета особено се усеща разликата.

# 143
  • Мнения: 62
Здравейте, мами!
По препоръка да педиатърката на малкия преди 5 дни започнах да го захранвам с оризова каша, но го запича доста. Според вас мога ли да добавя тиква в кашичката му, за да го разхлаби малко или първата храна, която се въвежда трябва да се дава поне 7-10 дни преди да добавя нещо в нея?

# 144
  • Мнения: 271
Можеш да въведеш нова храна спокойно през около 4 дни. Пюре от слива и круша също е вариант. Но не очаквай чудеса, нужно е време на коремчето да привикне.

Здравейте, мами!
По препоръка да педиатърката на малкия преди 5 дни започнах да го захранвам с оризова каша, но го запича доста. Според вас мога ли да добавя тиква в кашичката му, за да го разхлаби малко или първата храна, която се въвежда трябва да се дава поне 7-10 дни преди да добавя нещо в нея?

# 145
  • Мнения: 302
Ако държите да захранвате със сладки храни за начало сливата, тиквата и крушата са вариант, защото разхлабват. Иначе от първите зеленчуци пащърнакът е разхлабващ и подходящ да се започне с него.
Оризовата каша запича, особено ако детенцето е на АМ. Давайте повече водичка също, ако обича да пие.

Ние започнахме с пащърнак, след това ще дам обикновения картоф в комбинация с пащърнака. Кашите ще ги оставя за по-нататък. С баткото също започнах със зеленчуци, плодовете ги въведох малко по-късно.

# 146
  • София
  • Мнения: 829
Здравейте, мами!
По препоръка да педиатърката на малкия преди 5 дни започнах да го захранвам с оризова каша, но го запича доста. Според вас мога ли да добавя тиква в кашичката му, за да го разхлаби малко или първата храна, която се въвежда трябва да се дава поне 7-10 дни преди да добавя нещо в нея?
Оризът не се води алерген и затова може да се въведе по всяко време с всичко. Не е нужно да изчаквате няколко дни . Дори се учудвам,че детето иска чиста оризова каша. Спокойно си добавете нещо разхлабващо.

# 147
  • Мнения: 62
Днес е 6-ти ден от захранването и благодарение на вас се престраших да добавя към оризовата кашичка 3 лъжички пюре от тиква. Нямаше и час и разхлабващото действие от тиквата се прояви. Много благодаря на дамите за полезните съвети. 🙂

# 148
  • Мнения: 24
Здравейте,  ние сме на 5 месеца и половина, изключително на кърма. Педиатъра за сега не позволява дори вода да давам на бебето,  за захранване не е ставало дума,  а юнакът е доста едър. Чудя се дали този начин на хранене е правилен.  Има ли някоя мама тук,  която също все още да не е давала на бебето вода?
Някой питаше за витамини.  Аз пия Прегнакеър за кърмещи на Витабиотикс,  и съм много доволна.

# 149
  • Мнения: 681
Аз давам вода, но бебка изобщо не иска да пие та все едно не давам... Започнахме захранване обаче и трябва да съм много настоятелна вече не знам как ще се справим. Иначе обожава пюренцата - хапва ги с голям апетит. Правя й ги в къщи.

# 150
  • Мнения: 523
Здравейте,  ние сме на 5 месеца и половина, изключително на кърма. Педиатъра за сега не позволява дори вода да давам на бебето,  за захранване не е ставало дума,  а юнакът е доста едър. Чудя се дали този начин на хранене е правилен.  Има ли някоя мама тук,  която също все още да не е давала на бебето вода?
Някой питаше за витамини.  Аз пия Прегнакеър за кърмещи на Витабиотикс,  и съм много доволна.

От написаното съдя, че педиатърът се води по най-новите изследвания, според които не е необходимо да се дава вода на бебета преди да започне захранването и в първите 6 месеца от живота му то трябва да бъде изключително кърмено на поискване. В кърмата има достатъчно вода, която да задоволи нуждите му. Ако детето си е добре, без симптоми на обезводняване значи не му е необходима допълнително вода. Моят син (също на 5 месеца и половина) отскоро мина на адаптирано мляко и пак не давам вода. Ще започна, когато започна и захранването.
Също според новите изследвания, захранването се започва, когато детето е около 6 месеца. Тогава вече е необходимо въвеждане на допълнителен източник на желязо, тъй като в кърмата няма много.  Приятелка, която в момента захранва дъщеря си ми каза, че в началото малката изобщо не е искала вода, но малко по малко с въвеждането на по-големи количества храна, детето е започнало да си пие стабилно и вода.
https://xedra.me/%d0%b7%d0%b0%d1%85%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b2%d0%b … 0%ba%d0%b2%d0%be/

# 151
  • Мнения: 24
Благодаря за отговора.  Мисля че е точно така,  както казвате.  Педиатъра действително се позовава на най-новите изследвания.  Притеснява ме, обаче,  че бебчо доста наддава на тегло, и се чудя дали не е свързано с този начин на хранене... явно трябва да изчакаме до 6 месец.
Здравейте,  ние сме на 5 месеца и половина, изключително на кърма. Педиатъра за сега не позволява дори вода да давам на бебето,  за захранване не е ставало дума,  а юнакът е доста едър. Чудя се дали този начин на хранене е правилен.  Има ли някоя мама тук,  която също все още да не е давала на бебето вода?
Някой питаше за витамини.  Аз пия Прегнакеър за кърмещи на Витабиотикс,  и съм много доволна.

От написаното съдя, че педиатърът се води по най-новите изследвания, според които не е необходимо да се дава вода на бебета преди да започне захранването и в първите 6 месеца от живота му то трябва да бъде изключително кърмено на поискване. В кърмата има достатъчно вода, която да задоволи нуждите му. Ако детето си е добре, без симптоми на обезводняване значи не му е необходима допълнително вода. Моят син (също на 5 месеца и половина) отскоро мина на адаптирано мляко и пак не давам вода. Ще започна, когато започна и захранването.
Също според новите изследвания, захранването се започва, когато детето е около 6 месеца. Тогава вече е необходимо въвеждане на допълнителен източник на желязо, тъй като в кърмата няма много.  Приятелка, която в момента захранва дъщеря си ми каза, че в началото малката изобщо не е искала вода, но малко по малко с въвеждането на по-големи количества храна, детето е започнало да си пие стабилно и вода.
https://xedra.me/%d0%b7%d0%b0%d1%85%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b2%d0%b … 0%ba%d0%b2%d0%be/

# 152
  • Мнения: 1
Според мен, бебеносенето е пълна глупост. Моето бебче стана по-притеснително след като почнах да го бебеносвам. Почна да плаче като заколено докато е в мойте нежни майчини прегръдки и само при баща си се държи в ред. Мисля, че го е страх от мен, не ме харесва, още от ранна детска възраст. Моля ви мамстери, посъветвайте ме какво да правя с бебченцето ми. Много съм притеснена......

