Нашите орхидеи – тема 40

  • 28 775
  • 748
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 36 486
Ако до края на месеца успея да задържа някакви пари, аз също ще поръчам от тази страница (и стига да не са изчерпани нещата, които ми харесват). Все преглеждам разни стоки, които се надявам да намалят, но като гледам - май няма да стане поне с половината...

# 46
  • София
  • Мнения: 940
Когато расте може да се натори, внимателно и само с течен тор специално за орхидеи. Но не е задължително.

За да не падат, можеш да ги сложиш в по-тежки кашпи, например керамични. Понякога се накланят и падат сами, от тежестта на листата.

"Спасената" орхидея като я пресадих и боднах две пръчици тор за орхидеи.
Скрит текст:



А за кашпите бях чела, че трябва да са прозрачни и затова съм им взела пластмасови.

# 47
  • Мнения: 2 846
За сцепените листа.
Бих пресадила възможно най-скоро. Дори сега момента е подходящ - има ново листо и активни корени.
Имах две с този проблем и се оказа по-сериозен от колкото очаквах. Като ги извадих корените им бяха на попара без видими следи по листата, освен нацапването при новите листа.
След почти година реанимация в по-малки саксии съобразени с останалите налични корени, вече са добре и напредват. Обяснявам си го с проблем в микрофлората в саксията - неподходящ субстрат или самият начин на засаждане. В случая моите имаха дренаж от слой керамзит. Сега само в кори и се чувстват чудесно.

# 48
  • София
  • Мнения: 940
Това за сцепените листа за моето разтроено листенце ли се отнася?
То точно тази орхидея е пресадена. След като малкия я метна няколко пъти на пода не и беше останал много субстракт и я пресадих.

# 49
  • Мнения: 42
Аххх... защо ми трябваше да го гугълвам този тетраспис, сега искам и аз Rolling Eyes Имам една ютубърка, която следя от бая време, и тя се оплакваше как нейният имал доста чисто бели цветчета и си спомням колко бях изненадана от тази орхидея. Мисля, че имам достатъчно и ще се въздържа, ама пък Коледа наближава Yum

Отчитам се с 17 цветоноса, 2 на онцидиуми и 15 на фалчета - за съжаление нямам орхидея с два, тоест имам, но са недоразвити и май няма да ги бъде. Вълнувам се, ама сякаш не чак толкова. Различен тип вълнение е като вече са цъфтяли преди, друго си е да им е за сефте. Мини маркът е сред пусналите цветонос, та за него се вълнувам, макар че според мен няма да е нищо особено, защото изглежда младо растение и това ще му е първият цъфтеж. С други думи очаквайте орхидеен спам след няколко седмици. Ще ви покажа любимия си онцидиум, чийто цветонос расте от повече от 2 месеца вече.

За спасяване на орхидеи при мен много помогна едно нещо като тор, но не е баш тор, сега ще приложа снимка. Май е с водорасли някакви, от него корените растат като луди и успях да спася една полужива орхидея, която беше останала с 1-2 корена само.

Скрит текст:

# 50
  • Мнения: 14 788
Показвам жълтушката с повечко отворени цветчета:


И една бяла пусна нов цветонос:

Сетих се да ви питам нещо. Скоро приятелка ми каза,че ако са изсъхнали спящите пъпки,то от тях няма да изкара нищо,а ако са зелени,само тогава. Но в момента лилавата ми изкарва нов цветонос от такава,уж изсъхнала спяща пъпка. Та вие забелязали ли сте такава закономерност? Според мен не е вярна,но аз не съм много експерт.
Показвам какво според нея е изсъхнала спяща пъпка и какво-зелена.
Скрит текст:

# 51
  • Мнения: 5 380
Ени, това не е пъпката, а само една ципа отгоре. Според мен няма никакво отношение към пъпката. Когато съхне цветоносът, той изсъхва напълно.
Моите фалчета се налага да ги преместя за няколко дни на по-тъмно, тъкмо са изкарали цветоноси, дано на не ми се сърдят много. Ако не ги бях разместила, нямаше да знам, че са с цветоноси даже, много лоша стопанка съм Joy

# 52
  • Мнения: 2 846
А аз имам обратният вариант - изсъхнал цветонос до бяло, а ципите и спящите пъпка са тъмно зелени.

