Сто и втора всесезонна плетаческа тема

  • 42 780
  • 903
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 895
Да, Ярн мания имах предвид, като написах, че другото дъно се оскъпява с доставката.  От тях мисля дали да поръчам, или да си направя.
Вероятно ще поръчам, че и други неща от сайта им ми харесват. Но пък естествената кожа е по-здрава, та може и да си направя. А може и да го изплета,  не съм решила още.
А в Ем Арт е 20 лв. https://www.emart.bg/p/osnova-dano-za-chanta-izkustvena-kozha-25 … jat-cheren-802986

Последна редакция: вт, 28 юни 2022, 00:09 от Diorela

# 46
  • Мнения: 47 988
Еми оскъпява се
Поръчай повече неща накуп

# 47
  • SF
  • Мнения: 21 226

Може ли да ми дадете схема на тази чанта?
Според вас дъното кръгло ли е или елипса?

# 48
  • Мнения: 6 895
Esmee, схемата е много проста. На мен повече ми харесва с дъно елипса. Нагоре правиш наддавки  през няколко реда във външните  страни на елипсата - броят на редовете зависи от дебелината на преждата и колко широк трапец искаш да получиш в горната част. Ако искаш по-рязко разширяване , правиш по 2 наддавки от ляво и дясно на страничната бримка на елипсата и през по-малко редове, ако искаш по-плавно - по 1 наддавка в централната странична бримка и през повече редове.
Дръжките също -  колко дълги искаш да бъдат, съответно каква дължина да остане между двата им края, т.е. къде да започнеш отделянето за тях.
Ето един примерен клип от канап.
https://www.youtube.com/watch?v=5jzwMW-lOZ0

Последна редакция: вт, 28 юни 2022, 16:39 от Diorela

# 49
  • SF
  • Мнения: 21 226
Довечера ще изгледам целия клип.
Значи имам по 2 допълнителни бримки от двете страни = общо 4 на ред.
За плавно разширяване през колко реда ме съветваш да го правя?
Дръжките съм си измислила сама как да правя - като въжета.

Оплетох я твърде голяма. Беше добре като големина, но при носене дъното увисва и дава допълнителна дължина. Разплетох я и я започнах наново. Не исках да се виждат и дупките от двойните бримки.
От кой ред започва разширяването?
Дъното съм го напавила елипса.

# 50
  • Мнения: 6 895
За да е плавно разширяването, наддаването трябва да е през равен брой редове. Нямам представа през колко реда, зависи от дебелината на преждата. Аз още не съм започнала и не съм се сблъскала. Най-добре мери със сантиметър с колко см се разширява и така  преценявай. Можеш да наддаваш и по 2 бримки в ред, а може и по 4, пак зависи от преждата и как искаш да се разширява.
При всяко положение ще има някакво увисване на дъното, поне да не е много. Затова го мъдря какво да бъде. Simple Smile

# 51
  • SF
  • Мнения: 21 226
Ами твърдо.
Тази я започнах като първо наддахох с 1 бримка от двете страни, но на следващия ред с по 2 (общо 4 за целия ред) и се получи една чупчица. Повече няма да разплитам. Мисля, че достатъно се разшири. Болят ме пръстите на дясната ръка, с която държа иглата.  Утре ще плета с някаква ръкавица, но имам само ръкавици за къпане и за преса за коса. Имам и латексови ръкавици, но ще ми се изпоти мого ръката.
Вие как се справяте, ако имате такъв проблем?

# 52
  • Мнения: 6 895
С почивка, няма друг начин. Simple Smile
И мен  ме заболяха ръцете, докато свърша с втората шапка, но нямах избор, трябваше да я направя за 2 дни, че младежите заминаваха. Направо се насилвах да плета накрая.  После си дадох 1 ден почивка.
При плетене с тънки игли, имам проблем, притиска ми  се едно  нервче на безименния пръст и там съм си направила пръстнче от нещо, приличащо на силикон което омеква в гореща вода и може да му се придаде всякаква форма.
Ако преждата  ми прежули показалеца, слагам анкерпласт, или хартиено тиксо, където минава прежда.

ПС Аз бих разплела поне наддавката с 4 бримки и бих продължила с по 2 на реда, но през по-малко редове, за да се получи трапецовидното разширяване.

Последна редакция: ср, 29 юни 2022, 02:04 от Diorela

# 53
  • Мнения: 47 988
Аз плета хлабаво и не ме дразни рафията
За да не увисва дъното го направи двойно. Между двата слоя може да сложиш нещо, може и да е само двата слоя. Или плети с вплетена нишка, не знам как се казва точно.

# 54
  • SF
  • Мнения: 21 226
Да, в последствие мога да се подсили, а може и да се изплете още едно дъно. До там да стигна.
Мене ме боли пръста на дясната ръка на две места - меката част, която си я бода с иглата и на свивката, където иглата я търка.
Ходих в магазина за анатомична игла, но нямат. Ще увия с хартиено тиксо довечера. Мерси!

# 55
  • Мнения: 6 895
Момичета, днес видях дъно в същия цвят като рафията и го купих без да се замислям. Може ли някое клипче как се оплита красиво рафията в дупките на дъното? Попадала съм на такива, но сега не можах да открия.

ПС Очите ми останаха в този модел чанти. Simple Smile

# 56
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Simple Smile Simple Smile Simple Smile



Simple Smile

# 57
  • Мнения: 47 988
Такава чанта плетох, не е изобщо трудна, но! Нямах опит и я направих от макраме, макар и тънко. Стана тежичка. И гълта много много прежда. Иначе е супер красива.

# 58
  • Мнения: 6 895
Теглото на чантите цял живот ми е било мисъл №1, че като я натъпча с документи, оставам без ръце.
Хепи, ти си майстор на 1-та кука, не се съмнявам в теб, че е станала супер красива.

Добри, много благодаря!
 Нещо ей такова търсех,  дъното има крачета, дано да не опира рафията в земята,

Последна редакция: чт, 30 юни 2022, 00:59 от Diorela

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
Ето го и финалния вариант на моята чанта



Общи условия

Активация на акаунт