# 153
  • Мнения: 681
Моето бебе отказа да се бебе носим и аз не настоявах...за съжаление не знам какво да посъветвам.
За захранването мисля, че всяко бебе си е индивидуално. Някои е по-добре да се за хранят след 6 месеца, други по-рано. Мисля, че сами си показват като отказват или пък си хапват лакомо пюретата. Ние почнахме с безвкусния картоф, при това намачкан само с лъжица и си го хапваше с удоволствие, та продължихме и се захранваме за сега добре, даже изоставаме според схемите ама не бързам Simple Smile

# 154
  • Мнения: 523
Абсолютно е вярно, че всяко бебе е индивидуално и трябва да се водим от детето, а не от строги схеми. Деца с рефлукс например се захранват много по-рано от 6 месеца, защото твърдата храна успокоява проблема.
За голямото наддаване не мога да говоря от личен опит, защото моето бебе на кърма наддава слабо. Имам приятелка, на която казваха, че дъщеря ѝ е дебела (само на кърма), но в момента, в който тя започна да се движи повече (да лази, да сяда, да се опитва да се изправи) лека по лека се нормализира и сега си е в супер форма.
За бебеносенето отново е индивидуално. Моето си го харесва. Нося го аз, баща му даже и на приятел, който прояви интерес сме го давали, успокоява се и заспива много по-лесно. Отделно аз изпитвам по-малко болки в ръцете, гърба и кръста по този начин, защото започна да си натежава.
Нещо, което забелязах: бяхме забравили нашата си ергономична раница и ползвах тази на сестра ми: не му хареса, голямо мрънкане беше.
Освен това, когато аз съм изнервена, изплашена и като цяло в лошо настроение и той не може да се успокои.
И последно не мисля, че бебето не ви харесва. Ето статия по въпроса, не е проверен източник, но съм виждала и други подобни. Надявам се английският не е проблем. В общи линии е написано, че е биологично заложено бебето да плаче повече при майка си, защото ѝ вярва повече, че ще се справи с неговите нужди.
https://themummybubble.co.uk/babies-cry-mum/

# 155
  • София
  • Мнения: 829
Според мен, бебеносенето е пълна глупост. Моето бебче стана по-притеснително след като почнах да го бебеносвам. Почна да плаче като заколено докато е в мойте нежни майчини прегръдки и само при баща си се държи в ред. Мисля, че го е страх от мен, не ме харесва, още от ранна детска възраст. Моля ви мамстери, посъветвайте ме какво да правя с бебченцето ми. Много съм притеснена......
Чак такива крайни заключения Flushed Няма бебе,което да не харесва майка си,напротив. Какво значи че е станало по-притеснително? Не всяко бебе му харесва в ергономичната раница,при моя бебо е на приливи и отливи,веднъж стои,друг път протестира . Може би има нещо,което не му допада,прекалено е притиснат до вас,позицията не му е съвсем ок,изнервен е ,защото му се спи,гладен е и т,н фактори влияят. Може да се посъветвате и с консултант .

# 156
  • Мнения: 240
За качването на бебето защо се притеснявате - колко качва и колко тежи? Ако ще ви успокои, и моята сладурка си качва и се храним с кърма. На 4 навършени месеца беше 8 кг. Сега този месец правим 5 и ми в интересно дали пак е качила килограм или вече не толкова.

Аз също бебенося от скоро. Преди време имах Ergobaby embrace и изобщо не ѝ харесваше в нея. След това си наех раница Беленка и беше съвсем различно. Такава си купих и около 60-70% от времето е ОК с нея, но понякога също може да се оплаква.
Бебешки работи 😄 ама усещането да си я нося е много яко!

# 157
  • Мнения: 225
ех.. много ме напрягат такива генерализации! Глупост било, защото едно бебе от всички бебета на света не щяло да се бебеноСВА… че и плачело “като заколено”. Моля ви, в българския език има толкова думи, защо е нужно да подберете каквото и да е свързано с колене за детето си?!

В някои групи коментари за кърмене по същия начин, кърмили 2 бебета и край, вече повече знаят от консултанти по кърмене, които работят със стотици или хиляди бебета. Все си казвам, че ще подминавам подобни изцепки, ама… добре, че нямам подобни в живота си.

Според мен, бебеносенето е пълна глупост. Моето бебче стана по-притеснително след като почнах да го бебеносвам. Почна да плаче като заколено докато е в мойте нежни майчини прегръдки и само при баща си се държи в ред. Мисля, че го е страх от мен, не ме харесва, още от ранна детска възраст. Моля ви мамстери, посъветвайте ме какво да правя с бебченцето ми. Много съм притеснена......

# 158
  • Мнения: 1 103
Бебеносеното също не е моето, но не бих генерализирала. Някой бебета и майки се чувстват супер и за тях е тяхното. За мен обаче не е. Позицията в която го длагам е правилна, самото бебе не мрънка, но постоянно си върти главата наоколо и иска да гледа света, а не да е със забито лице в майка си Grinning, ако обаче я нося напред най-много да ме спре някоя загрижена бебеносеща  и да ми размаха пръст в лицето колко е неправилна тази позиция, въпреки, че моята раница е и за носене напред. Отделно моето бебе също е много голямо и ми тежи и бебеносенето ограничава не само неговите движения, но и моите. Но допускам, че имма майки, на които е удобно.
Моето бебе на 5м беше 8,300, сега нз колко ще излезе No Mouth

# 159
  • Мнения: 271
Бебеносенето е удобство, особено за по-динамично ежедневие. Аз сега го "открих", първо със слинг, а сега сме на раница. Детето свикна и е супер, защото дава доста свобода на движението. За обичайните и по-дълги разходки си ползвам количка, но понякога си го нося и за кеф.

# 160
  • Мнения: 329
Хахахах аз все се чудя дали да им кажа на майките носещи бебета си с лице напред, но се сдържам за сега. Но пък така като сте повдигнали темата- носенето напред дори с раница която го позволява по препоръки е до 20 минути на ден, освен тотално грешната позиция която е заело се и свръхстимулира така, но така де- носене с лице към майската или носене на гръб е правилното носене, но всеки си знае🤷🏼♀❤
Бебеносеното също не е моето, но не бих генерализирала. Някой бебета и майки се чувстват супер и за тях е тяхното. За мен обаче не е. Позицията в която го длагам е правилна, самото бебе не мрънка, но постоянно си върти главата наоколо и иска да гледа света, а не да е със забито лице в майка си Grinning, ако обаче я нося напред най-много да ме спре някоя загрижена бебеносеща  и да ми размаха пръст в лицето колко е неправилна тази позиция, въпреки, че моята раница е и за носене напред. Отделно моето бебе също е много голямо и ми тежи и бебеносенето ограничава не само неговите движения, но и моите. Но допускам, че имма майки, на които е удобно.
Моето бебе на 5м беше 8,300, сега нз колко ще излезе No Mouth

# 161
  • Мнения: 24
Да ви успокоя и аз, че моето бебе, за което писах, че добре наддава,  на 5 м.беше 10.900, а сега наближава 6 м. и е около 11,500. Но и аз се успокоявам,  че като стане по-подвижен ще ги стопи. Освен това изглежда симпатично. При това положение понякога използваме слинг и на всички ни е добре. Но ако става дума за разходка,  предпочитам да го носи таткото,  защото си пазя кръста.
Бебеносеното също не е моето, но не бих генерализирала. Някой бебета и майки се чувстват супер и за тях е тяхното. За мен обаче не е. Позицията в която го длагам е правилна, самото бебе не мрънка, но постоянно си върти главата наоколо и иска да гледа света, а не да е със забито лице в майка си Grinning, ако обаче я нося напред най-много да ме спре някоя загрижена бебеносеща  и да ми размаха пръст в лицето колко е неправилна тази позиция, въпреки, че моята раница е и за носене напред. Отделно моето бебе също е много голямо и ми тежи и бебеносенето ограничава не само неговите движения, но и моите. Но допускам, че имма майки, на които е удобно.
Моето бебе на 5м беше 8,300, сега нз колко ще излезе No Mouth

# 162
  • Мнения: 225
Еха! Със сигурност е голямо сладурче. Ако е кърмено бебе, съвсем няма повод за тревога.

Да ви успокоя и аз, че моето бебе, за което писах, че добре наддава,  на 5 м.беше 10.900, а сега наближава 6 м. и е около 11,500. Но и аз се успокоявам,  че като стане по-подвижен ще ги стопи. Освен това изглежда симпатично. При това положение понякога използваме слинг и на всички ни е добре. Но ако става дума за разходка,  предпочитам да го носи таткото,  защото си пазя кръста.
Бебеносеното също не е моето, но не бих генерализирала. Някой бебета и майки се чувстват супер и за тях е тяхното. За мен обаче не е. Позицията в която го длагам е правилна, самото бебе не мрънка, но постоянно си върти главата наоколо и иска да гледа света, а не да е със забито лице в майка си Grinning, ако обаче я нося напред най-много да ме спре някоя загрижена бебеносеща  и да ми размаха пръст в лицето колко е неправилна тази позиция, въпреки, че моята раница е и за носене напред. Отделно моето бебе също е много голямо и ми тежи и бебеносенето ограничава не само неговите движения, но и моите. Но допускам, че имма майки, на които е удобно.
Моето бебе на 5м беше 8,300, сега нз колко ще излезе No Mouth

# 163
  • Мнения: 681
Ние на 5 месеца сме 6.5 кг., като чета и други мами, ние пък сме малко малки...

# 164
  • Мнения: 225
Всъщност, мисля единственият правилен ориентир е до 6ти месец бебето да е удвоило рожденото си тегло. Всяко бебе се ражда различно и няма как да наддават еднакво, идеята е г/д да имаме приближение за нормата. И разбира се, да приема точно количество витамин Д.

# 165
  • Мнения: 15
Здравейте ☺️
Как върви захранването?
При нас има повече успех с плодовите пюрета, които си ѝ приготвям сама .
Реших да опитам с тях , защото със зеленчуците е борба 😅

# 166
  • Мнения: 54
И при нас е така, от скоро изяжда 1/2 бурканче /зеленчуци/ на обяд.
Понякога и няколко - до 5 лъжици кажа следобяд.

# 167
  • Мнения: 329
Ние сме на ЗВБ и цирка е пълен, но бебето се радва доста, радвам се и аз🤗

# 168
  • Мнения: 1 103
Борба е при нас с пюретата, хем е на адаптирано мляко и би трябвало да има голям интерес към тях(поне с първото дете беше така), но няма. От другия месец, а и като поизвъртя продуктите и аз ще започна да й давам по звб, малко смесвам принципите.

# 169
  • Мнения: 681
Ние отказахме изведнъж и пюрета и каши... И аз съм се видяла в чудо и май ще пробвам ЗВБ, дано прояви интерес.

# 170
  • Мнения: 5 753
Ние сме на ЗВБ и цирка е пълен, но бебето се радва доста, радвам се и аз🤗
Какво е ЗВБ?
Някой бебета имат ли показали се зъбки вече?

# 171
  • Мнения: 523
Ние сме на ЗВБ и цирка е пълен, но бебето се радва доста, радвам се и аз🤗
Какво е ЗВБ?
Някой бебета имат ли показали се зъбки вече?

Захранване водено от бебето. Метод, при който детето се захранва като му се предлагат различни видове по-големи парчета храна, които го да смуче, дъвче и с които да си играе.

# 172
  • Мнения: 302
Как са мъниците?
Ние не сме на ЗВБ, захранването върви бавно и славно. Показаха се долните два зъба, но с доста дискомфорт за детето. С баткото не ги усетихме кога са щръкнали Simple Smile

Вашите мъници имат ли желание да стоят изправени? Едва удържам моето, постоянно иска да е прав, обаче е твърде рано за това… но пък да пълзи не му е интересно и се обръща по гръб.

