Нашите орхидеи – тема 40

  • 28 779
  • 748
  •   1
Отговори
# 30
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Добре дошла, Marthina,
Какво имаш предвид под клончета?

# 31
  • Мнения: 2 846
Angela61, ясно е какво има предвид. Simple Smile

Само да ви кажа, че моята майка гледа орхидеи без да е наясно с нито един термин и наименование. Знае си - корен, листа и стебла с цвят. Simple Smile

Сестра ми решила да се отърве от няколко фалчета и ѝ ги занесла заедно с тор под формата на спрей за листа.
Нашата ги изнесла на двора, поляла ги с маркуча и си ги наредила отвън на верандата. И дъжд ги валял и слънце ги пекло цяло лято. Поливала ги е заедно с другите цветя - с маркуча. Joy

Като влязох у тях и ги видях, свят ми се зави. Сега вече са вътре на перваза.  Всички са с по два - три цветоноса и видимо в добро здраве и настроение. Grinning Една бяла е с три цветоноса с по 11 цвята! Направо онемях! Питах я за тайната на гледането и като ми каза как са гледани, я гледах стерео 2 мин. без да мигна. А бях решила да ѝ дръпна една лекция да я ограмотя. Joy
А аз на моите фръцли им се суетя като на рохки яйца и са зорлем с по 1 цветонос. Confused Изучих им цялата анатомия, житие, битие и родословие, и какво от това!? То дезинфекции, то торове какви ли не....
Ми не е честно! Tired Face

Последна редакция: пт, 11 ное 2022, 16:07 от Sysly

# 32
  • Мнения: 5 340
Анджела, стебла. Grin ама клончета си ги наричам аз.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 910
Всъщност - цветоноси Simple Smile

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Сили, ми не е честно 😉, догодина и моите марш на вън и с маркуча на дъжд и пек като майка ти ще инструктирам майка ми да ги полива с мушкатите и зукумите 😂.
Иначе сериозно на моята майка съм и забранила да полива орхидеите ми на село.

# 35
  • Мнения: 6 388
Sysly,
КАжи чес'но!!! Joy

Убеждавам се за пореден път, че орхидеите имат два режима: глезли тип "мома англичанка", които само се чудят от какво да се гътнат, и адаптивни сървайвъри, които нищо не може да ги бутне. Моите са предимно от първия тип и затова много се радвам на истории за втория.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Оффффффффффффф............ бях се зарекла да не купувам нищо скоро, а сега този сайт не ми излиза от главата....
Гадни сте Grinning

# 37
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Оффффффффффффф............ бях се зарекла да не купувам нищо скоро, а сега този сайт не ми излиза от главата....
Гадни сте Grinning

Думай, какво си хареса. Simple Smile

Мен нали ми е слаб ангела. Този следобед мъжът ми се чуди що си прехвърлям нещата в голямата дамска чанта. Тя побира много... Ако е всичко точно един tetraspis coffee трябва да получа. Отдавнашна мечта. Joy

# 38
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Оффффффффффффф............ бях се зарекла да не купувам нищо скоро, а сега този сайт не ми излиза от главата....
Гадни сте Grinning
Мен ме спасява местоживеенето, че са само за Бг.

# 39
  • София
  • Мнения: 940
Привет момичета Simple Smile

Аз нямам никакъв опит с орхитеите. Веднъж обаче в Практикер "спасих" една орхидея от щанда с преоценени цветя. Имаше един хубав жълт цвят - Phalaenopsis. След като прецъфтя прочетох, нейде из интернет, че трябвало да се резне цветоноса. Дали е правилно - не знам - ама го резнах. Оттогава не е цъфтяла, но пък е свежа. Синът ми на няколко пъти я мята на пода. Тя нали е в лека саксийка и като и се закачи пръчицата дето държеше цветоноса не е много трудно да я събориш.

После от Била си купих още една пак същия вид. И тя прецъфтя, но нея не смея сега да и режа цветоноса.

Какво е правилно да се направи след като прецъфтят? Тази с резнатия цветонос, дали има шанс да и порасне друг?

Иначе преди около месец и на двете тръгнаха нови листенца. На едната беше плоско, като езиче и после някак се разтрои.

Скрит текст:




А на другата новото листенце е като другите.

Скрит текст:

# 40
  • Мнения: 36 487
Ако е свеж, не се реже. Ако изсъхне, няма смисъл да стои. Тези пръчки можете да ги махнете, защото като изкарат нови цветоноси, те ще вървят хоризонтално напред (и понякога надолу), а не нагоре.

# 41
  • Мнения: 5 383
Магина, орхидеите понякога се адаптират бавно към условията вкъщи. Щом пускат листенца, значи са доволни, гледай си ги както досега без да променяш нищо.
Аз бих махнала няколко парчета кора около розетката, да не е така дълбоко заровена.
Когато расте може да се натори, внимателно и само с течен тор специално за орхидеи. Но не е задължително.
Сега зимата внимавай да не ги простудиш от отворен прозорец, да не ги изгори ниското зимно слънце, ако са на хладно малко ще намалиш поливането.
За да не падат, можеш да ги сложиш в по-тежки кашпи, например керамични. Понякога се накланят и падат сами, от тежестта на листата.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 2 033
На мен тази сутрин ми пристигна tetraspis-a . Добре опакован и в идеално състояние. Има си един цветонос. Дано успее да го развие, че не един път ми се е случвало да получа орхидея с цветонос и след това да го засуши. Каквото- такова. Тези с цветовете първи са били продадени. Simple Smile

Благодаря на Рая, че напомни за страницата. Отдавна не бях влизала там. А конкретния тетраспис преди 2 години беше изчерпан докато се колебая дали да го поръчам. След това не го търсех, но този път като го видях си припомних колко го исках и съответно не го изтървах. Simple Smile

Скрит текст:

# 43
  • Мнения: 5 383
Много добре изглежда! И аз тази сутрин поръчах орхидеи. Уж влязох само за тор, че ми свършва... Но нали така и така ще плащам доставка, отстрелях едни фалчета, дето отдавна ми стояха в кошницата Joy

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Много добре изглежда! И аз тази сутрин поръчах орхидеи. Уж влязох само за тор, че ми свършва... Но нали така и така ще плащам доставка, отстрелях едни фалчета, дето отдавна ми стояха в кошницата Joy

Човек да не е капо. Пък и нали идват празници, коледни подаръци и подобни глезотии. Място все ще се намери и за още малко. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт