(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 51)

  • 32 783
  • 783
  •   1
Отговори
# 765
  • На морето!
  • Мнения: 5 765
А на Юг от Созопол натрупа.
Чудя се как ли младите ми овошки ще преживеят тази шашава зима. Прасковките изглеждат най-избързали
Към 10-15 февруари трябва да пръскам с Бордомикс+Акарзин, по прогноза го дават отново топло тогава.

# 766
  • Русе
  • Мнения: 385
Честито за снега! Рядко вали сняг при вас. А в такъв вид прасковата може да си издържи минус 5гр без проблем. При минус 10гр вероятно ще има загуби. Aко има много силен вятър обаче се променя картинката…

# 767
  • Мнения: 7 856
Николай, ако имаш агрил (агривело), метни един или повече катове и затисни с нещо. Аз точно заради прогнозите преди няколко дни писах да се вземат мерки.
Южните праскови май тази година няма да имат плод за съжаление.
В последните години климатът се побърква. В кюстендилско няколко години по ред късен голям студ поразява овошките и почти няма реколта. Само миналата година беше по-добре.

# 768
  • София/Варна
  • Мнения: 1 434
При нас натрупа доста сняг и пак вали на весели парцали.


Имам 3-4 декоративни слънчогледа, които от мързел не  махнах и сега синигерите си правят купон по тях.

Последна редакция: нд, 05 фев 2023, 18:12 от Gerundiq

# 769
  • Мнения: 1 027
И на моята праскова са наедрели пъпките и се чудя да я увивам ли. Но пък духа ужасно силен вятър и ме е страх да не се счупи, че е младичка.

# 770
  • Варна
  • Мнения: 3 253
При нас тази сутрин имаше много малко сняг, но всичко беше замръзнало. Типично за Варна 2мм сняг и 10см лед, вятър и студ. Ще изчакам и тази седмица и след това ще слагам.

# 771
  • Мнения: 6 025
И при нас само студ и вятър.
 Тръгвайки за Бургас видяхме побелелите хълмове на юг и коли, които така и не са почистили от снега.
Ние само на 20 км от града сме с два три градуса по-ниски температури от града.
Nikolayy5 нищо му няма на чесъна, не мръзне. Марулите добре ги  е разредила котката Sad
Аз днес набрах от есенните марули от полупокрития парник. Реално двете къси страни са само с засенчваща мрежа и има разстояние до другия парник, който пази завет. Има няколко, които са изгнили от корена, но и кокошките се зарадваха. Има още поне за месец салати. Реално бера само външните листа. Днес за обяд салата за вечеря таратор с замразени краставици, ами били гумени, да ама мирише на краставица не на картон.

# 772
  • Мнения: 3 881
От Варна, до Варна голяма разлика .. На нашия баир имаше сняг, дожаля ми да разравям и бера салати и лук, защото сега снегът ги пази..
На 20 км от Варна посока Добрич времето е било съвсем зимно

# 773
  • Мнения: 4 175
И при нас наваля много сняг. Гледам клипчета в youtube и правя планове за новия сезон. Поръчах мини парник за разсада. Ще ползвам конструкцията в къщи, а като стане по-топло отиват навън.
Имате ли идея от къде мога да купя 2-3 кокошки в София? Мъжът ми не иска да са от държавните птицеферми.

# 774
  • Мнения: 4 225
Някой написа, че миналата година е отглеждал разсад в тази почва Не си спомням името и се извинявам, но искам да питам само почвата ли ползва или я смесва с друга.
Сложих само в нея едни пръчки цветя, които си бяха пуснали коренчета и в тази почва загинаха. И се чудя защо и да не би да е много силна самата смес.

# 775
  • Мнения: 6 753
И при нас нямаше сняг. Е, малко побеля тревата, но това е нищо. Иначе студ и вятър колкото искаш.

Тази седмица е време да сея баклата. На мястото сях есента леща като сидерат. Сега, трябва само да си направя гнездата, както обикновено и лещата ще се насече и зарови, така ли?
Чесънът трябва ли да се пръска с нещо превантивно (не искам с химия да пръскам, засега е хубав, искам да го запазя така)?
Благодаря предварително за отговорите!

# 776
  • Мнения: 7 856
И при нас нямаше сняг. Е, малко побеля тревата, но това е нищо. Иначе студ и вятър колкото искаш.

Тази седмица е време да сея баклата. На мястото сях есента леща като сидерат. Сега, трябва само да си направя гнездата, както обикновено и лещата ще се насече и зарови, така ли?
Чесънът трябва ли да се пръска с нещо превантивно (не искам с химия да пръскам, засега е хубав, искам да го запазя така)?
Благодаря предварително за отговорите!
Защо след като ще се сее бакла (бобово) преди нея има сидерати леща (отново бобово)? Това е напълно погрешно. Сеят се сидерати  от различно семейство.
Не знам как без химия ще се спаси чесъна от чесновата муха, която ще се развилнее в края на месеца или през март. Аз за това ако гледам чесън, садя през април от този, който е траен и издържа изваден цяла зима.
Появи ли се чеснова муха, съсипва чесъна и не става нето за зелен, нито за глави.
Нямам идея за пръскане с био препарат.

# 777
  • София
  • Мнения: 12 240
Не знам как без химия ще се спаси чесъна от чесновата муха, която ще се развилнее в края на месеца или през март. Аз за това ако гледам чесън, садя през април от този, който е траен и издържа изваден цяла зима.
Появи ли се чеснова муха, съсипва чесъна и не става нето за зелен, нито за глави.
Нямам идея за пръскане с био препарат.
Мисля да опитам и аз със садене април на чесън тази година. Приемам всякакви други насоки и съвети за гледане на чесън и лук за зрял, тъй като това е едно от нещата, които вече трета година не ми стават и не мога да отгледам.
Откъде взимаш чесъна за садене?

# 778
  • Варна
  • Мнения: 3 253
Чесновата муха същата като луковата муха ли е? Бях чела че морковите пазят лука от лукова муха. Или за друга муха иде реч?

# 779
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 212
Открихме сезона, ММ е сложил две тарелки чушлета някакви... в хола Rolling Eyes С похлупаци са, наредил ги е до цветята.. С нетърпение чакам да се затопли времето че да ги препрати в оранжерията. Но за експеримента ще ми е интнересно как ще се развият на максимално топло. Ще се отчета за колко време ще поникнат, на два дни са в момента и още спинкат 😁
Щях да снимам, но не знам ще има ли нова тема, да не се хабя в старата.

Общи условия

Активация на акаунт