# 173
  • Мнения: 15
И при нас е все още борба . Аз също смятам , като въведа още някоя и друга храна да започна по ЗВБ. Като цяло си има предпочитания към определени зеленчуци и плодове. За съжаление, често има запек малката ,въпреки че ѝ давам разхлабващи храни ,едни прахчета на Nan давах ,аз се храня с храни , които да "съдействат" за процеса  .... водих я на Боуен терапия за запека и зъбките , но често ми се налага да правя микро клизмички . Притеснявам се да не свикне по този начин .
Вие как се справяте, ако имате подобен проблем ? Все още няма зъбки , но не се тревожа , на каката ѝ изби първото на почти 9 месеца. 
Кураж момичета , ще се справим 😌☺️

# 174
  • Мнения: 315
Да, моята госпожица не спира да се катери по нас, изправя се, сяда, лази. Много е активна физически. Не я спирам като се изправя, ортопеда каза, че като започне да сяда стабилно може да я слагам в проходилка. Аз нямам проходилка, но го приех като зелена светлина за първи опити за прохождане. Не знам, може и да греша.
Захранването при нас не върви, изяжда много малко пюре, на светлинни години сме от заместване на хранене.
Как са мъниците?
Ние не сме на ЗВБ, захранването върви бавно и славно. Показаха се долните два зъба, но с доста дискомфорт за детето. С баткото не ги усетихме кога са щръкнали Simple Smile

Вашите мъници имат ли желание да стоят изправени? Едва удържам моето, постоянно иска да е прав, обаче е твърде рано за това… но пък да пълзи не му е интересно и се обръща по гръб.

# 175
  • Мнения: 240
Здравейте, ние правим май някакъв смесен подход за захранване. Хем давам звб, ама ако няма интерес пробвам на пюре, но не ми дава изобщо аз да я храня. Иска си сама. Другите мами дето храните с пюрета как успявате да храните бебчетата си?

# 176
  • Мнения: 221
Как са мъниците?
Ние не сме на ЗВБ, захранването върви бавно и славно. Показаха се долните два зъба, но с доста дискомфорт за детето. С баткото не ги усетихме кога са щръкнали Simple Smile

Вашите мъници имат ли желание да стоят изправени? Едва удържам моето, постоянно иска да е прав, обаче е твърде рано за това… но пък да пълзи не му е интересно и се обръща по гръб.


Моето бебе не пълзи и не се изправя, но постоянно иска да е на крака и да подскача, като се отпуска на собственото си тегло.

# 177
  • Мнения: 302
Днес сме на ортопед и ще видим какви съвети ще ми даде за изправянето. Баткото така и не пропълзя, не искаше. Ще видим това мишленце как ще е.
За храната- харесва му да е гладко пасирано, има си и той предпочитания. Тиква не обича например. Иначе храненето стана по-лесно откакто го слагам в столчето.

# 178
  • Мнения: 681
Леле ние май сме най-мързеливи... Тепърва правим напъни за пълзене. Сядането е мираж. И в стола за хранене се свлича и полягва. Не иска седнала.

# 179
  • Мнения: 225
Аз приготвям само пюрета, защото съм против ЗВБ, определено малката има предпочитания и ако не й хареса картоф с броколи (които никак не обича), добавям лъжичка тиква (която много обича) и така въвеждам новите невкусни зеленчуци. С плодовете изчаквам още, защото знам, че ако усети колко са сладки, ще ги предпочита и още по-малко ще даде шанс на зеленчуците. Скоро започвам да въвеждам месо за обяд.

Кога премахнахте нощните хранения и това как се отрази на съня на бебенцата?

# 180
  • Мнения: 523
Моят син нощното хранене сам си го махна още 2ри месец. После съм го будела и напъвала да яде, защото не наддаваше както трябва. Откакто му се стабилизира теглото, нощно хранене изобщо не предлагам.
Спи си по цяла нощ. Ляга към 08:00-08:30 и се събужда сутрин в 08:00.

# 181
  • Мнения: 271
Здравейте и от нас. Аз още храня през нощта, понеже заспива към 8, 8:30, а последното хранене му идва към 6. Заместен е само обяда, давам пюре. Оказа се, че младежът е алергичен към белтъка на млякото, та не го бързам с въвеждането на животински продукти. Отказва да пие вода. Аз също се притеснявам да го слагам седнал още , но от няколко дни го държа у мен и му харесва. Търкаля се доста и гледам да го оставям вече предимно на земята, но е голяма драма. Като си е вкъщи баткото може да седи, иначе се сърди. Вдига дупе за малко, но е далеч от пълзене. Не е ли рано още?

# 182
  • Мнения: 240
Доколкото съм чела пълзенето е нормално към 8ми месец, та има време. За самостоятелно сядане също мисля че сме далеч. Понякога слагам седнала пред мен и я придържам, но не е стабилна да седи сама.

# 183
  • Мнения: 302
И нашето хранене е към 6-6:30 сутринта, в същото време спи доста неспокойно вечер, което го отдавам на зъбите. Пие доста вода, което ме радва, помага му да не се запича, все пак вече приема и други храни.
Иначе седнал стои от около 3 седмици- харесва му. Имайте предвид, че всяко бебе се развива различно. Няма твърда норма, те си показват за какво са готови, има само условна рамка. Моето също вдига дупето, не иска обаче да пълзи и за мен това не е драма, има време. Не е нужно да е по учебник.

# 184
  • Мнения: 1 001
Здравейте и от мен. Аз давам пюрета, но като седне с нас на масата й давам нещо за гризане, за да не се чувства изолирана, а и все иска да бърка по чиниите, особено като ни вижда да се храним, така че и аз правя хибридно захранване. Въпреки че гледам да давам по-незапичащи зеленчуци, пак й е трудно да се изходи, но то не е запек реално, а просто изпражненията имат друга консистенция. Затова почнах да я слагам на гърнето преди месец, по-рано от каката, но ми писна от тия омазвания до ушите и преобличания и миене по 4 пъти. Пак взехме това на Икеа, защото е най-практичното. Хем на детето му е по-лесно да се изходи, хем не бърша и не мия.
Долните два зъби избиха точно на 6тия месец. Май сега и горните почват да я дразнят, ама да видим кога ще се покажат.
Опитва се да пълзи ама само мята ръце във въздуха и като не стигне играчката само се изнервя.
Още има нощни кърмения, но за мен не е проблем, защото аз не се разбуждам въобще. С каката беше по същия начин и още не си го слагам на сърце.