# 53
  • Мнения: 6 293
Дами, знаете ли това черното какво е?
Не е меко, не е лепкаво, не се маха..

Последна редакция: пн, 14 ное 2022, 13:57 от second

# 54
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Дами, знаете ли това какво е?
Не е меко, не е лепкаво, не се маха..


Прилича ми на акари. Много ситни и белезникави. Погледни през лупа от горе и от долу на листата. А черното ми прилича на гъбично заболяване.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 1 951
floren разкошен ти е тетрасписа Heart Eyes Чак нямам търпение да го покажеш цъфнал... Това от ОНЗИ сайт ли.....
Аз Белина си набелязах, че моята, след ваденето от висящата саксия не оцеляq за съжаление Sad
Ама лошото е, че очакват нова доставка и......... не знам как ще се зАпра

При мен тази година беше година на експериментите. Реших, че ще деля де що има нужда. Разни виснали извън саксиите, провесени корени, дето да се чудя как да ги поливам, всичко мина под ножа.
Резултатът не е все още окончателно добър, засега положението е удържано - да видим дали ще има развитие. За момента единствено се вижда при Черната перла, въпреки, че имах много драми с нея. След разделянето пусна нова булба, но някой от беладжиите в къщи събори саксията и счупи израстъчето.... Идваше ми с глас да рева. И каква беше радостта ми, когато по-късно видях, че има нов раастеж - просто ми идваше да литна. Двойно повече се радвах пък, когато видях, че и от другата отделена част също има нова булба. Така сега имам две перли - дано успея да ги отчувам.
Колманара също разделих, но там беше касапница - за момента не мога да се похваля с успех ... Не са загинали растенията, но виждам, че им е трудно... Дано не ги съсипя. Едната катлея разделих - пусна нови растежи от двете части, но ми се струва, че старото растение загива.
Общо взето така.... Напъпили са доста, включително една Стюартиана, която поръчах от Люке. Уж беше голямо растение, но явно адаптацията нещо не се случи според очакванията, та от голямо растение листата ставаха все по-малки и по-малко.... Та сега е с размер на кейки, но хубавото е, че все още е жива, а ако това, което виждам е цветнос, може да се похваля с успешен край на адаптацията... Стискам палци, че голямо обгрижване, голямо нещо.
За момента само ванда продължава да цъфти, та нямам снимки.
Но пък компенсирах липсата на снимки с дълъг пост Trollface

# 56
  • Мнения: 36 486
Аз поръчах Белина (останаха две). Утре ще е при мен, дано е наред!
Мислех да чакам до края на месеца, но много ще паднат температурите и няма да е подходящо за поръчка.
На мен черното по листата ми прилича на изцапано.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 2 033
floren разкошен ти е тетрасписа Heart Eyes Чак нямам търпение да го покажеш цъфнал... Това от ОНЗИ сайт ли.....
Аз Белина си набелязах, че моята, след ваденето от висящата саксия не оцеляq за съжаление Sad
Ама лошото е, че очакват нова доставка и......... не знам как ще се зАпра
...

Ще го покажа дано само оцелее цветоноса. Simple Smile Поръчах от exotic orchids - фейсбук страницата.

Вещи, ти ' земи кАжи сега, че очакват нова доставка. Човек съвсем да фалира покрай празниците. Trollface

# 58
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Мойта Белина след като засуши цветоноса и две листа, остана само с две листа от едната страна. Хубавото е, че новото листо е живо и стана по-твърдо, че беше съвсем оклюмало. Това след като го сложих само в сфагнум. Дали ще го бъде - божа работа.
Цветоноси за сега няма, освен един, разклонение на предишен цветонос. За първи път ми се случва. Имам и две кейкита симетрично от двете страни от два цветоноса също симетрични. Хем кейкита, хем ново листенце. На различни орхита е всичко описано, не само на една.
 Тя луда работа, както казваше един нашенец 😄

# 59
  • Мнения: 36 486
Да похваля последното листо на Лиодоро - 25 см Simple Smile
Само не знам защо не иска да оформи цвят (цветоносът е зелен, въпреки че на снимката изглежда тъмен):

Общи условия

Активация на акаунт