Нашите орхидеи – тема 39

  • 30 571
  • 742
  •   1
Отговори
# 45
# 46
  • Варна
  • Мнения: 2 033
На снимките на floren се вижда, че са в кори..
Пак ли в прозрачни саксии трябва да са Камбриеви и пак ли в близост до прозореца.
Ще се радвам на всякакви мнения за тази група орхидеи 🙂
Ако има в нашия КАУФЛАНД,  май ще си взема да им се пробвам 😁😍
А , колкото до температурната разлика, за цъфтеж...и за фалчетата мисля, че съм я чела 🤔

Камбриите и милтониопсисите ги гледам в субстрат за земни орхидеи. Съдържа микс от кокосови стърготини и борови кори. Един онцидиум Туинкъл имам той е само в кори. Гледам го на първа линия с фалчета обикновено има половин пръст вода на дъното на кашпата. Камбриите са втора линия зад фалчетата. Те също са с вода на дъното на кашпите. Личи им де.Blush
Скрит текст:

Зимата ако поливах веднъж седмично проточно, то сега лятото булбестите ми са като лами. 2 пъти седмично поливам. Моите ги гледам в прозрачни саксии, че и надупчени за да виждам корените . Все още и аз трупам опит с тях. Онцидиума ми си цъфти без темпериране, но при милтониопсисите  и камбриите ми няма такава вероятност. Трябва малко да ги постресна за да се разпишат.

Това е моят опит, той не е общовалиден. Условията в различни къщи са различни, някъде малко по- лесно вървят един вид орхидеи, а за други трябват малко повече усилия.

В моята къща дендробиуми не вървят. 2 уморих, 1 само бебета ми прави. Нещо кардинално бъркам с тях. Само дендробиум- фаленопсис ми цъфтят и се развиват, но те явно са повече фаленопсис отколкото дендробиум и затова така.

Sofi_to, пробвай, вземи си растение. Прочиташ основното по отглеждането, нататък натъкмяваш.

# 47
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Камбриевите и онцидиумите искат малко повече влага в корените (сравнени с фалчетата). Температури в диапазона 18-26 градуса са идеални за развитието им. При по-ниски или по-високи забавят значително растежа си. На светло да са, но не на пряко слънце. Някъде около 50-60% сянка. Полива се поне веднъж в седмицата при 50% влажност на въздуха. При по-ниска влажност се поливат проточно 2пъти седмично по малко.
Аз използвам кори, камъчета и сфагнум в съотношение 60-30-10% и ми е идеално (за мойте условия - много сухо и топло).

# 48
  • Мнения: 94
Момичета дали има живот в тази орхидея без листо? Докато я пресаждах отчупих листото има едно две живи коренчета.

# 49
  • Мнения: 5 381
Моите фалчовци цъфтят и без температурна разлика. На топло, южно изложение и без охлаждане, освен когато мъжът ми остане сам и проветрява както той си знае. Но там, където ги гледам и видимо се чувстват добре, нито едно камбриево не прокопса. На по-хладно и източно изложение им е по-добре. Също и на дендробиум нобиле, там цъфтят обилно всяка година.
Аз пък с ден-фал изобщо не успях да се справя. Останали са ми някакви издънки в две саксии, от години са замръзнали. Къде ли не ги местих, явно тайната е в поливането.

# 50
  • София
  • Мнения: 771
Момичета дали има живот в тази орхидея без листо? Докато я пресаждах отчупих листото има едно две живи коренчета.

Това много прилича на окончателно загинало.

# 51
  • Мнения: 911
Прочетох, че ся с финни корени и не трябва да се преполиват..
Трябва да се засууши хубаво и тогава поливане...
Пък ти казваш че са си с водичка на дъното 🤔

# 52
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Прочетох, че ся с финни корени и не трябва да се преполиват..
Трябва да се засууши хубаво и тогава поливане...
Пък ти казваш че са си с водичка на дъното 🤔
Не трябва да се засушават, но и да не са подгизнали от вода. Просто да имат влага, не вода. Засушаване търпят фалеанопсисите. Е, ако се наложи да останат няколко дни на сухо, мисля че няма да е някакъв страхотен проблем. В това ще се убедя или разочаровам днес като се прибера, че ме нямаше 2 седмици. Ще видя дали и кои са оцеляли. На всичкото отгоре Температурите са около 40 градуса тези дни.

# 53
  • Мнения: 6 293
ФалЕнопсис.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Прочетох, че ся с финни корени и не трябва да се преполиват..
Трябва да се засууши хубаво и тогава поливане...
Пък ти казваш че са си с водичка на дъното 🤔

Камбриите ги поливам като видя, че няма конденз по саксията. Колко е сух субстрата в саксията нямам представа. Simple Smile

Използвам кашпи за орхидеи, те държат саксията на по- високо и не позволяват дъното на саксията да плува във вода. Водата се изпарява и вдига малко влажността. Като пораснат и излязат корените отдолу на саксията малко плуват, но това е положението.

Само една орхидея Максилария държа буквално във вода лятото, но това е защото е малко като водна лилия и клюмват листата ако не се мине поне веднъж седмично под душа или и свърши водата в кашпата. Simple Smile

# 55
  • тук и там
  • Мнения: 11 533
Оф,вчера присадих една орхидея.Както казах-нямам оцеляла след присаждане. Ще отида да я снимам и да видя за колко време ще умре или дали ще оцелее този път..

# 56
  • Мнения: 6 388
Като любител на лесното с фаленопсисите, трудно се спогодих с камбриите. По-скоро те свикнаха с мен, отколкото аз да се съобразих с тях Wink
Имам Brassada Mivada, Colmanara Massai Red и Miltassia Shelob 'Tolkien'. Поливам ги на 2 седмици през лятото и на 3 през зимата. Развиват се и цъфтят, но минаха няколко години преди да се престрашат. Накрая разбраха, че или ще свикнат така, или ще заминат в кофата. Или при някоя по-грижовна стопанка, както стана с онцидиумите и зигопеталумите. Това е положението Stuck Out Tongue Winking Eye

# 57
  • Мнения: 5 381
Аз тази зима изгоних милтониите на студено, при цимбидиумите.
Това ми е последен отчаян опит с тях, в никакъв случай не правете това вкъщи!
Но моите пуснаха издънки. Не изглеждат прекрасно, не чакам цвят, но оцеляват. Сега започнах да ги поливам по-често, зимата ги бях засушила.

# 58
  • Мнения: 6 388
Цъфтящите в момента "паяци":


(мирише на пипер)


(и това мирише на люто, плюс някаква химично-сладка нотка)

# 59
  • Мнения: 911
Мислех, че имам две еднакви , но не ми бяха цъфтели наведнъж..
Имат малко разлика..
Липсват точици и устичката е по- малка и по- слабо оцветена 🙂

А този Venetian Carnival изпълни целия цветонос, само последната пъпка няма да я бъде 😍

Общи условия

Активация на акаунт