# 185
  • Мнения: 5 753
Здравейте и от мен. Аз давам пюрета, но като седне с нас на масата й давам нещо за гризане, за да не се чувства изолирана, а и все иска да бърка по чиниите, особено като ни вижда да се храним, така че и аз правя хибридно захранване. Въпреки че гледам да давам по-незапичащи зеленчуци, пак й е трудно да се изходи, но то не е запек реално, а просто изпражненията имат друга консистенция. Затова почнах да я слагам на гърнето преди месец, по-рано от каката, но ми писна от тия омазвания до ушите и преобличания и миене по 4 пъти. Пак взехме това на Икеа, защото е най-практичното. Хем на детето му е по-лесно да се изходи, хем не бърша и не мия.
Долните два зъби избиха точно на 6тия месец. Май сега и горните почват да я дразнят, ама да видим кога ще се покажат.
Опитва се да пълзи ама само мята ръце във въздуха и като не стигне играчката само се изнервя.
Още има нощни кърмения, но за мен не е проблем, защото аз не се разбуждам въобще. С каката беше по същия начин и още не си го слагам на сърце.
Кое гърне от Икея ползвате?

# 186
  • Мнения: 1 001
Здравейте и от мен. Аз давам пюрета, но като седне с нас на масата й давам нещо за гризане, за да не се чувства изолирана, а и все иска да бърка по чиниите, особено като ни вижда да се храним, така че и аз правя хибридно захранване. Въпреки че гледам да давам по-незапичащи зеленчуци, пак й е трудно да се изходи, но то не е запек реално, а просто изпражненията имат друга консистенция. Затова почнах да я слагам на гърнето преди месец, по-рано от каката, но ми писна от тия омазвания до ушите и преобличания и миене по 4 пъти. Пак взехме това на Икеа, защото е най-практичното. Хем на детето му е по-лесно да се изходи, хем не бърша и не мия.
Долните два зъби избиха точно на 6тия месец. Май сега и горните почват да я дразнят, ама да видим кога ще се покажат.
Опитва се да пълзи ама само мята ръце във въздуха и като не стигне играчката само се изнервя.
Още има нощни кърмения, но за мен не е проблем, защото аз не се разбуждам въобще. С каката беше по същия начин и още не си го слагам на сърце.
Кое гърне от Икея ползвате?
https://www.ikea.com/de/de/p/lockig-toepfchen-weiss-gruen-60193128/

Преди с каката като се върнахме в България за първи път, бях помолила да ми вземат някакво, но тя не искаше да сяда, защото не го “познаваше”, или бяха трудни за почистване, и поръчах същото от Икеа България. На това едната му част само се почиства, където реално се прави “работата”, има и по-висока седалка. Знам, че и за момченца за удобни, заради по-високата предна част.

# 187
  • Мнения: 161
Мами направо ми се реве…
Със захранването всичко върви добре- сутрин давам попара, после на обяд звленчуково с месо, следобед давам плодово пюре с бисквити или грис с плодове(готовите пюрета на Hipp), после давам малко кърма и последнито хранене адаптирано. Проблемът е че като заспи към 20:30-21:00 се събужда към 23:00-00:00 пак за хранене и после започва едно мрънкане и събуждане през 2 часа и така до сутринта… няма спане.. това продължава вече сигурно 2 месеца.
Спазвам всички интервали на спане и будуване и пак не стават нещата.. Някоя да даде някакъв съвет?
Направо като ви чета как заспиват в 20:00 и се събуждат в 08:00, даже не мога и да си го помечтая Sad((

# 188
  • Мнения: 302
Това заместени хранения ли са? До годината голяма част от храненето си  е мляко. Може да се буди защото си търси още от него, течности други пие ли? Реално имате 4 хранения, като само последното е с мляко, кърмата за цяло хранене ли е?

# 189
  • Мнения: 795
Имаме абсолютно същия проблем. Не помня кога последно спахме повече от 2-3 часа един след друг. Водя се по бебето, не я преуморявам, хапва добре, давам дори повечко мляко преди сън. Минахме през ужасна регресия, сега предполагам, че са зъби, нямам друго обяснение…примирих се честно казано.

# 190
  • Мнения: 225
Ако ползвате биберони, има голям шанс да е заради тях, поне при нас е от това: при смяна от дълбок към по-лек сън, не могат да преминат самостоятелно и бибата е станала много силна асоциация и я търсят, та от няколко дни се буди през 30-40 мин… та ще махам биберон, а скоро и нощно хранене.

# 191
  • Мнения: 1 001
Елена Чапаева в един пост беше казала, че бързото заместване не се препоръчва, защото на детето ще му липса самото сукане. Дъщеря ми я забелязвам как понякога не яде, но си виси на гърда, дори и не суче (яде).

# 192
  • Мнения: 225
Всеки специалист сякаш гледа само през своята си призма. Зъболекарите пък съветват премахване заради изкривяване на зъбите и недобро разпределение в устата. Същото и за сукане на палеца. Има нюанси и е важното да се нагласим към съответното дете и да вземем решение, което ни носи спокойствие.

# 193
  • Мнения: 481
При нас е горе долу положението. Кати стана на 7 месеца, вече имаме две заместени хранения,  обяд и следобяд. Не може да седи сама, почти лази вече, нямаме зъби, но я мъчат. Заспива към 8, яде към 4:30-5. И спи до 7-8 после.  Но ужасно крещи от седмица две и не се издържааааа 🤐🤐🤐

# 194
  • Мнения: 240
По принцип за проблеми със съня можете да питате и тук https://www.bg-mamma.com/?topic=1389633.1125 Но хубаво опишете режима на бебето, колко будува и тн.

# 195
  • Мнения: 225
Момичета, налагало ли ви се е да се разделите с бебетата за няколко дни? Налага ми се да бъда 4-5 дни в командировка в чужбина и ми е много притеснено.. Sad знам, че ще се оправят тук, но не съм се отделяла от нея и ми е странно дори като съм за 3 часа навън с приятелка, камоли за дни.

