Нашите цветя - обща тема 17

  • 28 649
  • 743
  •   1
Отговори
# 45
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Не съм корифей, ама да се изкажа.Жълтеят листата, т.е им трябва желязо. Иначе май им е много слънчево и може заради това да вехнат, да се опърлят. Бабините хортензии не вървят на слънце.

# 46
  • Мнения: 3 772
Първите 2 г беше ОК. Слънцето е до обед само.
Интересно, че само 1 клон е жълт - този, който оставих от миналогодишните, че имаше избили листа по него. Да желязо мога Да сложа. Но това не оправя другото.
Но ще я местя догодина на сянка.
На една съседка е под астма…
А розовата е 100% на сянка. Под Аризонските кипариси. Те са 2 дори. Подариха ми ги за спасяване преди 2 г- бяха в саксии, пожълтели като ….

# 47
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Ени, благодаря за новата тема. Flowers Four Leaf Clover

Записвам се скромнo с малко " зелении". Simple Smile
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 18 юли 2022, 16:36 от floren

# 48
  • Мнения: 1 823
Привет,цветни момичета
С благодарност към Ени за новата тема. Бъдете здрави

Неуморен кактус от снощи пак цъфнал



И калибрахоетата ми отново

# 49
  • Мнения: 3 725
Да се похваля това е цветето за което се чудех дали ще живее, вече цъфти
И едно оцеляло за сега ахименесче

Последна редакция: пн, 18 юли 2022, 19:53 от sunrise_67

# 50
  • Мнения: X
Днес положението с цветята ми е мама мия. На балкона половината са изсъхнали, накиснах ги и надявам се да се възстановят. В стаите почти всички саксии са ми самополиващи и на всичките индикаторът им днес беше на нула, а в събота ги пълних. Пръстта в останалите саксии беше камък. Влажността паднала на 30% при три овлажнителя. Ужас, не знам какво ще стане като отида на почивка, ако продължат тези жеги. Утре ще е по- горещо от днес.

# 51
  • Мнения: 669
Да се включа и аз в новата тема!
Първо да попитам от къде четете достоверна информация за отглеждането на цветя, в българските сайтове дават противоречива информация, а има и някакви странно преведени, на които още по нямам доверие.
Ако пък някоя добра душа с опит каже как отглежда Алоказия, Каладиум и Царска бегония (също как я размножава) ще съм много благодарна. 🤗🤗
За да не е празен поста ще ви покажа след доста проба-грешка каква комбинация направих за една лавица на стената, за която преди доста време търсих съвети от тук;



# 52
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Последните лилиуми

тези ги бях купувала зимата, цъфнали. Радваха ме на прозореца. После малко студ и суша в гаража и цъфнаха сега, много дребнички,защото са нямали време да се извисят.

Огромен цвят, че и ароматни.
Не намерих снимки на всички, но ето една част от тях.
Скрит текст:

този също беше ароматен



този и на живо изглеждаше като изкуствен




на живо беше още по-тъмен









Купих си семена за кученца-някакви професионално. Отгледано от семка.Големи красавци се оказаха.

# 53
  • Мнения: X

Ако пък някоя добра душа с опит каже как отглежда Алоказия, Каладиум и Царска бегония (също как я размножава) ще съм много благодарна. 🤗🤗

За бегония не знам, но алокация и каладиум се гледат при сходни условия. Трябва да са на топло и светло място, но без преки слънчеви лъчи. Каладиумът предпочита изсъхване на горния слой пръст преди следващо поливане. Аз имам три вида, като два от тях са в обща саксия. Гледам освен да е изсъхнал горният слой и саксията да е лека. После поливам и изчакам да изтече през дупките водата преди да върна в кашпата.  Алокасии имам шест вида и са в самополиващите се саксии, но отскоро. Постоянно са леко влажни. Преди ги държах в обикновени саксии и ги поливах на горния принцип, но не чаках пръстта така да изсъхне. Всяка седмица по едно листо излиза и още преди напълно да се е развило, ново се подава. Две от алокасиите са в пон (Лечуза), другите четири и каладиумите, както и почти всичките ми цветя са в смес от кокос, перлит и едри частици за орхидеи. Сега мисля да им добавям въглища. На две седмици ги торя с рибена тор, понякога и на десет дни.

Аз чета сайтове на немски и английски, следа ютюб канали на английски и съм в няколко немски ФБ групи. Там сякаш най-бързо се получава информация по конкретен проблем. Но винаги има противоречия, особено относно светлината. Южен прозорец в Любек и Бирмингам не е като южен прозорец в Малта или Бургас. 😁

Алокасиите май се размножават само от ризома или издънка с разделяне на корените.

Последна редакция: вт, 19 юли 2022, 18:40 от Анонимен

# 54
  • София
  • Мнения: 3 022
Циганчета доста дръпнаха. Вижда се как едните са по- големи. Купувани са малко по-развити от другите. Другата година няма да правя тази грешка,всички еднакви.


А пред тази красота не устоях днес. Въртях се,усуквах се и накрая избрах тази.

# 55
  • Мнения: 669
Soft click, благодаря много!
Аз от както си взех алокасията започна много да цъфти, а листата да лягат настрани или да съхнат и да окапват, в разсадника казаха са поливам само в кашпата и май не й беше достатъчно, онзи ден си я полях хубаво и отрязах цъфтовете и се надявам да почне да изкарва листа, защото много ми харесва… А пък каладиума четох че обича вода и всяка сутрин го пулверизирам и почвата я овлажнявам, ще разредя пулверизирането. По-назад четох, че пулверизираш алокасиите, ежедневно ли?
Рибена тор може ли да заместя за момента с вода от аквариум, който е доста озеленен? Имаме в излишък.
Скрит текст:
ПП. Намерих страхотна пълзяща Монстера за лявата страна на лавицата и вече има симетрия , остава да опазя живи цветята 🫣🫣

# 56
  • Мнения: X
Да, забравих за пулверизирането. Всяка вечер всички цветя пръскам обилно.
Алокасията недей в кашпата да я поливаш. Отгоре и като изтече водата връщаш в кашпата. Цвят ако излезе, бих го махнала. Навсякъде така съветват, не само за алокасии. Няма естетическа стойност, а отнема много енергия. На един антуриум преди няколко дни махнах цвят и веднага тръгнаха нови листа. Същата работа с маранта и аглаонема.

Идеално е с вода от аквариум.

# 57
  • Мнения: 3 552
Махнах петуниите. На тяхно място ( много мразя празни саксии) сложих един исусов венец и поредното калибрахое. Последното обаче отива на шарена сянка. Няма повече да тествам колко издържат на слънце. Поне още месец да е цветно.



# 58
  • Мнения: X
Спатифилиумът ми извади нова серия цветове. Всички стари отрязах. Имах още един, но го подарих. Този го купих с огромни цветове, които за няколко месеца прецъфтяха и честно казано се съмнявах, че ще цъфне наново и то скоро. Тези всичките са съвсем нови. Но аз и листата му харесвам.

# 59
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 739
Благодаря за новата тема Hug
Как съм ви изпуснала! Четири страници сте изпълнили.... Утре ще чета по- внимателно!
Два дни покривам част от двора с мрежа, да сложа на сянка дворните саксии. Ще тръгваме на почивка и трябва да ги събера заедно, за бавача на цветята. Дано да ми умори по-малко цветя тази година Hands Pray
Тези вътре имат самополиващи се саксии.
Ще мисля и система за орхидеите.

Последна редакция: чт, 21 юли 2022, 23:51 от danilu

Общи условия

Активация на акаунт