(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 50)

  • 28 719
  • 764
  •   1
Отговори
# 735
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
За каквото и да е вредители, викайте Килърите. Ние сме много доволни, в детската, чисто нов матрак, дървеници изядоха детето докато се усетим какво го хапе. Попълних формуляр онлайн в сайта им, след ден се обадиха да потвърдим срещу какво се борим и дойдоха. Окъпаха стаята с препарат и докато не изсъхна всичко не влизахме. И край, приключихме. Гледам, че колата им идва всяка есен и пръскат с нещо хотела до нас.

# 736
  • Мнения: 6 486
А, чак такава драма не е. Продукцията е прибрана, без смилянския фасул, който още трябва да зрее. Страда външния вид на парцела, защото не можем да окосим и прекопаем. Щеше ми се да сложа лук за зелен, спанак, магданоз, но няма как да подготвя почвата без инструменти. Съседите са предупредени да се пазят. Големият риск е в радиус от 3 метра от гнездото, а това си е в нашия парцел. Районът не е жилищен, наоколо са гори, поля, блата, тоест насекоми има доволно.
Обещетение няма, разбира се. Даже ще си платим за премахването на кошера. Това е реалността тук, такива са правилата. Pech gehabt, както казват туземците. 😃

# 737
  • Мнения: 3 881
И колтуча, няма как,  решили са и домати и пипер, че са многогодишни и у нас , оставям ги да си живуркат до първа слана ..

# 738
  • Мнения: 748
Аз онзи ден като слязох да гледам в градината и се чудех защо нямам вече чушки, а те като ги погледнах, едни изсъхнали листа, дори и малкото чушки, които имаше бяха леко увяхнали и като ги полях едно хубаво, сега се надявам да са по-добре. Понеже времето уж захладня и незнайно защо съм спряла да поливам покрай малкото дъждове, които валяха и растенията бяха пред умиране.

# 739
  • Мнения: 1 606
А аз събота и неделя си измързелувах за първи път от незнам колко време Grinning само разсадих едни хризантеми от Кауфланд да ми радват окото. Парникът е пълен с домати, берем колкото за салата и децата и другото на кокошките. Чистя и сортирам боб, с тази работа бих се пенсионирала  Grinning трябва да се чисти градината, но трябва и да се почива.

# 740
  • Мнения: 1 358
Бях до женския пазар за сидерати в магазина за насипни продукти. Взех небелени овес, ечемик, ръж, синап (12лв/кг), кориандър(12 лв/кг), от последните взех само по половин кило, защото са дребни семенцата. Не знам дали другата седмица ще ходя до градината, но ще ви дам инфо кое е поникнало, ако отида. Преди две седмици сях сидерати - грах, леща, ръж и синап (купен на пакетче от Мр Алмънд) - изглежда синапът и лещата са поникнали. Лещата е купена от Лидъл, съвсем обикновена.
Разпръснах някаква тор от калций и фосфор. Взех я от един магазин на женския, но честно казано, не знам какво правя.
Чистя си нови терени от троскота, което е доста трудоемко и после хвърлям семена. Брах билки - основно билки гледам в моята градина, защото не съм голяма градинарка. Сега покрай повечето влага има невенчета, мента и разну други зеленийки.
Приключих с доматите. Набрах ги зелени. Сега стоят на терасата и чакам да видя дали сами ще узреят. Обрах дюлята - всичко на всичко 7 дюли, но тя е много млада още. Всичките бяха червиви. Но ги изчистих и сварих със захар - стана много вкусно, ама много.

# 741
  • под тепетата
  • Мнения: 9 350
Извинявам се, че нахлувам с въпрос. На вилата сме насадили един храст годжи бери. Миналата година цъфтя, но не си спомняма да е дал плодове. Тази пак цъфти, даже още. Не виждам кога ще успее да върже и узреят плодове. В интернет четох, че лятото дава плодове. Има ли някой с опит при отглеждането на годжи бери? Да не би да трябва още един храст, за да се опрашват?

# 742
  • Мнения: 5 405
Биляна, годжито е самоопрашващо. Но и при такива растения наличието на второ подобрява реколтата.

# 743
  • под тепетата
  • Мнения: 9 350
Благодаря, Phloxx! А при такъв късен цъфтеж дали ще успее да върже плод?

# 744
  • Мнения: 348
Моето годжи бери в момента и цъфти и има узрели плодчета,но така и не мога да намеря време да го обера.Преди месец изсуших две шепи.

# 745
  • Мнения: 5 405
По принцип ражда края на лятото или есента. Може да му стане студено преди да направи плодчетата, зависи къде си. Ако е само на две години, просто е младо, може и да не се е адаптирало съвсем. Всяка следваща година ще е по-силно, щом сега цъфти вероятно още догодина ще си набереш плод от него.
Ако искаш да го размножиш, сега е момента да си вкорениш резници. Направо в саксийки се бодат, и до пролетта ги дръж вътре на топло.

# 746
  • под тепетата
  • Мнения: 9 350
Благодаря! Значи трябва да почакам, че е младо растение още! На североизток сме, Phloxx.
А това е в Пловдив до една спирка на улицата . Два храста са на разстояние 10метра един от друг,като и двата цъфтят в момента.

# 747
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Аз обрах доматите миналата седмица. Зелени, 11 кг. Всяка година го правя, и после те си зреят. Развалят се много малко. Но тази година започнаха масово да покафеняват Sad
Не съм имала време да чистя градината, че тези дни помагах на ММ с отела и превръщането му във вино, а се налага да ходя и на работа, и къщата да си чистя все пак.

Набрах и една щайга дюли, но има още, които чакат в дървото. Ще правя компот и може би малко желе.

Планирам да садя лук и чесън, да сея салати и спанак...когато стигна Stuck Out Tongue Winking Eye

# 748
  • Мнения: 3 881
Аз от спанака се отказах, цялото място е пълно с лобуда/лопуш, от към зелении го предпочитаме и просто си оставям под прасковата да попорасне. Вече набрах за една баница, ако се задържи така топло ще има и за други ястия

# 749
  • Мнения: 6 026
Не ми остава време да пиша, на работа на лекции и в градината. Вчера наръсих спанак. Мъжът ми изчисти място, днес е махнал и доматите. Останаха нвколко оцелели корена в  поправени в парник.
Иначе се намира лапад и киселец и откъм зелении съм спокойна че ще имам зимата.

Общи условия

Активация на акаунт