# 196
  • Мнения: 681
Стига да могат да го нахранят гледачите, едва ли ще е проблем Simple Smile Моето фъстъче от смесено хранене в 4++ месеца мина само на кърма, и въпреки, че се захранихме рано, никой не може да я нахрани, ако ме няма. Което е голям проблем! Наложи се да ходя по зъболекари и това малкото се скъсваше да реве от глад, ама не ядеше нищо докато не се прибера. Предполагам, че в някакъв момент щеше да се причупи и да яде ама тати и баба се видяха в чудо Sad

# 197
  • София
  • Мнения: 829
Момичета, налагало ли ви се е да се разделите с бебетата за няколко дни? Налага ми се да бъда 4-5 дни в командировка в чужбина и ми е много притеснено.. Sad знам, че ще се оправят тук, но не съм се отделяла от нея и ми е странно дори като съм за 3 часа навън с приятелка, камоли за дни.
Със октомврийчето не,но с каката,която е сега на три ми се наложи,заради операция по отстраняване на жлъчка. Баща й се  справи много добре,но и тя беше на около годинка. Аз не преставах да я мисля,дори излизайки от упойка сънувах как плаче за мен. Нямаше проблеми,но след като се прибрах от болницата в къщи беше като залепена за мен няколко дни. Единственият проблем ще е ако е кърмено бебе и не иска шише .

# 198
  • Мнения: 225
Изцяло на кърма е, но ще приеме шише, по-скоро ме тревожи емоционалната част, защото дори като изляза за малко, понякога плаче до степен да получи обрив на лицето  :/ много се надявам, че ще се чувства спокойна… Благодаря, че споделихте, момичета.

# 199
  • Мнения: 329
Момичета, днес при нефролог ни откриха песъчинка в бъбречето никак не малка - вцепених се като чух и не успях да задам никакви въпроси Sad назначи ни изследвания на кръв и урина, но въпросът ми към вас е някоя сблъсквала ли се е с нещо подобно и много ли сериозно е ?

# 200
  • София
  • Мнения: 829
Първо се успокой. Второ заведете детето на още един преглед за второ  мнение. При бебе не знам как протича,но при възрастните обикновено се изхвърлят песъчинките ,понякога болезнено с криза,понякога неусетно. Червената боровинка е много подходяща за такива случаи,но не знам може ли да се дава на бебе

# 201
  • Мнения: 681
Ако е момиче ще я изпишка по- лесно. Аз имах много песачинки като дете. Нямам спомен да съм правила кризи. Дано минава бързо ❤️

# 202
  • Мнения: 225
На нас ни казаха, че единият бъбрек задържа урина, но се очаква да се разнесе без да правим нещо специално.

Аз доста пъти съм имала бъбречни кризи, ако е песъчинка, не би трябвало да има повод за тревога, но ако е камък, е хубаво да се види при добър нефролог, който работи и с деца. Не се притеснявай предварително!

# 203
  • Мнения: 161
Момичета, днес при нефролог ни откриха песъчинка в бъбречето никак не малка - вцепених се като чух и не успях да задам никакви въпроси Sad назначи ни изследвания на кръв и урина, но въпросът ми към вас е някоя сблъсквала ли се е с нещо подобно и много ли сериозно е ?

Здравейте! Ние бяхме на ехограф и жената ме наплши че или има камъче в жлъчния мехур или някакви мастна клапи.. звъннах по спешност в Детски център Здраве да ни прегледат на частно. Отидох, жената беше много любезна и съвсем подробно направи ехограф на бебка. Оказа се, че няма абсолютно нищо. Пеосто паталогията при възрастни и бебета е много различна. 100лв струва прегледа, но си заслужава спокойствието. Препоръчително е бебка да не е яла поне 2 ако може и 3 часа преди прегледа(така каза докторката).
Дано да съм била полезна.

# 204
  • Мнения: 15
Привет! Каква слънцезащитна смятате да използвате за малките ?

# 205
  • Мнения: 681
Аз купих а дерма... Тепърва ще я пробвам ама вече й зачервих ръцете без слънцезащита, та при следващо излизане ще мажа

# 206
  • Мнения: 523
Аз мажа La Roche Posay. Въздържам се да го мажа по ръцете, защото ги яде постоянно и днес видях, че е почернял само там.

# 207
  • Мнения: 15
Аз купих а дерма... Тепърва ще я пробвам ама вече й зачервих ръцете без слънцезащита, та при следващо излизане ще мажа

А кой точно взехте, защото с каката съм ползвала а дерма, но като чета не ми излизат кои точно са за бебета?

# 208
# 209
# 210
  • Мнения: 1 001
Аз взех на Uriage.

# 211
  • Мнения: 75
Привет! Каква слънцезащитна смятате да използвате за малките ?
Uriage

# 212
  • Мнения: 24
Здравейте, мами! Ние с бебето имаме един много голям и сериозен проблем.  От както започнахме захранването,  вече от 2 месеца,  бебето има ужасен запек и нищо не помага, освен микроклизма веднъж седмично. Докато беше само на кърма ходеше по няколко пъти на ден.
Веднага ще кажа, че го захранихме неправилно.  След като беше 6 месеца изключително на кърма,  педиатъра каза, че трябва вече да яде по 100г пюре за обяд,  и то с месо.... малкият беше послушен и яде така 1-2 пъти. От тогава имаме тежък запек, захранването вече изобщо не ни върви,  яде само по 2-3 лъжички пюре и толкова... Според педиатъра микроклизмите са добро решение,  според мен не са.
Някой може ли да посъветва по-адекватен начин за справяне с проблема?

# 213
  • Мнения: 225
Нана, добавяте ли масло в пюрето? Много е важно, за да се изхожда по-лесно. Или пък да давате 1 път само разхлабваща храна или комбинация от разхлабващи (круши, тиква)? Би трябвало да дават резултат. Но е лошо да се свиква с клизмата като вариант, децата също привикват и правят асоциация и при порастване може да се усложни доста процеса… Друг вариант, който при мен работи много добре е ако направя пюре с круша и отделно аз хапна круша, но би сработило, ако кърмите.

# 214
  • Мнения: 681
И ние в началото на захранването имахме проблем, реши се а хапване на пюре от круша и най-вече пюре от сини сливи. Изобщо плодчетата (без банан!) действат добре. Сега за закуска основно давам овесени ядки с плодово пюре и доста добре й действа на перисталтиката Simple Smile. Иначе и ние не ядем нужните количества... Максим по 100 гр и после даже не иска и кърма 🤷‍♀️.

# 215
  • Мнения: 795
Здравейте, мами! Ние с бебето имаме един много голям и сериозен проблем.  От както започнахме захранването,  вече от 2 месеца,  бебето има ужасен запек и нищо не помага, освен микроклизма веднъж седмично. Докато беше само на кърма ходеше по няколко пъти на ден.
Веднага ще кажа, че го захранихме неправилно.  След като беше 6 месеца изключително на кърма,  педиатъра каза, че трябва вече да яде по 100г пюре за обяд,  и то с месо.... малкият беше послушен и яде така 1-2 пъти. От тогава имаме тежък запек, захранването вече изобщо не ни върви,  яде само по 2-3 лъжички пюре и толкова... Според педиатъра микроклизмите са добро решение,  според мен не са.
Някой може ли да посъветва по-адекватен начин за справяне с проблема?

Тоест не е имало захранване, а директно сте дали зеленчуково-местно пюре? Ако е така, нормално да има отражение, вие сте го хвърлили в дълбокото от раз. Започнете от начало, просто по-бързичко, не да въвеждате картоф 3 дни например. Но започнете с зеленчуци, каши, плодове, жълтък и тогава месо. Комбинирайте храната така че да има и разхлабващ ефект.
П.П. нормално в 6-тия месец да трябва да хапва вече месо или поне жълтък, тогава а започват наченките на анемия. Не го разбирам това късно захранване, но всеки си решава. Не казвам и да се започва в 3-тия или 4-тия месец, но да чакаш и после да се бърза, не виждам смисъл и логика.

# 216
  • Мнения: 271
Пробиотик, разхлабващи храни, повишен прием на течности, по възможност вода.

# 217
  • Мнения: 240
Сливи, круша, овесени ядки. При нас тези помагат.

# 218
  • Мнения: 795
Как е сънят при вас?
При нас е мираж. Имахме един много хубав период в 7-мия месец от около 2-3 седмици с добър дневен и нощен сън, правеше си дремки по час и нещо, два пъти на ден и после само 2-3 кратки събуждания нощем. Сега нищо общо. През деня я доприспивам всеки път (поне засега ми се получава), а нощем се буди десетки пъти, дори почнах да я взимам на спалнята, но и това не помага, поне не ставам през половин час. Факт е, че избиват зъбчетата, отдолу са се показали даже, а отгоре е въпрос на дни, но нищо не помага, нито гелче, нито хомеопатия. Притеснявам се да не ни хване и регресията точно сега…

# 219
  • Мнения: 271
Синът ми прави кратка дрямка сутрин към 9, и след като обядва спи по-дълго - ляга към 13-14ч и спи до 15:30-16:30. Спи по толкова, обаче, на спалнята (явно му е по-меко) и иска някой да има до него. Ако не спи в този интервал прави дрямка към 17:30-18:00 ч. Окончателно ляга в 20-20:30 ч., обичайно се буди да яде по някое време и спи до 6:30 сутринта. И той вади зъби, но е сравнително спокоен. Рядко му се случва да се събуди към 2:30 посред нощ и два часа да играе в леглото. Причината е, че е легнал рано или спал повече през деня.

# 220
  • Мнения: 681
Моето момиче прави 2-3 дремки (зависи от продължителността) сумарно спи през деня 3 часа (спи по-добре ако аз съм легнала с нея, иначе спи максимум 30 мин)
Вечер заспива около 20:30 и спи до 7:00, като спи при нас на спалнята и от време на време ме потупва да й дам да си по суче, това го прави в просъница без да се буди😊🤭

# 221
  • Мнения: 302
За бебчето със запек- повече течности, вода особено, ако пие и разхлабващи храни, както са писали по-горе. Пащърнакът действа добре в посока разхлабване, сини сливи също от плодовете. Комбинирайте пюретата така, че разхлабващите компоненти да преобладават- има таблички с разхлабващи и запичащи храни.
Микро клизмите са вариант само в краен случай, ако не ходи по голяма нужда повече дни, но със сигурност не е хубаво да се прилагат всеки ден. Големият ми син например се запичаше често, но гледахме рядко да прибягваме до тях, чакали сме го и по 4-5 дни преди да приложим клизма. Не обичаше вода обаче, което също “помагаше”.

За спането- мираж е при нас. Буди се по сто пъти вечер. Мисля, че е от зъбите, плюс горещината напоследък. Пие вода като камила, понякога търси и малко мляко. Дано скоро пак да влезе в ритъм, защото на мен вече много ми се отразява, ако трябва да съм откровена…

Да се редактирам, за да не пиша поредно мнение- мазнината в храната  също е важна и помага за изхождането.

Последна редакция: пт, 23 юни 2023, 14:14 от Machken

# 222
  • Мнения: 24
Нана, добавяте ли масло в пюрето? Много е важно, за да се изхожда по-лесно. Или пък да давате 1 път само разхлабваща храна или комбинация от разхлабващи (круши, тиква)? Би трябвало да дават резултат. Но е лошо да се свиква с клизмата като вариант, децата също привикват и правят асоциация и при порастване може да се усложни доста процеса… Друг вариант, който при мен работи много добре е ако направя пюре с круша и отделно аз хапна круша, но би сработило, ако кърмите.
Здравейте. Благодаря много за съветите! Не съм слагала масло в пюрето,  ще пробвам. Почти изцяло е на кърма,  така че ще пробвам и варианта с крушите,  с кайсии и др....
Вчера бях при педиатъра, получих нов "гениален " съвет- да му правя микроклизми 5 дни подред?! Съжалявам за всичко, за което съм я слушала тази жена...
Напоследък и ние не спим добре,  бебчо е нервен,  нощем се поти и се върти постоянно в леглото. Предполагам,  че е заради запека,  но може и да избиват зъбки. За сега няма нито едно зъбче, сигурно му е време.

Последна редакция: сб, 24 юни 2023, 11:59 от Нана

# 223
  • Мнения: 1 103
Здравейте, някой поръчва ли вече от детска кухня и на коя се доверявате и доволни ли сте. Иска ми се да пробваме с кухня макар че поради много боледувания леко изоставаме със захранването и мисля след като довъведа млечните и някои бобови да пробвам кухня.

# 224
  • Мнения: 15
Здравейте, мами !
Какво давате за зъбоникненето ,за да се облекчи болката ?

# 225
  • Мнения: 221
Аз давам дентокинд и мажа с дентинокс. Има някакъв ефект, но пак си го има раздразнението и будене нощем.

# 226
  • Мнения: 795
Камилия и Дентокинд, понякога мажа с Калгел, но не виждам ефект.

# 227
  • Мнения: 75
Здравейте, някой поръчва ли вече от детска кухня и на коя се доверявате и доволни ли сте. Иска ми се да пробваме с кухня макар че поради много боледувания леко изоставаме със захранването и мисля след като довъведа млечните и някои бобови да пробвам кухня.

Вълшебник , Хер бебе и Юначе поръчвам

# 228
  • Мнения: 100
Привет, то вече Октомврийчетата ше годинясват Wink
Та, по този повод да попитам, какво правите със омалелите дрешки.
Хич не ми се дават по разни ФБ групи за подаряване, с оглед да не си ги видя после по продавалниците. Ако знаете някоя предстоящо раждаща девойка с нужди за малко носени, прилежно изпрани и сгънати дрешки, ще сме радостни да помогнем.

# 229
  • Мнения: 221
Привет, то вече Октомврийчетата ше годинясват Wink
Та, по този повод да попитам, какво правите със омалелите дрешки.
Хич не ми се дават по разни ФБ групи за подаряване, с оглед да не си ги видя после по продавалниците. Ако знаете някоя предстоящо раждаща девойка с нужди за малко носени, прилежно изпрани и сгънати дрешки, ще сме радостни да помогнем.

Аз ги прибирам в чували и съхранявам за бъдещите бебета на братята ни. Иначе, ако имате познати, които приемат дрешки, братовчеди или приятели, може на тях да дадете. Дори да нямат все още деца, вероятно тепърва ще им предстои.

А има ли деца, ходещи на пръсти? Не знам какво да го правя моето дете. При първото нямаше този проблем, а и двамата съм слагала в проходилката.

Последна редакция: вт, 29 авг 2023, 16:45 от Ifchetu

# 230
  • Мнения: 795
Бебетата ви започнаха ли да се изправят?
Моето в момента е на тази вълна, което през деня е прекрасно, не я спирам, дори я насърчавам да се хваща, да се придвижва, да сяда от изправено положение и т.н. Но стане ли време за лягане вечер е ад. Режимът ѝ вече се измести с час и половина, последният ѝ интервал на будуване достига до 5 часа. Сложа ли я в кошарата започва постоянно изправяне. В началото я оставям 10-15 минути да прави каквото си иска, но в един момент започва да плаче и се принуждавам на всяко изправяне да я връщам обратно долу. Нервите ми едва издържат, защото докато я сложа да легне, вече се е хванала за пръчките на кошарата и до секунди е пак права. Опитах с галене по гръбчето, песнички, нося я малко на ръце (категорично отказва, почва да се извива, да ме бие и да плаче), единственото, което за съжаление има ефект, е след дълга борба да ѝ се скарам леко - казвам по-сериозно не, когато опита отново да се изправи, обръщам я на една страна и я завивам. Ако трябва го правя 2-3 пъти и тя разбира и почти веднага заспива, защото е капнала. Не ми е приятно обаче и категорично не искам последното, което помни преди да заспи е строгият ми тон. Disappointed
Подкрепям и се радвам на умението ѝ, но не знам как да поставя граници. През деня заспива без проблем за 5-10 минути сама в кошарата…

# 231
  • Мнения: 271
Изправя се където му дойде и само се дебнем, защото често забравя да се държи, пада на една страна и дрънка главата. Но в кошарата не го оставям много там основно спи. Приспивам го обърнат на една страна, обикновено като изпие млякото се предава бързо. Когато е превъзбуден, обаче, не го оставям да се изправя, прихващам крачето да не го мята и постепенно се кротва и заспива. Честно казано търпението не ми от силните страни, а и умората ми е в повече, за да го играя либерална, та границите съм започнала да ги поставям от сега.

# 232
  • Мнения: 221
Моето дете спи в кошара и няма къде да се държи и да си изправи. Само сяда съответно. Но когато се научи да сяда постоянно  заемаше седнало положение в кошарата, въпреки че умираше за сън. Естествено беше период и отмина. Сега дори да реши да седне, веднага след това се хвърля с играчката си по очи и се приспива. Надявам се и при вас да е период и вярвам ще отмине.

# 233
  • Мнения: 15
Здравейте пораснали бебоци и мами !
Тъй като се двоумя какви обувчици да взема на малката , защото тя ходи основно вкъщи ,а извадя ли я от количката знам ,че повече няма прибиране в нея ,но няма как има хубави дни и искам да се възползваме от тях .
И въпросът ми е какви обувки за прохождане взехте на малчуганите ?

# 234
  • Мнения: 225
Аз съм много доволна от Elefanten и Biomecanics, посъветваха ни да избираме обувки, които не просто се сгъват от пръсти към пета, но и настрани. Важното е и да са широки при пръстчетата. Аз лично избирам такива без омекотяване, също (боси обувки).

# 235
  • Мнения: 15
Благодаря , днес взехме на Biomecanics и наистина са страхотни !

# 236
  • Мнения: 45
Здравейтеее!
Искам да попитам вие как се заигравате щ, вече сме на 1и6м
Като беше на 6 7 месеца му показах на моя син как се въртят капачки,кремове, чиниии сега не мога да го отмъкна от тази мания.
Вече месец не му давам да върти нищо, но той види ли капачка от буркан и помни чесе върти и почва, взема ли му я не изпада в истерия но това с това въртене ме побърква.
Не е трябвало да му показвам изобщо.
Иначе се заиграва и много рита топка, пукаме балончета,мъчи се да пъха нещо някъде, но види ли нещо за въртене и се почва.

# 237
  • Мнения: 225
Лично аз не виждам проблем във въртене на каквото и да е. Дъщеря ми също е проявявала интерес, но не сме забранявали и не се е превръщало в супер интерес, но пък след баня винаги й давам да се маже с хидратиращия крем. Разрешавам й всичко, което я учи на самостоятелност, не я занимавам само с бебешки игри, а вадим дрехи от сушилня, чистич с прахосмукачка, такива неща. Не сме привърженици на изкуствени бебешки setup-и, затова включваме детето в обикновенк дейности. Иначе, ясла е краткият отговор, който бих дала. Особено за комуникативните деца като дъщеря ми, не си представям да нямаше такава среда и да трябваше по цял ден да се чудя какви игри да мисля. И дори да можех, пак не бих могла да заменя общуването с група деца.

# 238
  • Мнения: 681
Моята дъщеря доста си играе сама. Има дървена кухня, в която готви, но прави и много други неща. Онзи ден беше взела куклите червената шапчица и вълка, беше им направила нещо като къщичка от една книга и си правише сама някакъв театър с тях 🤭 Заедно основно четем книги и ако има желание я качвам на един стол и ми "помага" да готвя

Общи условия

Активация на акаунт